Salt la continut

Fotografie

Ce (cine) creste la mine-n gradina

• Please log in to reply
98 raspuns(uri) in acest subiect

#1 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7559 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:daydreaming :)
  • Sex:Feminin

Postat 08 March 2008 - 12:35 AM

Tot batind cimpii (gradinile :)) ) cu Danyhoney, am ajuns noi amindoua la concluzia ca trebuie un subiect cu florile noastre din gradina.

Ase dara, sa purcedem!

In primavara lu' 2006, in fata usii, am pus pietre dintr-un loc de suflet, si niste mulch rosu (preferatul meu, miroase a padure, iar in zilele ploiase, daca inchizi ochii, poti sa si juri ca esti in padure :)) ), si mi-am montat vizdoage.

Dreapta usii (pazite de Turtla - o testoasa ce-mi picase mie cu tronc) + stinga usii (pozele sint facute in momentul imediat rasadirii, florile s-au facut maaari si frumoase, dar nu mai am poze cu ele)

Imagine postataImagine postata

In curte, de-acum vremea trecu, si veni septembrie:

Buna-dimineata agatata pe gard, incercind sa cucereasca un copac

Imagine postata

Buna-dimineata inflorita:

Imagine postata

Rosii:

Imagine postata

Amestecate:

Imagine postata

Condurasi - nelipsiti la mine, au valoare sentimentala :))

Imagine postata

Floricele:

Imagine postata

Niste clopotei rosii delicati si sensibili foc:

Imagine postata

Am avut si leustean, o tzira numa' sa gasesc poza :))

#2 anca veselie

anca veselie

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5382 Mesaje:
  • Dispozitie:PLINA DE VIATZA!

Postat 08 March 2008 - 12:42 AM

foarte faine! imi plac taaaaaaaaaare mult floricelele :floare:

#3 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15218 Mesaje:

Postat 08 March 2008 - 12:53 AM

Auuuuuu , ma innebunesti !!!!! Superbe !!!!!
Si eu am avut rosii anul trecut in gradina proprie ( cred ca am pus si poze ) !
Ce-mi place cum arata florile plantate langa gard ......E CLAR !!!!!! Anul asta las ce iese ( ce a fost plantat inainte + ce am plantat eu in toamna) dar anul viitor am alte planuri :naughty:

Mai asteptam poze , daca mai ai !

De fapt , eu as planta 1000000000 de flori dar inca nu stiu ce apare din ce a plantat cea care a locuit aici inainte ...
Cand vad in magazine cate flori diferite as putea planta ..... mai ca-mi vine sa fac toata gradina DOAR cu flori ... Fara loc de stat la soare , fara loc de facut gratar , fara terasa :lol:

#4 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:

Postat 08 March 2008 - 12:55 AM

Auuuuuu , ma innebunesti !!!!! Superbe !!!!!
Si eu am avut rosii anul trecut in gradina proprie ( cred ca am pus si poze ) !
Ce-mi place cum arata florile plantate langa gard ......E CLAR !!!!!! Anul asta las ce iese ( ce a fost plantat inainte + ce am plantat eu in toamna) dar anul viitor am alte planuri :naughty:

Mai asteptam poze , daca mai ai !

La mine toate florile-s plantate.... linga gard :)) ca numai acolo am pamint. In mijloc am dale pe care locuieste masa de gradina si niscaiva scaune, tomberonul, etc. Pamint am putintel. Iar la noua casa... o sa fie si mai putin :))

Uite si leusteanul :))

(a fost lasat in ghiveci ca planuiam sa-l bag in casa peste iarna sa nu moara inghetat. Dar mi-am adus aminte de planuri muuuult prea tirziu :)) )

Imagine postata

#5 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • 15218 Mesaje:

Postat 08 March 2008 - 01:32 AM

Leusteanul nu trebuie neaparat bagat in casa peste iarna . Ii tai dos tulpinile cand s-au uscat si anul urmator il ai din nou ! Si eu am leustean in gradina ( nu gasesc de cumparat aici ) .
Siiiii ... am si capsuni . Sunt tare curioasa daca imi vor iesi , am primit plantele prin toamna de la o amica .

Apropo de plante / flori langa gard ..... Daca pun aici cateva poze cu locul pentru flori langa gard din gradina mea , crezi ca m-ai putea ajuta cu ceva idei ?

Eu mi-am facut anul trecut o mini-gradinitza pentru verdeturi : patrunjel de 2 feluri , marar, baby-morcovi , leustean , busuioc , ceapa verde , ridichi , etc . Din pacate nu toate ies si urmatorul an ( doar leusteanul iese 2-3 ani la rand ) asa ca anul asta voi pune din nou seminte .

#6 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:

Postat 08 March 2008 - 01:57 AM

Apropo de plante / flori langa gard ..... Daca pun aici cateva poze cu locul pentru flori langa gard din gradina mea , crezi ca m-ai putea ajuta cu ceva idei ?

Iubita, tu pune-le, si apoi om face cu toatele brainstorming si or veni si ideile! Eu sint genul mai... spontan asa, merg dupa suflet si sentiment... ma orientez pe moment, la fata loculu'!

Leusteanul voiam sa-l bag in casa ca sa il am peste iarna. Nu l-am bagat, iar in primavara (poza de mai sus e din 2006) m-a apucat pe mine harnicia si am dat toate ghivecele intr-o parte, am maturat, alea alea... si am uitat in care ghiveci era leusteanul :doh: , ca sa nu mai zic ca uitasem si ghivecele asa, stivuite unul peste altul :doh: Si s-a dus leusteanul meu.

Iar mama n-a mai avut incredere sa-mi lase leustean pe mina, asa ca atunci cind l-a puit pe al ei, nu mi-a dat urmasi. Asa-mi trebuie :))

Visez la o gradinita de verdeturi si legume... ahhh, ca sa nu mai zic cit de multi imi place floarea de fasole, ma topesc dupa ea!

#7 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • 15218 Mesaje:

Postat 08 March 2008 - 02:13 AM

Mda, fasole vreau si eu dar ....parca nu prea merge langa gardurile mele ( fasolea se agata ) ....

Voi pune poze zilele urmatoare cu zonele din gradina mea unde se poate pune ceva langa gard . Sper sa gasim ceva idei impreuna !

Siiiiii..... de abia astept sa vad noua ta gradinita cu flori ! Poate va mai dura ceva timp ( ca si la mine - sa vezi ce a fost plantat inainte ) dar sunt convinsa ca va arata frumos la final .

Ce mult ma bucur ca am gasit pe cineva interesat de gradini , floricele , verdeturi % co !!!!!

#8 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:

Postat 08 March 2008 - 02:38 AM

Abia astept sa pui poze!

Floricelele mele au fost anuale, nu am avut perene. De fapt menta, menta e perena, atit. In rest... le-am pus primavara in mai si gata.

Anul trecut am avut flori de cimp, am gasit la magazine o butelca plina cu seminte amestecate, pur si simplu am sapat (el nu eu :grin: ) si am imprastiat semintele... Singura chestie pe care am avut-o de facut a fost sa ud in fiecare seara timp de o saptamina, udat din acela stil 'inundatie'. Am avut margarete, garofite, maci, o gramada, amestecate, erau superbeeee! Am sa pun poze!

Daca ai un loc mai intunecos unde nu-ti prea creste altceva poti pune menta. Arata super, si miroase inebunitor, mai ales seara. Se intinde prin radacini, asta e singura grija, ca trebuie sa cam fii cu ochii pe ea ca intra printre flori, dar daca-ti place sa gradinaresti nu are importanta, ca nu e chiar asa... rapida, o data, maxim de 2 ori pe vara trebuie sa o mai smulgi din locurile nepermise. Si e perena, creste in anii urmatori de la sine. Eu vreau sa-mi iau la noua casuta citeva fire, ca tare am prins drag de ea.

#9 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • 15218 Mesaje:

Postat 08 March 2008 - 03:41 AM

N-am prea vazut pe aici seminte sau bulbi de menta ....Apropo de asta : are bulbi sau sunt doar seminte ????
M-ar tenta sa pun langa casa , in fata geamului de la bucatarie ..... E la Nord si nu e sdoare decat dimineata sau dupa amiaza tarziu ( vara ) , deci cred ca i-ar merge bine .

Voi pune poze cu partile de gradina de flori de la gard cat de curand , promit ! Si de abia astept ideile / sfaturile tale . Problema e ca eu am plantat deja cateva flori .....sa vad cum va arata cand vor rasari .

#10 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:

Postat 08 March 2008 - 04:23 AM

Cred ca seminte, eu pe a mea o am de la mama din gradina, am smuls citeva si s-a indesit la mine.

Radacina e filiforma, deci sigur nu e bulb.

S-ar putea sa gasesti direct plantute de menta la magazinele de gradinarit/rasaduri/plante. Eu nu tin minte sa fi vazut seminte, sincer nici nu m-am uitat, dar plantute am vazut sigur, pentru ca le-am mirosit. Pe la noi sint pe acolo pe unde sint rasadurile de busuioc, si alte plante.. aromate.

Asa arata menta mea de-acum inflorita (prin iulie):

Imagine postata

Vedere... de ansamblu cu menta chiar linga gard si ceva floricici de cimp

Imagine postata

#11 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • 15218 Mesaje:

Postat 08 March 2008 - 04:35 AM

Saru-ma de explicatii !!!!!! Voi cauta menta , cu siguranta ! Mai ales pentru miros ! Tu o si folosesti ?

Mai astept poze , daca mai ai . Si promit ca vin cu pozele promise cat de curand .

#12 nusarich

nusarich

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 Mesaje:
  • Din:Bucuresti

Postat 08 March 2008 - 01:08 PM

Dany, exista si fasole care nu creste mult pe gard, adica e "pitica", nu stiu cum sa-i zic. Se face ca o tufa de busuioc, daca ai vazut vreodata. Tata pune in gradina si de-aia si de-aia, ca ii place sa puna la borcan cu ardei iute. Si noi suntem si mari fani fasole uscata. Florile de fasole ma innebunesc si pe mine.

Vreau si eu o gradinita in care sa pun legume/verdeturi/floricele. Acasa la tata am putin locsor si e folosit la maxim, de la meri pitici altoiti la ceapa verde si lalele. A, si smochin. Asta e de la bunica lui iubi, care a avut un arbust de smochin si am transplantat si la tata (in gradina de flori si leustean) vreo doua coarde de smochin. Care acum sunt o increngatura de coarde sub forma de tufa/arbust plin de fructe toamna.

#13 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • 15218 Mesaje:

Postat 08 March 2008 - 01:48 PM

Nusa , eu sunt conditionata de ceea ce gasesc aici .Sunt sigura ca nu sunt atatea feluri de fasole . Dar ma voi uita , ca sa fiu sigura . Saru-mana pentru idee ! :hug:

Smochin ???? Super ! Si noi am plantat 2 pomi in curte : 1 mar si 1 magnolie .Cred ca ne creste barba pana se vor face primele mere :))

#14 nusarich

nusarich

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4437 Mesaje:
  • Din:Bucuresti

Postat 08 March 2008 - 11:21 PM

Nusa , eu sunt conditionata de ceea ce gasesc aici .Sunt sigura ca nu sunt atatea feluri de fasole . Dar ma voi uita , ca sa fiu sigura . Saru-mana pentru idee ! :hug:

Smochin ???? Super ! Si noi am plantat 2 pomi in curte : 1 mar si 1 magnolie .Cred ca ne creste barba pana se vor face primele mere :))

Dany, poti s-o intrebi pe mama ta eventual de fasole de-asta, poate gaseste cateva boabe sa-ti puna in pachetul cudetoate de acasa.
Tata a cumparat merii aia pititci acum vreo 2 ani si anul trecut a avut primele mere adevarate, super gustoase si fatoase.

#15 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA

Postat 25 March 2008 - 11:09 PM

Hei...
Am luat si eu vreo 11 radacini de trandafiri... de toate felurile si culorile. Sper sa se prinda si..sa infloreasca.
Nu-mi fac vise ca vor inflori anul acesta, dar ...poate la anul... cine stie.

Vroiam sa va intreb...e prea tarziu sa plantez semnite de floricele???Am luat niste panselute, rochita-randunicii si..altele.
Ma gandesc insa.. o fi prea tarziu? Sa astept pana la anul?Sau.. in toamna tarziu?

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi