Salt la continut

Fotografie

Subiecte pentru lucrarea de licenta

• Please log in to reply
11 raspuns(uri) in acest subiect

#1 lilianab

lilianab

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1774 Mesaje:
  • Din:Galati
  • Dispozitie:de zile mari
  • Sex:Feminin

Postat 17 May 2008 - 08:06 PM

:oops:

Dragii mei se apropie sesiunea cu pasi repezi(da' ce repezi!!!! :doh: ) si apoi si ultimul an de facultate.Am fost sfatuiti sa ne interesam,sa abordam profesorii ca sa ne dea subiectul pentru lucrarea de licenta.Insa de asemenea ni s-a sugerat sa cautam(pe net) subiecte,teme,in domeniul,ca in cazul in care abordezi un profesor si ii spui ca vrei sa fie indrumatorul tau pentru lucrarea de licenta si el te intreaba "cam la ce te-ai gandit?Ce subiect?",sa fii pregatit.Ei,pai... :blush: ...Ei aici sunt eu intr-o "ceata groasa,vai ce ceata groasa".Cine ma poate ajuta cu idei,sugestii.Eu sunt la contabilitate si informatica de gestiune si ar trebui sa fie de prin "contabilitati" lucrarea.Help me ca tare-s bolunda momentan!!!Plus ca mi-au fugit ochii in cap asa :oo: ,gandindu-ma si intrebandu-ma cum ar trebui sa arate un caiet de practica.

#2 LadyEowin

LadyEowin

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 159 Mesaje:
  • Dispozitie:alive and kicking

Postat 18 May 2008 - 12:43 PM

Buna,

eu nu prea am idee cam ce teme de licenta sunt pe partea economica, dar...eu una am fost la proful meu de licenta si i-am zis ca vreau la el sa imi fac licenta si el mi-a dat tema...pur si simplu...mentionez ca eu termin inginerie...

caietul de practica....well, un caiet care sa contina toate punctele din programa de practica pe care o poti cere la secretariat sau o gasesti afisata...

sper ca te-am mai dumirit....spor si bafta....

#3 buretel

buretel

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3590 Mesaje:
  • Dispozitie:computer says no

Postat 18 May 2008 - 08:21 PM

Eu am terminat aceeasi facultate, insa acum muulti ani sistemul era diferit: undeva la inceputul anului terminal ni s-a prezentat tematica lucrarilor de licenta si ne-am ales o tema si un profesor-indrumator.
Nu mai tin minte ce tema am avut, dar scormonesc :))
Caietul de practica pt ce e? Nu am avut asa ceva la licenta. Toate aplicatiile practice au fost cuprinse direct in lucrare.

Intre timp, te poti orienta aici:
Tematica 2007-2008
http://www.cig.ase.r...icenta_2007.pdf
sau aici, unde te incadrezi anul viitor:
http://www.cig.ase.r...icenta_2008.pdf

#4 lilianab

lilianab

Iepuras

• Membri
  • 1774 Mesaje:

Postat 20 May 2008 - 01:32 PM

Eu am terminat aceeasi facultate, insa acum muulti ani sistemul era diferit: undeva la inceputul anului terminal ni s-a prezentat tematica lucrarilor de licenta si ne-am ales o tema si un profesor-indrumator.
Caietul de practica pt ce e? Nu am avut asa ceva la licenta. Toate aplicatiile practice au fost cuprinse direct in lucrare.

Tematica 2007-2008

Sar'na Buretel!!!mi-ai fost de folos!Macar sa ma pot orienta "in spatiu".Caietul de practica e pentru ...practica de la sf anului asta.Se pare ca ar sta si la baza viitorului proiect, adica ar trebui sa ai aceeasi firma la care faci practica,in analiza.

#5 Me_Teo

Me_Teo

Amiba

• Membri
  • 30 Mesaje:
  • Din:Deva

Postat 29 June 2008 - 03:51 PM

Desi mai am mult pana la lucrarea de licenta, as vrea sa stiu ce presupune, cat trb sa fie de consistenta, etc...

#6 lilianab

lilianab

Iepuras

• Membri
  • 1774 Mesaje:

Postat 04 August 2008 - 12:37 AM

Tematica 2007-2008

A trecut si practica, si respectivul caiet a iesit de 10(bineanteles completat si de papagalul meu,la verificare) :naughty: .
Am facut si eu,inca de pe acum ,la fel:am ales profesorul indrumator si tema de licenta..Tema este"Contabilitatea impozitului pe profit în condițiile aplicării IAS/IFRS"...ei de acum e acum: poate imi povestiti cum se structureaza o lucrare de licenta.Cam cate pagini trebuie sa aiba,ca sa fie considerata completa.si cam ce capitole trebuie sa cuprinda.... :blushing:

#7 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 04 August 2008 - 10:50 AM

ei de acum e acum: poate imi povestiti cum se structureaza o lucrare de licenta.Cam cate pagini trebuie sa aiba,ca sa fie considerata completa.si cam ce capitole trebuie sa cuprinda.... :blushing:

Lili, iti pot spune cum a fost la noi. Eu avut lucrarea pe creditarea societatilor comerciale.

Structura mi-am facut-o eu citind la biblioteca alte lucrari asemanatoare si cautand pe internet. In total am avut 100 pagini (90+ dar nu mai retin cate).

Un capitol introductiv, cu abureli, difinii, ce inseamna creditarea, ce a zis X, ce a zis Y. In mare era teorie copiata din manuale si tratate. Capitolul 2 a fost tot de teorie, dar mai mare si la obiect. Cu ce inseamna creditarea din perspectiva bancilor si cateva norme interne de la banca la care mi-am facut practica.

Capitolul 3 a ocupat vreo 60 de pagini si era exemplul practic, cu tabele, calcule, documente necesare creditarii etc. Capitolul 4, cel mai scurt si cel mai important: concluziile si propunerile. Asta e pur compozitia ta. De aici vad profesorii daca ai muncit tu sau nu. Eu le-am avut cu liniute, impartite pe o pagina concluziile si pe o alta ce cred eu ca s-ar putea schimba pentru imbunatatirea sistemului.

#8 lilianab

lilianab

Iepuras

• Membri
  • 1774 Mesaje:

Postat 04 August 2008 - 12:38 PM

ei de acum e acum: poate imi povestiti cum se structureaza o lucrare de licenta.Cam cate pagini trebuie sa aiba,ca sa fie considerata completa.si cam ce capitole trebuie sa cuprinda.... :blushing:

Lili, iti pot spune cum a fost la noi. Eu avut lucrarea pe creditarea societatilor comerciale.

Structura mi-am facut-o eu citind la biblioteca alte lucrari asemanatoare si cautand pe internet. In total am avut 100 pagini (90+ dar nu mai retin cate).

Un capitol introductiv, cu abureli, difinii, ce inseamna creditarea, ce a zis X, ce a zis Y. In mare era teorie copiata din manuale si tratate. Capitolul 2 a fost tot de teorie, dar mai mare si la obiect. Cu ce inseamna creditarea din perspectiva bancilor si cateva norme interne de la banca la care mi-am facut practica.

Capitolul 3 a ocupat vreo 60 de pagini si era exemplul practic, cu tabele, calcule, documente necesare creditarii etc. Capitolul 4, cel mai scurt si cel mai important: concluziile si propunerile. Asta e pur compozitia ta. De aici vad profesorii daca ai muncit tu sau nu. Eu le-am avut cu liniute, impartite pe o pagina concluziile si pe o alta ce cred eu ca s-ar putea schimba pentru imbunatatirea sistemului.

Nessie multumesc frumos,chiar mi-ai fost de mare ajutor...La noi ni s-a spus ca in plus de cum ai descris tu,sa existe si cap 4 in care sa fie descrierea sistemului informatic cu care se lucreaza si sa fie cam 30% din lucrare.

Acest mesaj a fost editat de Nessie: 04 August 2008 - 12:58 PM

#9 George

George

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 110 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 28 August 2008 - 02:33 PM

Lilianab, Oau, si eu tot contabilitate si informatica de gestiune am fost. Te pot ajuta. Eu am facut analiza economica si financiara la o societate comerciala. Daca vrei as putea sa iti fac o copie a proiectului, si sa ti-o trimit prin posta. Tu doar sa inlocuiesti ceva date si schimbi denumirea firmei cu o firma de la tine din oras. Si GATA :-)
Sau doar te poti inspira din lucrarea mea. Alegerea e a ta. Ce parere ai? Eu am luat cu 9 licenta.

Acest mesaj a fost editat de George: 28 August 2008 - 02:35 PM

#10 popadana77

popadana77

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:

Postat 25 October 2008 - 08:57 PM

Lilianab, Oau, si eu tot contabilitate si informatica de gestiune am fost. Te pot ajuta. Eu am facut analiza economica si financiara la o societate comerciala. Daca vrei as putea sa iti fac o copie a proiectului, si sa ti-o trimit prin posta. Tu doar sa inlocuiesti ceva date si schimbi denumirea firmei cu o firma de la tine din oras. Si GATA :-)
Sau doar te poti inspira din lucrarea mea. Alegerea e a ta. Ce parere ai? Eu am luat cu 9 licenta.

Buna.numele meu e dana..si sunt din bucuresti...si sunt ultimul an la CIG.As dori ,daca se poate sa ma ajuti..cu cateva idei legat de proiectul ptr licenta...Nu m-am decis asupra temei inca,dar timpul ma preseaza..iar in tematica mea...am regasit si tema ta! Esti din bucuresti?unde ai terminat?a fost greu examenul de licenta?...sincer pe mine ma cam sperie.In speranta ca ma vei putea ajuta...multumesc anticipat!!!

#11 George

George

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 110 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 25 October 2008 - 09:24 PM

Buna.numele meu e dana..si sunt din bucuresti...si sunt ultimul an la CIG.As dori ,daca se poate sa ma ajuti..cu cateva idei legat de proiectul ptr licenta...Nu m-am decis asupra temei inca,dar timpul ma preseaza..iar in tematica mea...am regasit si tema ta! Esti din bucuresti?unde ai terminat?a fost greu examenul de licenta?...sincer pe mine ma cam sperie.In speranta ca ma vei putea ajuta...multumesc anticipat!!!

Sunt din Braila. Am terminat la iuniversitatea Constantin Brancoveanu. Examenul de licenta nu a fost deloc greu. Ne-a lasat sa ne facem un rezumt al proiectului de 4 maxim 5 pagini, pe care sa il avem in fata si sa mai tragem cu ochiul din cand in cand. Am luat nota 9.

Desigur te pot ajuta. Din pacate varianta electronica a proiectului a ramas la profi insa pot sa iti trimit prin posta xerox-ul ca si colet.

#12 suzy

suzy

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 16 January 2010 - 05:43 PM

buna....as avea si eu nevoie de cateva informatii, sfaturi pentru lucrarea de licenta, tin sa precizez ca termin anul asta tehnica dentara, sunt inscrisa la iasi la apollonia dar fac cursuri la bacau , iasi si piatra neamt(fiind din piatra neamt), in fine st multe de zis dar nu-si mai au rostul dupa trei ani de zile...acum as vrea sa imi fac singura lucrarea de licenta si sa nu apelez la cineva sa o cumpar, am inteles ca imi trebuie un prof-indrumator si din cate am auzit profii de la iasi fac in asa fel incat sa faci cat mai multe drumuri la ei sa te faca sa cumperi lucrarea....daca cineva ma poate ajuta ii multumesc anticipat!!!! viobalan1986@yahoo.it

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi