Salt la continut

Fotografie

Intrebari si raspunsuri pe teme crestine

• Please log in to reply
18 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 14 April 2008 - 06:28 AM

Intrebari:
-Ce este Sufletul?
-Ce este Spiritul?
-Ce este duhul?

Ilie, am raspuns la intrebarile astea in subiectul Sufletul.

Eu sunt Crestin ortodox.
Eu am pus intrebarile altcuiva. Vreau raspunsuri de la toti.
Nu am inteles si de aceea rog ca tu sau altii sa dati raspunsuri mai clare.Vezi raspunsul meu la mesajul tau din topicul "Sufletul".

Intrebari:
-Ce este suflarea de viata?
-Animalele au suflet?

#2 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 14 April 2008 - 07:03 AM

Te contrazici.

Nu am inteles si de aceea rog ca tu sau altii sa dati raspunsuri mai clare.Vezi raspunsul meu la mesajul tau din topicul "Sufletul".

Intrebari:
-Animalele au suflet?

parerea ta care este referitoare la aceste intrebari? Nu stiu daca ai inteles ideea forumului, dar presupune comunicare si impartasirea ideilor, nu doar chestionare. :unsure:

#3 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 15 April 2008 - 12:39 PM

Te contrazici.

Intrebari:
-Animalele au suflet?

parerea ta care este referitoare la aceste intrebari? Nu stiu daca ai inteles ideea forumului, dar presupune comunicare si impartasirea ideilor, nu doar chestionare. :unsure:

Eu nu ma contrazic.Eu cred ca Sufletul,Duhul,Spiritul si Suflarea de viata au acelasi inteles;Sufletul oamenilor,care este asemenea lui DUMNEZEU dar mai mic,difera de cel al animalelor prin forma si poate si prin culoare.Am pus intrebari pentru ca vad ca se scrie ca animalele n-au suflet;citeste Biblia Crestin ortodoxa,Vechiul Testament,"Facerea",cap.1,versetul 30.In ceea ce priveste existenta in Rai a animalelor citeste "Facerea",cap.2,versetele18,19,20.

#4 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 15 April 2008 - 03:12 PM

Eu nu ma contrazic.Eu cred ca Sufletul,Duhul,Spiritul si Suflarea de viata au acelasi inteles;Sufletul oamenilor,care este asemenea lui DUMNEZEU dar mai mic,difera de cel al animalelor prin forma si poate si prin culoare.Am pus intrebari pentru ca vad ca se scrie ca animalele n-au suflet;citeste Biblia Crestin ortodoxa,Vechiul Testament,"Facerea",cap.1,versetul 30.In ceea ce priveste existenta in Rai a animalelor citeste "Facerea",cap.2,versetele18,19,20.

Intrebare: ce intelegi prin faptul ca sufletul oamenilor este mai mic?

Am citit versetele, dar nu mi se pare ca ar avea relevanta, pentru ca la vremea aceea si omul traia in Rai, nu numai animalele. :unsure:

#5 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 16 April 2008 - 04:10 PM

Am citit versetele, dar nu mi se pare ca ar avea relevanta, pentru ca la vremea aceea si omul traia in Rai, nu numai animalele. :unsure:

Oamenii sunt Dumnezei asemenea lui DUMNEZEU,deci nu egali,caci nimeni nu poate sa-l egaleze pe DUMNEZEU. Asemanarea nu este totuna cu egalitatea.

Intrebari:
-Esti de acord ca animalele au suflet?
-Ce verdeata si ce animale existau pe pamant atunci cand DUMNEZEU l-a facut pe Adam?
-In ce loc de pe pamant a creat DUMNEZEU Raiul?
-Unde scrie in Biblia Crestin ortodoxa ca oamenii au fost creati si se inmulteau in Rai?
-De unde si-a luat femeie Cain?

#6 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 03 May 2008 - 08:24 AM

De ce nu-mi raspunzi la intrebari?

#7 silviuMarian

silviuMarian

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:
  • Din:666
  • Dispozitie:666

Postat 12 May 2008 - 06:18 PM

Nu am citit multe posturi deci nush dak s-a dat un rasp asemanator, dar noi suntem creati dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu. Animalele avand suflare de viata, au si suflet, dar teoretic un caine va fi caine si in rai nu isi va schimba forma. Alta chestie e ca fiecare cu raiul sau, este un rai al Oamenilor, un rai al cainilor etc. caini nu ajung in rai sa serveasca in continuare dak nu vor. Au si caini dorinte nu stiati ?
dar dak ai avut un caine care nu te ura il vei revedea si in rai :D
Stiti ce cred eu ca va rasp Dumnezeu la intrebarea : care este cea mai buna religie ? : Cu mare Iubire nu imi pasa :)
Raspunsul meu care e cea mai buna credinta ? : Cu mare Iubire, cea care te apropie de Dumnezeu sufleteste.
Pentru ca dak unu e musulman si altu crestin ortodox si musulmanu face fapte bune si are credinta in El intrun Dumnezeu nu cont sub ce forma si nume este tot Dumnezeu este ^_^
Peace and love !

#8 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 13 May 2008 - 05:07 AM

Nu am citit multe posturi deci nush dak s-a dat un rasp asemanator, dar noi suntem creati dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu. Animalele avand suflare de viata, au si suflet, dar teoretic un caine va fi caine si in rai nu isi va schimba forma.
....................................................................................................................................................
Pentru ca dak unu e musulman si altu crestin ortodox si musulmanu face fapte bune si are credinta in El intrun Dumnezeu nu cont sub ce forma si nume este tot Dumnezeu este ^_^
Peace and love !

Citeste te rog toate postarile si vei intelege care este ateu,care este indoctrinat si traditionalist si care cunoaste si crede in Adevarurile din Biblia Crestin-ortodoxa.
Ai dreptate DUMNEZEU este acelasi pentru toti si EL vrea sa facem voia lui chiar daca ne-a dat libera alegere.
Raspunde te rog frumos si la intrebarile mele de mai sus,caci eu le-am pus pentru ca pe forum se pun intrebari interesante,dar din pacate aceste intrebari se pun de cele mai multe ori doar ca sa fie denigrata Biblia Crestin-ortodoxa.

#9 silviuMarian

silviuMarian

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:

Postat 13 May 2008 - 11:45 AM

Intrebari:
-Esti de acord ca animalele au suflet?
-Ce verdeata si ce animale existau pe pamant atunci cand DUMNEZEU l-a facut pe Adam?
-In ce loc de pe pamant a creat DUMNEZEU Raiul?
-Unde scrie in Biblia Crestin ortodoxa ca oamenii au fost creati si se inmulteau in Rai?
-De unde si-a luat femeie Cain?

Am sa incerc sa iti raspund,
1. Nu pot fi 100% sigur deoarece momentan sunt material cand mor si sunt spirit o sa iti rasp 100% dar acum pot presupune ca au suflet si tot ce este viu cu suflare de viata are suflet. Chestia asta care o numim viata nici un cercetator nu o poate explica, ba chiar nici un om, singura explicatie poate fi acea unui suflet care totusi nu la vzut nimeni care este momentan in viata, dar o sa afli pan la urma deci fi fericit :p
2. Daca nu cumva il cunosti pe unu care a asistat la creatie atunci... nu vad cine iti va rasp. o sa traim ( mai bine zis o sa murim) si o sa vedem ^_^, dar banuiala mea e ca erau pomi, pentru ca cel mai batran pom are 4600 de ani, dintre animale erau, serpi, pentru ca in biblie zice ca sarpele era raul, si ma rog chesti frumoase da' n-ai de unde sa sti ce anume.
3.A si tu vrei sa ti se raspunda unde anume a fost Raiul =))) ? dak nu cumva a fost cineva acolo si traieste sa iti spuna nu vad cine iti va raspunde.
4.Nu am citit toata biblia sa iti spun.
5.Adam a trait vreo 900 de ani LOL <(^_^,)> a avut timp sa faca mulllti copii, adik FOARTE multii, rasp meu pt. tine e ca sotia lui a fost una din surorile lui, pe atunci Dumnezeu nu a interzis asa ceva si omul era perfect, nici o disfuntie de cromozoni, Adam sa insurat cu coasta sa dak e sa o luam biologic, deci sora cu frate chiar nu era interzis prin nik, ba chiar dupa pacat sa impus multe reguli si dak nu sa impus si asta in momentul pacatului, atunci sa impus cand a venit potopul, arca lui Noe remember ?

Si vreau sa iti pun si eu o intrebare .
De ce pui anumite intrebari stind ca nu vei primi un raspuns concret nicaieri ?
Peace and love !

#10 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 13 May 2008 - 01:22 PM

Si vreau sa iti pun si eu o intrebare .
De ce pui anumite intrebari stind ca nu vei primi un raspuns concret nicaieri ?
Peace and love !

Ai citit Biblia Crestin ortodoxa?

#11 silviuMarian

silviuMarian

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:

Postat 13 May 2008 - 01:50 PM

lol da' tu te crezi in orice? eu am citit indeajuns, si iau ce crede sufletul meu ca e adevarat, biblia poate fi alterata in anumite parti, gresit interpretata, greseli de traducere, multe alte chesti eu iau doar ce cred ca e bine, si nu, nu am citit-o pe toata :D
Esti fericit ?
Ti-am zis doar, eu il Iubesc pe Dumnezeu si Sfanta Treime, nush cum sta treaba pt ca ce nu vad nu pot sa stiu 100% doar din vorbe, mie imi spune sufletul ca e Cineva care a creat totul.
Mi-e imi zice sufletul ce e bine ce e rau nu tre sa imi zica nimeni ce e bn si ce e rau, simplu fapt ca stiu ce e bn si ce e rau arata multe .
eu nu stau sa imi irosesc timpul cautand raspunsuri dak raspunsurile se afla in sufletul meu, mai bn stau cu cei dragi sau incerc sa fac ceva constructiv, sa fac o fapta buna nush SA FAC CEVA, fa si tu ceva si nu mai iti pune atatea intrebari, dc iti pui intrebari dc intrebi dc ? tie frica de ceva anume ? tre sa iti dovedesti ca exista ceva? atunci inseamna ca nu crezi tot ai dubi, deci nu o luea ca la carte, ia-o cum ti se pare tie ca e bine, deaia ai suflet, sentimente etc. CE imi pasa mie dak au animalele suflet sau cand se stinge pamantul dak stiu in sufletul meu ca Dumnezeu e Iubire, ne-a facut din Iubrie, ne Iubeste, si las pe El sa faca ce e bn ca doar El poate si doar el stie ce e cu adevarat Bn, nu ii pun eu cuvantu la test, dc sa am dubi de EL cand stiu ca face totul bine, postul de Dumnezeu e opupat si va fi intodeauna si pot spune ca face cea mai buna treaba ^_^, tu doar traieste ^_^ mori, si dute in locul in care te trimite dupa ce iti moare trupul. Fara intrebari fara nik. dak ai incredere pei ai incredere, nu te preface ca ai incredere cand ai dubi ... nu ?
PUNCT

Pace si iubire :D

#12 silviuMarian

silviuMarian

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:

Postat 13 May 2008 - 02:10 PM

Fi antent Ilie, nu te contrazic ca exista intrupare, sau ce exista, fi sigur ca exista ceva dar nu ai tu nici nimeni sa sti pt ca inca esti aci mey nu mai lua totul in apsolut, de unde sti tu ca te reintrupezi ?
Pare plauzibil sa te reintrupezi pana inveti anumite lecti care Dumnezeu vrea sa le inveti, spre exemplu Dragostea Neconditionata care a atins-o Isus Hristos, deci pare plauzibil dar nu sti tu 100%, nu-mi zi ca ai fost acolo ca nu te cred ba chiar te cred lunatic =)))
Sincer nu cred ca noi suntem Dumnezeu, asta e o dorinta din todeauna a raului sa fie Dumnezeu, postul e ocupat si nu poate sa ii faca nik lui deci il uraste si ne uraste si ne face rau pentru ca ii amintim de El
suna logic si plauzibil dar nici eu nu stiu 100%
DECI nu sti nik 100% deci [moderat] inceteaza cu intrebari si raspunsuri ca nu sti tu si nici nu stie NIMENI cum e acolo, cand o sa vezi pe partea cealalta ce e o sa incepem noi 2 o debatere a cea ce chiar stim 100% pana atunci dute in natura

#13 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 13 May 2008 - 02:13 PM

lol da' tu te crezi in orice? eu am citit indeajuns, si iau ce crede sufletul meu ca e adevarat, biblia poate fi alterata in anumite parti, gresit interpretata, greseli de traducere, multe alte chesti eu iau doar ce cred ca e bine, si nu, nu am citit-o pe toata :D
Esti fericit ?
Pace si iubire :D

Ce crede Sufletul tau ca este adevarat?Enumera adevarurile in care tu crezi.Enumera partile alterate,greselile de traducere,caci vreau sa le cunosc si eu,dar cred ca nu suntem pe topic si daca vrei deschide tu in acest sens un topic.
Nu sunt fericit,atata timp cat sunt farisei care afiseaza Pace si Iubire,dar fac altfel decat cum scriu sau vorbesc.
Mai intai citeste cu atentie Biblia Crestin-ortodoxa si apoi incearca sa raspunzi si cand raspunzi,raspunde cuvincios.

Daca mai are cineva de scris ceva in legatura cu intrebarea "Merg animalele in Rai?",ii rog sa scrie.

#14 silviuMarian

silviuMarian

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:

Postat 13 May 2008 - 02:17 PM

fariseu ne-fariseu nush ce-i ala eu cred in Dumnezeu si il Iubesc, asta e tot ce stiu, nu imi tre o carte sa stiu ce sa fac, eu cat sunt aci ma distrez, iubesc fii lui Dumnezeu si pe el , sunt iubit, fac ce e bine, evit pacatul, si punct. ma judeca Domnul cand dau ortu' popi'

sounds fun, deabea ast sa il cunosc ca stiu ca nu am multe si mari pacate, ma rog ma iarta dak vrea si gata, sunt prin rai, sa sti ca, chiar mi-ar place o pereche de aripi dak e asa, sau cum o fi tot e bine :p ^_^
faca-se voia Lui Dumnezeu nu voia noastra:D
si sa sti ca una spun alta fac uneori dar tot de bine fac ^_^
dak tu imi spui mie ca esti mincinos eu ce sa fac sa te cred ?
bafta cu credinta :D

rai, iad, eu cred ca ajung unde o sa vrea Dumnezeu suna logic ?
dak Dumnezeu ne Iubeste crezi ca o sa iti faca rau ?

#15 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 13 May 2008 - 02:29 PM

Fi antent Ilie, nu te contrazic ca exista intrupare, sau ce exista, fi sigur ca exista ceva dar nu ai tu nici nimeni sa sti pt ca inca esti aci mey nu mai lua totul in apsolut, de unde sti tu ca te reintrupezi ?

In Biblia Crestin-ortodoxa scrie despre reintrupare si despre Suflet si despre multe alte Adevaruri si eu te sfatuiesc cat inca mai ai timp sa citesti cu mare atentie Biblia incepand cu "Facerea",si cand te-ai saturat de joaca cu prieteni,fa plimbari in natura si nu uita sa-ti iei si Biblia si citeste,citeste,citeste,....pana ai sa intelegi si poate imi explici tu mie ce este,cum arata si ce puteri are Sufletul omului.Vezi ca am deschis topicul "Sufletul".

DUMNEZEU sa te binecuvanteze!

1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi