Salt la continut

Fotografie

Copiii si postul

• Please log in to reply
8 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Mariana

Mariana

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 11137 Mesaje:
  • Din:O comuna la malul Dunarii...
  • Dispozitie:Nu exista nu pot, exista nu vreau.
  • Sex:Feminin
  • Greutate maxima:64
  • Greutate curenta:56
  • Greutate dorita:50

Postat 03 April 2008 - 04:08 PM

Buna. Sunt de ceva vreme pe acest forum dar mai retrasa, dar as vrea sa fiu prezenta mai mult.
Am o problema care ma framanta de ceva timp: am o fetita de 7 ani si jumatate si imi doresc un al doilea copil. Am avut sterilet timp de 4 ani sia acum o luna l-am scos , m-am protejat prima luna asa cum mi-a recomandat medicul iar acum cand scap de toate problemele si pot in sfarsit trece la treaba mai apare ceva POATUL PASTELUI. Cateva persoane din jurul meu mi-au spus ca nu e bine sa raman insarcinata in post. Stiam si chiar tin post in acest sens in saptamana mare dar chiar tot postul? Mi-se pare deja prea mult.
Si ce m-a pus pe ganduri mai mult e faptul ca mi-au zis ca daca raman in post se va naste copilul cu probleme. Chiar nu mai stiu ce sa cred si ce sa fac.

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 03 April 2008 - 04:23 PM

Bine ai venit, Mary, chiar daca ai ceva vreme de cand ne urmaresti! :give_rose:

Mesajul tau mi se pare ca e o problema punctuala si ca s-ar potrivi mai bine la un subiect in categoria "religie"... Ce zici, il mutam acolo? Iar daca vrei sa-ti faci un jurnal cu viata ta de zi cu zi, faci alt mesaj aici. :*

#3 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 03 April 2008 - 05:17 PM

Mariana , mi se pare cea mai mare aberatie care am citit-o pana acum, un copil nou nascut e un miracol, chiar daca il concepti in post, paste, craciun sau revelion.Uite ca una din fetele mele s-a nascut chiar in 23 aprilie, exact de ziua pastelui pe vremea aia, iar cea de-a doua minune a mea a fost conceputa fix in perioada pastelui.Nu mai pleca urechea la radio santz sau la tampenii de genul asta.
Succes.

#4 Mariana

Mariana

Yeti

• Membri
  • 11137 Mesaje:

Postat 03 April 2008 - 06:02 PM

Multumesc pentru raspuns Sexymom, acum am incredere sa merg mai departe si sa imi maresc familia asa cum toti ne dorim, dar mai ales fata mea isi doreste.:* Si nu pot spune ca am plecat urechea la radio santz dar chiar si sora si mama mea mi-au spus acest lucru si imi infiripase o unda de teama, cu toate ca in suflet nu cred aceste lucruri si imi doresc foarte mult un copil, enorm de mult.:cheer:

#5 camvalmy

camvalmy

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 127 Mesaje:

Postat 03 April 2008 - 06:32 PM

:welcome: Mariana! :floare: eu nu am avut nici un copil pana acum dar cand va fii timpul sincer iti spun ca nu va conta ceea ce vor spune altii, nu va conta nici ce zii e, nici in ce perioada, nici nimic. Un copil este un miracol oricand si Dumnezeu iubeste toti copii. tu si sotul tau sunteti casatoriti asa ca aducerea inca a unui copil in sanul familiei, sfintita de Insusi Dumnezeu prin casatorie, va fii un moment de fericire. asa ca nu conteaza perioada atata timp cat prin asta se savarseste un miracol. :*

#6 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 04 April 2008 - 08:16 AM

:floare:
Bine ai venit draga mea!
Io imi amintesc ca preotul care ne-a cununat, in ziua dinaintea nuntii, dupa spovedanie ne-a zis ceva de genul:
- sa nu facem sex in zilele de duminica, post, sarbatori.
Cum eram mai multe cupluri un viitor mire il intreba cum o sa facem copii daca nu Du, nu de sarbatori, nu in post, tinand cont ca o femeie nu e feritla decat 2-3 zile pe luna :lol: :lol: :lol:
La aceasta intrebare preotul s-a blocat, a ras si a fost de acord cu mirele :))
Sincer io cred ca un copil e o minune si nu-i pacat cand il concepi.
Preacurvia e pacat nu conceperea copiilor.

#7 Mariana

Mariana

Yeti

• Membri
  • 11137 Mesaje:

Postat 04 April 2008 - 05:19 PM

Eu sunt de acord cu tot ce spuneti voi dar ganditi-va si la modul cum se gandeste la tara.
Sunt satula de atatea obicee si credeti-ma ca tot mai aflu tot felul de ciudatenii, cum ar fi de exemplu ca incepand de maine sambetele pana la Paste nu se spala rufe, dar in schimb persoanele da.
Eu i-am zis soacrei mele (ea mi-a zis) ca am zi libera si am timp sa spal si sa ma mai lase in pace cu aceste obicee, Dar va spun sincer ca orice mic lucru negativ ce se va intampla zilele aste va fi din cauza ca am spalat eu si imi va reprosa asta cu orice ocazie.

Si sa revenim la copil, mi-a trecut acele zile rosii, acum astept ca saptamana urmatoare sa fac inca un control medical de siguranta si apui trecem la munca cu drag si spor .
SA NE AJUTE DUMNEZEU LA O CONCEPERE CAT MAI REUSITA SI SA AVEM UN COPIL SANATOS.

#8 Mariana

Mariana

Yeti

• Membri
  • 11137 Mesaje:

Postat 04 April 2008 - 05:44 PM

Mai am inca o intrebare:grin:: nu cred ca mai am voie sa slabesc daca am in plan o viitoare sarcina.
Am 60 kg si 160 cm.

#9 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 05 April 2008 - 08:21 AM

Draga mea, cate bordeie atatea obicee.........
:))
Io de cand m-am mutat in Oltenia am aflat tot felul de "restrictii" pe baza unor credintze locale.
Important e sa zambesti, sa le respecti obiceiurile dar tu sa faci cum iti e mai usor.
In timpul sarcinii trebuie sa mananci sanatos, sa nu te indopi si sa faci miscare.
Trebuie sa ai grija sa nu te ingrasi mai mult de 9 kg, adica cam 1kg pe luna.
Succes!

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi