Salt la continut

Fotografie

Fara slabanoage pe podium

• Please log in to reply
2 raspuns(uri) in acest subiect

#1 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10595 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...
  • Sex:Feminin

Postat 19 November 2007 - 12:18 PM

Creatorii de moda s-au coalizat anul trecut impotriva modelelor anorexice, dupa ce doua manechine sud-americane au murit din cauza acestei boli. Ultima data cand Monica s-a etalat pe podium a socat prin silueta ei scheletica. Ea a incercat sa se apare afirmand, ulterior, in presa, ca a fost la medic si totul este in regula, nu e bolnava, ba chiar se hraneste, dar rational. Mai mult, Monica a sustinut ca agentiile italiene considera ca ea arata perfect.

La ce pericole se expune
'Curba de supravietuire a omului are forma de U. Cine are IMC sub 20 are aceleasi riscuri ca si cand ar avea IMC peste 30. Daca luptatorii de sumo nu traiesc mai mult de 50-55 de ani, la fel si persoanele foarte slabe isi scurteaza viata. Imunitatea scade, metabolismul e dat peste cap iar ficatul si tesutul muscular sunt cele mai afectate. Manechinele traiesc intr-o lume artificiala, se infometeaza, isi autoinduc voma sau devin anorexice doar pentru a se incadra in niste bareme absurde. Aceste fete fac parte dintr-un experiment din care vor invata generatiile viitoare si vor sti unde sa se opreasca', ne-a declarata acad. Prof. dr. Constantin Ionescu Targoviste, de la Institutul de Diabet si boli de Nutritie din Bucuresti.

Cum se calculeaza IMC-ul
Indicele masei corporale se calculeaza prin impartirea greutatii in kilograme a corpului la patratul inaltimii.

Alte manechine cu probleme
Data afara ca e prea slaba Romanca Elena Baguci (foto) a ramas anul trecut 'pe langa' saptamana modei de la Madrid. Nu a avut voie sa calce podiumul pentru ca fusese inclusa in categoria manechinelor 'marimea zero'. Modelul de 1,80 metri si 56 kilograme (IMC = 17,2) a fost respins in urma unei decizii a guvernului regional din Madrid, care era si organizator al evenimentului. Pentru ca nu a fost primita la defilare, romanca a pierdut mii de euro.

Manechine de top precum Heidi Klum si Naomi Campbell au avut si ele probleme la prezentari pentru ca erau prea slabe

Asa ca fetelor inca nu este totul pierdut :tease:

#2 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 19 November 2007 - 06:30 PM

Eu cand le vad pe manechine cat sunt de slabe mi se face pielea gaina, le ies oasele , au niste picioare lungi si diforme, nu li se lipesc pulpele, oasele de la bazin ies mult in evidenta, yach, nu as vrea sa arat ca ele NICIODATA.
Acum 3 ani cand aveam numai 54 de kile la 1,70 inaltime , toata lumea ma intreba daca sunt bolnava.

#3 nusarich

nusarich

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 Mesaje:
  • Din:Bucuresti

Postat 19 November 2007 - 09:39 PM

Depinde foarte mult si de conformatie. Eu am fost slaba pana la 27 de ani cand am facut un soc puternic in urma unui deces. Pana atunci am oscilat intre 52 si 56 kg, cu stabilitate mare la 54. Ei bine, nu eram deloc scheletica, analizele erau perfecte si ma simteam bine. Am 1.74m si la acel moment aratam bine. Ei bine, la 26 de ani am facut o operatie de varice (mostenite). La acel moment, medicul care m-a operat mi-a spus ca am oasele prea grele si asta a determinat formarea varicelor de la 13-14 ani. Ca atare mi-a recomandat sa mai dau jos 2-3 kg pentru a nu fi nevoita sa ma operez din nou la acel picior si la celalalt.
Evident ca dupa 27 de ani, cand am luat in greutate 15 kg in 9 luni de zile, varicele s-au repliat si au aparut din nou si pe piciorul operat si pe celalalt, deci pentru mine este imperios necesar sa slabesc cel putin 10 kg pentru a nu avea probleme cu sanatatea. Adica sa ajung din nou la 54 cel putin.
Nu stiu care este IMC-ul, probabil ca este sub 20, dar nu ar trebui sa ne gandim (pentru noi, manechinele ma intereseaza prea putin ca si comparatie) ca trebuie sa fim sanatoase si sa ne simtim bine? Este parerea mea.

Eu cand le vad pe manechine cat sunt de slabe mi se face pielea gaina, le ies oasele , au niste picioare lungi si diforme, nu li se lipesc pulpele, oasele de la bazin ies mult in evidenta, yach, nu as vrea sa arat ca ele NICIODATA.
Acum 3 ani cand aveam numai 54 de kile la 1,70 inaltime , toata lumea ma intreba daca sunt bolnava.

A, eu n-am avut niciodata placerea sa "nu mi se lipeasca pulpele", am picioarele drepte iar oasele de la bazin le mai descopar din cand in cand... :grin:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi