Salt la continut

Fotografie

Dieta Catalin Crisan

• Please log in to reply
95 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Candy

Candy

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 22243 Mesaje:
  • Dispozitie:fatty :D
  • Sex:Neutru

Postat 01 January 2008 - 02:20 PM

O am si eu de pe alt site si de maine as vrea sa ma apuc si eu de ea ;)

"Postez pentru cele intersate dieta lui Catalin Crisan. Atentie , este o dieta pentru persoanle care vor sa slabeasca mai mult de 15 kg. Nu vreau sa va impulsionez s-o tineti dar am 3 exemple care au dus-o la capat si rezultatele au fost uimitoare : 19kg/ 17 kg/ 12 kg. Eu m-am apucat de ea pe 10.05 si astazi am cu 2,6 kg mai putin. E totusi destul de greu de mancat numai carne ....
Deci:
ETAPA I- 2 SAPTAMANI

• CARNE - fara restrictie de cantitate , gatita fara ulei (gratar, frigarui, friptura la cuptor, fiarta)-inclusiv peste si organe
• MEZELURI - fara restrictie de cantitate
• OUA - 1/ZI
• BRANZETURI FERMENTATE -telemea, cascaval, branza topita-100g/zi

REGULI GENERALE :
1. 5 MESE/ZI
2. NU SE MANANCA INTRE MESE
3. NU SE SARE PESTE MESE
4. NU SE BEA LICHID IN TIMPUL MESEI

PERMISE
LICHIDE: -apa, apa plata , minerala ,carbogazoasa, sifon , ceai , cafea (total 2-3 litri/zi)
(INTERZIS –bauturi de gen COCA COLA, PEPSI….ETC)

INDULCITORI : -ARTIFICIALI, CICLAMAT, ASPARTAM, ZAHARINA

CONDIMENTE : -lamaie fara restrictii, sare, boia, piper , condimente din plante, cimbru, marar , patrunjel, (mustar-moderat, fara zahar)
(INTERZIS –hrean , ceapa , usturoi, miere de albine)

CANTAR -SAPTAMANAL

EFFORT FIZIC - echivalent cu 5 km/zi- o ora ½ mers pe jos-15 min. gimnastica/zi

ZAHARUL SI ALCOOLUL BLOCHEAZA SCADEREA PONDERALA!
SE GATESTE FARA ULEI

Impotriva constipatiei : mentolax -2-3 tb/zi
-FUROSEMID -1/2 tb. In ziua a 4-a
-1 tb. In ziua a 10-a
-1 tb. In ziua a 14-a
-ASPACARDIN -se administraza in zilele in care se ia furosemid –doza 4 tb/zi -2 dimineata , 2 pranz

Numai daca exista ameteli-Wallmark (calciu , magneziu, zinc -2tb/zi)
Doar la mesele cu grasimi si fara a deveni obisnuinta ( in general nu se recomanda) –XENICAL -1 tb./zi- ocazii speciale

ETAPA II- 9 ZILE

3 ZILE
• FRUCTE-crude, coapte, compot , sub forma de gustari -500G/ZI
• LEGUME(zarzavaturi)-fara restrictie de cantitate (crude , supe, ciorbe-cu lamaie sau iaurt , ghiveci la cuptor)
• LACTATE PROASPETE -400 G/ZI

Toate acestea trebuiesc mancate in 5 mese/zi

FRUCTE PERMISE:orice in afara de : castane, mango, avocado, struguri, pere, prune, fructe uscate , smochine, stafide, curmale ,etc ; nuci , alune, fistic , semnite
LEGUME , ZARZAVATURI PERMISE :orice in afara de: sfecla rosie, cartofi , linte , porumb , fasole uscata, mazare , dovleac , masline
LACTATE PERMISE : lapte , chefir , cas , lapte batut, iaurt, sana, branza de vaci , branza de casa , Mozzarella si Ricotta.

INDICATII:
SUPE : fara ulei, fara bors- cu lamaie
LEGUME GATITE- nu crude , nu cu ulei
FRUCTE –sa se consume separat , nu ca desert ci ca gustari

6 ZILE –CARNE, MEZELURI+ SAU OU-fara restrictie de cantitate

ETAPA III-12 ZILE
3 ZILE
-2 oua/zi; 100g. Branzeturi nefermentate
sau
-1 ou/zi; 200g. Branzeturi nefermentate
Se adauga 2 mese/zi de legume cu pigment verde fara restrictii de cantitate (spanac, urzici, castravete, varza alba, dovlecei , fasole verde, conopida, brocolli , ciuperci , vinete, gulii , ceapa verde , usturoi verde, andive)

3 ZILE
CARNE, MEZELURI+ SAU OU-fara restrictie de cantitate

3 ZILE
FRUCTE-crude, coapte, compot , sub forma de gustari -500G/ZI
LEGUME(zarzavaturi)-fara restrictie de cantitate (crude , supe, ciorbe-cu lamaie sau iaurt , ghiveci la cuptor)
LACTATE -500 G/ZI

3 ZILE
CARNE, MEZELURI(+ - un ou)-fara restrictie de cantitate

ETAPA a IV-a-13 ZILE

2 ZILE
FRUCTE-500G/ZI
LEGUMEfara restrictie de cantitate
LACTATE -500 G/ZI

3 ZILE
CARNE slaba si MEZELURI slabe
La o singura masa a zile o salata verde , ardei verde si varza alba.

2 ZILE
FRUCTE si LEGUME

1 ZI
LACTATE proaspete-500 G/ZI

2 ZILE
FRUCTE si LEGUME

3 ZILE
CARNE slaba si MEZELURI slabe

ETAPA a V-a-8 ZILE
CATE MESE DORESTI PE ZI , FARA RESTRICTIE DE CANTITATE

2 ZILE
FRUCTE si LEGUME
1 ZI
LACTATE proaspete
2 ZILE
FRUCTE si LEGUME
3 ZILE
CARNE slaba si MEZELURI +- un OU/zi

ETAPA a VI-a-10 ZILE
2 ZILE
FRUCTE-500G/ZI
LEGUME
LACTATE proaspete-400 G/ZI
8 ZILE ALTERNATIV:
- o zi –fructe , legume , salate
- o zi –carne slaba( la o masa o salata)

TOTAL 66 ZILE – BAFTA !!!

#2 Lacry

Lacry

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1428 Mesaje:
  • Dispozitie:optimista
  • Sex:Feminin

Postat 01 January 2008 - 10:22 PM

Interesanta...hai sa ne apucam impreuna! :cheer:
Impotriva constipatiei cred ca pot lua colonix-ul...nu de alta, dar macar e doar pe baza de plante!
Hm, si ce fac cu restul de tort Diplomat pe care m-am ostenit atata sa-l fac? <_<

#3 May

May

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12300 Mesaje:
  • Din:Madrid
  • Dispozitie:just fine :)

Postat 02 January 2008 - 12:34 AM

Alta dieta nu gasiti fetelor? Zau asa..... bubule ai innebunit la cap? :w00t: nu stiu de ce te supui la astfel de chinuri pt putinele kg pe care vrei sa le dai jos :( carne, mezeluri, oua, branzeturi? O sa va faceti ficatul praf si o sa va dati organismul peste cap...

Acest mesaj a fost editat de Maybeline: 02 January 2008 - 12:35 AM

#4 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • 15218 Mesaje:

Postat 02 January 2008 - 12:51 AM

Atentie , este o dieta pentru persoanle care vor sa slabeasca mai mult de 15 kg.

Bubule , tu vrei sa slabesti mai mult de 15 kg ????????? Parerea mea e ca nu e pentru tine , sincer !!!!!!! Tine-te , mama , de WW in continuare ( pentru cateva kg care vrei sa le dai jos ) si va fii mai mult decat OK !!!!

Zic si eu !

#5 nusarich

nusarich

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4432 Mesaje:
  • Din:Bucuresti

Postat 02 January 2008 - 10:39 AM

Atentie , este o dieta pentru persoanle care vor sa slabeasca mai mult de 15 kg.

Bubule , tu vrei sa slabesti mai mult de 15 kg ????????? Parerea mea e ca nu e pentru tine , sincer !!!!!!! Tine-te , mama , de WW in continuare ( pentru cateva kg care vrei sa le dai jos ) si va fii mai mult decat OK !!!!

Zic si eu !

Si eu zic la fel, plus ca dieta e super dezechilibrata. Eu am tinut acum vreo 5 ani o dieta Atkins si in loc sa slabesc am pus pe mine 2 kg in 3 saptamani, in acelasi timp in care o colega de-a mea de birou a slabit 5 kg. Trebuie vazut ce-i si cu organismul fiecareia din noi, ca nu toate reactioneaza la fel.

#6 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8896 Mesaje:

Postat 02 January 2008 - 01:15 PM

Mie imi suna bine dieta, pe bune :oo:

#7 sadaf

sadaf

Amiba

• Membri
  • 37 Mesaje:

Postat 02 January 2008 - 03:49 PM

Da e buna cate un pik din fiecere ,eu cred ca ,cat mananci atat te ingrasi , deci putin si consistent :cheer: :give_rose: La Multi ani!2008

#8 Cherie

Cherie

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7638 Mesaje:
  • Dispozitie:Pusa pe fapte mari :P

Postat 03 January 2008 - 09:34 PM

Sexy, te bagi pana la urma la CC?

Acest mesaj a fost editat de MissDiorCherie: 03 January 2008 - 09:39 PM

#9 Candy

Candy

T-Rex

• Membri
  • 22243 Mesaje:
  • Dispozitie:fatty :D
  • Sex:Neutru

Postat 05 January 2008 - 05:31 PM

Da..cred ca pana la urma tot WW tin ca .. m-am saturat de atat carne :sorry: de la sarbatori :(

#10 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 05 January 2008 - 06:22 PM

Interesanta...hai sa ne apucam impreuna! :cheer:
Impotriva constipatiei cred ca pot lua colonix-ul...nu de alta, dar macar e doar pe baza de plante!
Hm, si ce fac cu restul de tort Diplomat pe care m-am ostenit atata sa-l fac? <_<

Am citit si eu de asta...ceva amanunte poti sa dai?

Bubule, stai calma ca te iau la suturi!

Ce e asta!?

#11 sadaf

sadaf

Amiba

• Membri
  • 37 Mesaje:

Postat 05 January 2008 - 07:13 PM

:lol: mai suptire cu dulciurile :lol:

#12 zaha

zaha

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2371 Mesaje:
  • Din:colo
  • Dispozitie:zen

Postat 05 January 2008 - 10:26 PM

Cu riscul de a primi injuraturi, da' nu pot sa tac: cand va inceta lumea sa creada in diete-minune? Supa de varza, Catalin Crisan, Monica Anghel si alte diete cu nume mai mult sau mai putin celebre -chiar credeti in prostiile astea propavaduite peste tot?

As lua dieta asta punct cu punct sa va demonstrez ca e o aberatie, dar am lucruri mai bune de facut.

Am ras de m-am prapadit cand am citit mai jos:

Impotriva constipatiei : mentolax -2-3 tb/zi
-FUROSEMID -1/2 tb. In ziua a 4-a
-1 tb. In ziua a 10-a
-1 tb. In ziua a 14-a
-ASPACARDIN -se administraza in zilele in care se ia furosemid –doza 4 tb/zi -2 dimineata , 2 pranz

Numai daca exista ameteli-Wallmark (calciu , magneziu, zinc -2tb/zi)
Doar la mesele cu grasimi si fara a deveni obisnuinta ( in general nu se recomanda) –XENICAL -1 tb./zi- ocazii speciale

Asadar, se propune imbuibarea cu laxative - nici nu ma mir, dupa o saptamana de mancat exclusiv carne si oua, cand nici rinichii nu mai functioneaza cum ar trebui, ca sa nu mai spunem de aparatul digestiv...Dar ASPACARDIN?? Asta cred ca bate multe din aberatiile pe care le-am citit de-a lungul timpului in materie de diete. :ghilimele: Aspacardin??? Puneti mana fratilor si cititi prospectul - il gasiti la un click distanta:

Indicatii: Ca medicatie adjuvanta in boala coronariana, aritmii ectopice si pentru profilaxia aritmiilor digitalice; stari de oboseala fizica. sursa: www.farmaline.ro

O dieta care iti spune ce medicamente sa iei, dar mai ales care incurajeaza consumul de laxative e o mare, foarte mare gogomanie. Deschideti o revista de-aia usurica -oricare - si veti vedea o pagina intreaga in care domnu' Crisan face reclama la retete-pastile-prostioare minune de slabit, de care puteti beneficia si voi cu numai noushnouavirgulanoushnouadebani. Hmm, care o fi adevarul?

Acest mesaj a fost editat de luchi: 05 January 2008 - 10:27 PM

#13 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7327 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:runner's high :))

Postat 06 January 2008 - 02:58 AM

Ahhh, Lucule, nici nu stiu de ce-ti mai pui mintea. Noroc cu dieta asta c-am aflat si eu ca mineralele (calciu, magenziu) se iau "numai daca exista ameteli" si ca pastilele de slabit se administreaza odata cu grasimile, "la ocazii speciale" si "fara a deveni obisnuinta". I mean.... c'mon.... :lol:

#14 michelle

michelle

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4542 Mesaje:
  • Din:Iasi
  • Dispozitie:Ole!

Postat 07 January 2008 - 10:19 AM

Eu nu am avut rabdare sa citesc toate meniurile, dar inainte de a le pune in practica ar trebui sa tineti cont de faptul ca barbatii au un altfel de metabolism. Dieta lui Catalin Crisan mai mult ca sigur nu o sa aiba aceleasi rezultate pentru noi, femeile, ba chiar repercusiuni grave.
Mare grija!

#15 zeka_on_line

zeka_on_line

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 08 June 2008 - 03:07 PM

Ceau tuturor care sunt pe forum pentru a incerca sa slabeasca :salut:
acum o luna am avut 74 kg si 1.55 m inaltime
am inceput sa slabesc usor nemai mancand pizza la ora 10 seaara sau paste in general, si mai putin
am inceput dieta CC si am ~ 2 saptamani de cand o tin. Am 20 de ani si am slabit in aceste zile 6 kg.
Poate ca la organismul meu functioneaza, dar oricum merita tinuta macar cateva zile pentru a vedea daca va e buna.
Nu am luat niciunfel de medicament din lista si nici indulcitori pentru ca nu sunt de acord cu e-urile.
Si am avut chiar si mici scapari cand, fiind in sesiune, am baut un red bull( stiu, total nesanatos) indulcit cu aspartan( si mai nesanatos). dar asta e, ideea e ca nu mi-a afectat cura de slabire
Acum am 63 kg
va pup

2 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Bing (2)