Salt la continut

Fotografie

Albirea dintilor

• Please log in to reply
19 raspuns(uri) in acest subiect

#1 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra
  • Sex:Feminin

Postat 02 December 2007 - 10:51 PM

Am inceput de 3 zile sa ma spal pe dinti de doua ori pe zi pe langa cu pasta de dinti cu un produs de albire a dintilor pe baza de peroxid.(Pearl drops-Whitening polish)

Cica ar trebui sa vad o diferenta cam in 3 saptamani!

A mai incercat cineva produsul?

#2 nusarich

nusarich

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 Mesaje:
  • Din:Bucuresti

Postat 03 December 2007 - 09:38 AM

Am inceput de 3 zile sa ma spal pe dinti de doua ori pe zi pe langa cu pasta de dinti cu un produs de albire a dintilor pe baza de peroxid.(Pearl drops-Whitening polish)

Cica ar trebui sa vad o diferenta cam in 3 saptamani!

A mai incercat cineva produsul?

Pe mine m-a tentat, dar voi apela totusi la un tratament la stomatolog. Eu am o mica problema cu culoarea dintilor, ingalbeniti din cauza de antibiotice tari pe perioada lunga, cand eram mic copil...

#3 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 03 December 2007 - 09:40 AM

Eu am folosit un produs de inalbire a dintilor acum 3 ani parca. Si a mers. Mi i-a inalbit destul de mult si am fost chiar foarte multumit pe moment. Problema e alta: de atunci am capatat o sensibilitate mai puternica a dintilor si, de exemplu, la frig am o senzatie ciudata (nu e chiar durere, dar e o stanjeneala). Aceeasi senzatie o am si cand combin anumite tipuri de alcool. In plus, daca beau vin rosu (care e vinul meu preferat) mi se pateaza dintii si daca nu am o periuta de dinti la indemana raman cu ei patati pana gasesc una :).

Produsul pe care l-am folosit eu era adus din SUA si nu-mi mai amintesc exact cum se numea, dar lipeam cate o folie pe dinti dimineata si seara; simteam inca de atunci sensibilitatea asta imediat dupa ce imi dadeam jos foliile (cand ma duceam la serviciu, dimineata, pe frig).

Asa ca nu stiu daca sa te incurajez sau sa te descurajez in a continua sa-l folosesti; pot doar sa-ti spun concluziile mele:
- efectul inalbirii dintilor tine cam 6 luni dupa care trebuie sa reiei tratamentul daca vrei aceleasi rezultate
- merge: iti inalbeste dintii
- poate avea efecte secundare destul de aiurea ulterior

#4 Tomy

Tomy

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:

Postat 03 December 2007 - 03:27 PM

...albirea dintilor? Depinde si de Mama Natura :D doar ka putin, ..f putin putem si noi sa influentam acest lucru, prin periaj si atentie la ce mancam pt ca multe produse au in elel f multi coloranti chimici!! ....oricare ar fi acel tratament nu trebuie afectat smaltul iar un stomatolog bun, ..adika bun la suflet.., inainte de a-ti face tratamentul de albire ar trebui sa fie cinstit si sa recunoasca faptul ca este afectat si ca va devenii mai sensibil acest smalt..!!! ...dar in cine sa te mai increzi in ziua de azi!!!???!!!

#5 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 03 December 2007 - 04:25 PM

Sunt mai multi factori ce influenteaza culoarea dintilor; intr-adevar, periajul dintilor si ata dentara ar trebui sa ajute la pastrarea lor albi, insa daca cineva nu-i are albi nu inseamna neaparat ca nu face asta. Printre cele mai comune cauze ce nu tin de noi pot fi: concentratia flor-ului in apa pe care o bem (din cauza asta, unii oameni au dintii "in straturi" de culoare, in functie de nivelul florului in apa, in timpul copilariei, cand le cresteau dintii) si medicamentele (tetraciclina - de exemplu - decoloreaza dintii).

Pe langa acesti factori care practic nu tin de noi, multe persoane nu isi dau seama dar sunt 5 factori principali ce participa la decolorarea/innegrirea dintilor:
1. ceaiul ( orice fel de ceai! da, orice fel de ceai, ai inteles bine :) )
2. cafeaua (evident)
3. vinul rosu :(
4. cola/pepsi/orice bautura inchisa la culoare
5. tutunul

In plus, este normal ca o data cu inaintarea in varsta dintii sa isi piarda din proprietatile de reflexie rezultand intr-o aparenta decolorare a dintilor.

#6 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 03 December 2007 - 05:31 PM

Pe langa acesti factori care practic nu tin de noi, multe persoane nu isi dau seama dar sunt 5 factori principali ce participa la decolorarea/innegrirea dintilor:
1. ceaiul ( orice fel de ceai! da, orice fel de ceai, ai inteles bine :) )
2. cafeaua (evident)
3. vinul rosu :(
4. cola/pepsi/orice bautura inchisa la culoare
5. tutunul

Pe langa cauzele spuse de tine, mie mi-a mai spus un stomatolog una.
Mi-a spus ca anumite persoane au un strat protector pe smaltul dintilor, care ii protejeaza de carii, dar care le da culoarea galbuie. Oricat te-ai spala pe dinti, se formeaza intre periaje si nu poate fi tratat. E produs de un "animalut" mic (a se citi "bacterie" :grin: ).

#7 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 04 December 2007 - 11:06 AM

Mi-am amintit... produsul folosit de mine era Crest Whitestrips. L-a mai incercat cineva?

#8 emu

emu

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1150 Mesaje:
  • Din:NC

Postat 04 December 2007 - 06:28 PM

Personal, nu, dar cunosc persoane care le-au folosit cu succes. Se vede efectul intr-o saptamana, dar nu dureaza mai mult de cateva luni.

Listerine si Crest au apa de gura cu efect de albire, se foloseste inaintea fiecarei spalari pe dinti; si asta functioneaza. Si o poti folosi zilnic, fara perioade de intrerupere, in comparatie cu celelalte metode.

Eu am apelat la un gel de albire, de la cabinetul dentistului, acum cativa ani. Daca ar fi sa imi doresc sa-i mai albesc puternic vreodata, as alege procedura cu laser.

Stiam ca si inaintarea in varsta e un factor care contribuie la colorarea dintilor.

#9 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 05 December 2007 - 11:49 AM

Eu am folosit un produs de inalbire a dintilor acum 3 ani parca. Si a mers. Mi i-a inalbit destul de mult si am fost chiar foarte multumit pe moment. Problema e alta: de atunci am capatat o sensibilitate mai puternica a dintilor si, de exemplu, la frig am o senzatie ciudata (nu e chiar durere, dar e o stanjeneala). Aceeasi senzatie o am si cand combin anumite tipuri de alcool. In plus, daca beau vin rosu (care e vinul meu preferat) mi se pateaza dintii si daca nu am o periuta de dinti la indemana raman cu ei patati pana gasesc una :).

Produsul pe care l-am folosit eu era adus din SUA si nu-mi mai amintesc exact cum se numea, dar lipeam cate o folie pe dinti dimineata si seara; simteam inca de atunci sensibilitatea asta imediat dupa ce imi dadeam jos foliile (cand ma duceam la serviciu, dimineata, pe frig).

Asa ca nu stiu daca sa te incurajez sau sa te descurajez in a continua sa-l folosesti; pot doar sa-ti spun concluziile mele:
- efectul inalbirii dintilor tine cam 6 luni dupa care trebuie sa reiei tratamentul daca vrei aceleasi rezultate
- merge: iti inalbeste dintii
- poate avea efecte secundare destul de aiurea ulterior

Eu astept sa vad ce se intamlpa, ca oricum am cumparat 2 sticlutze, a doua cu reducere si incercarea moarte nu are!

Pe langa cauzele spuse de tine, mie mi-a mai spus un stomatolog una.
Mi-a spus ca anumite persoane au un strat protector pe smaltul dintilor, care ii protejeaza de carii, dar care le da culoarea galbuie. Oricat te-ai spala pe dinti, se formeaza intre periaje si nu poate fi tratat. E produs de un "animalut" mic (a se citi "bacterie" :grin: ).

Sa stii ca toti stomatologii unde am fost pt controale mi-au zis in cor....ai dinti f buni, dar nu aspectuosi...sa fii multumita!
Adevarul ca nu am decat 3 sau 4 carii numai pe partea de sus...si am 35 ani!
Stau bine totusi.

#10 lilistiuca

lilistiuca

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 493 Mesaje:
  • Dispozitie:am avut si zile mai bune!!!

Postat 18 December 2007 - 09:12 AM

eu mi-am albit dintii la stomatolog. m-a costat 680 RONi.

mi-a facut mai intii un detartraj, mi-a facut apoi gutiere si mi-a dat un kit de albire constand in 4 seringi cu gel OPALESCENE (am consumat doar una si jumatate) si mi-am pus timp de 2 saptamini, seara, gel in gutiere si stateam cu ele peste noapte. pe toata perioada asta am facut si 5 sedinte de fluorizare, ca gelul ala sensibilizeaza dintii.....

s-au vazut rezultate imediat, dar acum, dupa 6 luni parca nu se mai vede...dar eu beau cafea la greu, vin rosu, bere neagra....

#11 ana25

ana25

Amiba

• Membri
  • 11 Mesaje:
  • Dispozitie:nu chiar bn

Postat 12 February 2009 - 03:31 PM

stiti cum e vorba aia"orice minune dureaza 3 zile" :D

#12 Alexa

Alexa

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 56 Mesaje:

Postat 27 February 2009 - 08:19 AM

1. ceaiul ( orice fel de ceai! da, orice fel de ceai, ai inteles bine smile.gif )

Intr-un timp eram asa de obsedata de albirea dintilor, incat beam ceaiul cu paiul, sa nu`mi atunga dintii :blushing:

#13 ele_aleB

ele_aleB

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 100 Mesaje:
  • Dispozitie:nerebdatoare

Postat 22 March 2009 - 12:08 PM

Din punctul meu de vedere cele mai bune produse pt albit , sau printre cele mai bune sunt cele de la Favisa.
Eu mi-am luat 1 pastra de dinti si un praf de albit de la ei si sunt foarte eficiente.
Mi-am cumparat in vara 2008 de la un plafar si pretul nu e ridicat deloc! :cheer:

#14 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 22 March 2009 - 10:14 PM

Ele, dar nu simti dintii sterpeziti? Nu ii ai mai sensibili?

#15 ele_aleB

ele_aleB

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 100 Mesaje:
  • Dispozitie:nerebdatoare

Postat 23 March 2009 - 02:05 PM

@Nessie : Nu sunt mai sensibili pt ca nu i-am slefuit si nici nu am aplicat ceva chimic .
Am folosit doar pasta de dinti si praful albitor de la Favisan, atat;)

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi