Salt la continut

Fotografie

Diabetul

• Please log in to reply
2 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 03 July 2006 - 02:54 PM

Diabetul zaharat este cea mai frecventa boala endocrina si se caracterizeaza prin valori crescute ale glicemiei (glucoza in sange), de peste 100 mg/l si este controlat prin doi factori: prin medicamente si
prin regim alimentar. In continuare vreau sa vorbesc despre regimul alimentar al diabeticilor.

REGULI CARE TREBUIESC RESPECTATE:

1. Reduceti pofta de mancare pentru a putea controla calitatea alimentelor ingerate. Cu 1 ora inainte de masa mancati un mar sau, ou fiert tare, 50 - 100 gr. de carne fiarta; se pot consuma 4 - 5 arahide, cateva linguri de iaurt, 4 - 5 bucatele de legume crude, 2 - 3 bucatele de branza.
2. Mancati pe saturate, umpleti stomacul ca sa aiba de lucru.
3. Nu mancati carne de porc, mezeluri, conserve, fainoase , dulciuri.

TRATAMENTE NATURISTE

- infuzie de cretisoara 3 cani/zi timp de 30 de zile;
- infuzie de cicoare, de coada calului, soc, fiecare cate 3 cani/zi , suc de telina 100 ml/zi cu 1 ora inaintea meselor.
- se curata 200 gr. de telina, se taie felii subtiri, se presara putina sare, se lasa 15 minute. Se curata de coaja 200 gr. de mere, se taie felii, se toarna peste ele sucul de la 2 lamai. Se amesteca telina cu merele, se aseaza in salatiera. Se adauga 25 gr. de smantana, se amesteca. Acest preparat va suplini pranzul unei zile. Se poate repeta de 2 - 3 ori pe saptamana.
- zilnic fructe si legume proaspete.

Reteta pentru diabetici

- Un pahar (200 ml) de ovaz nedecorticat se clateste cu apa rece, se toarna intr-un vas cu capac si se opareste cu 1 l de apa clocotita. Se acopera cu capacul si se lasa sa se infuzeze timp de 12 ore (20:00 - 8:00). Se strecoara si lichidul rezultat se bea in trei reprize, timp de o zi. Tratamentul dureaza trei luni, dupa care se face pauza o luna. Ovazul ramas dupa strecurarea infuziei se da prin masina de tocat carne sau se baga la robot, iar peste masa rezultata se toarna 1 l de apa si se lasa sa fiarba timp de 20 de minute. Se strecoara si se bea. Aceasta fiertura regleaza functiile ficatului la diabetici.

#2 Topaz77

Topaz77

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Greutate maxima:92
  • Greutate curenta:86.7
  • Greutate dorita:70

Postat 22 March 2013 - 11:25 AM

Buna tuturor,

Nu pot sa cred ca in problema scaderii in greutate diabetul este atat de ignorat. Multi dintre noi sufera de diabet de tip 2 (non insulino-dependent) si nu stiu. Eu insami l-am descoperit la varsta de 27 de ani in urma unor controale de rutina, dupa ce am luat mai bine de 20 de kilograme in sarcina . Trebuie sa recunosc greseala din urmatorii ani, in care l-am ignorat pur si simplu, considerand ca daca ma simt bine, analizele au fost gresite si totul se va repara de la sine.

Numai ca dupa 6 ani diabetul este tot acolo mai agresiv si mai tacut ca niciodata.

Va admir pentru toate eforturile pe care le faceti pentru a slabi si pentru a-i ajuta pe ceilalti sa slabeasca. Eu am gasit suport in forumul vostru de la distanta, neindraznind sa intru pana acum in discutii. Vreau sa abordez problema diabeticilor si importanta reducerii greutatii pentru tinerea sub control a glicemiei.

In urma cu 5 saptamani am decis ca trebuie sa fac schimbari in alimentatie (desi principiile le stiam de mult dar nu le aplicam), atunci cand, la glicemii de 270-320 doctorul mi-a spus: insulina. Am luat masuri imediate si disperate de eliminare majora a carbohidratilor din alimentatie bazandu-ma pe legume si lactate si foarte putine proteine.

Au urmat 2-3 saptamani in care glicemia a inceput sa scada progresiv pana la valori intre 100 si 115. In acel moment (certata fiind foarte rau de doctor datorita dietei prea stricte) am inceput sa introduc controlat carbohidrati din fainoase si leguminoase si mai multe proteine.

Pana in acest moment glicemiile sunt bune si continui sa controlez fiecare masa pe care o iau.

Verificati-va glicemia! Nu ignorati valorile anormale. Luati masuri imediate si , asa cum am observat la mine, primul tratament este reudcerea greutatii. O data redusa bariera de grasime de pe vasele de sange , se optimizeaza absortia insulinei si se mentin valori metabolice normale.

Urmez si tratament medicamentos recomandat de doctor.

Primele 3 saptamani au fost groaznice. Senzatia de foame si dorinta de rontaiala mi-au dominat toate gandurile. Mi-era frica cand se apropia seara, intrucat atunci sufeream cel mai mult. M-am ajutat de varza, fasole verde, spanac, usturoi; alimente cu calorii reduse si care imi linisteau cat de cat foamea si poftele. Saracuta, colega mea de servici, m-a suportat mirosind a usturoi mult timp si ii multumesc. Ea este un sprijin constant pentru mine.

Daca doriti un sfat sau sprijin pentru aceasta boala nemiloasa scrieti-mi si facem schimb de informatii si experienta.

Mihaela

#3 romanitza

romanitza

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10023 Mesaje:
  • Dispozitie::)
  • Inaltime (cm):163
  • Greutate maxima:64
  • Greutate curenta:63
  • Greutate dorita:58

Postat 23 March 2013 - 04:04 PM

sportul  este  cheia mentinerii unui corp sanatos  la fel de mult ca si alimentatia,tu faci ceva sport ?numai tinerea sub control a alimentatiei nu e de ajuns ..

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi