Salt la continut

Fotografie

Inot sau aerobic si greutati?

• Please log in to reply
6 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 19 November 2007 - 06:36 PM

Fetelor, vreau sa merg sa fac miscare.
Nu ma hotarasc unde sa ma inscriu, la sala unde am fost inainte si faceam aerobic, pilates si forta sau sa imi fac un abonament la piscina si sa inot zilnic.
Inclin 60% spre inot, mi se pare mai complex decat sa ma duc din nou la sala.
Ce parere aveti?

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 19 November 2007 - 07:26 PM

Depinde si cat de bine inoti. :grin: Eu stiu broasc si pluta, asa ca nu merge. :lol2: Mi se pare inotul mai mult pentru conditie fizica, decat pentru slabit. Hai si pentru slabit, dar o ora zilnic mi s-ar parea putin pentru asta.

Eu as opta pentru sala, ca ai instructor si iti spune exact ce sa faci in functie de targetul tau.

#3 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 19 November 2007 - 07:56 PM

Nessie sti ce se intampla? ma plictisesc la sala, alerg pe banda si ma uit la mine in oglinda cum transpir, urc pe stepper si ma uit la ambalajele de dulciuri ( ca in fata e o mare vitrina cu produse tentante), la aerobic nu ma sincronizez cu ceilalti ca ei sunt in grup dreapta eu o iau singura in stanga :)) .....
Inotul mi se pare mult mai complex, iti lucrezi toti muschii, eu inot foarte bine, mai multe stiluri, si sar super misto dupa trambulina :p .in cap :)) Ma atrage apa calda de acolo, sa lenevesc si sa ma destind.Julian ( colegul meu) merge zi de zi la sala si face karate, mi-a propus sa mergem impreuna sa treaca timpul mai repede, dar el sta la 1 ora si 30 min. departare de casa mea. :(

#4 nusarich

nusarich

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 Mesaje:
  • Din:Bucuresti

Postat 19 November 2007 - 09:26 PM

Sexy, pana la urma important este sa faci miscare si daca tie iti place mai mult la inot, mergi la inot. Eu nu stiu sa inot desi mi-ar placea sa merg la piscina, asa ca eu merg la aerobic. La fitness nici mie nu imi place, mai ales ca la mine nu da nici un fel de rezultate. Si eu eram cam pe contratimp la aerobic la inceput, insa am invatat miscarile antrenoarelor (au stiluri diferite) si acum nu-mi mai e asa de greu. Mi se mai intampla sa comentez chestii de genul "da', pe-asta am s-o fac cand oi avea vreo 10 kile mai putin", dar tipele sunt foarte de treaba si cred ca s-au obisnuit si cu comentarii de genul asta, ca zambesc cu intelegere si ma ajuta sa fac cum trebuie miscarile.

#5 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7559 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:daydreaming :)

Postat 20 November 2007 - 01:55 AM

Fetelor, vreau sa merg sa fac miscare.
Nu ma hotarasc unde sa ma inscriu, la sala unde am fost inainte si faceam aerobic, pilates si forta sau sa imi fac un abonament la piscina si sa inot zilnic.
Inclin 60% spre inot, mi se pare mai complex decat sa ma duc din nou la sala.
Ce parere aveti?

Inotul, aerobicul si greutatile nu se exclud una pe alta, ci se completeaza. Inotul in sine este un exercitiu aerob. Sala nu e doar greutati, sint o gramada de posibilitati pentru exercitii aerobe. In mod ideal trebuie combinate, 3-4 ori pe saptamina greutati, PLUS 3-4 ori pe saptamina efort aerob (inot sau exercitii care se pot face si in sala: alergat, hiking (sau orice alt program) pe eliptic, bicicleta, staimaster, etc). Asa ca sau-sau nu prea merge :grin:

#6 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 20 November 2007 - 06:59 PM

Eu o sa imi fac abonament la inot.
de alergat nu imi place sa alerg de una singura, sa biciclesc in casa nici atat, am bicicleta si ies cu ea pe strada sau in parcuri.Inotul cred ca mi se potriveste cel mai bine, nu vreau sa slabesc mult, ma simt bine asa cum sunt acum.Poate 1 kg, maxim 2.

#7 moonbaby

moonbaby

Amiba

• Membri
  • 21 Mesaje:

Postat 28 November 2007 - 05:19 PM

inotul e un sport tare bun pt facut muschi si sanatate in general, dar nu se duc ultimele kilograme cu el, din niste motive pe care mi le-a explicat un prieten care face inot serios. acuma, motivele alea mi s-au parut tare rezonabile cand mi le-a expus, dar sint completamente incapabila sa le reproduc aici, asa ca luati-o sub beneficiu de inventar :)

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi