Salt la continut

Fotografie

Dieta nutritionist

• Please log in to reply
15 raspuns(uri) in acest subiect

#1 robby2008

robby2008

Amiba

• Membri
  • 47 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 19 March 2008 - 04:51 PM

Ironmissy se va bucura ca ai vazut pe pielea ta ca e mai bn altfel, adica sanatos. Eu am cam clacat azi :( .am inceput sa mananc si altceva ca nu mai puteam rezista asa. adica rezistam daca nu aveam atatea tentatii la tot pasul. oricum eu nu mai mananc paine de cateva luni (doae graham din cand in cand), sare de asemenea cat mai putina ca nu e buna si cat mai multa apa plata. O sa imi fac un jurnal zilele astea in care imi voi posta meniurile zilnic. Promit. :salut: poate intri sa imi dai si mie sfaturi. :* robby2008 si sper ca vei face si tu la fel. Daca la tine nu a avut nici un efect, la cat de drastica e iti sugerez sa o lasi si sa incepi cu ceva miscare, cateva abdomene, genoflexiuni sa vezi ca te vei simtii mai bn dupa cateva zile.sunt si cateva exercitii pe forum aici la sport uita-te peste ele poate iti da vreo idee :)
Apropo eu mai fac si sport, acasa ,e drept, si am facut si rost de o coarda sa sar :yahoo: ca tare imi place. A, si imi voi numara caloriile sa nu depasesc 1000-1200.
:*

robby2008 daca vrei poate postezi si tu dieta pe care o ai de la nutritionist ca poate ne mai inspiram din ea. Eu as cam avea de slabit tot cam cate slabisei tu :) . :*

Camvalmy eu fac sport de o luna. am bicicleta eliptica si zilnic ii dedic cam 35-40 minute. apoi fac vreo 10 minute exercitii cu gantere pentru brate si piept(sa nu se lase :tease: ).
Dieta de la nutritionist e tare simpla(pare complicata doar la inceput, pana te obisnuiesti).
Se mananca in fiecare zi:
- 3 portii fructe
- 5 portii legume
- 4 portii proteine
- 4 portii carbohidrati
- 3 portii lipide

Fiecare portie de fructe = un fruct mediu(mar,portocala, grepfruit, para etc.)
= 1/2 banana, 2 prune, 1/2 cana de fructe bace(zmeura, capsuni etc.)
= 300 gr. pepene, 1/2 cana struguri
(ex.-daca ai mancat o banana medie inseamna deja 2 portii de fructe)

Fiecare portie de legume = 1/2 cana de legume(orice legume in afara de mazare, cartofi, fasole uscata,
orez-acestea intra la cardohidrati)
= 1 cana salata verde
(ex.-ai putea intr-o zi sa mananci 2 cani si jumatate de legume)

Fiecare portie de proteine = 100 gr carne slaba la gratar sau fiarta(pui si curcan fara piele, vita, peste)
= un iaurt degresat(aprox.150 ml), 150 ml lapte degresat, 50 gr.branza proaspata
= 1 ou

Fiecare portie de carbohidrati = o felie de paine, o chifla, 1/2 cana cartofi, 1/2 cana orez, 1/2 cana
mamaliga, 1/2 cana fasole uscata, 3/4 cana cereale(preferat fara zahar),
1/2 cana paste

Fiecare portie de lipide = 1 lingurita de ulei(de preferat de masline), 8 alune(nuci), 1 lingurita
margarina, 1 lingurita maioneza light, 5-6 masline

Reguli generale:

Interzis- mezeluri(daca nu te poti abtine se poate manca o feliuta de sunca de pui/curcan, dar maxim de 2-3 ori pe saptamana), dulciuri(daca mori de pofta poti lua un cub de ciocolata de preferinta neagra, dar nu prea des), fast-food, prajeli, branzeturi fermentate, cascaval, smantana.
Niciodata sa nu se depaseasca cele 3 portii de fructe zilnic. Daca persista foamea se poate adauga o portie de legume. Nu se depasesc portiile de carbohidrati(din experienta proprie- nu am mancat niciodata 4 portii de carbo. pt. ca nu ma omor dupa ei. mancam maxim 2 portii si dintre ei am mancat doar paine hipoglucidica, evitand cartofii, orezul, cerealele-amintesc ca asta a fost doar optiunea mea-, cateodata nici atat si preferam sa adaug o portie de proteine in plus. In unele zile nu am mancat 3 portii de lipide- de regula mancam 2- o ligurita margarina dimineata si o lingurita ulei la salata).
Mancarea se imparte in 5 mese pe zi. 3 mese sunt obligatorii. Dimineata se mananca obligatoriu, iar cina este cel tarziu pe la 19-19,30
Acest meniu are cam 1150 cal/zi
Puteti sa calculati caloriile stiind ca 1 gr de proteina si de carbohidrati dau fiecare 4 calorii, iar un gram de lipide 8 calorii.
Va puteti alcatui singure meniul zilnic in functie de preferinte(si ca sa nu devina monoton).

Exemplu de meniu: Dimineata- o felie paine cu margarina, 1 ou, un fruct(= 1 portie carbo, 1 portie proteine,
1 portie fructe, 1 portie lipide)
Gustare- un iaurt cu 3/4 cana cereale( =1 portie proteine, o portie carbo)
Pranz- o felie paine, 100 gr. gratar pui, o salata medie cu 1 lingurita ulei(1 cana
jumatate legume), 1 fruct (=1 portie proteine, 1 portie carbo, 2,5 portii legume,
1 portie lipide, 1 portie fruct)
Gustare- un fruct(= 1 portie fructe)
Cina- 100 gr. gratar peste, 1 felie paine, o salata media cu 1 lingurita ulei(= 1 portie
proteine, 1 portie lipide si 2,5 portii legume)
In total= 3 portii fructe, 4 de proteine, 4 de carbo, 5 de legume si 3 de lipide.

Meniul e orientativ. Voi vi-l compuneti caci ar fi monoton sa mancati zilnic aceleasi lucruri.
Eu mi-am facut chiar si desert. din branza dulce amestecata cu fructe.puneam niste esenta de vanilie si indulcitor de diabetici.
Puteti face si supe sau ciorbe dar respectand cantitatile, iar daca le faceti cu carne, aruncati prima apa in care a fiert. La condimente e liber.
Si sportul este cheia.
Eu in prima luna am slabit 13 kg, facand sport zilnic(30-45 minute de bicicleta- depinde de chef)
In lunile 2 si 3 doar cate 5-6 kg. rezonabil zic, tinand cont ca deja aveam mai putine kg de dat jos si nici nu am mai facut sport zilnic, ci de 3-4 ori pe saptamana.
Am terminat dieta chiar inainte de Paste si atunci imediat am pus 1 kg. dar dupa aceea m-am mentinut un an de zile fara probleme. bineinteles nu am abuzat de mancare, dar mi-am facut si cate o pofta(chiar doua :blushing: ). dupa anul acela a urmat o perioada cam stresanta pt, mine(cu examene si schimbarea serviciului) si m-am ingrasat, caci am inceput sa mananc aiurea.si am ajuns unde sunt azi la 88 kg. adica 20 kg puse la loc. acum o iau de la capat. sper sa mai am rezultate, desi vad ca de data asta organismul mi-e cam indaratcnic.
Spor la slabit.

Acest mesaj a fost editat de robby2008: 19 March 2008 - 05:01 PM

#2 robby2008

robby2008

Amiba

• Membri
  • 47 Mesaje:

Postat 19 March 2008 - 05:17 PM

Sa stiti ca se pot folosi si conservele de ton, sardine, macrou in suc propriu-apa cu sare. eu chiar am folosit frecvent tonul. imi faceam salate
Mi-am facut rosii umplute cu cipuerci si dovlecei umpluti cu branza . se pot invcenta o sumedenie de retete. totul e sa se respecte portiile.va fi mai greu la inceput caci te cam pierzi in portii si de aceea e mai bine sa-ti notezi in fiecare zi ce mananci intr-un carnetel si sa-ti alcatuiesti meniul cu o zi inainte ca sa nu depasesti portia. dupa cateva zile(maxim o saptamana) vei constata ca nu mai ai nevoie de carnetel. corpul se va simti bine(dupa primele 3-4 zile in care te vei simti putin mai slabita, vei fi chiar plina de energie). la mine devenbise un mod de viata. stiam numai din ochi cate calorii are un produs si cate grame are o bucata de carne.recunosc ca nu am mancat in fiecare zi chiar toate portiile. uneori mancam mai putin(dar nu cu mult) si nu m-am atins de nimic din ceea ce era interzis, nici macar o data in 3 luni jumatate.nici o bomboana fara zahar(gen Solano) nu am pus in gura.Am facut pentru ziua mamei mele prajituri si am testat cremele doar tinandu-le pe limba si apoi clatindu-mi gura cu multa apa, fara sa inghit nimic. am avut o vointa extraordinara atunci, dar aveam si linistea sufleteasca necesara, pe care acum nu o prea am, din pacate.

#3 camvalmy

camvalmy

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 127 Mesaje:

Postat 19 March 2008 - 10:57 PM

Bravo!!! Iarta-ma ca iti raspund asa tarziu dar acum am ajuns in fata calculatorului( pana acum am fost pe la cumnatica mea si m-am jucat cu nepotica mea :baby: :D ).Super dieta si cred ca o sa o tin (vezi n-am zis ca o incerc ci ca o tin :) ). Sa sti ca ceva de genul asta am gasit pt tata care e hipertensiv, dar eeau mai multe portii, cam 8-9 de legume, 7-8 de carbo, si tot asa pt o zi.Dar cred ca m-ai corupt si o voi tine. Eu nu am inca bicicleta dar fac zilnic sport singurica prin casa de ma apuca si pe mine rasul cateodata. pe la 16 ani am mai tinut un fel de cura si faceam seara inainte sa adorm si fratele meu radea de mine, acum rad singura :)) .
Deci o sa imi scriu dieta acum si de maine vad ce va iesi.oricum te tin la curent cu evolutia mea si sper sa o faci si tu.
Te :* si multumesc pt ca ai postat dieta.Noapte buna!

#4 larisuk

larisuk

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 20 March 2008 - 08:23 AM

Ironmissy se va bucura ca ai vazut pe pielea ta ca e mai bn altfel, adica sanatos. Eu am cam clacat azi :( .am inceput sa mananc si altceva ca nu mai puteam rezista asa. adica rezistam daca nu aveam atatea tentatii la tot pasul. oricum eu nu mai mananc paine de cateva luni (doae graham din cand in cand), sare de asemenea cat mai putina ca nu e buna si cat mai multa apa plata. O sa imi fac un jurnal zilele astea in care imi voi posta meniurile zilnic. Promit. :salut: poate intri sa imi dai si mie sfaturi. :* robby2008 si sper ca vei face si tu la fel. Daca la tine nu a avut nici un efect, la cat de drastica e iti sugerez sa o lasi si sa incepi cu ceva miscare, cateva abdomene, genoflexiuni sa vezi ca te vei simtii mai bn dupa cateva zile.sunt si cateva exercitii pe forum aici la sport uita-te peste ele poate iti da vreo idee :)
Apropo eu mai fac si sport, acasa ,e drept, si am facut si rost de o coarda sa sar :yahoo: ca tare imi place. A, si imi voi numara caloriile sa nu depasesc 1000-1200.

robby2008 daca vrei poate postezi si tu dieta pe care o ai de la nutritionist ca poate ne mai inspiram din ea. Eu as cam avea de slabit tot cam cate slabisei tu :) . :*

Camvalmy eu fac sport de o luna. am bicicleta eliptica si zilnic ii dedic cam 35-40 minute. apoi fac vreo 10 minute exercitii cu gantere pentru brate si piept(sa nu se lase :tease: ).
Dieta de la nutritionist e tare simpla(pare complicata doar la inceput, pana te obisnuiesti).
Se mananca in fiecare zi:
- 3 portii fructe
- 5 portii legume
- 4 portii proteine
- 4 portii carbohidrati
- 3 portii lipide

Fiecare portie de fructe = un fruct mediu(mar,portocala, grepfruit, para etc.)
= 1/2 banana, 2 prune, 1/2 cana de fructe bace(zmeura, capsuni etc.)
= 300 gr. pepene, 1/2 cana struguri
(ex.-daca ai mancat o banana medie inseamna deja 2 portii de fructe)

Fiecare portie de legume = 1/2 cana de legume(orice legume in afara de mazare, cartofi, fasole uscata,
orez-acestea intra la cardohidrati)
= 1 cana salata verde
(ex.-ai putea intr-o zi sa mananci 2 cani si jumatate de legume)

Fiecare portie de proteine = 100 gr carne slaba la gratar sau fiarta(pui si curcan fara piele, vita, peste)
= un iaurt degresat(aprox.150 ml), 150 ml lapte degresat, 50 gr.branza proaspata
= 1 ou

Fiecare portie de carbohidrati = o felie de paine, o chifla, 1/2 cana cartofi, 1/2 cana orez, 1/2 cana
mamaliga, 1/2 cana fasole uscata, 3/4 cana cereale(preferat fara zahar),
1/2 cana paste

Fiecare portie de lipide = 1 lingurita de ulei(de preferat de masline), 8 alune(nuci), 1 lingurita
margarina, 1 lingurita maioneza light, 5-6 masline

Reguli generale:

Interzis- mezeluri(daca nu te poti abtine se poate manca o feliuta de sunca de pui/curcan, dar maxim de 2-3 ori pe saptamana), dulciuri(daca mori de pofta poti lua un cub de ciocolata de preferinta neagra, dar nu prea des), fast-food, prajeli, branzeturi fermentate, cascaval, smantana.
Niciodata sa nu se depaseasca cele 3 portii de fructe zilnic. Daca persista foamea se poate adauga o portie de legume. Nu se depasesc portiile de carbohidrati(din experienta proprie- nu am mancat niciodata 4 portii de carbo. pt. ca nu ma omor dupa ei. mancam maxim 2 portii si dintre ei am mancat doar paine hipoglucidica, evitand cartofii, orezul, cerealele-amintesc ca asta a fost doar optiunea mea-, cateodata nici atat si preferam sa adaug o portie de proteine in plus. In unele zile nu am mancat 3 portii de lipide- de regula mancam 2- o ligurita margarina dimineata si o lingurita ulei la salata).
Mancarea se imparte in 5 mese pe zi. 3 mese sunt obligatorii. Dimineata se mananca obligatoriu, iar cina este cel tarziu pe la 19-19,30
Acest meniu are cam 1150 cal/zi
Puteti sa calculati caloriile stiind ca 1 gr de proteina si de carbohidrati dau fiecare 4 calorii, iar un gram de lipide 8 calorii.
Va puteti alcatui singure meniul zilnic in functie de preferinte(si ca sa nu devina monoton).

Exemplu de meniu: Dimineata- o felie paine cu margarina, 1 ou, un fruct(= 1 portie carbo, 1 portie proteine,
1 portie fructe, 1 portie lipide)
Gustare- un iaurt cu 3/4 cana cereale( =1 portie proteine, o portie carbo)
Pranz- o felie paine, 100 gr. gratar pui, o salata medie cu 1 lingurita ulei(1 cana
jumatate legume), 1 fruct (=1 portie proteine, 1 portie carbo, 2,5 portii legume,
1 portie lipide, 1 portie fruct)
Gustare- un fruct(= 1 portie fructe)
Cina- 100 gr. gratar peste, 1 felie paine, o salata media cu 1 lingurita ulei(= 1 portie
proteine, 1 portie lipide si 2,5 portii legume)
In total= 3 portii fructe, 4 de proteine, 4 de carbo, 5 de legume si 3 de lipide.

Meniul e orientativ. Voi vi-l compuneti caci ar fi monoton sa mancati zilnic aceleasi lucruri.
Eu mi-am facut chiar si desert. din branza dulce amestecata cu fructe.puneam niste esenta de vanilie si indulcitor de diabetici.
Puteti face si supe sau ciorbe dar respectand cantitatile, iar daca le faceti cu carne, aruncati prima apa in care a fiert. La condimente e liber.
Si sportul este cheia.
Eu in prima luna am slabit 13 kg, facand sport zilnic(30-45 minute de bicicleta- depinde de chef)
In lunile 2 si 3 doar cate 5-6 kg. rezonabil zic, tinand cont ca deja aveam mai putine kg de dat jos si nici nu am mai facut sport zilnic, ci de 3-4 ori pe saptamana.
Am terminat dieta chiar inainte de Paste si atunci imediat am pus 1 kg. dar dupa aceea m-am mentinut un an de zile fara probleme. bineinteles nu am abuzat de mancare, dar mi-am facut si cate o pofta(chiar doua :blushing: ). dupa anul acela a urmat o perioada cam stresanta pt, mine(cu examene si schimbarea serviciului) si m-am ingrasat, caci am inceput sa mananc aiurea.si am ajuns unde sunt azi la 88 kg. adica 20 kg puse la loc. acum o iau de la capat. sper sa mai am rezultate, desi vad ca de data asta organismul mi-e cam indaratcnic.
Spor la slabit.

Buna,nu stiu de ce am impresia ca vb despre dieta WW!Asa imi da impresia,acolo tot asa trebuie sa mananci fructe si legume,II foarte buna dieta pentru cine poate sa o tina!II chiar foarte sanatoasa!

#5 robby2008

robby2008

Amiba

• Membri
  • 47 Mesaje:

Postat 20 March 2008 - 02:44 PM

Bravo camvalmy! e chiar sanatoasa dieta. hai sa incepem sa o tinem amandoua. cand ai un coleg de suferinta parca merge mai usor. si prima data cand am tinut dieta asta , aveam suport moral in prietena mea, care s-a apucat si ea impreuna cu mine. si ne-a mers chiar foarte bine. dupa 3 luni jumatate, eu -25 kg , ea -18 kg(era ceva mai slaba decat mine si ea nu a fost atat de stricta si nu facea atat de mult sport ca si mine in perioada aceea).
Eu ma apuc de maine, asa ca azi ma duc la cumparaturi, sa ma aprovizionez cu lactate degresate, fructe si legume(sa stii ca eu am folosit si legume congelate, fara sosuri in ele. erau si mai usor de masurat portiile astfel). Noi doua suntem cam la aceeasi greutate si merita sa ne facem colege de "suferinta" :yahoo: . chiar sunt curioasa cum va reactiona organismul fiecareia. asta presupune sa ne informam reciproc asupra evolutiei. eu o s-o fac.
larisuk eu nu stiu ce-i cu dieta asta WW. am auzit ceva, in sensul ca s-ar numara niste puncte, dar altceva nu stiu.
Tu cum ai reusit sa slabesti atatea kg si in cat timp? poate ne vinzi si noua pontul :floare:

IMPORTANT!!!!!!!
Am uitat sa precizez ca sunt interzise si sucurile dulci in dieta. Se accepta foarte rar cola light(creaza pofta de mancare). In privinta sucurilor naturale de fructe(fara zahar) se pot bea, insa numai cu respectarea portiilor de fructe(e cam greu de numarat insa. ar fi mai usor doar daca va stoarceti voi fructul).

Acest mesaj a fost editat de robby2008: 20 March 2008 - 02:49 PM

#6 camvalmy

camvalmy

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 127 Mesaje:

Postat 20 March 2008 - 09:08 PM

Bine colega de maine ne apucam amandoua. fie vorba intre noi am incercat sa o tin de azi dar am cam fost plecata si nu prea am stat de numarat portiile si am mai mancat si ceva dulce :blushing: dar de maine e sigur! iti promit! uite putin mai incolo o sa imi fac un jurnal( la nume m-am gandit- jurnal pentru frumusete) si o sa gasesti acolo meniul pe care il voi avea maine. Sa-mi scri daca e bn si daca vrei sa screi si meniurile tale sau mai bine iti faci si tu unul.
Hai te :* ca am putina treaba( sa-i calc lu sotu haine pt maine) si pe urma imi scriu meniul.

#7 robby2008

robby2008

Amiba

• Membri
  • 47 Mesaje:

Postat 20 March 2008 - 09:13 PM

Bine colega de maine ne apucam amandoua. fie vorba intre noi am incercat sa o tin de azi dar am cam fost plecata si nu prea am stat de numarat portiile si am mai mancat si ceva dulce :blushing: dar de maine e sigur! iti promit! uite putin mai incolo o sa imi fac un jurnal( la nume m-am gandit- jurnal pentru frumusete) si o sa gasesti acolo meniul pe care il voi avea maine. Sa-mi scri daca e bn si daca vrei sa screi si meniurile tale sau mai bine iti faci si tu unul.
Hai te :* ca am putina treaba( sa-i calc lu sotu haine pt maine) si pe urma imi scriu meniul.

Eu deja mi-am facut meniul pentru maine.
Dimineata- un grepfruit(cam 200 gr), o felie paine prajita si 150 ml iaurt activia 0,9 grasime
Gustare pe la 11-12 alt grapefruit
Pranz 150 gratar pui cu o salata
Gustare un pahar lapte
Cina 50-60 gr. ton in suc propriu cu legume(congelate- le fac la teflon cu o lingurita ulei)

Daca iti faci jurnal iti scriu acolo. Eu nu am reusit sa aflu cum se poate face. nu prea ma pricep

#8 ironmissy

ironmissy

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 359 Mesaje:
  • Dispozitie:hardcore

Postat 20 March 2008 - 09:31 PM

evident ca ma bucur, cum sa nu ma bucur!

dieta asta e muuuult mai buna. e mai flexibila, mai variata si poate fi tinuta mai mult timp.
va tin pumnii celor care s-au hotarat sa o tina si va stau la dispozitie cu sfaturi, daca aveti nevoie.

ca un prim sfat: incercati sa nu mancati fructele seara.

#9 robby2008

robby2008

Amiba

• Membri
  • 47 Mesaje:

Postat 20 March 2008 - 09:55 PM

evident ca ma bucur, cum sa nu ma bucur!

dieta asta e muuuult mai buna. e mai flexibila, mai variata si poate fi tinuta mai mult timp.
va tin pumnii celor care s-au hotarat sa o tina si va stau la dispozitie cu sfaturi, daca aveti nevoie.

ca un prim sfat: incercati sa nu mancati fructele seara.

Multumesc pentru incurajari ironmissy. am nevoie caci nu stau prea bine cu moralul. as vrea sa ma trezesc maine dimineata cu macar 10 kg mai putin :w00t: Voi incerca insa din rasputeri sa am rabdare. asta conteaza.In rest cred ca ma descurc, caci nu sunt atat de pofticioasa.
O sa incerc sa mananc acum in prima faza cam 1000-1100 calorii si numai cand ajung la faza de platou sa cobor putin sub acest prag si sa intensific sportul(pe care intentionez sa-l practic zilnic). de aceea e si important ca intr-o dieta sa nu reduci de la inceput consumul sub 1000 calorii/zi , caci la faza de platou care se poate prelungi nu vei avea de unde sa scazi.asa am vazut ca recomanda mihaela bilic in cartea ei(doar ce am achizitionat-o).

Sper, ironmissy, sa ne urmaresti si sa ne mai ajuti cu niste sfaturi. ne mai poti furniza niste informatii din dieta ta, ca sa nu devina monoton al nostru(mai ales ca esti tentat sa nu variezi asa de mult, mai ales daca nu ai timp sa-ti tot pregatesti cate ceva diferit in fiecare zi).

#10 ironmissy

ironmissy

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 359 Mesaje:

Postat 20 March 2008 - 10:10 PM

dieta mea este una mai speciala, bazata in special pe grasimi. da, poate suna neobisnuit, dar de fapt totul este foarte bine fundamentat chimic. nu pot decat sa-ti recomand la capitolul lipide: peste gras, ulei de masline, nuci, seminte, migdale.

in ceea ce priveste caloriile, sunt foarte foarte putine!!!
nu e bine sa scazi asa mult inca de la inceput. ideal e sa cauti pe net (nu stiu daca era si pe site aici) o formula de calcul a necesarului zilnic de calorii (aici intervin inaltimea ta, greutatea actuala si nivelul de activitate fizica). si din el sa scazi treptat 200, 300, abia apoi 500. nu mai mult!

#11 robby2008

robby2008

Amiba

• Membri
  • 47 Mesaje:

Postat 20 March 2008 - 10:19 PM

in ceea ce priveste caloriile, sunt foarte foarte putine!!!
nu e bine sa scazi asa mult inca de la inceput. ideal e sa cauti pe net (nu stiu daca era si pe site aici) o formula de calcul a necesarului zilnic de calorii (aici intervin inaltimea ta, greutatea actuala si nivelul de activitate fizica). si din el sa scazi treptat 200, 300, abia apoi 500. nu mai mult!
[/quote]

:wacko:
faptul ca vreau sa slabesc mai repede ma determina sa aleg varianta cu 1000-1100 calorii. fac o concesie.
promit sa nu mananc zilnic atat de putin. o sa mancn 3-4 zile pe saptamana si cate 1200-1300 calorii.
nutritionista mi-a zis ca 1800 pentru mine(care am aceasta tendinta de ingrasare ereditara-pe linie materna) este de mentinere. si trebuie sa scad intr-adevar mai intai cam cu cate 200-300 calorii, dar mi se pare ca as manca tare mult de 1500 calorii. de fapt, daca stau bine si ma gandesc, consumn zilnic prin sport cam 300 calorii, deci chiar mi-as permite sa mananc 1500 calorii zilnic. :cheer:
nu promit ca vaoi consuma zilnic acest numar de calorii, insa de 2-3 ori pe saptamana da.
Am citit despre dieta ta keto.chiar e sanatoasa? seamana cu atkins.
poate ne spui despte alfa-burn mai multe(contraindicatii si de unde se cumpara)

#12 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 21 March 2008 - 11:00 AM

Uite aici este Calculul BMR daca la asta te refereai.

#13 ironmissy

ironmissy

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 359 Mesaje:

Postat 21 March 2008 - 06:54 PM

exact, multumesc Nessie! :floare:

dieta keto, tinuta cum trebuie este foarte sanatoasa. este o dieta greu de tinut, categoric nu pentru incepatori. cel mai bine e sa fie supravegheata de cineva cu experienta.

atat eu cat si Nessie am trecut prin niste faze premergatoare foarte importante: intai ne-am "curatat" felul de alimentatie, apoi am inceput sa numaram macronutrientii incercand sa alegem de fiecare data surse sanatoase de alimente, am scazut treptat carbohidratii, am citit o gramada inainte sa ne apucam de dieta. si nu in ultimul rand am facut sport.

#14 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 21 March 2008 - 07:07 PM

As mai adauga "apa muuuuulta". Beau minim 3l/zi si ajung uneori chiar la 5-6.

#15 Cherie

Cherie

Crocodil

• Membri
  • 7638 Mesaje:
  • Dispozitie:Pusa pe fapte mari :P

Postat 23 March 2008 - 02:36 PM

Mie mi se pare ca aspectul cel mai important la inceputul unei diete nu ar fi numararea unui nr. fix de calorii. Nu, nu, nu! Acorda-ti un timp, mananca alimentele sanatoase, vezi ce apetit ai, fa-ti un program cat de cat regulat de mese, nu sariti repede pe scaderea caloriilor, fiti atente la ce semnale va da organismul. Eu am primit un sfat f. bun la inceputul dietei (de care acum, sincer vorbind, mi-e si rusine sa mai vorbesc) si anume: "Ti-e foame? Mananca! Dar mananca ceea ce trebuie, putin si des" E f. greu dupa o perioada de mancat lucruri nesanatoase sa treci la o alimentatie corecta, e f. greu fara dulciuri, e f. greu fara sucuri, e f. greu fara paine. Tocmai de aceea, nu va amagiti! Taiati raul de la radacina! Cu cat nu veti mai manca dulce, cu atat mai rar va mai aparea pofta. Dulciurile, painea, alimentele nesanatoasa in general ne baga intr-un cerc vicios din care cu greu mai putem iesi. Insa, se poate, si se poate cu succes! Va urez spor la treaba si tin sa anunt oficial ca eu am intrat de astazi intr-o perioada premergatoare, in care voi renunta treptat la junk, de orice fel.
Spor la treaba tuturor! :floare:

P.S. sper ca nu am fost prea acida, v-am vorbit din proprie experienta, din ceea ce am invatat si eu, la randul meu, din multele suisuri si coborasuri ale nenumaratelor mele diete! Hai sa nu ne mai luam dupa tipare si sa incercam sa invatam, sa ne autoeducam. :hug:

Acest mesaj a fost editat de Cherie: 23 March 2008 - 02:36 PM

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi