Salt la continut

Fotografie

Biscuiti de casa

• Please log in to reply
8 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 21 May 2008 - 05:00 AM

Cum se pot face biscuiti de casa care sa fie fragezi macar 5 zile,sa nu se altereze si fara a folosi ingrediente nocive?

#2 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7190 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:runner's high :))
  • Sex:Feminin

Postat 21 May 2008 - 08:02 PM

Biscuitii de casa se pastreaza fragezi mult mai mult de 5 zile daca ii tii intr-o cutie de tabla inchisa ermetic, undeva la rece (nu frigider). Eu de obicei fac biscuiti (cookies) de Craciun, si sint fragezi si proaspeti pina dupa Anul Nou.

Iar ca ingrediente... inlocuieste cele nocive din retetata preferata (margarina, etc) cu altele mai sanatoase (ulei de masline extra light, de exemplu). Din pacate.... zaharul nu prea ai cu ce sa-l inlocuiesti, asa ca tot nociv ramine :grin: (se poate inlocui cu indulcitori, dar, vorba aia, scapi de [*****] si dai de maica-sa :)) )

#3 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 22 May 2008 - 06:24 AM

Biscuitii de casa se pastreaza fragezi mult mai mult de 5 zile daca ii tii intr-o cutie de tabla inchisa ermetic, undeva la rece (nu frigider). Eu de obicei fac biscuiti (cookies) de Craciun, si sint fragezi si proaspeti pina dupa Anul Nou.

Iar ca ingrediente... inlocuieste cele nocive din retetata preferata (margarina, etc) cu altele mai sanatoase (ulei de masline extra light, de exemplu). Din pacate.... zaharul nu prea ai cu ce sa-l inlocuiesti, asa ca tot nociv ramine :grin: (se poate inlocui cu indulcitori, dar, vorba aia, scapi de [*****] si dai de maica-sa :)) )

Da-mi te rog frumos reteta ta.Multumesc foarte mult!

#4 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7190 Mesaje:

Postat 23 May 2008 - 08:15 PM

Cele pe care le fac eu de Craciun sau alte ocazii: astea (ma rog, taiate cu forma potrivita evenimentului, si fara glazura), si astea .

Poti gasi o gramada de retete pe www.culinar.ro , la sectiunea de dulciuri sau la cea de Retete in imagini.

#5 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 24 May 2008 - 09:11 AM

Cele pe care le fac eu de Craciun sau alte ocazii: astea (ma rog, taiate cu forma potrivita evenimentului, si fara glazura), si astea .

Poti gasi o gramada de retete pe www.culinar.ro , la sectiunea de dulciuri sau la cea de Retete in imagini.

Multumesc frumos pentru tot ce mi-ai trimis.
In facultate am facut engleza tehnica.Te rog scrie cu cuvintele tale o reteta pentru biscuiti asa cum am cerut eu.Te necajesc,dar eu m-am saturat sa vad ca femeia mea ii cumpara nepotului nostru "madeleines", grisine,saleuri,saratele,"fornetti" si alte produse dubioase.Eu am o "prajitura" minunata revelata de DUMNEZEU si pe care o mananc zilnic si mananc doar o "prajitura" din asta odata pe zi.Nepotul meu are 5 ani si cred ca la 7 ani am sa-l invat sa manance toate asa cum le-a copt DUMNEZEU,pentru ca el sa fie sanatos si cu multa energie.Pana atunci te rog ajuta-ma si scrie-mi o reteta de biscuiti fara substante toxice si care sa fie fragezi cel putin cinci zile,pentru ca femeia mea a zis ca nu face biscuiti pentru ca se intaresc repede si nepotul nostru nu ii mai mananca.
"Prajitura" revelata de DUMNEZEU:
-o lingura de gris de grau sau de faina integrala
-o lingura de tarate de grau
-o lingura de malai negrisat sau grisat
-o lingura de miere de albine
Se amesteca bine si se mananca imediat sau oricand doresti deoarece nu se strica si nu este necesar sa o tii la rece sau in conditii speciale.Nu se adauga apa.Pofta buna!

Ceea ce a copt DUMNEZEU nu mai trebuie copt de catre oameni.Hipocrat a zis:"Faceti din alimente leacuri si din leacuri alimente."

#6 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7190 Mesaje:

Postat 24 May 2008 - 04:46 PM

scrie-mi o reteta de biscuiti fara substante toxice

Cu multa parere de rau, aici nu am cu ce sa te ajut. :sorry: Retetele pe care le fac nu sint nici pe departe lipsite de ... substante toxice. Eu doar acelea doua le fac, pentru ca fac foarte foarte, in viata 'de zi cu zi' nu maninc chestiuni din astea (nici eu, nici familia mea). Daca tu ai rabdare sa cauti pe www.culinar.ro o reteta care sa corespunda cu ce iti doresti, cauta, dar nu stiu unde sa te indrum si nici nu cred ca ai sa gasesti :blushing:

DAR e posibil sa te pot ajuta, am in minte niste locuri unde as mai putea cauta si gasi o reteta cum vrei tu, dar s-a putea sa mai dureze citeva zile, acum nu prea am timp. Dar promit ca ma uit, insa nu promit ca gasesc! :give_rose:

nu face biscuiti pentru ca se intaresc repede si nepotul nostru nu ii mai mananca

In principiu orice tip de biscuiti se pastreaza foarte fragezi daca sint tinuti intr-o cutie de tabla inchisa ermetic. Pina una alta poti incerca asa cu reteta ta.

#7 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 24 May 2008 - 08:12 PM

scrie-mi o reteta de biscuiti fara substante toxice

Cu multa parere de rau, aici nu am cu ce sa te ajut. :sorry: Retetele pe care le fac nu sint nici pe departe lipsite de ... substante toxice. Eu doar acelea doua le fac, pentru ca fac foarte foarte, in viata 'de zi cu zi' nu maninc chestiuni din astea (nici eu, nici familia mea). Daca tu ai rabdare sa cauti pe www.culinar.ro o reteta care sa corespunda cu ce iti doresti, cauta, dar nu stiu unde sa te indrum si nici nu cred ca ai sa gasesti :blushing:

DAR e posibil sa te pot ajuta, am in minte niste locuri unde as mai putea cauta si gasi o reteta cum vrei tu, dar s-a putea sa mai dureze citeva zile, acum nu prea am timp. Dar promit ca ma uit, insa nu promit ca gasesc! :give_rose:

nu face biscuiti pentru ca se intaresc repede si nepotul nostru nu ii mai mananca

In principiu orice tip de biscuiti se pastreaza foarte fragezi daca sint tinuti intr-o cutie de tabla inchisa ermetic. Pina una alta poti incerca asa cu reteta ta.

Multumesc foarte mult!Iarta-ma ca te deranjez!Am sa pun biscuitii intr-o cutie de tabla.Ce fel de tabla?

#8 mathilde

mathilde

Amiba

• Membri
  • 46 Mesaje:

Postat 26 May 2008 - 10:40 AM

Ceea ce a copt DUMNEZEU nu mai trebuie copt de catre oameni.Hipocrat a zis:"Faceti din alimente leacuri si din leacuri alimente."

Ilie&Ioan, n-ai spus de la inceput ce fel de biscuiti doresti. Sa intelegem din ce ai scris mai sus ca esti adeptul bucatariei fara foc. Ori, prin definitie, biscuitii sunt obtinuti prin coacere.

Recomand achizitionarea cartii Bucataria fara foc, si, pentru inspiratie, acest articol http://www.slabire-s...e/bucatarie.php.

Cat despre cutia de tabla, in nici un caz tabla galvanizata, tabla cutata, striata, etc. Sa fie din tabla de aluminiu, sau inox, eventual colorata frumos in exterior, de forma rotunda, patrata sau dreptunghiulara, in functie de ce gasesti disponibil pe piata.

#9 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 26 May 2008 - 01:58 PM

Ilie&Ioan, n-ai spus de la inceput ce fel de biscuiti doresti. Sa intelegem din ce ai scris mai sus ca esti adeptul bucatariei fara foc. Ori, prin definitie, biscuitii sunt obtinuti prin coacere.

Recomand achizitionarea cartii Bucataria fara foc, si, pentru inspiratie, acest articol http://www.slabire-s...e/bucatarie.php.

Cat despre cutia de tabla, in nici un caz tabla galvanizata, tabla cutata, striata, etc. Sa fie din tabla de aluminiu, sau inox, eventual colorata frumos in exterior, de forma rotunda, patrata sau dreptunghiulara, in functie de ce gasesti disponibil pe piata.

Din pacate nu eu sunt cel care hotarasc ce sa manance un membru sau altul al familiei mele,dar ma doare Sufletul sa vad cum i se da nepotului meu tot felul de produse de patiserie otravitoare si nu numai de patiserie si de aceea macar femeia mea as vrea sa-i faca biscuiti de casa fara ingrediente otravitoare,caci ea zice ca biscuitii nu raman fragezi decat cateva ore si atunci va deranjez cu intrebari aici pe forum.Nepotul meu are aproape cinci ani si dupa ce a fost intarcat la 6,5 luni organismul sau a inceput sa raspunda mai mult sau mai putin violent la diverse alimente,microbi sau virusi producandu-i alergii cu manifestari si la nivelul pielii si nu stiu ce o fi in organismul sau.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi