Salt la continut

Fotografie

Masina noua sau secondhand?

• Please log in to reply
11 raspuns(uri) in acest subiect

#1 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction
  • Sex:Feminin

Postat 17 January 2008 - 11:52 PM

As vreo sa imi iau o masina.
Sa ma coste cu tot cu taxe maxim 10.000 euro.
Ce sfaturi imi dati?

Io as vrea sa fie :
- diesel;
- medie( ca pentru familia mea de 3 persoane);
- cu consum mic;
-costuri mici de intretinere;
-cu cat mai multe dotari, tin mult la cele de siguranta.

#2 nicu_vlad

nicu_vlad

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:

Postat 18 January 2008 - 07:11 AM

Salut,

Mi-am cumparat si eu de curand masina..
SH s-ar merita ceva care sa fie mai mult veche decat cu multi km... si sa fie de la cineva de incredere, sau de la o firma ca sa ai si un pic de garantie.

Am meditat si eu f mult si pana la urma mi-am cumparat Logan Ambition 1.5 85cp. Sunt multumit de ea.
Multe masini mi-ar fi placut, dar riscul de a lua taca sau preturile m-au facut sa ma orientez catre Logan.

Succes

#3 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • 6314 Mesaje:

Postat 18 January 2008 - 10:07 AM

Salut,

Mi-am cumparat si eu de curand masina..
SH s-ar merita ceva care sa fie mai mult veche decat cu multi km... si sa fie de la cineva de incredere, sau de la o firma ca sa ai si un pic de garantie.

Am meditat si eu f mult si pana la urma mi-am cumparat Logan Ambition 1.5 85cp. Sunt multumit de ea.
Multe masini mi-ar fi placut, dar riscul de a lua taca sau preturile m-au facut sa ma orientez catre Logan.

Succes

Sa o stapanesti sanatos.
Dar ai luat-o noua?

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 18 January 2008 - 10:40 AM

Sa o stapanesti sanatos.
Dar ai luat-o noua?

A spus ca a luat-o SH.

Amalia, daca te gandesti la Logan, as sugera sa o cumperi totusi noua pentru ca te incadrezi in suma de care dispui.

#5 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 18 January 2008 - 10:43 AM

Ce sfaturi imi dati?

Io as vrea sa fie :
- diesel;
- cu consum mic;

Si diesel si cu costuri de intretinere mici...aici nu prea o sa gasesti. In principiu masinile diesel costa mai mult, consuma mai putin (acum vad ca motorina e la fel de scumpa ca benzina), dar costurile de intretinere sunt mult mai mari!

Daca vrei totusi diesel, un coleg de al meu care are Renault Clio diesel ,vrea sa-si schimbe masina...daca esti interesata...

#6 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • 6314 Mesaje:

Postat 18 January 2008 - 11:18 AM

Ce sfaturi imi dati?

Io as vrea sa fie :
- diesel;
- cu consum mic;

Si diesel si cu costuri de intretinere mici...aici nu prea o sa gasesti. In principiu masinile diesel costa mai mult, consuma mai putin (acum vad ca motorina e la fel de scumpa ca benzina), dar costurile de intretinere sunt mult mai mari!

Daca vrei totusi diesel, un coleg de al meu care are Renault Clio diesel ,vrea sa-si schimbe masina...daca esti interesata...

:* :* :*
Reno clio imi iau noua cu 10.000.
Daca ma hotarasc la second o sa iau una care nu e rulata in Romania.
Consilierul meu financiar( am si din ala pe langa ginecolog, stomatolog si oftalmolog :)) ) m-a convins 90% sa nu imi iau masina noua.

#7 energie07

energie07

Amiba

• Membri
  • 17 Mesaje:
  • Din:Baia Mare
  • Sex:Masculin

Postat 18 January 2008 - 12:39 PM

Loganu tocmai a ruginit. Si e vorba de cele noi. Cat despre siguranta evident ca nu o poti obtine cu Dacia.
De 10000 E iti poti lua cel putin un VW Golf 4 pe motorina de prin 2004-2005 din Germania (7 - 8 mii + taxe).
Pentru SH recomand cu caldura doar masini germane. Asta spun si statisticile ca ar fi preferintele romanilor si nu cred ca atata lume se inseala.

#8 crissuca

crissuca

Amiba

• Membri
  • 11 Mesaje:
  • Dispozitie:gata de plimbare

Postat 18 January 2008 - 04:34 PM

Loganu tocmai a ruginit. Si e vorba de cele noi. Cat despre siguranta evident ca nu o poti obtine cu Dacia.
De 10000 E iti poti lua cel putin un VW Golf 4 pe motorina de prin 2004-2005 din Germania (7 - 8 mii + taxe).
Pentru SH recomand cu caldura doar masini germane. Asta spun si statisticile ca ar fi preferintele romanilor si nu cred ca atata lume se inseala.

Nu stiu de unde e impresia asta ca masinile germane sunt cele mai viabile. Statisticile din Germania - vezi ADAC - au pe primele poziti masinile japoneze. De cativa ani buni, masinile japoneze - Toyota, Mazda, sunt in top la fiabilitate si merg cel mai rar in service.
Eu de ex am cumparat din germania o masina SH - Mazda - 2 ani vechime cu 7.000km, deci aproape noua si am platit 10.000 euro. O am deja de 3 ani si niciodata nu am avut o problema cu ea. Nu a trebuit schimbat nimic la ea.
In schimb, socrul meu si-a luat VW Passat nou, acum 5 ani, dar a investit deja o gramada in reparatii.

Acest mesaj a fost editat de crissuca: 18 January 2008 - 04:45 PM

#9 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 19 January 2008 - 04:43 PM

Amalia eu nu mi-as lua masina second hand, nu sti cine a avut-o inainte, care este istoria ei, eu prefer masina noua,mai bine fac un efort si stiu ca numai eu am avut acces la ea si nu a mai avut-o altcineva inainte.

#10 Candy

Candy

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 22263 Mesaje:
  • Dispozitie:fatty :D
  • Sex:Neutru

Postat 20 January 2008 - 08:29 PM

Daca ma hotarasc la second o sa iau una care nu e rulata in Romania.
Consilierul meu financiar( am si din ala pe langa ginecolog, stomatolog si oftalmolog :)) ) m-a convins 90% sa nu imi iau masina noua.

Si noi ne-am luat tot SH masina adusa din Germania.Stii de ce se spune ca e mai bine SH .. pt ca in momentul in care ai scos-o de pe "banda" pieri la ea 2-3000E chiar daca e noua.Noi ne-am luat un Golf 5 din aprilie 2007 cu 14000E .Multa lume a zis ca ne-am luat masina buna la un pret fffff bun.Mie imi plac ff mult si VW Polo si adus din afar cred ca te-ai incadra in pret ;)

#11 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • 6314 Mesaje:

Postat 25 January 2008 - 08:08 PM

Pana la urma am ales masina noua.
Am prins o reducere substantiala, euro a sarit tare mult in ultimele zile, dar argumentul hotarator a fost garantia de 2 ani cu posibilitate de extindere la 4.
Oricum tare greu a fost sa ne hotaram.

#12 crissuca

crissuca

Amiba

• Membri
  • 11 Mesaje:
  • Dispozitie:gata de plimbare

Postat 25 January 2008 - 09:23 PM

Pana la urma am ales masina noua.
Am prins o reducere substantiala, euro a sarit tare mult in ultimele zile, dar argumentul hotarator a fost garantia de 2 ani cu posibilitate de extindere la 4.
Oricum tare greu a fost sa ne hotaram.

Fain! sa o stapanati sanatosi :)

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi