Salt la continut

Fotografie

Jurnal Robby

• Please log in to reply
18 raspuns(uri) in acest subiect

#1 robby2008

robby2008

Amiba

• Membri
  • 47 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 01 April 2008 - 04:13 PM

Buna tuturor!
Iata-ma noua printre jurnale. Sper sa fiu primita cu drag. Eu sigur va astept cu bratele deschise in casuta mea.

Ca multe dintre voi sunt la dieta, sau mai bine zis incerc sa am un regim de viata sanatos. Tin o dieta de la nutritionist, in care principiul este sa incluzi in meniu toate grupele alimentare, totul pana la 1200 cal/zi. Sunt excluse dulciurile de orice fel(chiar si cele pt. diabetici, caci au aceeasi valoare nutritionala, doar ca sunt indulcite cu fructoza), mezelurile, prajelile,mancare tip fast-food si branzeturile fermentate.Daca vreti mai multe detalii despre aceasta dieta intrati la Diete-dieta nutritionist, subiect postat de mine.

Am deschis acest jurnal pentru o mai buna autourmarire si educare si bineinteles pentru sfaturi, idei noi si incurajari.

Pentru inceput sa postez meniul de azi:

7,00- un ou fiert, 20 gr. branza dietetica si un ardei kapia rosu

11,00- un iaurt activia simplu(125 gr.) si un mar

14,30- 200 gr cod cu o salata mare

17,30- urmeaza un fruct sau un pahar cu lapte

iar cina, la 19,30 va consta intr-un sufleu de broccoli(250 gr) si 150 gr ton

Tin dieta de 12 zile si am slabit 2,5 kg. de azi mi-am propus sa nu mai ma cantaresc zilnic. urmatoarea cantarire o las pe ziua de luni dimineata. abia astept sa vad evolutia.
Incerc sa beau 2 l de apa pe zi, desi nu reusesc mereu
Fac sport in fiecare zi(30-35 minute de bicicleta eliptica).se mai intampla uneori sa nu am timp de sport, dar nu scad sub 4 zile pe saptamana de bicicleta.

Va astept in casuta mea sa discutam nu numai despre dieta, ci despre orice ne trece prin minte.
Va pup.

Acest mesaj a fost editat de robby2008: 01 April 2008 - 04:15 PM

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 01 April 2008 - 04:41 PM

Bine ai venit, Robby! :* Meniul de azi arata bine, ce sa-ti zic mai mult? :cheer:

Vroiam doar sa iti zic asa... ca fapt general o dieta de viata sanatoasa nu inseamna sa mananci ce vrei in limita a 1200 de calorii. Asta se cheama doar dieta. :) Viata sanatoasa ar trebui sa o ai si dupa ce termini dieta. Inseamna de fapt sa inveti sa alegi alimentele sanatoase si sa faci sport pentru mentinere. Din lista ta ar trebui scoase mezelurile, fast-food-urile, fructoza, zaharina. Mai bine olingurita de zahar decat o pastiluta de zaharina. :doh:

Ne spui si cateva lucruri despre tine? :give_rose:

#3 robby2008

robby2008

Amiba

• Membri
  • 47 Mesaje:

Postat 01 April 2008 - 05:00 PM

Bine ai venit, Robby! :* Meniul de azi arata bine, ce sa-ti zic mai mult? :cheer:

Vroiam doar sa iti zic asa... ca fapt general o dieta de viata sanatoasa nu inseamna sa mananci ce vrei in limita a 1200 de calorii. Asta se cheama doar dieta. :) Viata sanatoasa ar trebui sa o ai si dupa ce termini dieta. Inseamna de fapt sa inveti sa alegi alimentele sanatoase si sa faci sport pentru mentinere. Din lista ta ar trebui scoase mezelurile, fast-food-urile, fructoza, zaharina. Mai bine olingurita de zahar decat o pastiluta de zaharina. :doh:

Ne spui si cateva lucruri despre tine? :give_rose:

Nessie ai dreptate. Acum ca tin dieta mananc pana in 1200 cal.Regim de viata sanatos vreau evident sa adopt si dupa ce ajung la greutatea ideala, cu excluderea acelor alimente indicate de tine.

Ce sa va zic despre mine?
Am 29 ani. M-am nascut in jud.Constanta. Din 2005 pana in 2007 am stat in Bucuresti, iar din septembrie 2007 am ajuns in Ardeal.M-am cam plimbat prin tara. Anul asta in nov.-dec. dau un examen in urma caruia e posibil sa ajung in alt oras al tarii(parca sunt in inconjurul Romaniei in........n ani :)) ).Am facut dreptul, pe care l-am terminat in 2000. am fost 4 ani avocat. apoi din 2005 am facut INM-ul.
Pe plan personal cred ca nu mi-ar ajunge 10 pagini sa va povestesc despre relatia pe care o am incepand de acum 6 ani.De trei ani relatia a inceput sa se schimbe si din vara 2007 scartaie rau de tot si cred ca in curand nu va mai exista. Mi-a fost greu sa accept ca nu El este cel cu care vreau sa traiesc-greu pt. ca desi ne iubim nu ne intelegem deloc. Acum am acceptat.Principala problema este gelozia exagerata pe care o manifesta el.
In fine nu vreau sa va fac capul patrat cu problemele astea. Cert e ca acum sunt in cumpana. De dragul celor 6 ani petrecuti impreuna as mai da o sansa relatiei, desi sunt aproape convinsa ca nu se va schimba nimic.

O sa incerc sa va cunosc si eu mai bine pe toate. o sa iau jurnalele voastre de la inceput, numai sa am ceva timp. Unele jurnale sunt mariiiiiiiii rau :w00t: :wacko:.

Acest mesaj a fost editat de robby2008: 01 April 2008 - 05:03 PM

#4 camvalmy

camvalmy

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 127 Mesaje:

Postat 01 April 2008 - 05:05 PM

Buna Robby! :give_rose:
Ma bucur ca te-ai hotarat sa iti deschizi jurnalul si vad ca te-ai si descurcat :cheer: . Ai slabit mult mai bine decat mine pt ca eu slabesc cam mult pe saptamana si sper sa nu-mi dauneze :( . dar am mult de dat jos asa ca nu am incotro! in ceea ce priveste sportul ai mai multa vointa decat mine si te admior pt asta.eu mi-am pierdut indemanarea o data cu acumularea kg in plus in ceea ce priveste sportul( ma tin de vreo 3 ore sa fac si eu cateva exercitii de pilates :( - sper sa fac ca am planuita o iesite cu iuby si vreau mancare chinezeasca). Asa ca azi nu prea am tinut ceea ce imi propusesem dar maine in schimb iar o iau de la capat. Bine ca tu nu esti asa pofticioasa ca mine!
:* si bine ai venit printre jurnaliste :D :hug:

#5 camvalmy

camvalmy

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 127 Mesaje:

Postat 01 April 2008 - 05:19 PM

Imi pare rau pt ca treci prin momente asa grele cu el al tau. chiar nu stiu ce sfat sa-ti dau in privinta asta, si al meu e gelos dar noi suntem la inceput asa ca inca pot sa-l fac mai maleabil in ceea ce priveste comportamentul lui. eu zic sa mai incercati. nu va cunosc relatia sa pot spune mai multe, dar eu cred ca multe lucruri se pot rezolva.incearca sa-l implici mai mult in ceea ce faci tu char daca vei reusi sa-l stresezi si sa-l iubesti. :*

#6 robby2008

robby2008

Amiba

• Membri
  • 47 Mesaje:

Postat 01 April 2008 - 05:33 PM

Buna Robby! :give_rose:
Ma bucur ca te-ai hotarat sa iti deschizi jurnalul si vad ca te-ai si descurcat :cheer: . Ai slabit mult mai bine decat mine pt ca eu slabesc cam mult pe saptamana si sper sa nu-mi dauneze :( . dar am mult de dat jos asa ca nu am incotro! in ceea ce priveste sportul ai mai multa vointa decat mine si te admior pt asta.eu mi-am pierdut indemanarea o data cu acumularea kg in plus in ceea ce priveste sportul( ma tin de vreo 3 ore sa fac si eu cateva exercitii de pilates :( - sper sa fac ca am planuita o iesite cu iuby si vreau mancare chinezeasca). Asa ca azi nu prea am tinut ceea ce imi propusesem dar maine in schimb iar o iau de la capat. Bine ca tu nu esti asa pofticioasa ca mine!
:* si bine ai venit printre jurnaliste :D :hug:

Multumesc be urare si de sfaturi. Asa am crezut si eu la inceput ca-l pot schimba.La mine nu a fost posibil. poate a daunat si faptul ca noi am fost mult timp departe unul de altul, din 2005 cand a inceput perindarea mea prin tara.Poate se va rezolva cand vom putea sa stam mai mult timp impreuna.Multumesc de sfaturi.
:*

#7 Cherie

Cherie

Crocodil

• Membri
  • 7638 Mesaje:
  • Dispozitie:Pusa pe fapte mari :P

Postat 01 April 2008 - 10:15 PM

Bun venit Robby si te felicit pt ca nu stai sa-ti plangi de mila, sa te lamentezi, etc in nici o privinta! :good:
Spor la treaba :naughty: :naughty: :naughty:

:* :floare:

#8 Amazoana

Amazoana

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5140 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Dispozitie:Happy!

Postat 02 April 2008 - 08:27 AM

Bine ai venit!!! :floare:
Te mai astept si pe la mine :hug:

#9 Candy

Candy

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 22263 Mesaje:
  • Dispozitie:fatty :D
  • Sex:Neutru

Postat 02 April 2008 - 10:23 AM

Neata :yahoo: .Spor la scris in jurnal si la tinut dieta :* :floare: .

#10 robby2008

robby2008

Amiba

• Membri
  • 47 Mesaje:

Postat 02 April 2008 - 08:43 PM

Multumesc de primire si de asemenea, pentru incurajari!!!
Sa va spun ce am mancat azi:

md- o felie paine integrala prajita cu o lingurita margarina si 100 gr ananas
g- un iaurt 0,1%
p-200 gr. peste pangasius cu piure de telina+broccoli+morcov
g-un grapefruit
c-150 gr.pui(facut la cuptor in punga, doar cu apa si condimente) cu o salata variata.

Tot nu reusesc sa beau 2 l de apa pe zi. ma straduiesc.
mi-a fost lene sa numar caloriile,dar nu cred ca am depasit 1000. poate chiar am mancat cam putin chiar.
Nu stiu daca am mai slabit, caci mi-am propus sa ma cantaresc o data pe saptamana, asa ca luni dimineata descopar ce s-a intamplat peste saptamana.

Promit ca va vizitez si prin jurnalele voastre. :*

#11 Candy

Candy

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 22263 Mesaje:
  • Dispozitie:fatty :D
  • Sex:Neutru

Postat 04 April 2008 - 02:09 PM

Ce faci?Ai uitat de noi? :floare:

#12 robby2008

robby2008

Amiba

• Membri
  • 47 Mesaje:

Postat 04 April 2008 - 05:44 PM

Ce faci?Ai uitat de noi? :floare:

Nu v-am uitat fetele. am avut ceva probleme cu netul. si daca asta nu era suficient am cam si fost deprimata. nici macar nu sunt in stare sa spun care-i motivul. poate ca de la vreme, poate oboseala, poate faptul ca nu mi-am vazut familia si prietenii de 4 luni de zile. nu stiu, poate toate astea de mai sus. si am si mancat aiurea astea 2 zile.am depasit sigur 1200 calorii si am mai si scapat la un dulce. :doh:
Nu m-am cantarit caci daca am pus vreun kilogram ma deprim si mai rau si tare-mi e sa nu-mi pierd si motivatia(ca parca deja e cam subreda-si cu toate astea eu ma trezesc sa dau sfaturi altora in legatura cu motivatia cum am facut cu amalia).
asa ca aman ziua de cantar pe miercuri-joi.pana atunci ies sigur din starea asta.

#13 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 05 April 2008 - 07:45 AM

:hug: :hug: :hug:
Smile!
Trage aer in piept, iesi afara si vezi ca a venit primavara.
Plimba-te pe jos macar jumatate de ora si o sa vezi altfel lucrurile.
Multzumesc ca ai scris la mine de motivatie.
Teoretic io stiu destul de multe despre ce trebuie sa fac, cum sa fac.
Problema e sa nu fac. De ce?
Mi-am pierdut motivatia :hug:
Inca o mai caut, deci sunt inca pe acostament nu am iesit in decor :)) ( asta de la studiul legislastiei pentru carnetul de sofer mi se trage :))
Depresia de combate cu miscare, sex, shopping, o baie lunga cu arome, coafor, cosmetica, etc........
Avem atatea instrumente de a combate sdepresia, doar sa vrem.
Poate esti prea obosita, in cazul asta trebuie sa dormi.
:*
Un weekend minunat sa ai :*

#14 Cherie

Cherie

Crocodil

• Membri
  • 7638 Mesaje:
  • Dispozitie:Pusa pe fapte mari :P

Postat 06 April 2008 - 08:17 AM

Subscriu Amalia, acelasi sentiment il am si eu cu motivatia :(

Robby :*

#15 robby2008

robby2008

Amiba

• Membri
  • 47 Mesaje:

Postat 06 April 2008 - 12:00 PM

multumesc de incurajari fetele. va :*
Tot suparata sunt, caci nu ma inteleg de loc cu El-ul. se apropie sfarsitul cu pasi repezi.
De dieta nu m-am lasat. nu am cedat tentatiilor. din contra chiar am mancat mai putin. supararea m-a indarjit. mi-a dat vointa.nu am chef sa-mi explic acum de ce.probabil subconstientul a lucrat ca sa nu ma trezesc eu sa adaug inca un motiv de suparare.
abia astept sa ma cantaresc miercuri sau joi(cred ca mai curand miercuri). si va voi anunta progresul(sau stagnarea).
aici e tare urat afara.nu-i frig, dar ploua si e deprimant. si la voi tot la fel?
nu am chef sa scriu meniul. poate maine. dar promit ca ma tin de el.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi