Salt la continut

Fotografie

...jurnal pentru frumusete...

• Please log in to reply
135 raspuns(uri) in acest subiect

#1 camvalmy

camvalmy

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 127 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 21 March 2008 - 12:04 AM

Toata viata fie ca suntem femei,fie barbati vrem sa aratam bine, sa ne simtim bine in pielea noastra, ce mai, vrem sa fim frumosi! Si cand suntem frumosi uitam sa ne pastram asa si incepem sa mancam tot felul de lucruri care pe moment ne dau senzatia de fericire prin gustul si savoarea lor.
Asa mi s-a intamplat si mie si intro peroiada relativ scurta am inceput sa nu ma mai simt bine in piele mea. Nu am tinut cont de primele simtome si ma aflu astazi nevoita sa recunosc ca sunt o persoana ce si cum nu vreau sa fiu.
...dar asta se va schimba deoarece, intrun mod sanatos, am decis sa dau jos aceste kilograme care ma jeneaza. Deci va trebui sa slabesc destul de mult, pragul pe care mi l-am propus este cel de 65 de kg, cu aproximativ 24 de kg mai putin fata de greutatea mea actuala, respectiv 89 kg.
Meniul meu de maine arata asa:
MD:3/4 cana cereale+150 mil lapte 0,1+1mar
G: 1 iaurt+ 1 baton cereale fitness
P: supa +1 fruct
G:1 portocala
C:supa+ salata+1 lingurita ulei

Supa va fi din 200 g carne pui+ 1 cana legume+1/2 cana cartof+ 1 lingurita ulei.
sper ca este bine meniul si te astept cu complectari.Apropo mie imi place sa gatesc si de aia o sa imi fac supica. Si imi mai plac cerealele mult asa ca dimimeata voi manca mai ales cereale.
Somn usor si va :* !

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 21 March 2008 - 12:09 PM

:flowers: Bine ai venit printre jurnaliste si aspirante la un trup mai frumos! E bine sa iti doresti mai mult de la tine, sa lupti pentru asta, sa iti faci un plan de bataie, dar e bine si sa ai grija si rabdare.

O sa iti spun cateva pareri despre meniul tau, dar te rog sa nu te superi. Ti le spun din proprie experienta si din informatiile citite. Tu decizi cum e mai bine.

:arrow: micul dejun cu cereale si lapte nu e recomandat. Citeste aici sa vezi si o parere mai avizata.
:arrow: fructele dupa masa, iar nu fac bine, baloneaza. Cel mai bine se mananca separat, cu 30 de minute inainte de masa sau la 3-4 ore dupa
:arrow: ceralele fitness (sau batonul), numai pentru slabit nu sunt.
:arrow: nu vad grasimi in meniul tau, cu exceptia lingurei de ulei, care e prea putin
:arrow: ai prea putine calorii. Corpul tau o sa se blocheze repede, nu o sa mai slabesti chiar daca te subnutresti.
:arrow: 3 fructe pe zi mi se pare cam mult. Chiar daca in conceptia majoritatii fructele sunt pentru dieta, nu prea sunt. Contin multe zaharuri si te ingrasa. O mandarina pe zi cred ca ar fi suficient. Inlocuieste-le cu legume verzi. Salate multe si o palma de carne (peste, vita, pui - in ordinea asta ar fi cel mai bine)
:arrow: e bine ca ai 3 mese si 2 gustari.

Pupici! :*

#3 camvalmy

camvalmy

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 127 Mesaje:

Postat 21 March 2008 - 01:31 PM

UAU! nu stiam atatea, multumesc.eu de obicei mananc cerealele cu iaurt nu cu lapte asa ca imi va fi usor sa renunt la lapte. o sa tin cont de sfaturile tale si o sa incerc sa imi schimb meniul cel putin de acum incolo. apropo de batoanele fibrobar ce parere aveti? eu am mancat unul azi si ma simt cam vinovata :blushing: . multumesc nessie pt sfaturi si te :*

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:

Postat 21 March 2008 - 02:46 PM

Eu sincer nu inteleg rostul fibrobarului. :huh: Cica e baton de slabit, dar ingrasa de nu se poate. Unul din ala ar trebui sa inlocuiasca o masa. Adica ai mancat unul, ai sarit peste pranz. Daca mananci toate mesele + batonul, deja esti la cura de ingrasare. Daca il mananci doar pe el, din 3 guri l-ai dat gata, tot ti-e foame si iti "plange" stomacul.

Sanatos nu mi se pare deloc, numai uitandu-ma ca are proteine de soia (care cica e cancerigena). Din cate imi amintesc avea si margarina, dar nu mai stiu exact.

Daca il mananci de pofta de dulce, mai bine mananca un rand de ciocolata neagra si te-ai linistit. Mie mi se pare oribil gustul. :bad: O singura data am luat cand au aparut pe piata si nu am putut manca unul intreg.

Imi amintesc ca o prietena de-a noastra de pe forum, acum cativa ani a ajuns la doctor din cauza lor. Manca in loc de micul dejun un baton de asta si dupa cateva saptamani i s-a facut rau tare. Zicea ca o durea burta ingrozitor si ca se tinea de pereti sa mearga la baie. A renuntat la ele si si-a revenit.

#5 kellu96

kellu96

Amiba

• Membri
  • 11 Mesaje:

Postat 21 March 2008 - 03:08 PM

Salut NESSIE.Ma numesc ionela si am 26 de ani si as vrea sa slabesc si eu asa cum faceti voi.Am citit aproape toate postarile voastre si am vazut ca mancati sanatos.Am 1.55 si 63de kg,as vrea sa slabesc cam 10kg.Dar nu prea stiu cum e cu numaratul punctelor.Crezi ca ma poti ajuta.ITI MULTUMESC PT ORICE AJUTOR :give_rose: :*

#6 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:

Postat 21 March 2008 - 03:17 PM

Salut NESSIE.Ma numesc ionela si am 26 de ani si as vrea sa slabesc si eu asa cum faceti voi.Am citit aproape toate postarile voastre si am vazut ca mancati sanatos.Am 1.55 si 63de kg,as vrea sa slabesc cam 10kg.Dar nu prea stiu cum e cu numaratul punctelor.Crezi ca ma poti ajuta.ITI MULTUMESC PT ORICE AJUTOR :give_rose: :*

Buna! Fa-ti un jurnal sau scrie la Neuronii WW (daca vrei WW) ce mananci, ce faci cum te simti, ce nu iti iese.

Despre puncte ai toate materialele la subiectul Weight Watchers. La primul mesaj ai atasat tot ce iti trebuie, iar cateva pagini mai incolo gasesti si ultimele modifcari la dieta.

#7 robby2008

robby2008

Amiba

• Membri
  • 47 Mesaje:

Postat 21 March 2008 - 03:30 PM

Bravo pentru jurnal!
Sunt de acord cu nessy-meniul pe ziua de azi e sub 1000 calorii si nu ar trebui. acum la inceput e bine sa incepi cu un meniu mai bogat(cam 1100-1200 calorii) pentru ca, pe parcurs ce slabesti, corpul se va obisnui sa functioneze cu calorii putine si va intra in faza de platou(*si s-ar putea sa nu poti trece de ea). la faza de platou se recomanda sa scazi nr. de calorii sub meniul obisnuit.
Nu stiu ce sa zic in privinta fructelor(daca sunt prea multe 3 pe zi). camvalmy oricum ai posibilitatea sa nu mananci atatea portii de fructe si sa le inlocuiesti cu legume(si eu am mai facut asta).cerealele sunt bune pt. dieta, dar trebuie sa fie fara zahar, caci zaharul anuleaza efectul benefic al glucidelor cu absortie lenta din cereale(deci degeaba le mananci si sunt si calorice).Eu am preferat in loc de cereale sa mananc paine integrala(atentie-vezi ca sunt sortimente si cu zahar si nu recomandata).Imi cumparam paine prajita integrala, cu seminte de in(bogate in omega 3- se gaseste la carrefour si e si fara sare,deci si mai buna pt. sanatate).si acopeream in felul asta si necesarul de lipide.
langa supa de la pranz poti manca si 100 gr carne. si seara poti apela la o conserva mica de ton in suc propriu pe langa ce ai stabilit tu pentru cina.
la meniul pe care l-ai postat sa recurgi abia peste un timp, cand mai ai putine kg de dat jos.
eu, pe langa ce am scris ca mananc azi, mi-am mai imbogatit meniul cu inca o felie de paine dimineata(sunt bucati mici) si niste branzica dietetica.iar la pranz cred ca o sa mananc si eu o ciorbita(numai din legume fierte cu foarte putin ulei de masline).
Spor la slabit. va pup. :*

Acest mesaj a fost editat de robby2008: 21 March 2008 - 03:32 PM

#8 camvalmy

camvalmy

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 127 Mesaje:

Postat 21 March 2008 - 10:37 PM

noapte buna fetelor! sunt prea obosita sa mai ma gandesc la meniu pt maine dar ma voi gandi pana la urma si il voi posta maine. toata ziua am fost cam obosita si cand am vrut sa dorm un pic dupa-amiaza ba striga cineva la poarta, ba suna tel si tot asa. si asta nu se intampla decat atunci cand atipeam un pic asa ca m-am lasat pagubasa. dar ma pun acum in pat. am mai citit si din mesajele de la jurnale si tot mai am sa va cunosc si eu mai bn. noapte buna si :*

#9 robby2008

robby2008

Amiba

• Membri
  • 47 Mesaje:

Postat 22 March 2008 - 06:59 PM

cum merge dieta camvalmy?
eu ma tin de ea.deocamdata nici un kg dat jos, dar nu disper. sunt doar 2 zile.
cum incep sa slabesc te anunt.
spor!
:*

#10 camvalmy

camvalmy

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 127 Mesaje:

Postat 22 March 2008 - 07:00 PM

Imi e tare rusine ca am pus aproape tot ce am slabit inapoi pe mine. si asta doar din cauza dulciurilor :blushing: . am un cumnat care lucreaza la dulciuri si mai imi da si mie acasa. acum mi-a dat o crema super buna dar am facut din ea si am mai si mancat... tragedie! of! of! of! gata de acum ma abtin (bine ca nu am facut mai multa-mai am destula dar o pastrez pt Paste) ;) :sorry:

#11 robby2008

robby2008

Amiba

• Membri
  • 47 Mesaje:

Postat 22 March 2008 - 07:29 PM

Imi e tare rusine ca am pus aproape tot ce am slabit inapoi pe mine. si asta doar din cauza dulciurilor :blushing: . am un cumnat care lucreaza la dulciuri si mai imi da si mie acasa. acum mi-a dat o crema super buna dar am facut din ea si am mai si mancat... tragedie! of! of! of! gata de acum ma abtin (bine ca nu am facut mai multa-mai am destula dar o pastrez pt Paste) ;) :sorry:

Dulciurile si produsele de patiserie m-au adus si pe mine inapoi la greutatea asta, desi stiam ce greu e sa scapi de kg in plus.
Hai gandeste-te ca gustul dureaza o secunda, dar kg toata viata.
Eu imi amintesc asta de fiecare data cand am o pofta nepermisa :blushing:
Si ma gandesc ca nu mai pot sa imbrac atatea haine frumoase si imi amintesc senzatia groaznica din magazine cand nu gasesc haine pe marimea mea(cele care imi plac se opresc la marimea 44).
nu mai vreau sa ma simt asa.
curaj. te sustin.
e important sa slabim nu numai din punct de vedere estetic, dar gandeste-te ca kg in plus ne iau ani din viata , iar sanatatea este foarte importanta.

#12 camvalmy

camvalmy

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 127 Mesaje:

Postat 22 March 2008 - 09:34 PM

Robby iti multumesc pt ca imi esti alaturi si intrun fel ma dojenesti pt ca merit. Cunosc problema hainelor care se gasesc pana la nr 44,si asta daca ai noroc, si in mintea mea ingusta isi cam face loc un mare semn de intrebare- oare doar pana la marimea aia suntem normali??? :huh: e oare vreun tipar ca eu nu prea inteleg. oricum eu ma vad normala asa cum sunt, fie slaba, fie grasuta ca acum. si daca vreau sa slabesc nu vreau sa intru in tipar ci sa fiu bine in pielea mea, sa fiu cum ai spus tu sanatoasa, cu multi ani inainte.
Hai gata cu filozofeala :D sa-ti mai spun ceva sa te amuz acu daca te-am intristat cumva. Azi am fost sa imi iau de incaltat si am cautat, si am cautat pt ca eu am o "mostenire" de picioare :D , port 40-41 depinde de fabricant(cred) si abia am gasit ceva sa-mi iau si sa-mi si placa dupa aproximativ 5 ore. Vezi eu am mai multe probleme cu nepotrivelili :)) .
acuma serios vreau sa incep sa tin o dieta mai sanatoasa asa ca de maine renunt si la dulciuri - dar sa sti ca o data pe sapt imi voi ingadui cate o mica-pitica placere dulce(gen cioco neagra sau branzica acea dulce de care vorbeai in dieta :grin: ). :* si mai vorbim

#13 Amazoana

Amazoana

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5140 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Dispozitie:Happy!

Postat 23 March 2008 - 12:02 AM

Camvalmy bine ai venit printre "forumiste" :flowers:

#14 camvalmy

camvalmy

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 127 Mesaje:

Postat 23 March 2008 - 08:55 AM

iti multumesc dulcikatty pt urari! bine ai venit si tu in mica mea casuta :D .
Te :* si te astept cu sfaturi :hug:

#15 Cherie

Cherie

Crocodil

• Membri
  • 7638 Mesaje:
  • Dispozitie:Pusa pe fapte mari :P

Postat 23 March 2008 - 01:37 PM

Bun venit Camy!!! :cheer: :cheer: :cheer:
:* :*