Salt la continut

Fotografie

Infiintare firma

• Please log in to reply
9 raspuns(uri) in acest subiect

#1 nino

nino

Amiba

• Membri
  • 15 Mesaje:

Postat 10 July 2006 - 11:30 AM

Cam ce acte mi-ar trebui sa deschid o firma? Si cam cat costa fiecare, aveti idee?

#2 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 10 July 2006 - 11:40 AM

Procedura ar fi cam asa:
- rezervarea disponibilitatii denumirii firmei - 44 ron
- cu dovada te duci la banca pentru a depune capitalul social ( poti sa alegi capitalul minim - 200 ron )
- iti trebuie apoi dovada sediu si punct de lucru: contract de comodat autentificat de notar sau contract de inchiriere vizat de administratia financiara sau CC+contract de vanzare cumparae si extras CF la zi sau daca in extrasul CF este specificata exact adresa unde se pune sediul firmei e de ajuns doar CC+CF la zi; daca se intocmeste un contract de inchiere intre PF si PJ se vizeaza de Adm.Fin., iar daca e incheiat intre 2 PJ doar cu semnatura si stampila firmei proprietare
- cazier fiscal - de la finante
- copii dupa cartea de identitate sau buletin pentru asociati si administratori
- timbru judiciar - 30 ron
- act constitutiv

Oficial, de la depunerea actelor la registrul comertului dureaza 5 zile pana la infiintare. Cost total: in jur de 6-7 milioane lei.

Formularele de care ai nevoie sunt si online la www.ornc.ro.

Succes!

#3 nino

nino

Amiba

• Membri
  • 15 Mesaje:

Postat 10 July 2006 - 11:40 AM

Aha. Multumesc mult pentru promptitudine.

#4 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 27 July 2006 - 08:57 AM

Ma gandeam de curand ca ar fi o varianta destul de buna, in cazul in care nu vrei sa faci chiar firma, sa-ti faci un PFA. Asta in cazul in care vrei sa faci proiecte si lucrezi singur. Daca esti si angajat, iti scutesti si angajatorul de niste taxe, deci descurajezi munca la negru. As fi curios daca mi-ar putea cineva spune cam care sunt avantajele si dezavantajele Firma vs. PFA.

#5 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 27 July 2006 - 10:21 AM

Grea problema si pentru mine asta cu diferenta dintre PFA si SRL, dar sa va zic cum o vad eu pana poate se gaseste cineva mai in masura.

1. sa-ti faci PFA iti trebuie studii sau o diploma atestata in domeniul in care vrei sa profesezi, pentru SRL nu;
2. la PFA lucrezi singur si nu ai voie sa anajezi pe nimeni;
3. pentru SRL trebuie sa-ti iei contabil, la PFA nu se tine contabilitate;
4. cu TVA-ul am nelamuriri: si PFA si SRL-ul in plateste?;
5. impozitul pe profit la SRL e procentual (parca 21%), iar la PFA poate fi unul procentual, dar mai mic (ceva in jur de 10%?) sau poate fi unul fix/an indiferent de cat castigi;
6. daca ai PFA si mai lucrezi undeva cu carte de munca ti se injumatateste impozitul ala fix ;) ;
7. la SRL mai poti "baga pe firma" una alta si te mai scapi de niste cheltuieli, dar la PFA nu.

#6 zaha

zaha

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2371 Mesaje:
  • Din:colo
  • Dispozitie:zen

Postat 28 August 2006 - 02:16 PM

Scutur de praf subiectul asta, la care nu s-a mi scris de o luna, cu rugamintea de a-mi da cateva sfaturi adresata celor cu cunostinte in domeniu :give_rose: .

Vreau sa-mi fac firma, impreuna cu sotul meu, insa, pentru o perioada mai lunga sau mai scurta, vom continua sa fim angajati la firma la care lucram in prezent.
Nu stim daca sa umblam singuri dupa acte, sau sa apelam la o firma specializata, care se ocupa de infiintari. Sincer, am opta pentru a doua varianta. :blushing:

Discutasem cu niste fosti colegi de facultate care lucreaza in aceeasi bransa, care si-au facut un srl, si care povesteau ca nu au deschis punct de lucru, ci ca..au trecut ca lucreaza la domiciliul clientului . Este posibila si aceasta varianta?

Si inca ceva? Cum e mai bine? Sa fie doi actionari? Sau unul sa fie administrator si celalalt angajat?

:give_rose: :give_rose:

#7 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 28 August 2006 - 03:53 PM

Luchi, eu in primul rand ti-as recomanda sa iti faci o asociatie familiala daca esti doar tu cu sotul. Asa cred ca o sa scapi de multe batai de cap. Iti recomand sa citesti Legea nr. 300/2004 din 28/06/2004 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 576 din 29/06/2004 privind autorizarea persoanelor fizice si a asociatiilor familiale care desfasoara activitati economice in mod independent sa vezi daca te ajuta.

In ceea ce priveste angajarea unei firme specializate care se ocupa de infiintari, iti pot spune ca au comisioane intre 200-500 euro. Acum depinde de tine daca iti poti lua 2-3 zile libere de la serviciu sa te ocupi personal de acte sau nu.

Eu am un PFA la care am trecut punctul de lucru "domiciliul clientului", deci e ok, merge. ;)

#8 zaha

zaha

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2371 Mesaje:
  • Din:colo
  • Dispozitie:zen

Postat 29 August 2006 - 11:56 AM

:* Nessie, sar'na!
Uitasem sa mentionez ca e posibil sa avem nevoie, la un moment dat, si de persoane angajate in regim de colaborare.
Caut legea, multumesc tare mult!

#9 m2008

m2008

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 22 November 2007 - 02:37 PM

Salut!
Vreau sa imi infiintez o firma. Stie careva cum e mai bine : sa apelez la un avocat sau la o firma care se ocupa cu asa ceva? Puteti sa imi recomandati ceva? Conteaza si pretul dar conteaza si sa mearga lucrurile bine si sa ma consilieze bine.

#10 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 22 November 2007 - 02:59 PM

Buna!
Daca esti din Bucuresti, iti recomand un avocat, pentru ca te scapi de multa alergatura si bataie de cap. Stiam acum ceva timp ca serviciul unui avocat costa cam de la 100 euro pentru asta.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi