Salt la continut

Fotografie

Dieta nutritionist

• Please log in to reply
329 raspuns(uri) in acest subiect

#1 anca veselie

anca veselie

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5382 Mesaje:
  • Dispozitie:PLINA DE VIATZA!
  • Sex:Feminin

Postat 18 February 2008 - 03:51 PM

daca tot am un pic de timp si exista cereri, am zis sa scriu dieta de la nutritionista. nu stiu daca apuc sa o scriu pe toata acum, dar voi mai face modificari pe parcurs.

prima sapt:
- cantitati nelimitate de branza sub 7% grasime - branza de vaci slaba, branza cottage simpla/ cu legume, branzica de casa, tip fagaras, perle de branza cu smantana, branza alba - si lapte batut.
- cate 1 ou fiert/ zi , exceptie ziua 3 si 6 cand sunt 2
- legume crude nelimitat - lista urm contine singurele legume pe care aveti voie sa la consumati in cant nelimitate, numai in stare cruda, pe tot parcursul dietei. exceptie fac saptamanile in care se permite si prepararea legumelor si/ sau consumul altor legume
salata verde, castraveti, ridichi, varza, ardei grasi, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice - marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc si toate condimentele: sare, piper, boia iute/ dulce, scortisoara, chimen, curry etc
- 200 g de mere golden.
- cu 2 lingurite de ulei obligatoriu.
- obligatoriu min 2 l apa/zi. se pot bea: apa plata, ceai, cafea. dupa primele 4 zile se pot adauga apa carbogazoasa si racoritoare dietetice pe baza de zaharina/ aspartam. sunt interzise sucurile de fructe fara zahar si alcoolul.

dupa primele 4 zile pot manca si rosii, lamai si iaurt sub 7% grasime, otet, lamaie si 200g din orice fruct in locul merelor, in afara de fructele tropicale: ananas, mango, banane si struguri. nu sunt permise fructe uscate, conservate sau gatite. se pot consuma: guma mestecat sau bomboane (tip orbit) fara zahar.

a 2-a sapt:
md: 2 wasa cu 100g br vaci gen fagaras sub 7% grasime + iaurt/ lapte batut sub 7% grasime la discretie + legume la discretie din lista de mai sus + rosii

pranz: 100g carne pui, vita sau pastrama + legume crude si gatite din lista la discretie
sau 250 g branza + legume crude si gatite la discretie

cina: la fel ca md + 1 ou
sau la fel ca la pranz

legumele crude sunt permise in cantitati nelimitate toata ziua. se pot consuma conserve de rosii fara zahar, nu bulion, nu vegeta, nu bors.

nu sunt permise: fructe, lapte

#2 anca veselie

anca veselie

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5382 Mesaje:
  • Dispozitie:PLINA DE VIATZA!

Postat 18 February 2008 - 04:48 PM

sapt nr. 3

md: pana la ora 11
100g branzeturi pana la 7% grasime
iaurturi si lapte batut nelimitat
legume crude nelimitat plus juma rosie
1 ou fiert

pranz si cina:
pot fi consumate la orice ora fara limite, cu conditia sa treaca 3 ore de la md:
- peste orice tip, fiert, gratar, afumat, conservat in suc propriu sau ulei. trebuie scurs bine uleiul de la conserve.
- legume crude din lista cu 2 lgt ulei, condimente. se pot consuma muraturi, otet, sare de lamaie si otet.
nu sunt permise: fructe, lapte, suc rosii, prajit, marinat

sapt nr 4:
produse ce pot fi consumate fara limite la orice ora:
- branzeturi si iaurturi pana la 7% grasime
- legume crude: rosii, salata verde, castraveti, ridichi, varza, ardei grasi, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, telina, ceapa, usturoi, praz, andive si toate ierburile aromatice si condimente.
- apa, ceai, cafea, bauturi acidulate light

sunt permise urmatoarele alimente in cantitati limitate:
- 1 ou fiert
- 200g fructe fara struguri, banane, fructe uscate, fructe tropicale
- 100 g pui, porc, vita, pastrama gratar
- 1 castron supa de legume clare
- 1 cana legume fierte in supa sau ca garnitura sau o portie legume coapte

pt gatit se folosesc rosii proaspete sau conservate fara zahar. nu se foloseste vegeta

sapt nr. 5
- eu nu am tinut-o pt ca mi s-a parut ca mananc f putin

- 9 felii wasa sau paine hipoglucidica dobrogea
- 400g branza pana la 7% grasime
- nelimitat salata de legume din lista inclusiv rosii, lamaie cu 2 lingurite de ulei

sapt nr. 6

md: 2 wasa cu 100g br vaci gen fagaras pana la 7% gras + iaurt la discretie + legume la discretie inclusiv rosii

pranz: 150g peste sau 100g carne pui, vita sau pastrama + legume crude si gatite la discretie
sau 250 g branza pana la 7% gras + legume crude si gatite la discretie

sau la fel ca la pranz

observatie: wasa se mananca doar la md!!!

legumele crude sunt permise in cantitati nelimitate toata ziua

sapt nr. 7:
luni, marti, sambata si duminica:
- cantitati nelimitate de branza si iaurt sub 7% grasime
- cate 1 ou fiert/ zi
- legume crude din lista nelimitat + rosii cu 2 lingurite de ulei. + otet sau lamaie
- 200 g fructe/zi.

miercuri, joi, vineri:
- cantitati nelimitate de porc, vita, pui fierte sau gratar
- cantitati nelimitate de peste fiert, gratar, afumat, conservat
- legume crude nelimitat cu 2 lingurite de ulei si otet, fara rosii, lamaie, nu fierte
nu sunt permise: fructe, lapte, legume gatite, prajeli

sapt nr. 8:
luni-miercuri:
- legume crude din lista nelimitat + rosii cu 2 lingurite de ulei.
- 250g paste/ zi, care se cantaresc inainte de fierbere, cu un sos facut din rosii proaspete/ conservate, ceapa, usturoi, condimentat dupa gust.
nu se utilizeaza suc./ pasta de tomate

joi-duminica:
10 felii wasa sau paine hipoglucidica dobrogea
- 300g branza pana la 7% grasime
- nelimitat salata de legume din lista inclusiv rosii, cu 2 lingurite de ulei

sapt nr 9:
produse ce pot fi consumate fara limite la orice ora:
- branzeturi si iaurturi, lapte batut, sana, kefir pana la 7% grasime
- legume crude: rosii, salata verde, castraveti, ridichi, varza, ardei grasi, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, telina, ceapa, usturoi, praz, andive si toate ierburile aromatice si condimente.
- apa, ceai, cafea, bauturi acidulate light

sunt permise urmatoarele alimente in cantitati limitate:
- 1 ou fiert
- 200g fructe fara struguri, banane, fructe uscate, fructe tropicale
- 150g peste orice tip, fiert, gratar, afumat, conservat in suc propriu sau ulei. trebuie scurs bine uleiul de la conserve.
- 100 g pui, porc, vita, pastrama gratar
- 1 castron supa de legume clara
- 1 cana legume fierte in supa sau ca garnitura sau o portie legume coapte

pt gatit se folosesc rosii proaspete sau conservate fara zahar. nu se foloseste vegeta

sapt nr. 10

md: 2 wasa cu 100g br vaci gen fagaras pana la 7% gras + iaurt, lapte batut, sana, kefir la discretie + legume la discretie inclusiv rosii

pranz: 150g peste sau 100g carne pui, vita sau pastrama + legume crude si gatite la discretie

sau la fel ca la pranz

observatie: wasa se mananca doar la md!!!

legumele crude sunt permise in cantitati nelimitate toata ziua

sapt nr. 11

luni - joi
1 ou fiert

pranz si cina:
pot fi consumate la orice ora fara limite, cu conditia sa treaca 3 ore de la md:
- carne fiarta, gratar de porc, vita, pui, curcan, ficat, muschi file/ pastrama. carnea va fi fara grasime, se inlatura pielea de pe pui
- legume crude din lista cu 2 lgt ulei, condimente. se pot consuma muraturi, sare de lamaie si otet.
nu sunt permise: fructe, lapte, suc rosii, prajit, hamburger, vremwurst, salam, mititei, legume gatite.

vineri - duminica
1 ou fiert

pranz si cina:
- peste orice tip, fiert, gratar, afumat, conservat in suc propriu sau ulei. trebuie scurs bine uleiul de la conserve
- legume crude din lista cu 2 lgt ulei, condimente. se pot consuma muraturi, sare de lamaie si otet.
nu sunt permise: fructe, lapte, suc rosii, prajirea pestelui, legume gatite.

Acest mesaj a fost editat de anca veselie: 18 February 2008 - 04:48 PM

#3 Bia

Bia

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:

Postat 09 March 2009 - 03:28 PM

Buna Anca,

Ma numesc Bianca si m-a interesat in mod special subiectul tau cu detalierea dietei de la nutritionist. De ce? intrucat si eu am tinut o dieta timp de 1,5 ani care mi-a schimbat metabolismul si in urma ei (de aproape 4 ani) nu am mai pus un kg in plus. Am slabit de la 83 kg la 62 kg. Problema mea este alta, ca nu mai reusesc sa scad sub pragul atins si ma gandeam sa consult un nutritionist pt ca asa vrea sa mai slabesc 5-7 kg.
Si acum strict la subiect. In ce constau, mai precis, discutiile cu un nutritionist? cum stabileste acesta care este dieta indicata pentru fiecare caz in parte? aceasta dieta are la baza tot schimbarea de metabolism si devenierea ei pe viitor un mod de viata? pentru cat timp este indicat sa se urmeze o astfel de dietat si cu ce rezultate scontate?
Iti multumesc in avans Anca pentru lamuririle tale, pentru timpul acordat citirii acestui mic mesaj si iti urez cu o zi intarziere La Multi Ani! pentru 8 Martie. O zi minunata.
Bianca

#4 alecsa_dia

alecsa_dia

Amiba

• Membri
  • 7 Mesaje:

Postat 13 June 2009 - 04:40 PM

Buna fetelor!! Eu am intrat din intamplare pe acest site si am descoperit cu mare surprinderea dieta publicata de Anca. Eu am tinut aceasta dieta si a dat rezulate fantastice, doar ca sunt cateva diferente intre cele doua diete (nu sunt diferente mari dar sunt). Am tinut dieta anul trecut in vara si a dat rezultate surprinzatore. In acest moment am reluat dieta si sunt in saptamana a5-a.
Am decis sa scriu si eu varianta pe care am urmat-o eu impreuna cu kg pe care le-am avut la inceputul fiecarei saptamani. Asta ca sa va faceti o perere cam care este ritmul de a da kg jos....binenteles ca difera foarte mult de la un organism la altul, dar vreau sa va spun ca fiecare dintre prietenele mel care au urmat aceata dieta au slabit cam in acelasi ritm...diferentele au fost foarte mici!!
Aceasta este dieta insotita de asemenea de un program de mentinere!!! Poate va ajuta...
Dieta

Saptamana I- “ yellow I”
START 11.05.2009- 64 KG
Primele 4 zile :

Urmatoarele produse pot fi consummate fara limite la orice ora:

• Branzeturi pana la 7 % grasime ( branza de vaci slaba, branza cottage, simpla sau cu legume, branzica de casa, branz tip Fagaras, perle de branza cu samantana, branza alba)
• Lapte batut sub 7 % grasime

Eu recomand branza cottage care se numeste Delicia, se gaseste in Carrefour si este cea mai ieftina; mai recomand branza Fagaras si din cand in cand cand mai vrei sa te rasfeti branga La Dorna cu lemune.

Lista urmatoare contine singurele legume pe care le puteti consuma in cantitati nelimitate, numai in stare cruda, pe parcursul intregii diete. Exceptie fac dietele care se permite si prepararea legumelor si / sau consumul altor legume suplimentare listei: salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).

In primele 4 zile nu se vor consuma rosii!!!

Sunt premise urmatoarele alimente in cantitati limitate:

• 1 ou/ zi
• 200g fructe zilnic, in primele 4 zile mere dulci goden Delicios
• 2 lingurite de ulei zilnic, obligatoriu. Nu conteaza felul uleiului, sunt premise toate uleiurile dra nu parjit sau gatit ci folosit numai pentru prepararea salatelor
• O jumatate de pahar de lapte / zi, daca sunteti in prima saptamana de dieta

Obligatoriu se beau multe lichide: minimum 12 pahare de apa pe zi. Este recomandat sa consumati 20 de pahare zilnic. Se pot bea: apa plata, ceai, cafea. Dupa primele 4 zile puteti adauga apa carbogazoasa si racoritoare dietetice (fara zahar/ light) pe baza de zaharina sau aspartame de tip Coca Cola light, Pepsi Max, Seven Up light, Redbull light. Sunt interzise sucurile naturale de fructe fara zahar. Este interzis alcoolul pe intreaga perioada a dietei.

Dupa primele 4 zile, pana la sfarsitul primei saptamani apar urmatoarele modificari:
• Sunt premise rosiile
• Sunt premise alimentele acre: otet, lamiae
• Este permis orice iaurt pana la 7 % grasime, dar numai iaurturi simple fara fructe sau alte suplimente
• 200g din orice fruct in locul merelor, cu exceptia fructelor tropicale: ananas, mango, banana si struguri. Nu sunt premise fructe uscate sau gatite.
• Se poate consuma guma de mestecat sau bomboane fara zahar de tip Orbit

Sunt absolute interzise:
• Orice aliment acru in primele 4 zile
• Ulei prajit
• Legume gatite (inclusive fierte)
• Zaharul sau mierea ( se vor folosi indulcitori artificiali)
• Sucuri naturale de fructe, chiar si fara zahar
• Mustar, maioneza, ketchup

Saptamana II- Red II
19.05.09- 60 kg
Primele 4 zile:

Mic dejun pana la ora 11:
• 2 linguri branzeturi pana la 7% grasime ( 100g)
• Iaurt nelimitat
• Legume crude nelimitat din lista plus o jumatate de rosie
• 1 ou fiert
Pot fi consummate fara limite la orice ora:
• Peste (orice tip): fiert, afumat, la gratar, conservat in suc popriu sau ulei. Uleiul se va scurge foarte bine!!!
• Legume crude: salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.). Se pot consuma muraturi in sare si otet (fara zahar). La salate se va folosi otet si 2 lingurite de ulei. Nu se vor consuma rosii.

Sunt absolute interzise:
• Lapte
• Fructe ( inclusive lamai)
• Prajirea pestelui
• Legume gatite

In ultimele 3 zile al saptamanii II
Mic dejun pana la ora 11:
• 2 linguri branzeturi pana la 7% grasime ( 100g)
• Iaurt nelimitat
• Legume crude nelimitat din lista plus o jumatate de rosie
• 1 ou fiert

Pot fi consummate fara limite la orice ora:
• Carne fiarta sau la gratar de : porc, vita, pui, curcan, ficat, muschi file/ pastrami. Atentie, carnea va fi fara grasime, inclusive pielea de la pui se la elimina.
• Legume crude: salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.). Se pot consuma muraturi in sare si otet (fara zahar). La salate se va folosi otet si 2 lingurite de ulei. Nu se vor consuma rosii.

Sunt absolute interzise:
• Lapte
• Fructe ( inclusive lamai)
• Prajirea carnii
• Legume gatite
• Hambunger
• Crenwusti
• Salam
• mititei

Saptamana III- Yellow III
25.05.2009 58 kg

Primele doua zile si ultimele doua zile ale saptamanii sunt la fel ca in dieta I, adica:

• Branzeturi pana la 7 % grasime ( branza de vaci slaba, branza cottage, simpla sau cu legume, branzica de casa, branz tip Fagaras, perle de branza cu samantana, branza alba)
• iaurt sub 7 % grasime
• 1 ou/ zi
• 200g fructe zilnic, cu exceptia fructelor tropicale
• Legume crude: inclusive rosii, salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).

In cele 3 zile din mijlocul saptamanii si vor consuma nelimitata la orice ora:
• Fructe, cu exceptia celor tropicale
• Legume crude: inclusiv rosii, salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).
• Se pot consuma si fresh-uri

Sunt absolute interzise:
• lapte
• legume gatite
• fructe gatite

Saptamana IV- Green IV
01.06.2009 – 57 kg
* eu am facut o mica greseala, am mancat in jur de 2 linguri de mamaliga

Pe parcursul intregii saptamani se vor consuma urmatoarele alimente:

Mic dejun:
• 1 felie de paine dietetica
• 2 linguri de branzeturi pana la 7 % grasime ( 100 g)
• Iaurturi pana la 7 % grasime
• Salata de legume crude: inclusiv rosii, salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).

Pranz:
• 150 g peste sau 100 g carne de pui, vita sau 100g pastrami
• Legume crude si gatite (fierte sau coapte) din lista

Cina:
• La fel ca la micul dejun + 1 ou sau
• La fel ca la pranz

Legumele crude sunt premise in cantitati nelimitate toata ziua!!!
Sunt absolute interzise:
• lapte
• fructe

Saptamana V- Yellow V
8 iunie - 55, 5 kg
*eu am facut o mica greseala, am mancat cam 10 alune si 5-6 covrigei mici cu susan

Primele doua zile si ultimele doua zile ale saptamanii sunt la fel ca in dieta I, adica:

• iaurt sub 7 % grasime
• 1 ou/ zi
• 200g fructe zilnic, cu exceptia fructelor tropicale
• Legume crude: inclusive rosii, salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).

In cele 3 zile din mijlocul saptamanii si vor consuma nelimitata la orice ora:
• Carne de porc, vita, pui, curcan, ficat, muschi file la gratr sau fierte. Atentie, fara grsime si fara pielea de la pui.
• Peste fiert, gratar, afumat, conservat
• Salata de legume crude: inclusive rosii ( dar nu mai mult de 3 rosii pe zi), salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).
Sunt absolute interzise:
• Lapte
• Fructe, inclusive lamai in cele 3 zile
• Legume gatite
• Carne sau peste prajite

Saptamana VI- Red VI
15 iunie- nu stiu inca..cate kg am , va voi tine la curent

Zilnic se pot consuma:
• Salata de legume crude: inclusive rosii ( dar nu mai mult de 3 rosii pe zi), salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).
• Carne de porc, vita, pui, curcan, ficat, muschi file la gratr sau fierte. Atentie, fara grsime si fara pielea de la pui.
• Peste fiert, gratar, afumat, conservat
• 2 lingurite de ulei/ zi si otet

Sunt absolute interzise:
• Lapte
• Fructe, inclusiv lamai
• Legume gatite
• Carne sau peste prajite

Saptamana VII- Yellow VII
22 iunie- nu stiu inca cate kg am, va voi tine la curent

In primele 3 zile se vor consuma:
• 1 ou/ zi
• iaurt sub 7 % grasime
• 100 g pui, vita sau muschi file sau 100 g ton

Ziua 4 , puteti manaca orice vreti dar:
• mancarea sa nu fie prajita
• nu mai mult de un sfert de ceasca de orez pe zi
• nu mai mult de 2 cartofi pe zi
• nu mai mult de 2 lingurite de mazare pe zi
• nu mai mult de 1 porumb
• nu mai mult de 450 g de fructe
• nu mai mult de 50g nuci sau fructe uscate
• nu mai mult de 2 cupe de inghetata sau o bucata mica de prajitura
• nu mai mult de 50g de ciocolata

In ultimele 3 zile:
• legume crude din lista in cantitati nelimitate
• branzeturi si iaurturi pana la 7 % grasime
• 1 ou/ zi
• 200 g fructe cu exceptia fructelor tropicale, struguri, fructe uscate

Program de mentinere

Produse care pot fi consummate fara limite:
• Carne de vita, pui, curcan, porc, ficat, music file/ pastrami. Carnea sa fie fiarta sau la gratar fara grasime si fara piele in cazul puiului.
• Peste (orice fel) fiert sau la gratar, afumat, conservat
• iaurt sub 7 % grasime
• Legume crude: inclusive rosii ( dar nu mai mult de 3 rosii pe zi), salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).
• Oua fierte

Controlati-va greutatea- Dieta pe puncte

Folositi lista urmatoare pentru a allege ingredientele dietei dumneavoastra zilnice.
Produse care pot fi consummate zilnic fara limite:
• Carne de vita, pui, curcan, porc, ficat, music file/ pastrami. Carnea sa fie fiarta sau la gratar fara grasime si fara piele in cazul puiului.
• Peste (orice fel) fiert sau la gratar, afumat, conservat
• iaurt sub 7 % grasime
• Legume crude si gatite: inclusive rosii ( dar nu mai mult de 3 rosii pe zi), salata verde, castraveti, ridichii, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, toate ierburile aromatice ( marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano etc.) si toate condimentele (sare, piper, boia iute/ dulce, scrtisoara, chimen, curt etc.).
• Oua fierte
• Mustar, maioneza, ketchup, sos soia

Produse care pot fi consummate la alegere in limita de 4 puncte pe zi. Punctele corespund la cantitatea mentionata langa fiecare produs.
Alegeti oricare din produsele de mai jos cu conditia ca numarul total de puncte sanu depaseasca 4.

PRODUS CANTITATE NUMAR PUNCTE
paine 25g 3
ciocolata 50g 5
zahar 15g 3
miere 25g 5
faina 25g 4
lapte 100g 1,5
vinete 100g 1
Morcovi 80g 1
banane 100g 5
Fructe 100g 2
Fructe tropicale 100g 4
capsuni 100g 3
lamai 100g 1,5
Vin sec 50g 3
Vin dulce 50g 4
Prajituri uscate 50g 6
Paste fainoase 100g 5
Cartofi gatiti 100g 4
Orez gatit 100g 5
porumb 100g 4
Mazare gatita 100g 2
naut 100g 1
arahide 30g 1
Seminte floarea soarelui 20g 1
Nuci/ migdale 20g 3
Linte, fasole boabe 25g 3
bere 100g 3
Whisky/ brandy 25g 4

Dieta optima cuprinde 3 mese pe zi, micul dejun fiind cea mai importanta, iar cina cea mai putin importanta masa a zilei.
Beti cantitati mari de lichide intre mese.
Dieta este bazata pe alimente care pot fi consummate in cantitati nelimitate si pe anumite limente care se consuma in cantitati limitate totalizand 4 puncte / zi.
Msurati-va greutatea o data pe saptamana la aceeasi ora si in aceleasi conditii. Daca dupa prima saptamana , greutatea ramane aceeasi cu 4 puncte, puteti adauga 5 puncte din alimentele restrictionate la dieta zilnica. In acest fel, prin scaderea sau adaugarea de puncte/ zi la dieta saptamanala va puteti scadea sau creste greutatea sau va puteti mentine.
De retinut: o data pe luna la interval regulate ( ultimele 4 zile ale lunii) urmati dieta 1 pentru a va mentine greutatea stabile pe termen lung.

#5 LIZUCA

LIZUCA

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4129 Mesaje:
  • Dispozitie:Neinvinsa

Postat 15 June 2009 - 07:59 AM

Suna bine.Cred ca nu mi-ar strica sa renunt o saptamana la carne.Nu cred ca m-as topi

#6 alecsa_dia

alecsa_dia

Amiba

• Membri
  • 7 Mesaje:

Postat 22 June 2009 - 12:56 PM

Asa cum am promis va scriu cum am evoluat...... :)
Saptamana VI- Red VI
15 iunie- 55 kg in cursul acestei saptamaini :
* m-am rasfatat din nou….vineri seara am mancat bisuiti si cipsuri
* m-am rasfatat duminica seara cu mini prajituri
* am stat duminica 2 ore pe bicicleta (40 km)
Astazi, 22 iunie mi-a aratat cantarul 54 kg :cheer:
Cu toate greselile pe care le-am facut constat ca inca slabesc. :grin: Dar de aici in colo, timp de 3 saptamani mi-am propus sa nu ma mai rasfat cu nimic..vreau sa ajung la 49 de kg...sper ca in 3 saptamani sa reusesc, mai ales ca m-am apucat si de sport. In momentul de fata, la inaltimea de 1,60 am greutatea ideala, dar vreau sa imi iau o marja de cateva kg in minus.
Oricum sunt extrem de multumita si recomand dieta din toata inima. :yahoo: :yahoo: :yahoo:
Succes!!!!!!

#7 lilila

lilila

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:

Postat 30 June 2009 - 09:49 AM

Tin si eu aceasta dieta... sunt in saptamana 3..... recunosc... cu mici abateri....din pacate ... am pierdut totusi 2 kg.... ura :cheer:

#8 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 30 June 2009 - 10:41 AM

:cheer: Felicitari, Lilila!

#9 zoridezi11

zoridezi11

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 297 Mesaje:
  • Greutate maxima:101
  • Greutate curenta:97
  • Greutate dorita:62

Postat 10 July 2009 - 06:24 PM

M-ar interesa mai multe despre aceasta dieta. Nu prea am inteles exact ce si cum si tare de ajutor mi-ar fi exact meniul pe care l-ati avea zilnic. Eu vreau sa scap de vreo 20 kg in 3 luni, pana la jumatatea lui octombrie noiembrie. Sunt deja la dieta, doar ca desi rezultatele sunt sigure, merge lent. Asa ca un mic ajutor va rog :D

#10 adreamer

adreamer

Amiba

• Membri
  • 4 Mesaje:

Postat 25 July 2009 - 01:28 AM

M-ar interesa mai multe despre aceasta dieta. Nu prea am inteles exact ce si cum si tare de ajutor mi-ar fi exact meniul pe care l-ati avea zilnic. Eu vreau sa scap de vreo 20 kg in 3 luni, pana la jumatatea lui octombrie noiembrie. Sunt deja la dieta, doar ca desi rezultatele sunt sigure, merge lent. Asa ca un mic ajutor va rog :D

Buna. Pai, de exemplu in prima saptamana poti manca dimineata un ou si poti bea o cana de lapte batut, gustarea de zece un mar, la pranz o salata cu branza, a doua gustare un pahar de lapte, si seara branza cu salata..cam monoton, nu? inventeaza si tu. Eu momentan tin dieta daneza si dupa ma apuc de asta. Am mai tinut-o o data, dar m-am lasat pentru ca mi s-a parut ca slabesc cam repede. Important este sa respecti dieta, ca daca te abati, exista sansa sa renunti la ea. De ce ti-am scris? Trebuie sa iei neaparat vitamine si minerale, multivitamine, b-uri, calciu, magneziu, zinc, seleniu, daca nu vrei sa ajungi la spital dupa. Take care si sa fim frumoase!

#11 zoridezi11

zoridezi11

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 297 Mesaje:

Postat 25 July 2009 - 01:48 AM

Buna. Pai, de exemplu in prima saptamana poti manca dimineata un ou si poti bea o cana de lapte batut, gustarea de zece un mar, la pranz o salata cu branza, a doua gustare un pahar de lapte, si seara branza cu salata..cam monoton, nu? inventeaza si tu. Eu momentan tin dieta daneza si dupa ma apuc de asta. Am mai tinut-o o data, dar m-am lasat pentru ca mi s-a parut ca slabesc cam repede. Important este sa respecti dieta, ca daca te abati, exista sansa sa renunti la ea. De ce ti-am scris? Trebuie sa iei neaparat vitamine si minerale, multivitamine, b-uri, calciu, magneziu, zinc, seleniu, daca nu vrei sa ajungi la spital dupa. Take care si sa fim frumoase!

pai cum adica slabeai cam mult? Si te nemultumea asta si ai trecut la daneza?
Ma rog cum crezi.
O sa incerc sa vad ce si cum. Asta o saptamana, dar a doua? Multumesc frumos :* :*

#12 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:

Postat 25 July 2009 - 08:41 AM

Ma rog cum crezi.
O sa incerc sa vad ce si cum. Asta o saptamana, dar a doua? Multumesc frumos :* :*

E foarte daunator organismului sa slabesti mult intr-o perioada scurta. Recomandat ar fi sa slabesti in jur de 0,5 kg/saptamana. Trecerea de la dieta cu un ou si o cana de lapte pe zi la dieta daneza e ca si cum ai sari din lac in put, nu e o imbunatatire.

Zoridezi, citeste De ce nu e bine sa consumi prea putine calorii si o sa vezi acolo cum sta treaba cu mancatul prea putin.
Un weekend frumos! :floare:

#13 zoridezi11

zoridezi11

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 297 Mesaje:

Postat 25 July 2009 - 08:48 AM

E foarte daunator organismului sa slabesti mult intr-o perioada scurta. Recomandat ar fi sa slabesti in jur de 0,5 kg/saptamana. Trecerea de la dieta cu un ou si o cana de lapte pe zi la dieta daneza e ca si cum ai sari din lac in put, nu e o imbunatatire.

Zoridezi, citeste De ce nu e bine sa consumi prea putine calorii si o sa vezi acolo cum sta treaba cu mancatul prea putin.
Un weekend frumos! :floare:

Buna Nessie. Nu ma intelege gresit. Cunosc foarte bine principiile sanatoase ale alimentatiei. Doar ca ma surprindea explicatia renuntarii la aceasta dieta cu trecerea la daneza, care mi se pare una dintre cele mai aberante.
Nu ma incadrez in adeptele caloriilor :* :* dar oricum multumesc pentru sfat.
Aceasta dieta ma interesa in sensul ca vrea sa stiu din experienta celor care au postat-o si care au tinut-o cam ce meniuri au avut si cum si daca le pot adapta dietei mele. Din pacate am cam intrat in criza de timp si trebuie sa scap de inca 15 kg in 2-3 luni. Dieta pe care o tin functioneaza, doar ca am intrat in faza unde slabesc mai putin si nu cred sa-mi ating telul cum imi doresc. Si de aceea caut si altceva sa "ajustez"

Weekwnd palcut si tie si tuturor fetelor. :give_rose: :give_rose:

#14 adreamer

adreamer

Amiba

• Membri
  • 4 Mesaje:

Postat 25 July 2009 - 06:24 PM

Ma rog cum crezi.

Buna. Eu am slabit cu dieta asta 4kg in 4 zile, si atunci mergeam pe ideea de a slabi treptat,si am renuntat pentru ca am zis ca ma apuc de un regim sanatos de viata. Faza "buna" este ca regimul sanatos nu da roade, si vreau s-o tin iar pe asta(am scris si mai sus), dar am inceput cu daneza...cu daneza slabesc cam 5kg in 2saptamani, si o tin asa, ca sa ma obisnuiesc, si dupa trec la asta.Mie daneza mi se pare usoara, nici nu pot manca atat de mult ca acolo,si te obisnuiesti cu ideea de dieta, si dupa ma bag pe asta, pentru ca prima saptamana cu branza "ma lesina",dar nu se poate fara.
Eu vreau s-o tin pe cea de 11saptamani de la la nutritionist, cred ca dietele astea sunt bune ca iti creaza anumite obisnuinte, urasc carnea de vita si salata verde, dar le-am mancat, poate asa se obisnuieste organismul cu ele.
Ieri a fost prima zi de dieta, am pornit de la 83 de kg la 1,78, si de dimineata aveam un kilogram lipsa.

Cat despre a doua saptamana, ai exact scris cum sa manaci:
"mic dejun: 2 wasa cu 100g br vaci gen fagaras sub 7% grasime + iaurt/ lapte batut sub 7% grasime la discretie + legume la discretie din lista de mai sus + rosii

pranz: 100g carne pui, vita sau pastrama + legume crude si gatite din lista la discretie
sau 250 g branza + legume crude si gatite la discretie

sau la fel ca la pranz"
Si dupa la in unele saptamani ti se spune exact ce sa manaci, si dupa te ghidezi dupa astea, iti imparti tu mancarea pe zi.

Take care. :*

#15 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:

Postat 25 July 2009 - 06:37 PM

Faza "buna" este ca regimul sanatos nu da roade, si vreau s-o tin iar pe asta(am scris si mai sus), dar am inceput cu daneza...

Trebuie sa te contrazic aici. Sunte foarte-foarte multe fete aici pe forum care au slabit cu diete sanatoase de la 1 la 30 de kg. Daca la tine nu a mers, sunt atatea posibile motive... :doh: Nu trebuie sa te arunci sa spui sa regimul sanatos nu da roade. Nu da roade pentru ca poate nu l-ai tinut suficent de mult timp sau nu da roade pentru ca poate mancai sanatos dar prea mult sau prea putin sau mancai prea tarziu, prea mult o singura data etc. Sunt foarte multe motive pentru care unele diete nu dau rezultatele dorite la anumite persoane, dar fiecare este un caz in parte si nu putem generaliza.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi