Salt la continut

Fotografie

Martorii lui Iehova

• Subiect inchis Acest subiect este inchis
2 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 28 June 2006 - 05:48 PM

(Spere ca cei care citesc ce scriu sa inteleaga faptul ca aceste lucruri le scriu cu ideea in minte ca trebuie sa cunosti ca sa poti alege binele de rau si ca nu sunt propriile mele crezuri.)

Cateva idei scurte din crezurile Martorilor:

-natura lui Dumnezeu: neaga natura trinitara a lui Dumnezeu si invata ca un asemenea crez este inspirat de satana, in schimb, invata ca Iehova, numele singurului Dumnezeu adevarat, corespunde doar lui Dumnezeu Tatal;

- Isus este neagat ca Dumnezeu.

La inceput, El era arhanghelul Mihail care mai tarziu s-a nascut ca om perfect. Martorii lui Iehova cred ca dupa ce Isus a fost ingropat, Dumnezeu a destramat trupului Lui fizic. Apoi, Isus a fost inviat ca si creatura spirituala si a fost "materializat" intr-un trup de carne si oase pentru a se face vizibil. Intors acum in ceruri El din nou recunoscut ca fiind arhanghelul Mihail;

- Mantuirea: doar un grup de elita al Martorilor lui Iehova cunoscuti sub numele de "cei 144.000", sau ca fiind "cei unsi", poseda in prezent "neprihanirea lui Hristos". Doar cei 144.000 sunt nascuti din nou si se pot astepta sa domneasca cu Hristos in ceruri. Pentru restul numeros al Martorilor lui Iehova cunoscuti sub numele de "celelalte oi, jertfa de ispasire a lui Hristos ofera acestora doar sansa mostenirii vietii vesnice pe pamant

Pentru a avea mantuirea, omul trebuie "intai sa se alature organizatiei lui Iehova pentru mantuire" si dupa aceea sa se supuna la tot ceea ce aceasta invata;

- Duhul si pedeapsa eterna: neaga pedeapsa eterna si sustin ca omul nu are un spirit (duh) care continua sa existe dupa moartea trupului. Martorii cred ca moartea pune capat oricarei existente constiente;

- Biblia: poate fi interpretata doar de catre Societatea Turnului de Veghere si ca nici un om nu poate afla adevarul aparte de aceasta.

#2 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2005 Mesaje:
  • Din:Vest
  • Dispozitie:Ce anotimp e? Sunt confuza!

Postat 31 August 2006 - 08:02 AM

O matusa de-a unei cunostinte a fost recrutata de acesti Martori ai lui Iehova. Ceea ce voi povesti in continuare este doar ceea ce am auzit, ascultat, nu bag mana in foc pentru veridicitate.

Matusa aceasta a fost sacrificata. Pentru ca ei constidera ...mi s-a spus...ca periodic trebuie facut sacrifiuciul pentru iertarea pacatelor. Am ascultat o caseta audio...inregistrata de rudele cunostintei mele...in care matusa muribunda povestea ce s-a intamplat. I se daduse foc. M-am infiorat ascultand acea caseta si am refuzat sa cred ca asa ceva se poate intampla. A si murit ulterior, urmare arsurilor. Stiu ca aceasta secta a fost interzisa multa vreme. Sper ca doar mi s-a parut. Oricum, nu prea am incredere in ei si ma feresc. Intuitia imi spune sa ma feresc. Stiu ca ei cred ca IIsus nu a fost rastignit pe o cruce, ci pe un stalp. De altfel, din cate stiu, nici nu-si fac cruce.

Sunt ortodoxa si voi ramane asa pana mor. Ma simt bine aici. Agreez si alte religii...budhismul, islamul nefunfamentalist....etc...Cred ca nu fac altceva decat numesc altfel pe Dumnezeu, dar cred in acelasi lucru. Fiind de cu totul alta cultura asa au vazut ei lucrurile.

#3 May

May

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12300 Mesaje:
  • Din:Madrid
  • Dispozitie:just fine :)

Postat 10 February 2007 - 10:48 PM

Eu sincer sunt satula de ei ! <_< La inceput nu i-am bagat in seama si ascultam plictisita ceea ce spuneau cand ma opreau pe strada, imi dadeau o carticica ceva care ateriza la primul cos de gunoi. Dar de la un timp au devenit imposibili. Sunt peste tot! Atat spanioli cat si romani ma opresc aproape zilnic pe strada si se recomanda ca fiind martorii lui Iehova. Nu numai ca ma opresc pe strada, dar imi vin si la usa. Nu vreau sa ma port urat dar simt ca nu mai suport :angry: . Oare fac ceva gresit? Le-am explicat de atatea ori ca nu ma intereseaza organizatia lor si ca isi pierd timpul degeaba, le-am spus ca eu cred in Dumnezeu in felul meu si nu am nevoie de predicile lor dar tot nu se lasa. Nu stiu cum sa ma mai port cu ei, nu vreau sa ii jignesc dar le vorbesc frumos si nu ma inteleg...

2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi