Salt la continut

Fotografie

La gura sobei

• Please log in to reply
612 raspuns(uri) in acest subiect

#1 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7559 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:daydreaming :)
  • Sex:Feminin

Postat 14 November 2007 - 03:59 PM

Imagine postata

Indiferent de tinem sau nu Postul Craciunului, realitatea e aceeasi: de astazi, miercuri, 14 noiembrie, incepe asteptarea oficiala si crestineasca a Craciunului :yahoo:

M-am gindit sa ne intilnim aici, ca sa lasam cumva separata magia Craciunului de stresul de zi cu zi, de sport si kile si alte nazbitii de ne stau pe cap. Sa povestim despre tot ce ne trece prin minte, de copilarie, de nuci, de cozonaci, de portocale, de scortisoara si de turta dulce, de martipan, de decoratii, de jucarii, de fulgi de nea, de luminite, de Mos Neculai, de obiceiuri, pregatiri, de cadouri, de planuri, de vise, de cetini, de ghirlande, de ciocolata calda, de impodobit, de toate-mpreuna sau pe rind!

Eu ma leg sa fac focu-n fiecare zi! Imagine postata

#2 Candy

Candy

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 22263 Mesaje:
  • Dispozitie:fatty :D
  • Sex:Neutru

Postat 14 November 2007 - 04:06 PM

Sincer eu astept Craciunul de anul asta mai tare ca nicodata.Poate din cauza ca e prima oara cand vom sarbatori Craciunul in casuta noastra si vor fi si parinti nostri, poate si bunica etc.Abia astept sa vina zilele in care nu ma mai gandesc la puncte, kg si mancare facuta dupa retete stiute numai de cele care tin WW :grin: :)) .
Mai am o sarbatoare pana atunci, Sf. Andrei pe care il astept la fel de tare ca sa aniversez si eu onomastica :grin: si sa imi pun o dorinta mare ,mare cat mine.

#3 nusarich

nusarich

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 Mesaje:
  • Din:Bucuresti

Postat 14 November 2007 - 06:52 PM

Mi-am luat si eu scaunelul pentru povestile de asteptare de Mosi, indiferent care sunt ei.

Ca Mos Andreiu' inseamna pentru mine o aniversare si o onomastica. Sorela mea implineste anul asta numai 16 ani de cand s-a maritat. Si pe nepotica mea o cheama Andreea.

Ca Mos Nicolae inseamna (in afara de ce inseamna el pentru toti ceilalti) ziua tatalui lui iubi.

Ca Ajunul Craciunului pentru mine inseamna mai intai de toate ziua mamicului meu, e Sf. Eugenia (pentru cine nu stie. Si imi aduc aminte mai cu placere si cu ochii in lacrimi (intotdeauna) de ochii gri-albastrui ai mamicului.

Si ca Mos Craciun inseamna bucuria nasterii Domnului si ca in fiecare an o astept cu bucurie in suflet, si cu speranta ca voi vedea in ochii celorlalti bucuria si surpriza pentru darul pe care il gasesc sub brad. In dimineata aceea parca trec toate si ne bucuram mai sincer de tot ce se afla in jurul nostru.

#4 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10595 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...

Postat 14 November 2007 - 07:25 PM

Sf. Andrei il sarbatorim si noi,caci taticul meu Andrei se numeste :w00t: .Nu stiu cum la voi,dar la noi de sf.Andrei se ung geamurile cu usturoi si la fetele mari se scot portile si se arunca hat-departe daca flacaii nu primesc colacii.Fetele mari fac vraji ca sa-si afle ursitul.
Anul-Nou il tinem, ca rusii, pe 1 ianuarie si pe 7 ianurie Craciunul.Imi place mult Anul-Nou si niciodata nu ne-a lipsit din casa bradutul.

Acest mesaj a fost editat de aki: 14 November 2007 - 07:27 PM

#5 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:

Postat 14 November 2007 - 09:03 PM

Si noi avem un Andrei in familie - al meu fratior, numai ca eu personal n-am vazut niciodata legatura intre a sarabtori persoanele atunci cind e ziua vreunui sfint. Noi il sarbatorim pe sfint, ca frate-miu n-are saracu' nici un merit ca il cheama asa, nu e ca si cum.... e mai luminat deodata :lol:

Sint o gramada de obiceiuri de Sfintul Andrei, eu mi-s topita dupa obiceiuri in general, asa ca, Akisor, daca mai stii (si nu numai tu) poate ne mai povestesti pe laaaaarg, te rog! :floare:

Am nimerit si eu intr-un an si in Romania si in Moldova, si am avut Sarbatorile la dublu, asa de faaain a fost, mereu imi aduc aminte de anul ala.

Pe aici pe la mine-n zona exista zicala: When Halloween's down, Christmas tree is up. Pe31 seara dupa Halloween lumea (nu toti, o parte) scoate decoratiile cind se termina trick-or-treat-ul, si de a doua zi incepe decorarea pentru Craciun. Care decorare pentru Craciun in general tine mai mult de o luna, abia daca e gata TOTAL pe 1-15 decembrie, se pune foarte mare pret pe ea si e fooooaaarte amanuntita. Am zis ca atunci cind am sa am casa mea personala si iarba mea in fata casei mele am sa-mi iau si eu niste decoratii din alea mari si luminoase pentru afara.

Ma intorc la ore ca mai am vreo 4, da' abia astept sa mai stau la povesti :hug:

#6 nicoleta

nicoleta

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 79 Mesaje:
  • Dispozitie:zupper bene k intotdeauna

Postat 14 November 2007 - 10:33 PM

Mie mi se pare k aceasta sarbatoare este cea mai frumoasa avand 1 aer deosebit si nush ma face s m simt moolt mai proaspata, linistita spiritual... :santa:

#7 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • 15218 Mesaje:

Postat 14 November 2007 - 10:41 PM

Frumos subiectul si ma bucur ca mai aflu de alte obiceiuri ( Aki , mi se pare tare haios dar si interesant ce se intampla la voi ) !!

Eu voi veni cu ceva povesti , ganduri , obiceiuri .... candva ... in aprpierea Craciunului . sau poate cand va fii primul Advent la noi ( Germania ) .

#8 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:

Postat 14 November 2007 - 11:50 PM

Despre Noaptea Sfintului Andrei:

"Noaptea din ajunul Sfantului Andrei

Romanii isi sarbatoresc patronul spiritual, pe Sfantul Andrei, la 30 noiembrie. Noaptea din ajunul Sfantului Andrei este destinata unor obiceiuri care sa asigure protectie oamenilor, animalelor si gospodariilor, pe care taranii romani le-au pus sub obladuirea acestui sfant.

Ajunul Sfantului Andrei este considerat unul dintre acele momente in care bariera dintre vazut si nevazut se ridica. "Andreiu' cap de iarna" cum ii spun bucovinenii, permite interferenta planurilor malefice cu cele benefice, lucrurile importante din existenta oamenilor putand fi intoarse de la matca lor fireasca. Se crede ca in aceasta noapte "umbla strigoii" sa fure "mana vacilor", "mintile oamenilor" si "rodul livezilor".

Impotriva acestor primejdii, taranul roman foloseste usturoiul. In egala masura, casa, grajdul, cotetele, usile si ferestrele acestora sunt unse cu usturoi pisat, menit sa alunge patrunderea duhurilor rele la oameni si animale. In aceasta noapte se desfasoara cea mai importanta actiune: "pazitul usturoiului". Fete si flacai, vegheaza si petrec, tocmai pentru a inzestra usturoiul cu calitatile necesare indepartarii primejdiilor. De asemenea usturoiul va servi drept remediu terapeutic, va aduce petitori - purtat la brau.

Tot in aceasta noapte, pentru a testa rodnicia livezilor si campurilor se aduc crengute de visin in casa (care vor inflori pana la Craciun) sau se seamana boabe de grau in mici recipiente.

Fetele incearca semnele propriului destin: cauta chipul viitorului sot in forma pe care o ia plumbul sau cositorul topit si apoi brusc solidificat prin turnarea in apa; stau peste noapte in fata unei oglinzi, marginite de doua lumanari, pana ce zaresc chipul viitorului barbat; pun busuioc sub perna si apoi se culca, sperand sa-si viseze sotul. "

(de pe Crestin Ortodox, la datini)

Prin Bucovina pe la tara e mare isterie cu noaptea Sfintului Andrei :lol: si cu visatu' ursitului. Si prin Ardeal de fapt.... Probabil o fi si prin alte parti la fel de mare, dar eu pe acolo am aprofundat... :))

Acest mesaj a fost editat de ganesha: 14 November 2007 - 11:50 PM

#9 nusarich

nusarich

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 Mesaje:
  • Din:Bucuresti

Postat 15 November 2007 - 08:52 AM

Da, si la noi se pune grau la incoltit. Si e asa de frumusel cand incepe sa-si arate coltul si sa inverzeasca incetisor, asa, parca il vezi ridicandu-se...

#10 Amazoana

Amazoana

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5140 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Dispozitie:Happy!

Postat 15 November 2007 - 12:15 PM

Pt mine Craciunul reprezinta un sentiment pe care nu-l pot descrie in cuvinte. Caldura, dragoste, lumina difuza, lumanari, tot familionul adunat in jurul bradului, masa bogata, sarmale, miros de tuica fiarta :D .
Anul acesta (ca si la Bubbles) Craciunul va fi cu adevarat special pt noi, deoarece va fi primul petrecut la noi acasa. Noi avem casuta de 2 ani, insa cum el a fost plecat....nu am stat nici eu acasa.
Imagine postata

#11 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:

Postat 15 November 2007 - 12:36 PM

Fetele incearca semnele propriului destin: cauta chipul viitorului sot in forma pe care o ia plumbul sau cositorul topit si apoi brusc solidificat prin turnarea in apa; stau peste noapte in fata unei oglinzi, marginite de doua lumanari, pana ce zaresc chipul viitorului barbat; pun busuioc sub perna si apoi se culca, sperand sa-si viseze sotul. "

Apropo de asta, eu mai stiam obiceiul cum ca te piepteni cu un pieptene neinceput mult asa, in timp ce te uiti fiiix in oglinda, apoi dai cu un fir de busuioc peste par, il bagi sub perna. Fara sa-ti deranjezi parul te ridici fromosel de pe scaun, te duci in pat, te culci (asa, despletita), si la miezul noptii visezi ursitul. Busuiocu' era ca sa-l tina departe pe ala negru, caruia ii placea sa se arate in vis la fecioare si sa le sperie :grin:

Dulci si Bubbles, ma bucur muuult pentru voi, stiu si eu ce inseamna sa ai primul Craciun linistit intr-un loc al vostru. ;)

Na ca n-am apucat sa las focul facut azi dimineata - da' inca nu e asa frig afara :p

#12 Ama.ro

Ama.ro

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 15 November 2007 - 02:31 PM

Super subiectul.Chiar ma gandeam..ieri cand am trecut prin centru..am vazut ca se lucreaza de zor la "bradul" din Piata Universitatii.Au aparut pe la tarabe de vanzare si ornamentele de Craciun, beculetele.. :D Abia astept Craciunul, sa stam cu totii la masa si sa lasam grijile deoparte.
Abia astept sa fac si bradul, sa iau cadouri..mai ales fiicei mele. :D
Sper sa ninga de Craciun.

#13 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • 15218 Mesaje:

Postat 15 November 2007 - 02:49 PM

Na ca n-am apucat sa las focul facut azi dimineata - da' inca nu e asa frig afara :p

hai ca il fac eu acum ca e cam frig Imagine postata

#14 Amazoana

Amazoana

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5140 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Dispozitie:Happy!

Postat 15 November 2007 - 02:55 PM

Aaahhh, ce comod m-am asezat langa foc Imagine postata

#15 Ama.ro

Ama.ro

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 327 Mesaje:

Postat 15 November 2007 - 03:44 PM

Un ceiut?
Aduceti canitele.Imagine postata

Daca vreti ceva mai tare sa-mi ziceti.. :rolleyes:
De baut..nu va ganditi la ce nu trebuie!! :))

Acest mesaj a fost editat de Ama.ro: 15 November 2007 - 03:45 PM

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi