Salt la continut

Fotografie

Descoperiti din timp o comotie cerebrala

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 16 November 2007 - 04:42 PM

Nu-mi sta in obicei sa trimit mai deparate emailurile :blushing: , dar am primit un email interesant de la o prietena scumpa ( :* ) si cred ca informatiile sunt folositoare pentru toata lumea.

A vindeca o comotie cerebrala sau stroke

Un neurolog comfirma ca daca este contactat in primele trei ore el poate sa reduca efectul unei hemoragii cerebrale, sau a unei tromboze, asa numitul stroke. Neurologul sustine ca totul este sa recunosti si sa pui diagnosticul de stroke in primele trei ore.

CUM POATE FI IDENTIFICAT UN STROKE?
Adesea este foarte greu sa identifici simptomul unei hemoragii, sau a unei tromboze la creier. Aceasta dificultate poate fi din pacate fatala. Victima poate avea urmari irecuperabile in urma unui stroke.

Doctorii au cazut de acord asupra unei metode de a descoperi un stroke prin a pune trei intrebari simple:
1. Roaga bolnavul sa ZIMBEASCA.
2. Roaga bolnavul sa RIDICE AMBELE BRATE.
3. Roaga bolnavul sa formuleze o propozitie simpla (coerenta) (de ex “Astazi straluceste soarele”).

Daca ii este greu sa raspunda la una din aceste intrebari, cheama de urgenta ambulanta si descrie simptomele!

Doctorii care au gasit aceste metode simple prin care oricine poate constata la un bolnav probleme cu muschii fetei, ai bratelor si greutati in vorbire, roaga pe toti sa invete aceste amanunte. In acest fel puteti ajuta in diagnoza si tratamentul de stroke si puteti evita afectiuni ale creierului.

#2 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra
  • Sex:Feminin

Postat 17 November 2007 - 10:27 AM

Primit si eu de la colegul de langa mine....i-am zis pe mess:ia spune tu o propozitie cu mainile sus si cu ranjetu-ti caracteristic pe fata....si a zis.:ma predau...eram pe jos amandoi de ras si tot biroul se uita la noi ca la felul 14....discutia noastra fusese pe mess desi el are scaunul la 50cm max de al meu... :lol: :lol: :lol:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi