Salt la continut

Fotografie

Drumul spre succes

• Please log in to reply
26 raspuns(uri) in acest subiect

#1 allesandra

allesandra

Amiba

• Membri
  • 32 Mesaje:
  • Dispozitie:increzatoare -
  • Sex:Feminin

Postat 10 May 2008 - 04:37 PM

:salut: Bine ati venit in jurnalul meu!
Numele meu este Alexandra , am 18 ani 1,63 m si 60 de kg.
Dupa mai multe cure esuate : atkins , disociat ,regim hipocaloric am decis sa tin Dieta Daneza.

Meniul Dietei Daneze :

Ziua 1 - Sambata 10, 17.05 :
Dimineata: Cafea + 1 cub de zahar
Pranz: 2 oua fierte tare + 400 gr de spanac + 1 rosie
Seara: 200 gr friptura vita + salata verde + ulei, lamaie (friptura)

Ziua 2 - Duminica 11, 18.05 :
Dimineata: Cafea + 1 cub de zahar
Pranz: 250 gr sunca + 1 iaurt natural
Seara: 200 gr friptura vita + salata verde + ulei, lamaie (friptura)

Ziua 3 - Luni 12, 19.05 :
Dimineata: Cafea + 1 cub de zahar + 1 felie de paine prajita
Pranz: 2 oua fierte tare + 1 felie de sunca + salata verde
Seara: 1 telina fiarta + 1 rosie + 1 fruct

Ziua 4 - Marti 13, 20.05 :
Pranz: 200 ml zeama de fructe + 1 iaurt
Seara: 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 250 gr fructe

Ziua 5 - Miercuri 14,21.05 :
Dimineata: 1 morcov mare ras + lamaie
Pranz: 200 gr peste cod fiert + lamaie
Seara: 200 gr friptura vita + unt + telina rasa

Ziua 6 - Joi 15 , 22.05 :
Pranz: 2 oua tari + morcov ras
Seara: 1/2 pui + salata verde cu ulei; lamaie

Ziua 7 - Vineri 16 , 23.05 :
Dimineata: ceai gol
Pranz: apa chioara
Seara: 200 g cotlet de miel + mar

Din ziua a 8a se reia inca o saptamana .

Meniul zilei de azi :

10:00 - Micul Dejun : 1 cafea
14:20 - Pranz : spanac fiert + 1 rosie + 2 oua fierte tari
17:00 - Cina : < 200gr gratar piept pui + cateva frunze de salata + lamaie

- 2 l apa
- ceai de fructe neindulcit
- am jnlocuit carnea de vita cu pieptul de pui pt ca nu -mi place cea de vita. Astfel voi proceda de fiecare data cand se va gasi in meniu.
- din obisnuinta am uitat cubul de zahar :(

#2 Cherie

Cherie

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7638 Mesaje:
  • Dispozitie:Pusa pe fapte mari :P

Postat 10 May 2008 - 04:55 PM

Bun venit Allesandra! :floare:

Am si eu o curiozitate, de ce tocmai aceasta dieta?
Spor la treaba!

#3 allesandra

allesandra

Amiba

• Membri
  • 32 Mesaje:

Postat 10 May 2008 - 05:05 PM

Buna!
bine te-am gasit!;)

Am ales dieta asta pt ca am auzit ca e eficienta si pt ca spre deosebire de altele mi se pare mai variata .
Am incercat regimuri bazate pe fructe si legume sau lactate si parca faceam foame, eu sunt mai carnivora de felul meu (gr sangvina 01 )si am observat ca simt nevoia de a manca oua si carne - poate si din cauza faptului ca am tinut atkins.

#4 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 10 May 2008 - 05:31 PM

Iubita fata, incep asa ca sa nu crezi ca scriu ceva ca sa te supar. :give_rose:
Am scris si in subiectul AJUTOR asta (pentru intrebarea Annei)

Annie parerea mea de mama a doua fete este urmatoarea:

-la cei 18 ani ai tai, inaltimea si nr. de kg arati superb, te ajuta tineretea si metabolismul sa nu te ingrasi.Cred ca ar trebui sa iti iasa din minte ca nu arati bine, la 50 de kile ai arata ca o anorexica lesinata de foame dupa care nu o sa intoarca capul nici un baiat.
Eu am 1,70 inaltime si mereu am avut 52 de kile, imi spuneau colegii in fel si chip, iar pe strada ma sfatuiau barbatii sa imi cumpar skiuri ca bete am .

Cred ca ar trebui sa te concentrezi spre alte probleme, reale si mai constructive.

Din ce in ce mai multe femei care sunt slabanoage se uita in oglinda si spun ca sunt grase.Inclusiv manechine celebre.
De curand in Spania a murit o tanara manechina care avea 1,77 inaltime, 43 de kg si era obsedata ca este grasa, a mancat timp de 2 saptamani numai 2 kg de rosii dupa care a dat ortu popi,.Suna dur dar asta este realitatea.

Cred ca e valabil si pt. tine , tu te-ai uitat in oglinda? cum poti fii grasa la 1,63 si 60 de kile?? ai o greutate ideala.Calculeaza-ti IMC-ul si ai sa vezi singura.

Oricum , este alegerea ta, eu mi-am spus numai parerea si sper sa nu fie deplasata.
Pupici multi.

#5 allesandra

allesandra

Amiba

• Membri
  • 32 Mesaje:

Postat 10 May 2008 - 05:35 PM

@Sexymom : nu ma supar pt avertizare.

Nu arat deloc bine cu 60 kg la 1,63:
- sold 90
- talie 72
- bust 92

In clasa a 10 la aceasi inaltime aveam 43 de kg atunci eram cam slaba dar innurma unui tratament hormonal in 4 luni am ajuns la 65 de kg. Am mai slabit iar m - am ingrasat si tot asa iar acum am 60 de kg.
Nu -mi doresc sa ajung din nou la 43 pt ca aratam ca un schelet dar la 50 de kg arat bine.

#6 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 10 May 2008 - 05:42 PM

Nu arat deloc bine cu 60 kg la 1,63:
- sold 90
- talie 72
- bust 92

Cu dimensiunile astea as face praf si la varsta asta zeci de barbati. :w00t:

Probabil ca te supara un pic dimensiunea taliei, dar asta o poti rezolva cu ceva sport sau cu o bustiera din care vand chinezii, care o porti pe timpul noptii si transpiri mult.

#7 allesandra

allesandra

Amiba

• Membri
  • 32 Mesaje:

Postat 10 May 2008 - 06:14 PM

Eu am fost slaba inainte si m-am ingrasat brusc. Desi a trecut deja 1 an jumate nici acuma nu m-am obisnuit cu mine , poate suna ciudat :unsure:

Da cu talia am probleme, aproape ca nu se vede ca am talie .
Ms de sfat o sa caut bustiera despre acre vb, e cuma una din centurile la cere se face reclama la tv , la teleshoping?

#8 Bogdan_515

Bogdan_515

Amiba

• Membri
  • 31 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 11 May 2008 - 08:33 AM

Fetelor, apreciez preocuparea voastra pentru silueta cat se poate de mult. Eu sunt pe principiul ca O femeie reprezinta frumusetea , iar barbatul puterea (desigur ... acestea ar trebui sa fie partile dominante, insa trebuie sa existe si un echilibru).

De regula, a fata ar trebui sa aiba cam cu 10Kg mai putin decat ultimele doua cifre de la inaltime (de exemplu: la o inaltime de 172 cm , greutatea ar trebui sa fie de 62 Kg). Desigur , se merge foarte mult si pe varsta si pe mai muti alti factori, insa ... acesta este cel mai relevant. Ca barbat, va pot spune ca o femeie frumoasa va atrage mereu privirile.

Ceea ce nu inteleg eu este faptul ca tineti tot felul de diete care e posibil sa vi se potriveasca si care ... e la fel de posibil sa nu vi se potriveasca. (Personal prefer o dieta personala: "Sea food diet" ce consta in faptul ca "See food, eat food" <_< si am 1,90m cu 89 kg ceea ce pt un baiat e , zic eu, ok)

As avea o intrebare pentru voi, care vad ca tineti diete: de ce nu incercati sa faceti miscare ? Ma refer aici in special la alergare (macar 30 de minute zilnic) si cateva exercitii fizice (gen aerobic) sau , ma rog, o combinatie intre acestea (de ex: Lu, Mi, Vi - alergare; Ma, Jo, Sa - exercitii de tonificare a organismului).
Cred ca, in cazul in care faceti sport veti vea mult mai mult de castigat. De ce ? Pentru ca organismul este "in priza" mereu. Se cunoaste foarte bine faptul ca sportul intinereste. Voi nu vreti sa va mentineti cat mai tinere ? Asa impuscati 2 iepuri deodata. Sunt multe persoane care renunta la sport deoarece este .... mai greu. Pai este un pic greu la inceput, pana se obisnuieste organismul cu noul efort. Este foarte importanta sa se treaca peste faza cu aparitia febrei (care, de fapt, inseamna arderea celulelor in plu, adica ... cele care vreti voi sa dispara :) ) si continuarea exerctiilor. De mentionat aici ca aceasta faza va fi numai la inceput, dupa aceea organismul adaptandu-se de la sine.

Incercati ! Va garantez ca merge ! Toate cele bune si spor, indiferent ce decizie veti lua ! :salut:

#9 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 11 May 2008 - 10:32 AM

Buna Bogdan! Ideea cu sportul toate o stim si chiar unele o punem in practica, dar socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ mereu. :) Maoritatea sunt femei cu serviciu, casa, sot, copil si foarte putin timp pentru ele.
Eu de exemplu lucrez de la 10 la 8 si pe langa job am unele proiecte personale si o casa de tinut. Totusi, merg de 3 ori/saptamana la sala, cu sacrificiul altor lucruri. Chiar si asa, tot nu slabesc, doar ma mentin, daca nu tin si dieta. Organismul femeilor e diferit de cel al barbatilor, grasimile se ard in mod diferit. De obicei femeile isi dau organismul peste cap inca din adolescenta cu tot felul de diete nesanatoase care le dau apoi o "rezistenta" la diete, adica organismul nu mai raspunde, chiar daca tii dieta.

#10 Bogdan_515

Bogdan_515

Amiba

• Membri
  • 31 Mesaje:

Postat 11 May 2008 - 11:33 AM

Sunt de acord cu ce spui tu vis-a-vis de diferentele intre tipologia organismelor feminin si masculin (cu privire la arderea celulelor). In ceea ce priveste timpul liber personal ... eu inclin sa cred ca se poate. Este adevarat, sunt cazuri in care nu-ti prea poti permite sa iesi din casa prea mult timp pentru ca ai un copil de 1-2 ani si trebuie sa ai grija de el. Ok. De acord. In cazul acesta pot exista solutii alternative: actualmente exita in comert (in special in mall-uri si nu numai) tot felul de aparate care permit efectuarea unor exercitii fizice acasa, fara a cheltui bani prea multi cu un abonament lunar la sala, care te ajuta sa castigi timp pentru tine, ca femeie. Este important sa vrei sa faci un efort (pentru o femeie chiar poate fi considerat un efort - insa tocmai acest lucru trebuie sa-l faca pe barbat sa o aprecieze mai mult :give_rose: )
Se pot gasi motive si sa faci si sa nu faci sport. Personal cred ca e foarte important sa VREI sa faci si apoi sa incepi sa FACI ceea ce iti doresti.
Un vis poate deveni realitate numai daca faci pasii necesari (oricat de mici ar fi ei) catre a-l realiza !
Important este sa fim mandrii de noi insine / insene ! :yahoo:
Oricare ar fi decizia voastra, multa bafta ;)

#11 silviuMarian

silviuMarian

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:
  • Din:666
  • Dispozitie:666

Postat 11 May 2008 - 01:49 PM

eu nus de acord cu diete si plasturi, mi se par o porcarie de scurt timp, ca sa fi in forma definitiv tre sa schimbi stilul permanent, nutritiv si in materie de efort fizic, aerobica aia e buna, dar e prea moale dak vrei sa zlabesti si sa te tonifici, alergatul e cel mai bun pentru femei, deci cel mai bun, apoi abdomene, si nish intinderi si cam atat, o femeie cu picioare fit atrage tot, oricum cine ar vrea sa fie anemica, fara energie ca sa fie mai zlaba ? poi o femeie frumoasa, ramane frumoasa pana depaseste o greutate care e clar vizibila, supraponderabilitate...
nu conteaza cate kg ai dak proportile sunt ok, fiecare se uita in ogilnda si incepe sa isi vada partile nasoale, astea se numesc complexe, care in realitate nu sunt probleme grave in general... mai bn uita-te in oglinda si vede-ti partile frumoase. Bine nici sa ti-o iei in cap sa te vezi model :p, cum sunt alea cu bete in loc de picioare cu nasul pe sus zici ca sunt tar..., fetele normale, naturale, sau fara fitze, fara ego plastic, se distreaza mai mult si sunt mai sociabile atrag prin naturaletze. Se pune prea mult pret pe frumusete deaia plastica, vina revistelor si a modelelor alea batz =)), nu uitatzi ca frumusetzea e efemera iar sufletul nemuritor.
Iar modelul acela care a dat coltul Dumnezeu sa o ierte, e un model pentru cele care se chinuie cu diete, acum e prin rai si regreta, probabil fac misto aia de ea pe acolo =)))) ops prea macabru, Dumnezeu sa o ierte de prostia ei =))

#12 ironmissy

ironmissy

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 359 Mesaje:
  • Dispozitie:hardcore

Postat 11 May 2008 - 02:59 PM

Sunt de acord cu ce spui tu vis-a-vis de diferentele intre tipologia organismelor feminin si masculin (cu privire la arderea celulelor). In ceea ce priveste timpul liber personal ... eu inclin sa cred ca se poate. Este adevarat, sunt cazuri in care nu-ti prea poti permite sa iesi din casa prea mult timp pentru ca ai un copil de 1-2 ani si trebuie sa ai grija de el. Ok. De acord. In cazul acesta pot exista solutii alternative: actualmente exita in comert (in special in mall-uri si nu numai) tot felul de aparate care permit efectuarea unor exercitii fizice acasa, fara a cheltui bani prea multi cu un abonament lunar la sala, care te ajuta sa castigi timp pentru tine, ca femeie. Este important sa vrei sa faci un efort (pentru o femeie chiar poate fi considerat un efort - insa tocmai acest lucru trebuie sa-l faca pe barbat sa o aprecieze mai mult :give_rose: )
Se pot gasi motive si sa faci si sa nu faci sport. Personal cred ca e foarte important sa VREI sa faci si apoi sa incepi sa FACI ceea ce iti doresti.
Un vis poate deveni realitate numai daca faci pasii necesari (oricat de mici ar fi ei) catre a-l realiza !
Important este sa fim mandrii de noi insine / insene ! :yahoo:
Oricare ar fi decizia voastra, multa bafta ;)

felicitari bogdan, ai pus punctul pe i.
in ceea ce priveste sportul si activitatea fizica nu trebuie sa existe scuza: "nu am timp", indiferent ce fel de viata duci. poate ca aici ar fi si o problema e de educatie, sunt sigura ca daca am fi fost obisnuiti de cand eram mici sa facem sport, alta era treaba, pentru ca deveneam dependenti de beneficiile lui.

revenind, sa faci sport nu e greu!
mie personal, cel mai genial "aparat" sportiv mi se pare mingea medicinala (a.k.a. gymball). sunt o gramada de exercitii care se pot face pe ea, nu e scumpa, nu ocupa mult spatiu, e chiar fun!

pentru allesandra: kilogramele sunt doar un numar! nu trebuie sa ne cramponam in cat arata cantarul. primul pas in inceperea unui program de remodelare a corpului trebuie sa inceapa cu o documentare foarte serioasa a ceea ce inseamna alimentatie (grupe de alimente), calorii si sport, si sa se continue cu un plan realist pe termen mediu spre lung (in orice caz, nu 13 zile!!!!!). dietele tinute dupa ureche fac mai mult rau decat bine, si asta o stiu pentru ca sunt patita.
dar in final, decizia e a fiecaruia.

iti urez numai bine!

#13 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 11 May 2008 - 03:05 PM

Pentru cei 2 barbati care au pus punctrul pe i :floare: Din cand in cand e bine venita parerea unui barbat care priveste lucrurile mult mai clar decat noi.

#14 silviuMarian

silviuMarian

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:
  • Din:666
  • Dispozitie:666

Postat 12 May 2008 - 03:01 AM

Eu am sa va spun cum fac eu exerciti fizice in afara de datu' cu skatu care nu imi ia pic de energie dak nu cumva ma dau 5 ore in sir.
Eu cand ma apuc de exerciti si vreau sa ies epuizat adik sa muncesc cat as munci in ore in sir ca si efort ma refer, asta e toata chestia sa consumi cat mai multa energie in cat mai scurt timp, asta pt. zlabire, iar dak vrei sa fi fit, folosesti ce muschi vrei sa fie fit si definiti, dupa cum crezi tu.
Eu unu cand intru in exercitiu e ca si cand intru in priza, inainte inchid ochii si imi imaginez ca sunt intr-un grup de persoane si m-au pus sa le arat tot ce pot, si atunci incep cu kickuri multe si combinati de pumni rotiri scheme invarteli, chesti... random, pur si simplu e o forma de manifestare sincera care cere antrenament sa nu incepi sa te dai mare si sa iei si pauze, te exprimi cum iti vine prin lovituri si invarteli zvarcoleli, cu cat de multa explozie, forta si viteza pan la epuizare, dupa 10 min maxim de "zvarcolire" la maxim, sunt frant am consumat toata energia care am capat-o din micul dejun probabil =)). Daca fac rost de o camera video o sa fac un clip, metoda de zlabire, sa te "zvarcolesti", vb. serios, nu tre sa ai o carte sa iti zica ce exerciti sa faci, dak te zvarcolesti in toate modurile consumi energie, devi flexibil si agil in timp :D.
Nu imi spune mie ca daca unu face, "si acum aplecativa 1,2...3,4 acum la stanga 1,2....3,4 si eu ma zvarcolesc de "curg apele pe mine" consuma mai multa energie ca mine ? serios acum ...
Dak incepi sa faci exercitiu fizic asa... flehhhhhhm vai ce chef de exercitiu am, fara "vlaga" doar de necesitate, ti se scarbeste de tot exercitiu.
Dar ma gandesc ca probabil e mai dificil pentru femei cu zvarcoleala pentru ca nu au explozia unui baiat, merita incercat zic eu, si nu uitati ca nu totul tre facut ca la carte, urmand turma pentru ca deaia avem liber arbitru sa inventam proprile chesti ^_^
Peace and love !

#15 allesandra

allesandra

Amiba

• Membri
  • 32 Mesaje:

Postat 13 May 2008 - 03:04 PM

V-am citit parerile tuturor de pe acest topic dar eu sunt decisa sa continui , asytfel nu voi avea niciodata vreun dubiu "ce-ar fi fost daca?". Eu momentan ma simt faorte bine , si nu vad dc nu ar fi asa atat timp cat nu tin cine stie ce dieta "super stricta".
Mie personal mi se pare foarte usor de tinut din toate punctele de vedere si chiar nu vad dc m-as orienta spre altceva.
Eu sunt clasa a 12 a , am banchetul pe 29 mai si chiar n-ar fii "rau" sa fiu si eu mai subtirica , plus ca o fac pt mine , pe termen lung pt ca eu simt nevoia.
Poate ca nu sunt foarte grasa dar daca pot sa arat mai bine , dc sa nu tin dieta?!
Sunt tanara , daca acum nu ma simt bine in pielea mea si nu ma imbrac cum imi place , atunci cand?

O zi buna tuturor si incercati sa va "eliberati" de anumite prejudecati! :cheer:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi