Salt la continut

Fotografie

Sufletul

• Please log in to reply
8 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 01 April 2008 - 05:54 PM

Ce este Sufletul?

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 02 April 2008 - 10:45 AM

E o intrebare la care ne vei da raspunsul tau mai tarziu? E cam sec formulata.... :oo:

#3 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 03 April 2008 - 06:17 AM

E o intrebare la care ne vei da raspunsul tau mai tarziu? E cam sec formulata.... :oo:

Astept raspunsuri de la oricine care stie si crede in raspunsul la intrebarea mea.Eu am un raspuns al meu si am sa-l comunic dupa ce voi primi mesaje de la cel putin 10 oameni.Eu sunt crestin ortodox si doresc sa stiu parerile tuturor privind "Sufletul".

Intrebare:Poate un om sa vada cu ochii trupului sau,sa vada alte Suflete?

#4 IRIS

IRIS

Amiba

• Membri
  • 3 Mesaje:

Postat 03 April 2008 - 08:30 PM

Sufletul este o particica din Dumnezeu.El este nemuritor.
Numai oamenii cu viata curata pot vedea sufletele celorlalti. Acestia nu isi doresc slava din partea lumii, de aceea ei se smeresc si doar cei apropiati lor stiu secretul ca ei pot vedea sufletele si gandurile celorlalti.Ei au darul smereniei si rugaciunii neancetate.

#5 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 03 April 2008 - 08:47 PM

Sufletul este o particica din Dumnezeu.El este nemuritor.
Numai oamenii cu viata curata pot vedea sufletele celorlalti. Acestia nu isi doresc slava din partea lumii, de aceea ei se smeresc si doar cei apropiati lor stiu secretul ca ei pot vedea sufletele si gandurile celorlalti.Ei au darul smereniei si rugaciunii neancetate.

Cunosti oameni care cu ochii trupului sau ,au vazut Sufletele altor oameni?Ce forma si ce culoare are Sufletul omului.

#6 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 13 April 2008 - 09:51 PM

Eu cred ca sufletul se refera la partea imateriala care alcatuieste o fiinta vie si care inseamna chiar viata.

Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a făcut astfel un suflet viu. (Geneza 2:7)

Si, pe cand isi dadea ea sufletul, caci tragea sa moara, i-a pus numele Ben-Oni; dar tatal sau l-a numit Beniamin (Geneza 35:18)

Iris cred ca se referea la duh (spirit) mai sus. E chiar un verset care ne spune ca cele 2 sunt distincte, in Evrei 4:12. Caci Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator, mai taietor decat orice sabie cu două taisuri: patrunde pana acolo căa desparte sufletul si duhul, incheieturile si maduva, judeca simtirile si gandurile inimii.

Spiritul (duhul) cuprinde sufletul si se refera la partea imateriala a omului care poate avea o relatie cu Dumnezeu.

#7 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 14 April 2008 - 06:14 AM

Eu cred ca sufletul se refera la partea imateriala care alcatuieste o fiinta vie si care inseamna chiar viata.

Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a făcut astfel un suflet viu. (Geneza 2:7)

Si, pe cand isi dadea ea sufletul, caci tragea sa moara, i-a pus numele Ben-Oni; dar tatal sau l-a numit Beniamin (Geneza 35:18)

Iris cred ca se referea la duh (spirit) mai sus. E chiar un verset care ne spune ca cele 2 sunt distincte, in Evrei 4:12. Caci Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator, mai taietor decat orice sabie cu două taisuri: patrunde pana acolo căa desparte sufletul si duhul, incheieturile si maduva, judeca simtirile si gandurile inimii.

Spiritul (duhul) cuprinde sufletul si se refera la partea imateriala a omului care poate avea o relatie cu Dumnezeu.

Intrebari:-
-Ce este Duhul?
-Ce este Spiritul?
-Ce intelegi prin:"Spiritul (Duhul) cuprinde Sufletul"...?
-Ce intelegi prin:"Caci Cuvantul lui DUMNEZEU......patrunde pana acolo ca desparte Sufletul si Duhul....."?
-Ce forma si ce culoare are Sufletul omului?

#8 florinirina

florinirina

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 13 March 2009 - 06:18 PM

CE ESTE SUFLETUL?? IN GENEZA 2:7,SE SPUNE "SI OMUL A DEVENIT UN SUFLET VIU"IN GENEZA 1:20 SE SPUNE:[Și Dumnezeu a mai zis: „Să mișune apele de o puzderie de suflete vii și să zboare creaturi zburătoare deasupra pământului, pe fața întinderii cerurilor!“VEZI SI,GENEZA 1:24 SI NUMERI 31:28].
DE ASEMENEA IN LEVITIC 24:17,18 SE SPUNE CA SUFLETUL POATE SA MOARA. Suflet
Definiție: În Biblie, cuvântul „suflet“ este redarea termenului ebraic néphesh și a termenului grecesc psykhé. Sensul cu care este folosit în Biblie este fie de persoană, fie de animal, fie de viață a unei persoane sau a unui animal. Pentru mulți însă, „suflet“ înseamnă partea imaterială sau spirituală a unei ființe umane care supraviețuiește morții corpului fizic. Pentru alții, el reprezintă principiul vieții. Dar aceste ultime două concepții nu sunt biblice. TE SALUT FLORIN

#9 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 16 March 2009 - 03:24 PM

CE ESTE SUFLETUL?? IN GENEZA 2:7,SE SPUNE "SI OMUL A DEVENIT UN SUFLET VIU"IN GENEZA 1:20 SE SPUNE:[Și Dumnezeu a mai zis: „Să mișune apele de o puzderie de suflete vii și să zboare creaturi zburătoare deasupra pământului, pe fața întinderii cerurilor!“VEZI SI,GENEZA 1:24 SI NUMERI 31:28].
DE ASEMENEA IN LEVITIC 24:17,18 SE SPUNE CA SUFLETUL POATE SA MOARA. Suflet
Definiție: În Biblie, cuvântul „suflet“ este redarea termenului ebraic néphesh și a termenului grecesc psykhé. Sensul cu care este folosit în Biblie este fie de persoană, fie de animal, fie de viață a unei persoane sau a unui animal. Pentru mulți însă, „suflet“ înseamnă partea imaterială sau spirituală a unei ființe umane care supraviețuiește morții corpului fizic. Pentru alții, el reprezintă principiul vieții. Dar aceste ultime două concepții nu sunt biblice. TE SALUT FLORIN

Eu cred ca sufletul este o materie foarte subtila si sufletul este facut de DUMNEZEU!Ce forma si ce culoare are Sufletul omului?Un atom are suflet?Soarele are suflet?Copacul are suflet?DUMNEZEU are SUFLET?

Acest mesaj a fost editat de Ilie&Ioan: 16 March 2009 - 03:28 PM

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi