Salt la continut

Fotografie

rugaminte

• Please log in to reply
12 raspuns(uri) in acest subiect

#1 bulldog prime

bulldog prime

Amiba

• Membri
  • 3 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 24 January 2008 - 12:57 AM

vreau o FIRMA sau un PFA sau SRL sau S.A?ce ma sfatuiti sa fac?care e mai ok cu taxele.voi lucra in domeniul gradini si spatiii verzi,producator de ghivece de flori si alte accesorii pentru parcuri curti.ofer si consultanta in domeniu.asta vreau sa fac.VA ROG AJUTOR.
MULTUMESC ANTICIPAT

#2 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 24 January 2008 - 09:30 AM

Cel mai bine ar fi sa iti faci SRL sau PFA. Dar avand in vedere ca tu vinzi produse tangibile si e foarte probabil sa vinzi catre instituii si firme, s-ar putea sa te priveasca ciudat daca vii cu un PFA (multi iti vor spune "ma incarci pe mine cu TVA-ul", in necunostinta de cauza). Desi la PFA ai mai putine taxe, eu iti recomand SRL (in primul rand e o problema de imagine).

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 24 January 2008 - 10:34 AM

Poate te ajuta si subiectul Infiintare firma.

#4 crissuca

crissuca

Amiba

• Membri
  • 11 Mesaje:
  • Dispozitie:gata de plimbare

Postat 25 January 2008 - 09:20 AM

Hello. Poti sa incerci ca microintreprindere. Bineinteles daca inteplinesti conditiile:
1 are înscrisă în obiectul de activitate producția de bunuri materiale, prestarea de servicii și/sau comerțul;
2 are de la 1 până la 9 salariați inclusiv;
3 a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei a 100.000 euro;

Ca impozit ai 2% pe venit, deci maxim 2000euro. Si te-as sfatui sa te pui platitor de TVA.

Nu stiu dc pt tine se potriveste, pentru mine asta am ales. Studiaza si varianta asta.

#5 bulldog prime

bulldog prime

Amiba

• Membri
  • 3 Mesaje:

Postat 25 January 2008 - 09:35 AM

Hello. Poti sa incerci ca microintreprindere. Bineinteles daca inteplinesti conditiile:
1 are înscrisă în obiectul de activitate producția de bunuri materiale, prestarea de servicii și/sau comerțul;
2 are de la 1 până la 9 salariați inclusiv;
3 a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei a 100.000 euro;

Ca impozit ai 2% pe venit, deci maxim 2000euro. Si te-as sfatui sa te pui platitor de TVA.

Nu stiu dc pt tine se potriveste, pentru mine asta am ales. Studiaza si varianta asta.

am sa studiez varianta aleasa de tine pt mine.ma cam incurca acum un angajat minim.nu as fi vrut sa angajjez inca caci nu stiu daka ma pot tine de cuvant la angajarea lui.ce ma mai sfatuiesti?

#6 zaha

zaha

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2371 Mesaje:
  • Din:colo
  • Dispozitie:zen

Postat 25 January 2008 - 08:08 PM

am sa studiez varianta aleasa de tine pt mine.ma cam incurca acum un angajat minim.nu as fi vrut sa angajjez inca caci nu stiu daka ma pot tine de cuvant la angajarea lui.ce ma mai sfatuiesti?

La microintreprindere trebuie sa ai minim 1 angajat, intr-adevar. Dar acel angajat poate fi si cu 2 ore/zi, salar minim, poti fi chiar tu (daca nu esti asociat unic) sau mama, tata, sotul.

#7 Monic

Monic

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1866 Mesaje:
  • Dispozitie:bine ca intotdeauna

Postat 28 January 2008 - 04:05 PM

Intrebare intrebatoare:
daca am un PFA in cazul in care nasc (cum)pot beneficia de intemnizatia de maternitate, cei 8 mil care se acorda in prezent doar salariatilor?

#8 zaha

zaha

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2371 Mesaje:
  • Din:colo
  • Dispozitie:zen

Postat 28 January 2008 - 08:23 PM

Intrebare intrebatoare:
daca am un PFA in cazul in care nasc (cum)pot beneficia de intemnizatia de maternitate, cei 8 mil care se acorda in prezent doar salariatilor?

Draga Monic, pe forumurile pe unde mai arunc cate-un ochi cand ma impotmolesc in hatisurile contabilitatii am gasit discutia asta ; sper sa te ajute. :*

#9 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:

Postat 29 January 2008 - 10:41 AM

Monic, si la noi se lucreaza tot pe PFA si avem aceeasi nemultumire: nu se da ndemnizatie. :( Noi am ajuns totusi la un compromis cu angajatorul si in momentul in care anuntam sarcina, venitul de pe PFA trece pe cartea de munca si astfel beneficiem fara probleme de toate drepturile.

#10 Monic

Monic

Iepuras

• Membri
  • 1866 Mesaje:

Postat 29 January 2008 - 02:51 PM

Problema mea este ca firma la care lucrez isi desfiinteaza filiala din tara, si mi-au propus sa imi scot un PFA sa lucrez in regim de prestari-servicii. Nu prea inteleg ce posibilitate exista ca sa se treaca venitul pe cartea de munca, nu prea inteleg :blushing: , Nessie, nu ai putea sa explici putin? :blushing:

Acest mesaj a fost editat de Monic: 29 January 2008 - 02:51 PM

#11 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:

Postat 29 January 2008 - 05:45 PM

Problema mea este ca firma la care lucrez isi desfiinteaza filiala din tara, si mi-au propus sa imi scot un PFA sa lucrez in regim de prestari-servicii. Nu prea inteleg ce posibilitate exista ca sa se treaca venitul pe cartea de munca, nu prea inteleg :blushing: , Nessie, nu ai putea sa explici putin? :blushing:

Firma mama e din state, iar aici e doar o filiala. Noi avem contract de munca in conformitate cu legea romaneasca cu filiala, pe salariul minim. Cu societatea mama, care e alta entitate dpdv juridic, avem un contract de colaborare ca PFA. In caz de nevoie, ni se trece toata suma doar ca remuneratie primita de la filiala, adica pe cartea de munca.

#12 Monic

Monic

Iepuras

• Membri
  • 1866 Mesaje:

Postat 30 January 2008 - 02:43 PM

Nessie, iti multumesc! Exact in situatia ta sunt pusa si eu. Asa ca mi-ai fost de maaare ajutor.! :hug:

#13 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:

Postat 30 January 2008 - 04:37 PM

Ma bucur ca ti-am fost de folos.

0 useri citesc subiectul