Salt la continut

Fotografie

Site-uri noi pe Internetul romanesc

• Please log in to reply
6 raspuns(uri) in acest subiect

#1 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 10 July 2006 - 04:23 PM

M-am gandit sa fac o serie de "review-uri" la site-urile romanesti noi.

Voi incepe cu DirectNews.ro
Imagine postata

Site-ul a fost lansat din aprilie de catre reteaua Vodanet (acasa.ro, ele.ro, videomax.ro, cineplus.ro si alte cateva) insa l-au pastrat sub anonimat o perioada de timp, pana editorii lor au publicat vreo 800 de legaturi catre stiri din Romania sau chiar au scris stiri.

Site-ul copiaza destul de evident gigantul digg.com, dar la fel fac si alte 2 site-uri romanesti: digg.ro :doh: :bataita: si ghici.ro.

Pe scurt: proiectul promoveaza jurnalismul independent, incurajeaza pe oricine sa scrie si prin optiunea "direct2top" ce functioneaza ca un fel de vot, cei care citesc stirile propuse pot aduce respectivele stiri pe prima pagina, avand astfel o vizibilitate mult mai buna, mai multi cititori, deci mai multa notorietate pentru jurnalistul ce a postat stirea. Si cum oricine poate posta stiri, oricine poate deveni o mini-vedeta daca are ceva cu adevarat interesant de scris.

minus: a fost lansat cu mare tam-tam prin comunicate de presa irealiste, eu cred ca ar fi trebuit sa lase doar Google sa ii promoveze, asa nu ar mai fi fost acuzati de toata lumea de plagiat ci mai degraba s-ar fi intrebat "al cui e site-ul asta?" aham... interesant

plus: apreciez efectele vizuale foarte bine corelate cu tehnologia AJAX si respectarea standardelor XHTML (pentru cei care asta nu inseamna mare lucru inseamna ca cei care au construit site-ul au avut grija la detalii)

plus: e de apreciat optiunea "T-" si "T+" - pentru persoanele care au probleme cu vederea si au nevoie ca textul afisat pe ecran sa fie mai mare. E un plus de accesibilitate.

Impresie finala: ar fi fost interesant daca ideea nu ar fi fost copiata si site-ul adus la rang de mare inventie.

#2 albert

albert

Amiba

• Membri
  • 19 Mesaje:

Postat 11 July 2006 - 09:44 AM

mai e unul in aceeasi idee: blogoree.ro

#3 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 11 July 2006 - 10:47 AM

MuzicisiFaze.com
Imagine postata

Pe scurt: Desi nu e chiar nou(se pare ca e din 2002 chiar), acest site si-a semnalat prezenta pe internet-ul romanesc incepand cu 5 iulie. Site-ul se adreseaza amatorilor de pop&rock, progresiv&experimental, metal, punk si, remarcant, contine o importanta colectie de review-uri ale formatiilor rock romanesti. Cei patru contribuitori la proiect scriu articole si editoriale despre formatii, albume si evenimente rock; pe langa asta, iau si interview-uri, asigurand astfel originalitatea site-ului. Inca o sectiune de interes pentru fanii genului ar fi "Concerte" - lista este up-to-date. In acelasi ton, mi-a placut agenda - daca esti ca mine si te-ai saturat sa te uiti pe "Sapte Seri" si sa gasesti numai party-uri neinteresante si cluburi cu house dj, vei aprecia aceste selectii zilnice cu cateva saptamani in avans: evenimente folk&rock, prezentari de festivaluri de prin tara, lansari(blues, jazz, rock, muzica electronica, chiar si de carti), ma rog... cam ce intereseaza pe un tip caruia nu-i place sa danseze pe muzica latino.

minus: grafica e cam demodata, specifica site-urilor clasice rock

minus: lipsa interactivitatii - un forum sau chiar un blog ar fi fost binevenite; sau posibilitatea de a completa impresiile lasate de concertele prezentate; sau posibilitatea de a vota articolele

plus: urmand reclamele Amazon din josul paginilor poti cumpara repede repede albumele prezentate, daca ti-au facut impresie buna

plus: e de apreciat stilul jurnalistic (un iz de umor si informatie nealterata, se vede ca sunt scrise cu pasiune); am lecturat cu placere materialele

Impresie finala: continut interesant, merita imbracat mai modern.

Acest mesaj a fost editat de alex25: 11 July 2006 - 10:51 AM

#4 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 08 August 2006 - 09:11 AM

Mami.ro
Imagine postata
Desi nu este chiar printre site-urile pe care le-as vizita des, Mami.ro "m-a dat pe spate". Pentru un site romanesc, nu e rau deloc!

Pe scurt: Evident, Mami.ro se adreseaza mamicilor si gravidelor. Structurat bine, chiar din prima pagina poti vedea stagiile, deci navigarea este intuitiva: fertilitate, sarcina, nastere, bebelus, copil. Bineinteles, ca orice site de femei, are si sectiune de frumusete si inca una de horoscop.
Am mai gasit album foto si, ca de obicei la site-urile de mamici/bebelusi, sectiune de "bebelusul saptamanii".

Minus: desi se pune accent pe comunitate, instrumentele puse la dispuzitie nu sunt suficiente - forumul este facut de ei si, evident, nu poate avea forta unui forum dezvoltat de o echipa de 20 de programatori (vezi IPB, vBulletin, phpBB) - nu are profile de utilizatori, nu poti trimite mesaje personale celorlalti mebri, nu semnatura, nu poze ale membrilor - e de fapt un blog, as spune

Minus: as aprecia un "tour" al site-ului, sau macar prezentarea avantajelor de a fi membru

Plus: grafica foarte buna

Plus: site-ul e compatibil pe orice platforma - PDA, Unix, Windows, Mac etc

Plus: e foarte bine structurat

Impresie finala: un site bun pentru mamici, insa nu poate face concurenta inca la desprecopii.com - nu ofera suport pentru comunitate, esentiala in cazul femeilor.

Acest mesaj a fost editat de alex25: 08 August 2006 - 09:13 AM

#5 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 27 February 2007 - 09:43 AM

iTips.ro
Imagine postata
Pe scurt: Un site cu solutii rapide pentru o gama foarte mare de probleme. Intuitiv, usor de folosit, interesant. Cam prea generalist, dar se vede ca oamenii tintesc sus. In general, ma dau in vant dupa site-urile cu tips, idei, solutii rapide.

plus Votarea se face fara reincarcarea paginii, deci nu iti consuma timp - te face sa votezi fiecare articol pe care il citesti.

plus Imi place mult ca fiecare categorie are cate un header specific.

plus Imi place tonul vesel dat de culorile calde si de imaginile folosite.

Impresie finala: Un site construit simplu, nu te poti incurca prin el, isi face treaba de minune. Nu e o idee originala, dar cred ca e primul site construit special pe ideea de ponturi din Romania.

#6 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 27 February 2007 - 08:02 PM

Interesant site-ul...Cred ca este primul de la noi, se simte nevoia de mai mult continut, dar sunt si ei la inceput si promit. :D

Site-ul meu preferat pe tema asta este totusi Life Tips. :grin:

#7 sadaf

sadaf

Amiba

• Membri
  • 37 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 26 March 2007 - 09:07 PM

altele mai stiti?despre copii si animalute,www.copilaria.ro il recomand pt mamici

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi