Salt la continut

Fotografie

Inghetate usor de facut si slab calorice

• Please log in to reply
10 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 15 June 2008 - 10:46 AM

Vad ca multe dintre noi sunt moarte dupa inghetata, dar nici una nu a scris o reteta.
Puteti sa imi vindeti si mie un pont? doua?
Am o ladita de capsuni si vreau sa fac inghetata.Stiu ca Nessie are o reteta super, dar nu o gasesc.

Eu am reteta asta :

-1 kg capsuni
-200 g zahar
-400 g frisca lichida

Se bate frisca cu zaharul si se amesteca cu fructele pisate cu furculita.Si ...gata.

Dar vreau sa stiu sigur daca iese ceva din asta, nu am facut niciodata, e o idee a soacrei mele.
Vreau sa bat frisca cu zaharina :( ca nu imi place zaharul decat in ciocolata.

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7974 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 15 June 2008 - 02:23 PM

Mama avea o reteta cu albus de ou batut spuma si eu am vrut sa fac inghetata cu zaharina, dar nu merge. Zaharul face ca spuma de oua sa se lege. Probabil e la fel si la frisca.

Reteta mea era cu fructe congelate, bagate la robot, peste care se adauga smantana fermentata. Se mananca imediat si nu se baga la congelator pentru ca se intareste prea tare.

#3 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 15 June 2008 - 03:24 PM

nu se baga la gongelator pentru ca se intareste prea tare.

:lol: si a mea e bocna de la gongelator.Macar merge linsa :lol:

Dureaza numai un pic pana dezlipesti limba dupa ea, dar te obisnuiesti dupa 2, 3 limbi :lol: :lol: :lol:

#4 ganesha

ganesha

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7559 Mesaje:
  • Din:London, ON
  • Dispozitie:daydreaming :)

Postat 15 June 2008 - 04:55 PM

Pont pentru inghetatele care se fac bocna la congelator:

Se lasa pina ingheata in profunzime DAR NU TOTAL, se scot din congelator si se baga mixerul in compozitie, la putere maxima, vreo citeva minute. Apoi se pun iar in congelator si se lasa sa inghete. Pontul merge excelent pina si la inghetatele cu iaurt degresat, care n-au pic de grasime si se intaresc cel mai tarei.

#5 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 15 June 2008 - 07:45 PM

Le scot acum iubita, multam de pont.Scriu pe urma cum e rezultatul.

#6 Loredana

Loredana

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10192 Mesaje:
  • Din:Hamburg
  • Dispozitie:increzatoare si plina de elan...

Postat 16 June 2008 - 12:47 PM

Buna fetelor,
Chiar ieri vedeam la televizor pe Jamie Oliver care facea inghetata pentru dulceata de Poppy(fiica lui),si mi-am propus sa fac si eu.El a pus fructe de padure(ma rog,aici e la alegerea fiecaruia),le-a pasat bine,a pus iaurt deasupra si miere de albine dupa gust.Dupa care a trecut totul printr-o sita fina,pasand si restul de fructe care mai era intreg si a bagat-o in congelator in paharele din alea cu bat inauntru.Mi s-a parut super simplu si super sanatos.Nu am facut-o inca,dar vreau sa o fac,si cand o fac,va zic cum a iesit...
:hug:

P.S. cred ca pontul cu mixatul este superbun pentru a face o inghetata un pic mai cremoasa....

Acest mesaj a fost editat de Loredana: 16 June 2008 - 01:17 PM

#7 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • 9086 Mesaje:

Postat 16 June 2008 - 02:10 PM

Stiti cat m-am chinuit sa pasez din nou continutul? m-au trecut toate apele, pe bune.dar a iesit buna.Mie imi place mult, inclusiv a mea in care am pus indulcitor.

#8 onushca85

onushca85

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2692 Mesaje:
  • Din:Bucuresti

Postat 22 July 2008 - 02:08 PM

Buna,
Eu am o reteta de inghetata facuta dintr-un plic de frisca, zahar dupa gust si gem.Dupa ce ai facut frisca adaugi zaharul si gemul dupa preferinte.

#9 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 02 August 2008 - 10:36 PM

Io am facut cu 200 gr fagaras, 100 gr visine congelate si 2 pastile de indulcitor diluate intr-o linguritza de apa fierbine( iar am uitat sa cumpar indulcirot lichid).
Am pasat visinele cu furculitza si apoi le-am amestecat toate.
A iesit un mouse rece fructat.

Buna,
Eu am o reteta de inghetata facuta dintr-un plic de frisca, zahar dupa gust si gem.Dupa ce ai facut frisca adaugi zaharul si gemul dupa preferinte.

Frisca aia la plic e o porcarie, o otrava ca toate cremele la rece, budinci si alte prafuri.

#10 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 06 August 2008 - 08:28 AM

Reteta mea era cu fructe congelate, bagate la robot, peste care se adauga smantana fermentata. Se mananca imediat si nu se baga la congelator pentru ca se intareste prea tare.

Am incercat divese proporti si cea mai racoritoare e 50% fructe si 50% smantana.
Io nu le bag la mixer, le ameste cu furculitza si pun 2 pastile de zaharina diluate intr-o linguritza de apa fierbinte( tot nu am ajuns sa imi iau inducitor lichid)
Pe caldurile astea e super buna.

#11 Alexa

Alexa

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 56 Mesaje:

Postat 24 February 2009 - 03:49 AM

eu nu sunt moarta dupa inghetata, dar uneori mai am pofta de asa ceva. Eu imi iau un iaurt cu fructe (sau unul simplu si pisez ftuctele pana se face totul o pasta) si il pun la congelator. E sanatos si chiar are gust bun

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi