Salt la continut

Fotografie

Aerobic vs. anaerobic

• Please log in to reply
11 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 12 July 2006 - 02:36 PM

Mereu m-am lovit de dilema asta. Ce e mai bine? Sa trag de fiare sau sa topai la aerobic? :? Ajungeam mereu sa fac de amandoua si nimic concret care sa se vada, asa ca m-am pus pe documentare si uite la ce concluzie am ajuns:

Prin efort aerob organismul are nevoie de mai mult oxigen pentru a depune mai mult efort de aceea ni se accelereaza respiratia si ritmul inimii. Pe masura ce e nevoie de si mai mult "combustibil" pentru depunerea efortului, organismul se vede nevoit sa faca rost de el din alta parte pentru ca plamanii deja lucreaza la capacitate maxima. Atunci apeleaza la depozitele de grasime.

Prin efortul anaerob organismul isi ia combustibilul din glucoza din muschi denumita glicogen.
Cel mai cunoscut efort anaerob este ridicatul greutatilor si cred ca toti ati simtit acea ardere cand "lucreaza muschiul". ;) Ei bine, acea senzatie de ardere vine din arderea glicogenului si acumularea acidului lactic in muschi ce va duce ulterior la aparitia... febrei musculare. :D

Mi-am propus sa nu intru in termeni prea tehnici, dar vad ca iar am facut-o, asa ca eu cred ca e suficient cat am spus. Cine mai vrea detalii, mai avem! :salut:

Concluzie: pentru arderea grasimilor faceti efort aerob!

#2 miruna

miruna

Amiba

• Membri
  • 4 Mesaje:

Postat 28 July 2006 - 11:23 AM

:unsure: pentru anaerob ai dat exemplul cu "fiarele" (padurii? :lol: ). nu stiu ce inseamna aerob in schimb. help!

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 31 July 2006 - 10:35 AM

Aerob, inseamna ca te folosesti mai mult de aer (oxigen). Exercitiile aerobe sunt cela la care respiri foarte greu: alergat, bicicleta, aerobic, dansuri etc.

#4 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3606 Mesaje:

Postat 02 August 2006 - 05:35 PM

Eu ma declar fanul absolut al sportului aerob (aerobic, tae - bo). Dupa 2 ani de fitness am trecut la aerobic si dupa jumatate de an de aerobic am inceput sa il combin cu tae bo. Personal am descoperit ca aerobic si tae - bo sunt singurele sporturi care mi-au modelat corpul. Cu fitness nu am reusit asta, habar n-am de ce. Poate nu lucram corect, poate nu lucram cat trebuie, cine stie...
Cat despre slabit... eu nu cred ca poti sa slabesti DOAR facand sport. Cred ca doar combinand o dieta cu sport poti sa dai jos din kilograme. In schimb, daca nu vrei sa slabesti ci doar sa te mentii, sportul te poate modela. Atat fizic cat si psihic.

#5 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 02 August 2006 - 05:58 PM

Eu am o problema cu coloana si fitness nu pot face decat cu mare grija si in general fara sa imi solicit colona (dar ar trebui sa-mi intaresc muschii spatelui :doh: ). Mi-ar placea sa merg si eu la tae-bo, dar cum plec de la munca pe la 7-8 seara, unde sa mai merg? :crying:

#6 alandana

alandana

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1082 Mesaje:
  • Inaltime (cm):163
  • Greutate maxima:60
  • Greutate curenta:55
  • Greutate dorita:50

Postat 02 August 2006 - 06:05 PM

Nici eu nu am slabit cu sport dar m-am modelat. Iar sport e important sa facem si pentru articulatii si pentru a pastra nivelul hormonal cat mai multa vreme ( pentru multe alte motive decat cel de a slabi). Chiar si pentru tonusul psihic.

#7 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • 3606 Mesaje:

Postat 02 August 2006 - 06:12 PM

Eu am o problema cu coloana si fitness nu pot face decat cu mare grija si in general fara sa imi solicit colona (dar ar trebui sa-mi intaresc muschii spatelui :doh: ). Mi-ar placea sa merg si eu la tae-bo, dar cum plec de la munca pe la 7-8 seara, unde sa mai merg? :crying:

Eu cred ca ai sanse sa gasesti o sala care sa mai aiba ore de erobic de la 8 sau 9 seara. Si eu muncesc pana tarziu si merg la aerobic de la 7 la 8 sau de la 8 la 9.

#8 Ramy

Ramy

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 420 Mesaje:
  • Sex:Neutru

Postat 04 August 2006 - 05:38 AM

Eu cred ca ai sanse sa gasesti o sala care sa mai aiba ore de erobic de la 8 sau 9 seara. Si eu muncesc pana tarziu si merg la aerobic de la 7 la 8 sau de la 8 la 9.[i]

WWoaaww !!! Felicitari ptr puterea. La acea ora, eu nu ma pot tara decat pana la pat :blushing: Sigur,mai putin aseara ;) De cateva zile mandra mea doreste sa puna masa musculara si sa mai slabeasca (la 14 ani). I-am promis ca incepem sa alergam+ aerobic. Cum eu sunt ff obosita si cu multa treaba inca, am tot amanat. Aseara nu am mai scapat si...ne-am apucat sa facem aerobic la 22.05. Sigur ca am sps :doar 15 min sa nu fac febra musculara.Am inceput cu ex mai usoare. Ei bine...nici nu am simtit cand au trecut 40 min. Deci...se poate si tarziu ;) Acu' sa vedem dak poate renunta la coca cola si alte prostii ;)

#9 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • 3606 Mesaje:

Postat 05 August 2006 - 09:24 AM

Bravo Ramy!!! Inceputul a fost greu. Mie mersul la sala mi-a intrat in reflex si am ajuns sa nu ma simt bine daca nu ma duc mai mult de 3 zile. E un paradox, cu cat sunt mai obosita si mai stresata cand ma apuc de sport, cu atat mai linistita si relaxata voi fi dupa. Pentru mine e un fel de terapie ani-stres.

#10 alandana

alandana

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1082 Mesaje:
  • Inaltime (cm):163
  • Greutate maxima:60
  • Greutate curenta:55
  • Greutate dorita:50

Postat 05 August 2006 - 10:41 AM

Si la mine la fel. La inceput trageam de mine sa ma duc la sala ( de la ora 7 seara). Acum - e un reflex. Ca si dusul la servici. Luni, miercuri si vineri - toata lumea stie ca eu ma duc la sala la ora 7. Din pacate lumea a cam intrat in concediu si nu prea vin la sala. Ieri am fost 5 fete ( din care 3 suntem - eu, secretara mea si o fata pe care am corupt-o de pe [*****])

#11 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • 3606 Mesaje:

Postat 05 August 2006 - 11:31 AM

Si la sala unde merg eu bate vantul in perioada asta. Ieri am fost doar doua, sambata trecuta eram singura. Dar eu ma bucur cand vin mai putine fete pentru ca sala e destul de mica si daca suntem prea multe e greu sa te antrenezi: nu e loc, ne lovim una de alta, se face mult prea cald, etc.

#12 Ramy

Ramy

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 420 Mesaje:
  • Sex:Neutru

Postat 05 August 2006 - 02:09 PM

In vremurile bune mergeam si eu la sala, unde puteam sa ajung epuizata, ptr ca in momentul in care ma echipam sa fuga oboseala. Nu mai spn ca m-am sculat o perioada f mare, la 5 a.m. ptr a-mi face exercitiile inainte de a pleca la serv. Din pacate ptr mine, acele vremuri au trecut :( Nu-mi mai vad capul de treaba si sunt fff epuizata. M-am mai linistit putin si sper sa imi reintru in ritm. Apropo...azi dim. am bagat la greu exercitii :p Noroc cu mandra asta a mea, ca altfel..tot amanam. Ca sa nu mai spun ca...parca mi-a schimbat cineva copilul, nu tu o prostioara :tease: ...????

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi