Salt la continut

Fotografie

Metroul in Bucuresti

• Please log in to reply
17 raspuns(uri) in acest subiect

#1 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 14 July 2006 - 08:05 PM

Fac in fiecare zi o ora dus pana la serviciu cu metroul si doua reprize de mers pe jos, la fel si la intoarcere. In total iau 4 metrouri pe zi( schimb trei trenuri la dus si unul singur la intors ). Si fac mai putin decat as face cu masina. Dar ma rog, asta e alta discutie. Pe mine ma enerveaza ca de curand astia n-au mai platit firma care le repara vagoanele asa ca din ce in ce mai des se intampla sa trimita metrouri doar cu 4 vagoane, sau sa le trimita din 20 in 20 de minute in loc de 10. De multe ori pur si simplu nu am loc in metrou, e burdusit. E penibil. Sa mareasca preturile la abonament, daca asta e o solutie, desi eu cred ca e o conducere aiurea pentru ca preturile la abonamente si cartele au fost hotarate astfel incat sa intretina regia. Uite ca au dat-o in bara si ca urmare intarzii in fiecare zi intre 20 si 30 de minute la birou.

Nu putem si noi, calatorii, sa facem o greva contra Metrorex? Si apoi una contra calatorilor care nu se spala si put inca de dimineata in aglomeratia aia? Ar trebui sa umblam cu bilete deja scrise "Mirosi urat!" pe care sa le bagam in buzunarele oamenilor de genul asta. A, si cersetorii. Vai, cersetorii!!! La fiecare statie e altul! Le-am invatat poeziile. Si au vocea aia tipatoare! Oricat de tare s-ar auzi scartaitul rotilor trenului, ei urla mai tare! Ce fac paznicii aia din statii?

Pe voi chiar nu va deranjeaza?

Hai sa facem o lista cu cersetorii pe care ii recunoastem...

1. E tipa aia care e tot timpul cu jumate de claie de par in sus si cealalta intr-o parte, pe jumatate dezbracata de imi strica orice chef de a mai admira o femeie, care are replici de genul "Imi dai si mie tanti zece mii, sa imi iau si eu o gogoasa de la Dristor?" si "Sunt si eu o femeie amarata, tanti, imi dai?".

2. E tipul cu "Luati ziarul Biserii noastre Ortodoxe! Doar sa-l cititi, va rog! Doar sa-l cititi!" care acum si-a schimbat imbracamintea si freza si vine cu frate-su si spune ceva de familie amarata, ca a vazut ca asta vinde.

3. E tipa care vinde pungi din-alea pe care le primesti gratis la orice magazin. Cateodata vinde servetele nazale. E o pustoaica simpatica, dar nu vinde niciodata nimic.

4. E o fetiscana de vreo 16 ani care canta la un acordeon si are atasat la acordeon o sticla de 2 litri taiata in jumate.

5. E o femeie cam de 30 de ani care vinde plasturi. La fel, cine ia plasturi de la cineva care ar putea avea SIDA?! (da, stiu, SIDA nu se ia daca atingi pe cineva, dar totusi...)

6. E un nene cam de 55 de ani care nu zice nimic, are doar o privire foarte foarte trista si un placaj agatat de gat, care te face sa-i dai instantaneu 10 mii. Eu m-am abtinut, dar cu greu.

Sunt sigur ca mai sunt si altii...

#2 geo_m50

geo_m50

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:

Postat 14 July 2006 - 09:34 PM

Problema cersetorilor nu numai ca este una foarte mare dar noi clasa de mijloc ce putem sa facem aproape nimic, cu toate ca suntem nevinovati la fel ca si dansii nu putem decat sa-i ignoram uneori, daca ar fi la metrou ar fi bine, dar cei de la coltul strazi, cei din tramvai si alte colturi care uneori te dispera. Alex are dreptate ce putem face nimic.

#3 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:
  • Din:The Land of Laughs
  • Dispozitie:Never Felt Better !
  • Sex:Feminin

Postat 21 July 2006 - 09:24 AM

apropo de metrou.. :lol: primii mesaj de la o prietena aflata in vizita la Bucale..

citez:

"Wish u were here...e misto d tot...Mai putin bucurestenii astia care sunt niste weirdos.Parca ar fi moroi in metrou,pe bune,te sperie cu ce priviri fixe au....ciudati rau de tot!Si azi de dimineata mergeau toti incolonati spre servici.Parca erau o turma - doi cate doi de manutza,asta mai lipseaOMG,te ingrozesti dc ii vezi :))"

am incheiat citatul :lol:

hmmm...deci asta-i atmosfera? you weirds :lol2:

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 21 July 2006 - 10:04 AM

Dia, ai dreptate! :lol: De asta nici mi nu imi place sa merg cu metroul. :mascat: Toata lumea se comporta ca robotii setati pe un singur lucru: sa ajunga la serviciu. Singura miscare mai vioaie in metrou are loc atunci cand e un scaun liber si se imping unii pe altii, isi pun piedica :lol2: sa ajunga ei primii la el!!

#5 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:

Postat 21 July 2006 - 12:30 PM

ouch...deci prietena mea avea dreptate,then :(

omg....deci ce asemenea 'atmosfera' o sa am parte daca vin la fac. in buCUResti <_<

dar oare starea generala nu e asemanatoare si in microbuze si tramvaie? adica...aceeasi oameni grabiti sa ajunga la serviciu dar cu priviri dusmanoase, aceeasi inghesuiala,aceleasi mirosuri care te fac sa te intrebi daca indivizii aia stiu ca s-au inventat apa si sapunul,aceeasi nesimtire cand e vorba de un loc liber si 10 oameni care vor sa-l ocupe,etc....

cand am fost in buc,acu o luna juma.... am prins 2 ore de varf..dimineata pe la 8juma-9 si dup`amiaza pe la 3-4,in care a trebuit sa folosesc mijloace de transport in comun si....Jesus ! was Hell on Earth,nu alta !

#6 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 21 July 2006 - 01:13 PM

In mijloacele de ransport in comun de suprafata e si mai fun pentru ca e foarte cald vara, locuri mai putine si oamenii se inghesuie pana te lipesc de geam si iei perforatorul de bilete in barba. :D
Daca mai si norocul sa fie un obsedat in spatele tau care da din coate, maini si fund :ghilimele: exact unde ai vrea sa nu te atinga nimeni + unul care te buzunareste esti ceam mai fericita :valea: Dar nu-ti face griji! Dupa cum te stiu eu energica, sigur o sa razbesti si o sa ajungi sa treci cu vederea peste aceste mici inconveniente.

#7 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:

Postat 21 July 2006 - 01:28 PM

ah,ai venit cumva recent prin Craiova si esti la curent cu atmosfera de prin autobuze? :D
:( sau..din pacate...situatia e cam la fel prin toate orasele..

:blushing: capitolul ''obsedati'' se rezolva repede.... cum simti maini straine prin preajma,ai alternative:
a) il calci energic pe picior
B) 'nu ti-e ma rusine?! magarule' (dar sa fie tzipat d`ala...cu multi decibeli.. ideal sa fie multa persoane in autobuz,cresc sansele sa se ia lumea de el )
c) hai,nu faci si laba daca tot te apucasi sa pipai persoane ?!
d) ciupi de fund/alte zone pe unul/una din fata ta,dupa care te intorci furioasa la ala din spate "ma animalule, ce ii faci ma doamnei/domnului? "
e) toate variantele de mai sus...
:give_rose: personal,combin a) cu b ).... dupa ce il calc pe picior...asa.. cat sa schioapete 2saptamani de acu incolo,ii zic un beeeeeeeeeeep (am cenzurat) din toata inima ,dupa care imi mut locul...

:lol2: de buzunarit nu am avut parte pana acum... ghinionul insa mi-l fac singura :grin: pierd banii :grin:
hm...dupa mine, tragedia nu-s hotii,cat ceilalti oameni din autobuz,care,desi observa cand o persoana este talharita,nu schiteaza nici cel mai mic gest ..nu sa se ia in gura cu hotii,dar macar s-o atentioneze... :mellow: :mellow:

ahhhh :huh: partea cu inghesuiala mi se pare cea mai nasoala... pt ca am si rau de masina si nu suport spatiile inchise,cu multi oameni..it sucks ! rau de tot.. :fool:

#8 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 21 July 2006 - 01:36 PM

Mai, Bucurestiul e vazut ca "mana cereasca" a Romaniei. Asa ca cei mai multi vin la studii aici. Odata ajunsi aici, vor repede sa se si angajeze, sa faca ceva bani. Asa ca Bucurestiul devine din ce in ce mai mare, iar oamenii care muncesc sunt, evident, din ce in ce mai multi. Asa ca "ora de varf" de dimineata e din ce in ce mai criminala: oamenii vor sa pariticipe la inca o zi muncitoreasca. Intersectii blocate, transport in comun de suprafata si el blocat, tramvaie si autobuze intarziate, oameni nervosi... e sufocant. Multi prefera asadar metroul: isi iau un ziar si stau nemiscati acolo pana coboara sau pana gasesc un loc sa se aseze(cand ajungi in asemenea conditii, iti cam pierzi bunul simt pe care il aveai in provincie, de a oferi locul tau altora).

Pe de alta parte, asta e soarta oricarui oras ce aspira sa devina mare si bogat: saracii sunt din ce in ce mai saraci, iar bogatii din ce in ce mai bogati. Asta se intampla si prin capitalele Ciprului, Greciei, etc. (din ce am auzit). Mare de oameni se imbulzeste intr-o secunda intr-un autobuz de 80 de locuri. Evident, nu e loc pentru oameni cu fitze.:)

Asa ca, daca vrei, fitze, gaseste-ti pe cineva cu elicopter, ca si cu masina dintr-o locatie in alta a Bucurestiului faci tot o ora jumate(adica e si mai naspa cu masina decat cu transportul in comun). Nu prea ai multe alternative momentan: saracie in provincie sau nervi in capitala. Solutia? hai sa incepem cu sapun, apa si un antiperspirant.

Acest mesaj a fost editat de alex25: 21 July 2006 - 01:40 PM

#9 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:

Postat 21 July 2006 - 01:40 PM

hai sa incepem cu nervi de otel,deocamdata

nu e vorba de fitze (apropo,nu imi place varianta cu elicopterul..o sa incerc teleportarea :grin: ) ci.. pur si simplu.. de conditii civilizate..daca tot platesti niste bani,de ce sa nu ai parte si de minimul de confort si bun-simt ? hai,ca nu-s pretentii exagerate... :o

#10 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 21 July 2006 - 01:51 PM

:lol2: de buzunarit nu am avut parte pana acum... ghinionul insa mi-l fac singura :grin: pierd banii :grin:
hm...dupa mine, tragedia nu-s hotii,cat ceilalti oameni din autobuz,care,desi observa cand o persoana este talharita,nu schiteaza nici cel mai mic gest ..nu sa se ia in gura cu hotii,dar macar s-o atentioneze... :mellow: :mellow:

Am asistat la o faza de genul asta chiar in anul I, cand m-am "calit" :( si m-a facut sa am fersesc cat mai bine in mijloacele de transport. Unii chiar imi ziceau ca ma feresc pana la exasperare, dar... :blush:
in picioare o femei cu 3-4 sacose in mana, abia le tinea, abia se tinea si ea sa nu cada si era mai neglijenta cu geanta. Adica o avea pe umar in mod normal, dar mana era ridicate si nu pe geanta. In timpul asta unul ii desfacea geanta, iar un alt tip care statea intre mine si "actiune" a deschis gura si a scos doar un "Doa...", la care un altul de langa el isi deschide geaca si nu imi pot decat inchipui ce i-a aratat si i-a zis "ti s-a urat cu binele?" :o

La prima statie toti cei care asistasera la faza au coborat din autobuz. :( Trist, dar asta e realitatea. Nu exista doar un hot de buzunar, ci sunt adevarte organizatii, iar cand "opereaza" sunt bine pregatiti si foarte multi. Nici macar nu iti dai seama pentru ca sunt bine imbracati si par oameni normali.

#11 2peu

2peu

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 59 Mesaje:

Postat 21 July 2006 - 02:01 PM

nu e vorba de fitze (apropo,nu imi place varianta cu elicopterul..o sa incerc teleportarea :grin: ) ci.. pur si simplu.. de conditii civilizate..daca tot platesti niste bani,de ce sa nu ai parte si de minimul de confort si bun-simt ? hai,ca nu-s pretentii exagerate... :o

Apropos de faza "daca tot platesti" , studentii au teoretic (dupa un stat mic la o coada) abonament gratis, asa ca nu prea platesti. :mellow:

#12 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:

Postat 21 July 2006 - 02:07 PM

da...ai si tu dreptate
si mamei mele i s-a intamplat ceva asemanator acu cativa ani...ajunsese sa fie amenintata de o banda de tigani...in fine..a fost nasol

dar nu toti hotii lucreaza in banda...sunt si tiganusi de 5-7 ani care fura de rup... fara interventia vreunui cetatean,in favoarea victimei .. in piata,pe strada,in autobuz... they are everywhere :doh:

Apropos de faza "daca tot platesti" , studentii au teoretic (dupa un stat mic la o coada) abonament gratis, asa ca nu prea platesti. :mellow:

had no idea !
merci de informatie...sper ca nu se va schimba nimic pana sa ajung eu studenta :grin:

ps: ahahaha :lol: e mortala semnatura ta

#13 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.

Postat 21 July 2006 - 02:47 PM

Eu nu mai merg cu metroul (sau cu transportul in comun) de multisor. Dar tin minte ca metroul era preferatul meu, si asta pentru ca parcurge distante mari intr-un timp scurt, iar eu il foloseam de obicei in afara orelor de varf (cand era groaznic, recunosc). In plus, metroul imi oferea si pauza necesara pentru citit, ceva de care nu am mai avut parte in ultimul timp.

Nu metroul din Bucuresti este problema, ci oamenii din Bucuresti. La fel cum multi dintre voi sunteti nemultumiti de anumite specimene care circula cu transportul in comun, la fel exista si specimene care circula doar pe 4 roti (unii pe 2, dar mai rari) si care iti creeaza sentimente similare. O sa mai treaca ceva timp pana cand o sa punem si noi mai mult pret pe civilizatie.

:salut:

#14 2peu

2peu

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 59 Mesaje:

Postat 09 August 2006 - 02:00 PM

Apropo de cersetori, nici eu nu sunt de acord sa le dau bani. Daca am ceva de mancare, le dau sau chiar mi se intampla sa le cumpar. Eram azi in piata, cu sacosele pline si vroiam sa ies sa ma duc acasa. La un colt o mamaie amarata, garbovita ma intreaba daca nu am sa-i dau 1000 lei.
Mi s-a facut mila de ea si am scos din plasa 2 cremvusti sa-i dau, dar imi zice ca nu-i plac ei astia, ca nu-i poate mesteca. Nu-i nimic, scot o banana ca era moale, dar si la asta imi zice "nu, nu, nu-mi mai da din plasa! da-mi bani daca ai!" :doh:
M-am inervat si am plecat! :angry: Prost e omul cand e bun! :wacko:

#15 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 09 August 2006 - 02:16 PM

o sa ma injurati, eu sunt din provincie, dar tare imi place sa ma plimb cu metroul. cind eram in facultate am fost de citeva ori la prietena mea in grozavesti, ea facea facultatea in bucuresti. era tare plictisita cind a ajuns la metrou. eu in culmea fericirii, nu mai imi venea sa ma dau jos. nu era ora de virf. in plus, rideam si ca fraiera de niste mimi postati pe acolo.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi