Salt la continut

Fotografie

Laptop vs. calculator personal

• Please log in to reply
5 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Rino

Rino

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 14 July 2006 - 08:18 PM

Pana acum ceva timp am avut un calculator care a cam "imbatranit" asa ca l-am maritat. Oricum nu-l foloseam, in ultimul an am schimbat 3 laptopuri (de la serviciu toate). Dar m-am cam saturat sa car dupa mine laptop-ul in fiecare zi asa ca ma gandesc sa-mi iau un calculator acasa.

Tot stau, insa, si ma gandesc daca sa-mi iau tot un laptop si acasa, sau un PC? Daca iau PC, neaparat cu LCD (in jur de 10 milioane) - cu tot cu unitate, tastatura, mouse ma ajung pe la 20 milioane. La un pret apropiat pot sa-mi iau un laptop. Destul de ok, chiar. Dezavantajul cel mai mare al laptop-ului e clar - se face greu update. Dar totusi, e laptop, e portabil, poti sa-l folosesti si in pat, chiar si pe WC.

Sunt in dilema. Vreau sa-mi iau ceva cat mai curand si.... :huh: :unsure:

#2 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 14 July 2006 - 08:23 PM

Pai depinde la ce il folosesti... ai de gand sa joci si jocuri mai ... sofisticate pe el? De exemplu un Heroes 5 chiar nu cred ca ar merge pe vreun laptop. Dar daca il folosesti pentru analize de marketing, programare mai usoara sau browsing, cred ca e mai avantajoasa portabilitatea.

#3 Rino

Rino

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:

Postat 14 July 2006 - 08:26 PM

Pai... e pentru acasa, deci filme, mai un joc, browsing, carti online, hacking :p, nu prea ma joc cine stie ce jocuri... solitaire cand ma plictisesc rau de tot.

Poate imi iau laptop.

#4 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.

Postat 14 July 2006 - 08:45 PM

La un pret apropiat pot sa-mi iau un laptop. Destul de ok, chiar. Dezavantajul cel mai mare al laptop-ului e clar - se face greu update. Dar totusi, e laptop, e portabil, poti sa-l folosesti si in pat, chiar si pe WC.

La un pret apropriat iti iei ceva inferior ca performanta desktop-ului. Si cred ca vroiai sa spui "se face greu upgrade".

La ce ai spus ca faci cu el, iti recomand laptop. Asta daca bugetul tau iti e foarte bun prieten si n-ar mai investi si in alte lucruri. Sa ai totusi grija sa nu te apuci de jocuri in cazul asta. :salut:

#5 Rino

Rino

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:

Postat 15 July 2006 - 06:44 PM

Mi-am luat pana la urma un monitor LCD de 19" BENQ rata de refresh 4ms ( oferta - 11 milioane ) si un sistem de 7 milioane - placa GigaByte, Celeron 2.35 MHz, 256 DDR, HDD 80 GB, tastatura+mouse clasice+boxe, Combo. Eu zic ca e un deal bun. Le-am luat din Cora. Am stat, insa, cam 90 minute (!!!) la bancul de probe. :angry:

Multumesc de sfaturi. Tman, bun si laptopul, dar raman deocamdata pro LCD 19" :D

Acest mesaj a fost editat de Rino: 15 July 2006 - 06:54 PM

#6 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 15 July 2006 - 06:45 PM

Sa-l stapanesti sanaros, Rino!

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi