Salt la continut

Fotografie

Piele moarta pe calcaie :(

• Please log in to reply
4 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Rino

Rino

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 25 June 2006 - 10:31 PM

Nu stiu daca din cauza ca merg eu aiurea sau poate am o predispozitie spre asa ceva, dar mi se tot aduna piele moarta pe calcaie :(. A inceput cam acum un an sau un an jumatate si se tot aduna. E aiurea ca ma dor calcaiele cand stau in pat pe spate de exemplu sau uneori cand merg.

Ce sa fac?

#2 diana.triscau

diana.triscau

Amiba

• Membri
  • 34 Mesaje:

Postat 25 June 2006 - 10:48 PM

:( Stiu cat de inconfortabil este sa ai asa ceva. Din pacate, s-a acumulat in timp, tot in timp va disparea, dar numai cu munca si atentie. Incearca sa faci asta zi de zi sau cat de des poti: stai cu picioarele in apa calduta (pana se "mureaza" :grin: ) si cu o piatra ponce indeparteaza pielea moarta. Stiu ca daca nu esti obisnuit cu senzatia ti se parea ciudat, dar o sa ajunga sa iti placa ;) . Important este sa devina un obicei sa folosesti piatra ponce cand faci baie, nu doar cand te dor picioarele.

#3 Rino

Rino

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 25 June 2006 - 11:29 PM

Mersi Diana!

Dupa ce am intrebat prin casa, am descoperit o piatra ponce :D. Am facut baie (nu prea-mi place idea de a sta cu picioarele in sare) si a mers. Am indepartat o mare parte din acel surplus... Multumesc de ajutor.

Nu cred insa ca o sa fac asta zilnic. <_<

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 25 June 2006 - 11:46 PM

Hai sa te mai speri eu putin atunci: :o daca pielea moarta nu e indepartata se va intari treptat si se va transforma in batatura

Batatura este ingrosarea pielii, raspunsul de protectie al corpului la actiuni de frecare sau strangere. Acestea se formeaza de obicei la talpa, dar pot aparea si la degete sau in alte parti ale corpului, existÓnd si bataturi ce apar intre degete.

Tratamentul: primul pas in tratarea bataturilor este acela de a inlatura cauzele producerii acestora. Nu purta pantofi care sunt prea stramti sau ingusti. Un plasture, aplicat deasupra bataturii, poate reduce frecarea. Branturile introduse Ón pantofi sau pantofii cu talpa moale ajuta, de asemenea.

Cu cat este mai mare batatura, cu atat este mai mare durerea pe care o produce. Pentru a-i reduce din proportii, ea trebuie inmuiata bine in apa calduta si apoi frecata cu o piatra ponce. (si n-am zis-o de la la mine ci de la sanatate.com :doc: )

#5 diana.triscau

diana.triscau

Amiba

• Membri
  • 34 Mesaje:

Postat 26 June 2006 - 04:29 PM

Bataturile chiar sunt nasoale. Am avut una de la niste papuci pe degetul mare, pe talpa. :cry: Era ingrozitor! Nu puteam sa mai incalt nimic. Am luat de la farmacie o solutie care le arde ("Clavusin" cred ca se cheama) si am pus cu un betisor pentru urechi pe ea.
Mi-a ars pe langa batatura si pielea sanatoasa, dar a trecut! M-am invatat minte de atunci si am mare grija la incaltaminte si orice durere de picioare!

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi