Salt la continut

Fotografie

Bouldering. Un alt fel de miscare !

• Please log in to reply
5 raspuns(uri) in acest subiect

#1 pro-boulder

pro-boulder

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 18 November 2007 - 11:22 AM

Ce este boulderingul ?

Bouldering-ul este o activitate sportiva noua in Romania, foarte spectaculoasa, poate fi practicata de orice persoana, indiferent de sex sau varsta, in conditii de maxima siguranta, contribuind la dezvoltarea unor aptitudini precum: spirit de observatie, analiza rapida, apreciere, adaptare, luarea unei hotarari imediate, dinamism, hotarare, incredere in fortele proprii si capacitatea de concentrare.

Bouldering-ul este o forma de catarare, pe bolovani, nu mai inalti de 4 metri sau pe structuri artificiale in care spre deosebire de escalada, nu se mai foloseste coarda, buclele si hamul pentru asigurare, acestea fiind inlocuite de o saltea de aterizare si dupa caz de colegul de catarare. Echipamentul necesar pentru bouldering este format din papuci speciali ( de escalada ), saculet cu magneziu si periute pentru curatat prizele.

Bouldering-ul este cea mai pura, spectaculoasa si mai complexa forma de catarare, necesitand o concentare maxima asupra miscarilor si a echilibrului, incluzand toate aspectele atat fizice cat si mentale ale escaladei si eliminand restrictiile sau ajutorul impuse de coarda sau alte echipamente. Imaginatia fiecarui practicant este folosita din plin.

Bouldering-ul se practica atat in zonele cu bolovani ( munte, deal, campie) cat si in salile de catarat pe panouri artificiale, special amenajate. Bolovanii pot fi de gresie, granit sau calcar. Cei de gresie sunt cei mai perfecti datorita aderentei maxime ce o ofera, precum si datorita formelor intalnite.

Fisier atasat  DSC_4502.jpg   109.71K   117 downloads Fisier atasat  DSC_4557.jpg   70.72K   104 downloads Fisier atasat  fagaras.jpg   160.25K   97 downloads Fisier atasat  fagaras1.jpg   134.75K   93 downloads

Detalii complete despre aceasta noua ramura sportiva se vor gasi in interiorul website-ului in cel mult o saptamana ( momentan se lucreaza ). Ne incredem in curiozitatea dumneavoastra de a afla cat mai multe despre bouldering si asteptam sa va oferiti o noua viziune asupra miscarii in natura, incercand acest sport. Veti fi pe deplin satisfacuti. Pentru suport si orice fel de informatii, nu ezitati sa ne contactati pe mail sau telefonic.

Ce este Pro Boulder ?

Pro Boulder este un club sportiv dedicat exclusiv bouldering-ului si promovarii acestui nou sport in Romania.
Pro Boulder initiaza promovarea bouldering-ului prin campania publicitara “ Un alt fel de miscare ! ”
Pro Boulder se vrea a fi un viitor nou concept al miscarii in natura.

Acesta nu este un mesaj publicitar comercial deci sper sa fie lasat exact asa cum e. Multumesc.

#2 moonbaby

moonbaby

Amiba

• Membri
  • 21 Mesaje:

Postat 28 November 2007 - 05:23 PM

suna foarte tare, dar situl ala nu-mi merge...

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 28 November 2007 - 05:30 PM

suna foarte tare, dar situl ala nu-mi merge...

Mie imi merge, dar cred ca este inca in constructie. Se deschid meniurile, merg linkurile, dar nu sunt info. :)

#4 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 28 November 2007 - 05:38 PM

Bun, am inteles ca site-ul e in constructie dar fiind singura modalitate de a va contacta, m-as fi asteptat ca macar pagina de contact sa contina ceva :) ... ca doar ce ai scris "Pentru suport si orice fel de informatii, nu ezitati sa ne contactati pe mail sau telefonic." Ce mail? Ce telefon? Unde le gasesc? :)

Oricum, ca si activitate sportiva... e destul de antrenant sportul... am incercat si eu cand mergeam la escalada; e mult mai solicitant decat escalada in sine.

#5 pro-boulder

pro-boulder

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:

Postat 10 December 2007 - 08:39 AM

Bun, am inteles ca site-ul e in constructie dar fiind singura modalitate de a va contacta, m-as fi asteptat ca macar pagina de contact sa contina ceva :) ... ca doar ce ai scris "Pentru suport si orice fel de informatii, nu ezitati sa ne contactati pe mail sau telefonic." Ce mail? Ce telefon? Unde le gasesc? :)

Oricum, ca si activitate sportiva... e destul de antrenant sportul... am incercat si eu cand mergeam la escalada; e mult mai solicitant decat escalada in sine.

Va multumesc pentru interesul dumneavoastra si ne cerem scuze pentru nefunctionarea siteului. Incepand cu data de 7 ianuarie 2008, websiteul www.pro-boulder.com o sa fie disponibil. Pana atunci avem disponibila adresa de mail: contact@pro-boulder.com .

#6 soralia

soralia

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3525 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 02 December 2012 - 02:52 PM

intodeauna mi am dorit sa fac asa ceva... :rolleyes:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi