Salt la continut

Fotografie

Mancare de bame

• Please log in to reply
9 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7951 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 11 June 2008 - 10:07 AM

Mi-am cumparat ieri din Cora bame congelate, pentru ca aratau bine si aveau carbohidrati putini. :lol2:

Acum stiu ca elimina o substanta cleioasa prin fierbere indelungata, dar mai multe nu. Cum se gatesc si ce se poate face din ele?

#2 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15218 Mesaje:

Postat 11 June 2008 - 11:49 AM

Uite ce am gasit eu , Nessie :

Bame cu rosii

Bamele facute de sudistii din America

Cum se prepara bamele

Recunosc ca eu n-am gatit niciodata asa ceva . Daca le faci , asteptam impresii . :give_rose:

#3 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10561 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...

Postat 11 June 2008 - 11:54 AM

Nu,am vazut niciodata asa ceva :oo:

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7951 Mesaje:

Postat 11 June 2008 - 01:05 PM

Merci, Dany. Search am dat si eu... Eram curioasa de experientele voastre cu bamele.

#5 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15218 Mesaje:

Postat 11 June 2008 - 01:15 PM

Cum se gatesc si ce se poate face din ele?

Ah , eu intelesesem ca n-ai gasit nimic referitor la preparea lor :give_rose:

#6 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • 7190 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:runner's high :))

Postat 12 June 2008 - 03:52 AM

Mi-am cumparat ieri din Cora bame congelate, pentru ca aratau bine si aveau carbohidrati putini. :lol2:

Acum stiu ca elimina o substanta cleioasa prin fierbere indelungata, dar mai multe nu. Cum se gatesc si ce se poate face din ele?

Merci, Dany. Search am dat si eu... Eram curioasa de experientele voastre cu bamele.

La mama mea acasa se maninca bame intr-o veselie, lu' frate-miu ii plac tare. Eu recunosc ca nu ma inebunesc dupa ele (mi-s indiferente, nu pot zice ca-mi displac, dar nici ca-s mincarea mea preferata). Nu stiam ca se cheama bame :blushing: dar le-am recunoscut in pozele din link-urile de pe culinar. Deci de la mine ai unda verde :lol: :cheer:

#7 deea7

deea7

Amiba

• Membri
  • 23 Mesaje:
  • Dispozitie:a little worried

Postat 12 June 2008 - 01:28 PM

Mancarea de bame este printre mancarurile mele preferate.Bame cu rosii-pot spune chiar mancarea mea preferata.Nu am gatit niciodata numai mami stie cum sa le faca dar cred ca o sa fac si eu cat de curand.Gustul nu se aseamana cu nici un alt gust...nu stiu cu ce sa compar...coaja este putin tare miezul e zemos si carnos iar in mijloc are cateva bobite mici.Atat consistenta complexa cat si gustul dau un rezultat f bun.Sa nu uitam insa ca gusturile sunt impartite.Oricum satura foarte bine,cum ar satura mazarea sa zicem dar au mai putine calorii si nici nu baloneaza chiar asa tare :*

#8 batool67

batool67

Amiba

• Membri
  • 5 Mesaje:

Postat 12 June 2008 - 01:51 PM

Sunt foarte sanatoase si se gatesc usor. Ca sa nu fie cleioase caleste/le usor cu un catel de usturoi taiat si o ceapa apoi adauga apa cat sa le acoperi si lasa/le sa fiarba. Cand sunt pe jumatate fierte adauga suc de rosii cat sa fie acoperite de 2 degete, cand s/au fiert pune o felie de lamaie cu coaja cu tot si las/o acolo. Pot sa pui in mancare si carne , piept de pui. Adauga piper si coriandru verde sau macinat. Serveste/le reci sau calde cu orez gatit in stil asiatic.

#9 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7951 Mesaje:

Postat 12 June 2008 - 03:28 PM

Va multumesc mult pentru sfaturi! :floare: Vreau sa le gatesc weekendul asta si sper sa nu uit sa fac poze. :D

#10 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 13 June 2008 - 05:29 PM

Eu mananc bamele crude cu rosii crude si ceapa cruda,taiate marunt,adaug smantana si :"Pofta buna!"
Conopida cruda cu rosii crude si ceapa cruda si cu smantana este la fel de buna.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi