Salt la continut

Fotografie

Exercitii cardio

• Please log in to reply
14 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Bindy

Bindy

Amiba

• Membri
  • 41 Mesaje:

Postat 14 May 2008 - 11:20 AM

Am inceput sa merg si eu la sala, ca tot vine vara ;) , dar sunt incepatoare. Am mai fost la aerobic si nu mi-a placut prea tare asa ca am zis sa merg pe cont propriu, la aparate.
Cum nu stiam ce sa fac, am intrebat instructoarea de la sala ce sa fac sa slabesc si mi-a zis sa fac 10 minute pe bicicleta de incalzire, sa lucrez apoi la aparate (mi-a zis ea ce sa fac) si apoi iar pentru "racire" inca 10-15 la bicicleta. :unsure:
Nu inteleg cum e cu "racirea", pentru ca mai mult ma incalzesc atunci. Dupa ce am facut la aparate, simt tensiune doar in muschi, dar dupa bicicleta sunt transpirata toata, rosie la fata si imi am pulsul ridicat. E normal sa faci "racirea" pe bicicleta? Poate sa-mi spuna cineva care e scopul ei, ca instructoarea nu a fost prea darnica in explicatii.

Acest mesaj a fost editat de Bindy: 14 May 2008 - 11:21 AM

#2 mathilde

mathilde

Amiba

• Membri
  • 46 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 15 May 2008 - 05:42 PM

Nici eu nu stiu ce vrea sa insemne "racirea". Tot ce iti pot spune este ca, in conformitate cu mai multe studii/articole, corpul nostru incepe sa arda grasime dupa 20 min de efort, si de aceea fosrte multa lume face cardio (bicicleta, banda, stepper, stairmaster, sarit coarda, etc.) dupa antrenamentul cu greutati.
Iti recomand sa citesti un articol pe tema asta AICI.

Cat despre racire, poti incerca, la sfarsitul celor 15-20 min de bicicleta, sa faci vreo 5 minute la intensitate redusa, pentru a-ti reveni pulsul la normal. ;)

Le astept si pe celelalte fete care fac sala -Nessie, Ganesha, Ironmissy, Buretel sa-si dea cu parerea :*

p.s. Eventual ne poti spune ce fel de exercitii faci, cam cum e structurat antrenamentul :*

Spor la lucru!

#3 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7559 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:daydreaming :)

Postat 15 May 2008 - 06:13 PM

E ok sa faci 'racirea' pe bicicleta, doar ca nu la intesitate de antrenament normal. Daca bicicleta are program de 'cool down', selecteaza-l pe acela. Daca nu, fa la o intensitate foarte redusa. Eu mai degraba as face pe treadmill sau pe eliptic, bicicleta nu-mi inspira prea multe cind e vorba de 'cool-down', pentru ca exercita o presiune inutila (in momentul respectiv) asupra genunchilor.

Cind zici ca faci "incalzire, aparate si apoi racire", la ce anume te referi cind zici "aparate"? Te referi la aparatele de cardio (pentru ca la asta ma duce cu gindul titlul!) sau la aparatele de forta?

Daca te referi la aparatele de forta... incalzirea si racirea nu sint cardio, deci nu prea inteleg titlul. Da-ne mai multe detalii despre programul tau, si mai ales despre telul la care... tintesti (pierdut kile, pus masa, imbunatatit conditie fizica, etcetc). Spor!

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 16 May 2008 - 10:07 AM

Bindy, poate nu ai inteles bine ce ti-a zis instructoarea referitor la "racirea" asta. Asa cum au zis si fetele, grasimea incepe sa se arda dupa cateva minute de exercitii si de aceea e recomandat sa faci cardio dupa exercitiile cu greutati.
Daca tu i-ai zis instructoarei la sala ca vrei sa slabesti, probabil ea te-a pus sa faci cardio si poate ti-a zis ca spre sfarsit sa faci "racirea", adica sa lucrezi mai lent.

#5 buretel

buretel

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3590 Mesaje:
  • Dispozitie:computer says no

Postat 20 May 2008 - 03:45 PM

Cool down, adicatelea 'racirea' poate fi si cardio. Eu asa am in antrenament: 30 min cross ramp pt cool down. Mega cardio pt mine, dupa 1h de aparate+banda la inceput.

Azi am doar program de cardio, asa (tocmai mi s-a schimbat progr saptamana asta, sa vad daca supravietuiesc :doh: ):
-30 min treadmill cu incline 6.0 si speed 6.0
-abdomen (2 aparate pt abdomen+ unul pt back extension)
-30 min cross ramp, cu program de weight loss.
God help me :))

Ieri am avut:
-incalzire banda 10 min speed 6, incline variabil (program cu intervale)
-abdomen si back extension
aceste 2 puncte le am zilnic
apoi:
-picioare 5 aparate, serii de 3*10
-biceps 1 aparat 4*10
-cool down la cross ramp cu program weight loss (ma rupe, noroc de ipod si Marylin Manson, ca e motivant :lol2: )
Am stat 1h30min, cu pauze f mici.

Cam asta...

PS: acum observ ca n-am mai actualizat tickerul de sport

Acest mesaj a fost editat de buretel: 20 May 2008 - 03:50 PM

#6 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:

Postat 20 May 2008 - 03:55 PM

cool down la cross ramp cu program weight loss (ma rupe, noroc de ipod si Marylin Manson, ca e motivant

Asta nu e cool down, e... weight loss (sau ce-o mai fi scriind pe aparatul ala). Cool down e atunci cind te linistesti, cind iti aduci organismul la puls si respiratie normale, nu cind tregi de tine. Cool down-ul trebuie sa inceapa la viteza/programul la care ai lucrat, si sa scada gradual la viteza de mers/pedalat (depinde de aparat) agale prin parc, la care mai continui macar 2-3 minute. In total trebuie sa tina intre 5 si 10 minte, nu mai putin de 5!

Cind te dai jos si iesi pe usa trebuie sa fii "ca si cum nimic nu s-a intimplat". Asta e cool down-ul si asta e rolul lui. Daca tragi de tine macar 30 de sec, ala nu e cool down, si nu iti aduce beneficiile cool down-ului!!!

#7 buretel

buretel

Taz

• Membri
  • 3590 Mesaje:

Postat 20 May 2008 - 04:01 PM

Ganesha, ai dreptate :salut:
Acum imi dau seama ca pe foaia de antrenament mi s-a scris cool down, dar eu mi-am ales singura programul de weight loss din meniu. Si poate gresesc :doh:
Ce as putea alege, la ce ritm, viteza? Daca e f incet nu simt nimic (mentionand anterior ca aterizez la 'stepperu' asta dupa aparate).
Am mai incercat cool down la banda, acolo intr-adevar am simtit ca e mai relaxant.

Acest mesaj a fost editat de buretel: 20 May 2008 - 04:02 PM

#8 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:

Postat 20 May 2008 - 04:06 PM

Ganesha, ai dreptate :salut:
Acum imi dau seama ca pe foaia de antrenament mi s-a scris cool down, dar eu mi-am ales singura programul de weight loss din meniu. Si poate gresesc :doh:
Ce as putea alege, la ce ritm, viteza? Daca e f incet nu simt nimic (mentionand anterior ca aterizez la 'stepperu' asta dupa aparate).
Am mai incercat cool down la banda, acolo intr-adevar am simtit ca e mai relaxant.

De obicei banda sau bicicleta are program de cool down. De multe ori, atunci cind selectezi un program si apoi timpul, te pune el automat in cooldown cind termini (de ex daca te apuci sa faci 30 de min weight loss, iti pune el din oficiu cool down si se autoregleaza fara sa mai faci tu nimic). DAR, daca ai lucrat pe altceva si vrei sa te cool down, du-te pe banda si alege o viteza care sa coincida cu starea ta din momentul respectiv (cel mai bine e sa-ti masori HR-ul ca e mai usor, daca nu, mergi ochimoetric :)) ) si scade tu manual viteza din buton cam la fiecare 30sec-1 minut pina ajugi la viteza de mers agale prin parc, la care mai continui inca 2-3 minute.

Acest mesaj a fost editat de ganesha: 20 May 2008 - 04:07 PM

#9 buretel

buretel

Taz

• Membri
  • 3590 Mesaje:

Postat 20 May 2008 - 04:14 PM

Danke Ganesha :floare:
La banda e ok, stiu. Asa imi si selecteaza: 10 min incalzire cu program de intervale, dupa care automat ma pune pe cool down la viteza f mica 4.8 si inclinare 0.
Apoi imi fac exercitiile la aparate/masini.
Apoi merg la cross rampu' ala unde-mi scuipam ficatii. Azi il intreb pe instructor ce program sa aleg, nici sa merg in dorul lelii, dar nici sa ma rupa de inima :angry:
Asta e masina: http://www.precor.com/comm/efx/546i/
N-as vrea sa fac cool down-ul tot pe banda (desi ar fi mai usor de ales :)) ), ca si incalzirea, as vrea sa respect totusi programul dat.

#10 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:

Postat 20 May 2008 - 04:24 PM

Ala din poza e un eliptic, si are si el program de cool down. ca oricare altul, n-am vazut nici unul pina acum sa nu aiba. Dar daca vezi ca pe tine nu te relaxeaza, dintr-un motiv sau altul, fa racirea acolo unde se raceste corpul tau, CA ASTA CONTEAZA, nu unde scrie pe hirtie. Racirea tre' sa fie racire, ca altfel nu e bine. Racirea n-are treaba cu programul dat, scopul ei e sa te aduca in stadiul in care respiri si ai puls normal. Dar sint sigura ca ai sa gasesti cum si pe elipticul respectiv. :floare:

#11 buretel

buretel

Taz

• Membri
  • 3590 Mesaje:

Postat 20 May 2008 - 04:39 PM

Are sigur, doar ca eu am sarit numaidecat pe ala de 'slabit', ca deh <_<
Multam de info.

Apropos de programul de azi, postat mai sus, iti poti da cu parerea?
Azi am tot aparatul asta, dar programul e considerat cardio. E ok atunci sa aleg programul weight loss?

Azi am doar program de cardio, asa (tocmai mi s-a schimbat progr saptamana asta, sa vad daca supravietuiesc ):
-30 min treadmill cu incline 6.0 si speed 6.0
-abdomen (2 aparate pt abdomen+ unul pt back extension)
-30 min cross ramp, cu program de weight loss. -> asta am ales eu, e ok?

#12 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7559 Mesaje:

Postat 20 May 2008 - 04:44 PM

Da, e ok sa alegi weight loss. In cardio se incadreaza activitatea sustinuta care iti tine HR ridicat peste 60% pentru cel putin 20 de minute. Deci daca pe weight loss ajungi sa mentii un HR mare, atunci e ok.

Eu de ex pe eliptic si pe banda pot (daca lucrez programe, de obicei selectez manual), dar pe bicicleta trebuie sa selectez 'performance" sau "dealuri" (mari mari) ca sa intru in parametri de cardio, programul de weight loss nu ma tine in cardio. (observtiile astea le-am facut pe vremea cind mergeam la sala, acum nu mai merg, alerg numai pe banda/afara, asta e singura forma de cardio pe care o fac)

Dar pentru slabit e bine sa mentii un HR mai scazut, cercetarile de ultima ora asa zic, ca se slabeste mai bine cu un HR scazut si sustinut decit cu cardio puternic.

#13 buretel

buretel

Taz

• Membri
  • 3590 Mesaje:

Postat 20 May 2008 - 05:06 PM

Multumesc mult, asta vroiam sa aud :*

Ideea e ca eu sunt o lenesa prin excelenta, am inceput sa fac sport de pe 2 aprilie, la modul serios.
Iar exercitiile cardio pt mine sunt jale :devil: Reactionez f prost la efort, ma sufoc, nu am aer. In schimb, cand e vorba de mancat, se schimba foaia :lol:
Dar la prog asta de weight loss simt ca ma scurg, adica il simt solicitant. Poate si pt ca il fac dupa ~1 ora de aparate+incalzire. Oricum, e un prog tot pe intervale, 4 min usor, apoi 4 min grele, si tot asa...12 min din cele 30 sunt cele dificile, 16 min sunt cele usoare, si apoi inca 4-5 de cool down.

Si acum am fugit la sala, areebaaaaa :))

Acest mesaj a fost editat de buretel: 20 May 2008 - 05:07 PM

#14 Interpol

Interpol

Amiba

• Membri
  • 3 Mesaje:

Postat 06 March 2009 - 03:41 PM

Am o nelamurire...e adevarat ca scapi de burta cu cardio?
Eu fac abdomene, dar daca ma ostenesc degeaba mai bine ies la alergat.

#15 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 06 March 2009 - 04:09 PM

Am o nelamurire...e adevarat ca scapi de burta cu cardio?
Eu fac abdomene, dar daca ma ostenesc degeaba mai bine ies la alergat.

Da, iesi la alergat. :)
Daca lucrezi o anumita parte a corpului nu dai grasimea jos de acolo. E ca si cum ai zice ca daca scriu cu pixul 8 ore pe zi o sa am mana aceea mai supla ca cealalta. :) Nu merge asa! Corpul decide unde/cand pune grasimea si tot el decide de unde o consuma cand are nevoie. Tu trebuie sa creezi un deficit caloric sa iti fortezi organismul sa arda grasimea in plus. Alergatul face tare bine. ;)

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi