Salt la continut

Fotografie

Platoul la dieta

• Please log in to reply
13 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 12 July 2006 - 01:06 PM

Platoul in diete este o stationare in procesul de slabire datorata obisnuintei organismului cu un anumit mod de alimentatie. Acest platou am observat ca urmeaza un anumit model, in funtie de fiecare organism; de exemplu la mine apare cam dupa 4 kg pierdute.

Cred ca majoritatea celor care ati tinut o dieta v-ati confruntat cu el. Ce poti face sa il depasesti? Metodele mele sunt astea:

1. Poate o sa ti se para total deplasat, dar merge de fiecare data: mananca ceva aiurea! Un hamburger o sa isi faca “treaba".
2. Ai grija mai mare la ceea ce mananci. E posibil sa te descurajezi si sa mananci mai mult decat de obicei, chair fara sa iti dai seama. Am spus ca un hamburger ar fi ok sa te scoata din platou, dar sa nu mananci unul zilnic. :D
3. Pentru unii se poate intampla exact opusul: mananca din ce in ce mai putin pentru ca se gandesc ca asa or sa slabeasca. Gresit! De ce mananci mai putin, de aia o sa iesi mai greu din faza de platou, iar urmatoarea va fi si mai greu de deposit.
4. Daca pana atunci nu ai facut sport sau ai facut foarte putin, poti sa-I dai organismului “socul” de care are nevoie prin asta.
5. Nu uita, platoul e doar o faza trecatoare, iar cuvintele cheie pentru iesirea din ea sunt “moderatie” si “rabdare”.

#2 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 02 June 2007 - 01:46 PM

Eu lupt sa iei din faza de platou cam la fiecare kg. Cred ca am un aparat digestiv de [*****] care retine majoritatea a ce bag in gura si cu chiu cu vai...si vorba ta Nessie, cu rabdare depasesc. Ma cuprinde disperarea cateodata dar nu dau pe laturi prea mult ca mai rau e....

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 02 June 2007 - 02:38 PM

La tine cred ca e vorba de alt ceva. Organismul tau cunoaste toate dietele si e "calit". Il pacalesti mai greu sa renunte la rezervele lui de grasime. Cred ca stii si tu ca merge mai greu daca ai trecut deja prin multe diete si ai avut multe perioade de slabit-ingrasat, dar merge.Tu ai inceput de la 81 kg si deja s-au dus cateva. Se vor duce si celelalte. ;)

#4 Candy

Candy

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 22263 Mesaje:
  • Dispozitie:fatty :D
  • Sex:Neutru

Postat 02 June 2007 - 05:17 PM

Am trecut si eu o data :oo: de cand am inceput sa tin dieta.Anul asta...se intepenise dupa Paste acul la 64.4 kg :bang: si imi venea sa mor .Asa ca sambata trecuta am bagat kilo - kick si acum am 63 kg :cheer: si vedeti in jurnalul meu ca am mancat cat de cat normal si am mai gustat si dulce.Am facut Pillates in fiecare zi in afara de Luni si VIneri dar pt Vineri fac Sambata (azi) de 2 ori :grin: .Sper ca pana nu scad sub 60 sa nu mai am treaba cu platoul.
de multe ori se intampla sa fii la platou .La cantar sa nu scazi dar daca te masori cu Cm sa observi ca ai mai scazut ceva.

Acest mesaj a fost editat de bubbles: 02 June 2007 - 05:18 PM

#5 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 04 June 2007 - 12:16 PM

La tine cred ca e vorba de alt ceva. Organismul tau cunoaste toate dietele si e "calit". Il pacalesti mai greu sa renunte la rezervele lui de grasime. Cred ca stii si tu ca merge mai greu daca ai trecut deja prin multe diete si ai avut multe perioade de slabit-ingrasat, dar merge.Tu ai inceput de la 81 kg si deja s-au dus cateva. Se vor duce si celelalte. ;)

Vorba mamei...saraca de tine.Toata ziua la regim ca si mine, mama, toata viata am tinut diete...astea suntem. Nu vreau sa am 60kg, ma multumes cu 70 si sa stau acolo. De aceea de azi pana la concediu stau cumintica:nu dulce, nu depasiri de puncte, biciclit ca alt sport nu am cand sa-l practic. Daca as putea sa ajung acolo...la 70...asi fi f fericita!

#6 May

May

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12300 Mesaje:
  • Din:Madrid
  • Dispozitie:just fine :)

Postat 04 June 2007 - 01:15 PM

Si eu :))

#7 looperry

looperry

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 210 Mesaje:

Postat 20 February 2009 - 11:25 PM

mai eu nu inteleg chestia asta...adica nu scazi la cantar ,dar scazi in cm?pai unde se duc sau ce se intampla???

#8 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 21 February 2009 - 01:08 PM

looperry, asa se intampla cand faci sport. 1 kg de grasime are volumul mult mai mare decat 1 kg de muschi. Si deci, daca pe cantar ramai la fel, dar ai reusit sa reduci stratul de grasime si sa pui muschi in loc, cu centimetrul se vede foarte bine diferenta. (si chiar cu ochiu liber vezi ca arati mai bine, ca se "aseaza" carnea mai frumos ;) )

Cantarul este doar o unealta de masurare a reusitei dietei, dar nu este perfect. Mai ales in faza finala, cand te mai supara doar cate o aripioara sau burtica lasata, cantarul nu iti mai este de folos.

#9 looperry

looperry

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 210 Mesaje:

Postat 21 February 2009 - 07:00 PM

looperry, asa se intampla cand faci sport. 1 kg de grasime are volumul mult mai mare decat 1 kg de muschi. Si deci, daca pe cantar ramai la fel, dar ai reusit sa reduci stratul de grasime si sa pui muschi in loc, cu centimetrul se vede foarte bine diferenta. (si chiar cu ochiu liber vezi ca arati mai bine, ca se "aseaza" carnea mai frumos ;) )

Cantarul este doar o unealta de masurare a reusitei dietei, dar nu este perfect. Mai ales in faza finala, cand te mai supara doar cate o aripioara sau burtica lasata, cantarul nu iti mai este de folos.

mersi Nessie...chiar nu intelegeam chestia asta...dar sa stii ca ai dreptate ca poate nu slabesti,dar se aseaza carnea mai frumos..:))

#10 Franceska

Franceska

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:
  • Din:Galati

Postat 22 July 2009 - 02:23 PM

Am descoperit intamplator ieri acest site si sunt foarte entuziasmata de tot ce am gasit aici. E minunat si de mare ajutor !
Sa facem cunostinta: ma numesc Franceska, implinesc 32 de ani sambata, pe 25 iulie ;am 1,68m si pana acum un an am avut mereu 54-57 kg - nu am avut probleme cu greutatea niciodata si deodata....wow...10-12 kg in plus - cand am vazut pe cantar acum 3 luni 69 kg m-am speriat tare! Am mai slabit, nici eu nu stiu exact cum sincer ...acum am 64 kg , am inceput sa fac iar aerobic si mananc echilibrat . Cred insa ca am ajuns intr-o etapa cand nu mai slabesc niciun gram desi fac mai multe eforturi ca niciodata. Mi-as dori sa slabesc macar inca 5 kg ...! CUM IES DIN FAZA DE PLATOU ????? :(

#11 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 22 July 2009 - 03:42 PM

Buna, Franceska! :floare:

Nu poti vorbi de platou decat dupa ce ai slabit cateva kilograme si de 2-3 saptamani nu mai slabesti nimic, chiar daca faci sport si mananci de dieta. Tie iti trebuie mai intai un regim de dieta si un program de sport, iar mai tarziu, cand va fi cazul de platou, poti citi subiectul asta: Platoul la dieta.

Ca dieta iti recomand sa iti calculezi necesarul caloricc si apoi sa iti faci meniurile zilnic, tinand cont de cate calorii consumi. Foloseste http://calorii.oneden.com pentru calcule.

#12 zoridezi11

zoridezi11

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 297 Mesaje:
  • Greutate maxima:101
  • Greutate curenta:97
  • Greutate dorita:62

Postat 25 July 2009 - 12:16 AM

1. Poate o sa ti se para total deplasat, dar merge de fiecare data: mananca ceva aiurea! Un hamburger o sa isi faca “treaba".

Nessie sunt total de acord cu asta. Aveam 78 de ceva timp, indiferent de atentia acordata alimentatiei. Si m-am suparat eu asa, si ce mi-am zis "hai cu pizza" ca n-o fi bai ca si-asa nu se intampla nimic. Asa ca mi-am luat una plina de "ingrasamant" :lol: . Si dupa ce m-am simtit rau fizic, ca nu mai eram obisnuita cu grasimi si rau psihic, ca ma mustra constiinta :)) au trecut vreo 2 zile si surpriza cantaru m-a surpins cu un 75. De aceea e bine sa nu ne obisnuim neaparat corpul cu ceva anume, ca si se adapteaza, ci sa-l surpimdem si placut si neplacut :)) . Functioneaza

#13 Lukiy

Lukiy

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 216 Mesaje:
  • Din:Satu Mare
  • Dispozitie:Happy
  • Greutate maxima:95.00
  • Greutate curenta:85
  • Greutate dorita:65

Postat 25 December 2009 - 09:26 AM

Buna dimineata!
Azi am descoperit acest locsor cu multe reusite.
Sper sa depasesc si eu faza de platou. Acum ma lupt cu ea.
Sanatate la toata lumea!

#14 Cushuletz

Cushuletz

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 929 Mesaje:
  • Inaltime (cm):158
  • Greutate maxima:120
  • Greutate curenta:114
  • Greutate dorita:-100

Postat 28 December 2009 - 02:03 PM

La mine faza de platou e in functie de timp, nu de cat am dat jos. De regula se instaleaza dupa 3-4 saptamani de regim. Acum, din cauza ca am luat si tratament de slabire, s-a instalat dupa o luna si jumatate, la o saptamana dupa ce am renuntat sa mai iau pastilele.

Nu stiam de faza cu hamburgerul :)) la mine va fi o saorma ca de cand visez la ea! :p
E adevarat ca niciodata nu am reusit sa depasesc, psihic, faza de platou.

Acum un an o nutritionista emigrata in Belgia mi-a spus sa incerc sa-mi induc singura faza de platou, ridicand nr. de calorii, si s-o mentin 10-12-15 zile, pana cand subconstientul se obisnuieste cu noua forma fizica a corpului. Apoi sa tin din nou regim (pe atunci, Weight Watchers, si l-am lasat balta cand a intervenit o problema deosebita din viata mea).

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi