Salt la continut

Fotografie

Vreau sa spun ca eu nu cred in lifestyle

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 silviuMarian

silviuMarian

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:
  • Din:666
  • Dispozitie:666
  • Sex:Masculin

Postat 13 May 2008 - 01:24 PM

Eu nu cred in lifestyle, "lifestyle" mi se pare un cuvant precum turma ...
stil de viata adik o chestie predeterminata, deci practic degeaba existi pt. ca tu urmezi un stil de a trai, nu ai stilul tau, de fapt nu tre sa ai stil de a trai in general, tre sa ai liber arbitru pt. ca de aia existi, altfel punea in locul tau un robot care auto-invata stiluri de a trai precum oaia urmeaza turma si nu ii trebea decizie proprie, tre sa intelegem ca avem un timp limitat si nu tre sa traim pe auto-pilot ca si cand nu am fi trait
Fi fara forma, fara contur, precum apa, daca torni apa intr-o sticla apa ia forma sticlei, daca o torni intr-un cana, apa ia forma canei, apa poate sa curga sau poate sa se izbeasca" Bruce Lee
Apa fara forma poate trece prin cea mai dura stanca.
Mi-a spus cineva odata, nu fuma asa (sa nu tin tigarea intre aratator si mijlociu) tine-o asa ( intre degetul mare si aratator) ca asa fumeaza barbati... ma prapadeam de ras, dc tre sa fac eu ceva ce nu am gandit eu si nu imi suna mie bine, doar ca sa par... "barbat" adik ce dak eu stau in figuri "par" barbat.
Dar ce toti barbati stau in figuri ?
Tre sa fi figurant sa fi "barbat" ?
Eu sunt barbat si nu fac un set de reguli sa fiu barbat, pur si simplu sunt barbat...
Ce intelegi tu prin barbat "adevarat" ?
Dar ce poate sa existe un barbat "ne-adevarat" ?
devine amuzant cum actioneaza simtul turmei (societati) in ... turma (societate) =)))
dc sa urmez eu turma precum oaia, cand eu exist sa am liber arbitru pt ca asa a vrut Dumnezeu, sa fiu unic, dak nu eram unic atunci putea sa puna un mecanizm in locul meu, cu seturi de reguri predeterminabile si stia ce o sa fac, dar nu eu am suflet si am fost creat sa fac ce imi pofteste sufletul ce cred EU ca e rational ce imi spun mie simturile ca e bn nu ce zic alti ca e bine, dak imi spune mie unu acu ca e cool sa ma arunc in cap eu nu o fac pt ca nu mi se pare mie cool, nu am ales eu asta a ales altu pt mine, altul mi-a setat regula a ce inseamna cool.
Pot sa zic cu mandrie ca sunt o creatie unica a Lui Dumnezeu, spiritul meu e unic in atatea miliarde milioane etc de creaturi cu suflet, dar stiu multi care nu s unici pt ca urmeaza turma, dc sa urmezi turma? hai sa te omoram si sa cream un robot care si el poate sa urmeze turma, pt ca asa il setezi... Fi apa PRIETENE
PS: ma prictiseam si eu :D
ciao

#2 melilotus

melilotus

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3605 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 18 June 2013 - 04:37 PM

Mie imi "plac" mult expresiile noi de genul "barbat de barbat" sau "femeie de femeie", de tipul maidan sau mahala. Sau "casa pe pamant"...de parca ar putea sa fie si in nori, plutind pe-o raza. Dar pe de alta parte...asta e, exista chestii negative peste tot daca te uiti cu lupa, pana si in cele mai extraordinare capodopere de arta poti sa gasesti ceva de criticat. Depinde ce vrei sa vezi.

1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi