Salt la continut

Fotografie

Winners never quit, quitters never win!

• Please log in to reply
504 raspuns(uri) in acest subiect

#1 ironmissy

ironmissy

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 359 Mesaje:
  • Dispozitie:hardcore
  • Sex:Feminin

Postat 22 January 2008 - 08:06 PM

hello everybody!

m-am decis sa-mi fac si eu jurnal. :yahoo:
despre mine: sunt studenta in anul 2 la politehnica (deci in sesiune acum :( ). dieta pe care o tin se bazeaza mai mult pe mancat sanatos, numarat macronutrientii, calorii, grasimi sanatoase cat pot de des, fibre cat mai multe, zahar cat mai putin (prefer atunci cand am pofta de ceva dulce sa manac un fruct), carbohidrati coplecsi si in general in prima parte a zilei... mai multe detalii o sa aflati pe parcurs.
nu (mai) fumez si singurul obicei prost la care se pare ca nu pot sa renunt este cafeaua de dimineata (in general instant) cu lapte.

am mai tinut diete la viata mea, unele echilibrate, altele foarte proaste, mi-am dat un pic organismul peste cap, dar de vreo 4 luni sunt constiincioasa si-mi notez zilnic ce mananc, ceea ce ma echilibreaza foarte mult. mi-am impus sa scriu tot, indiferent ca am facut o mare abatere, sau ca nu am baut suficiente lichide samd.

la capitolul sport treaba sta in felul urmator: nu merg la sala (desi de atatea ori mi-am propus sa o fac), inca nu m-am convins ca-i musai sa merg, dar incerc pe cat posibilul sa sportez acasa. fac de pe nshpemii de filmulete pe care le am pilates (nu doar windsor pilates) + niste antrenamente cardio. fac mai des pilates, desi stiu ca trebuie mai mult cardio... in fine, asta e o chestie la care mai trebuie sa lucrez. dar merg destul de mult pe jos. sau cel putin mergeam cand nu eram in sesiune: 20 minute pe putin, si la un ritm destul de rapid.

obiectivele mele: sa mai dau jos din grasime si sa-mi tonific musculatura, sa mi se diminueze celulita. la ticker o sa pun 55, desi la inaltimea mea de 1.70 s-ar putea sa fie exagerat. problema mea majora: fundul si coapsele. uff..

revin cu meniul pe ziua de azi.
:salut:

#2 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 22 January 2008 - 08:09 PM

Hai ca sunt prima care intra pe aici!
Bine ai venit, sa-ti mearga bine.
Fundul si coapsele daca sunt din conformatie...numai sportul le mai rezolva...

Te pup!

#3 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7559 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:daydreaming :)

Postat 22 January 2008 - 08:10 PM

Ce frumos suna Winners never quit, quitters never win!, tare frumos, mult adevar ( si tare-mi era dor :p ).
Suna tare bine ce zici tu acolo, ce ti-ai propus si ce deja faci, si mai ales partea cu ne-fumatul. Bravo tie :cheer: :cheer: :cheer:

Te :* si astept sa mai citesc!

#4 ironmissy

ironmissy

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 359 Mesaje:

Postat 22 January 2008 - 08:36 PM

Iata meniul pe ziua de azi:

Ora 8:20
- O giga portocala (330gr)

MD – ora 9:40
- O felie paine speciala (Kaufland) 63gr/felie + 1tbs dulceata diet(18gr)
- O rondea de orez expandat (6gr)
- Jacobs instant cu 50ml lapte 0.1%
Ulterior: 100ml lapte 1.5% + 2 felii sunca pui angst + 1 cracker ikea

SNACK – ora 13:00
- 60gr rosie
- 2 felii sunca pui
- 25gr cas de vaca

PRANZ – ora 14:30
- Un bol de ciorbita de pui cu 30gr smantana 12%(avea destul de multa grasime de la pui)
- Salata verde + putin gogosar murat + 50gr telemea rasa (am tras de ea pana la ora 17:00!!!)

SNACK – ora 18:00
- 6 patratele milka alba (24gr)
- 190gr mar verde

CINA – ora 20:30
- 170 conopida la abur
- 25 gr caju

Total: glucide 149gr, lipide 59,6, proteine 75,77, fibre >26.8 (n-am pus la socoteala salata), calorii 1405,06
In procente: glucide 42,44%, lipide 38,20%, proteine 21,57%

se putea si fara abaterea de la ora 18:00, da dupa o zi de stat cu ochii in computer (invat pt un examen) chiar eram :wacko:
oricum, parerea mea e ca mai sanatos pentru minte asa, decat sa se adune frustrarile si sa explodeze la un moment dat.
trebuie sa precizez ca imi cantaresc alimentele cu un cantar electronic.
cat despre "painea speciala": e o chestie de la kaufland, o sa-i fac o poza maine si o sa va zic ce contine. e foarte foarte bruta si nu contine conservanti si nici drojdie. iar crackerul de la ikea, e un fel de wasa un pic mai nesanatos.

:* ganesha si axe10 pt vizita!

#5 stardust

stardust

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 362 Mesaje:

Postat 22 January 2008 - 10:35 PM

Te felicit ca in sesiune nu uiti de tine (subsemnata traia din ciocolati in perioada aia).

Cum spunea si axe, daca ai probleme in zona coapselor, poate sportul ar ajuta cel mai mult. Oricum, din cate citesc vad ca esti mult mai pusa la punct decat mine, asa ca esti deja pe calea cea buna. :give_rose:

#6 ironmissy

ironmissy

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 359 Mesaje:

Postat 22 January 2008 - 11:22 PM

Organziarea mi se pare cea mai importanta. Si daca ajungi sa-ti faci un reflex din a te organiza, daca reusesti sa-ti gasesti un sistem care sa ti se potriveasca, lucrurile devin mai usoare.

In fond, nu e vorba doar de aspectul fizic. E vorba de sanantate. Mi se pare esentiala diferenta dintre a manca si a te hrani. O hrana corecta are o gramada de avantaje: aspectul placut al pielii, energie, imunitate crescuta + alte efectele benefice se vor resimti peste cativa (poate) zeci de ani.

Alte chestii pe care am uitat sa le zic in "prezentare": iau zilnic cate o tableta de Ca,Mg,Zn de la Wallmark si Supradyn.

Ma duc la nani :lazy: , ca maine iar trebuie sa stau toata ziua cu nasul in comp. Azi nu am facut nici un fel de sport. Da nimic nimic. Dar, dar fiind faptul ca am facut ieri o ora intreaga de Pilates (nu mai facusem de ceva vreme) am facut un pic de febra musculara, asa ca azi pauza. In schimb maine, n-am scuza.

:hug:

#7 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:

Postat 22 January 2008 - 11:31 PM

Bine-ai grait, ca un om mare :rolleyes:

Aspectul fizic imbunatatit e efect secundar, el vine de la sine ;)

:hug:

#8 ironmissy

ironmissy

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 359 Mesaje:

Postat 23 January 2008 - 10:16 AM

neata!

eu azi m-am trezit super bine dispusa :yahoo: . chiar daca vremea de afara e mohorata.

m-am trezit cu un chef inecsplicabil de mare sa fac ceva Pilates. and so i did. si acu' ma simt energized si cu chef de invatat.

but 1st, o sa-mi beau cafelutza din cana mea cu pisici. o sa-i pun neaparat o poza ca e pur si simplu adorabila (cana).

va pup si ma duc sa invat! :hug:

#9 michelle

michelle

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4542 Mesaje:
  • Din:Iasi
  • Dispozitie:Ole!

Postat 23 January 2008 - 10:34 AM

Bine ai venit printre noi! :hug: Spor la invatat si bafta multa in sesiune!

#10 ironmissy

ironmissy

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 359 Mesaje:

Postat 23 January 2008 - 10:41 AM

shocking news: Heath Ledger
si sursa romaneasca: stiri
odihneasca-se in pace! :(

Acest mesaj a fost editat de ironmissy: 23 January 2008 - 10:44 AM

#11 michelle

michelle

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4542 Mesaje:
  • Din:Iasi
  • Dispozitie:Ole!

Postat 23 January 2008 - 10:43 AM

Da, am citit si eu de dimineata.. trist :( :(

#12 lucy

lucy

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 429 Mesaje:
  • Dispozitie:schimbatoare

Postat 23 January 2008 - 03:13 PM

UN BUCHET DE FLORI :flowers: PENTRU O FLOARE :floare:

#13 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:

Postat 23 January 2008 - 03:16 PM

neata!

eu azi m-am trezit super bine dispusa :yahoo: . chiar daca vremea de afara e mohorata.

m-am trezit cu un chef inecsplicabil de mare sa fac ceva Pilates. and so i did. si acu' ma simt energized si cu chef de invatat.

but 1st, o sa-mi beau cafelutza din cana mea cu pisici. o sa-i pun neaparat o poza ca e pur si simplu adorabila (cana).

va pup si ma duc sa invat! :hug:

Way to go!!! Si eu m-am trezit cu o pofta nebuna de sportat. Cre'ca-s sugar high de la atitea sucuri de fructe de ieri :lol: Vreau sa vad cana ta cu pisici, eu am o mare boala cu canile nebune, colorate, imprimate, imi plac de mor.

Spor la invatat si keep the motivation high!!!!! :cheer: :*

#14 Candy

Candy

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 22263 Mesaje:
  • Dispozitie:fatty :D
  • Sex:Neutru

Postat 23 January 2008 - 05:26 PM

Ziua si felicitari pt jurnal .La cat mai multe kg date jos :* :flowers:
Despre Heath am scris si eu la mine :sorry: .Asa rau imi pare :batista: Era unul din preferatii mei :(

#15 stardust

stardust

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 362 Mesaje:

Postat 23 January 2008 - 06:20 PM

Incepem un concurs de cani? Ca ma bag si eu :)) Am o obsesie cu canile (printre altele...), de abia astept sa fac parada :))

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi