Salt la continut

Fotografie

Meniu de ziua mea pt serviciu

• Please log in to reply
19 raspuns(uri) in acest subiect

#1 LIZUCA

LIZUCA

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4129 Mesaje:
  • Dispozitie:Neinvinsa
  • Sex:Feminin

Postat 15 September 2008 - 12:36 PM

Dupa cum se vede si se stie, vineri va fi ziua mea.
Si habar n-am ce sa duc la serviciu.Suntem 20 oameni, si de obicei cumparam pizza si niste prajiturele.Dar m-am cam saturat de astea si vreau sa fac ceva mai deosebit.
La voi cum se practica?

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7949 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 15 September 2008 - 01:11 PM

Si la noi tot pe junk food se bazeaza lumea. Prajituri/tort se aduc mereu, iar in rest fiecare cat are buget: alune, saratele, fornetti, fructe, sucuri.

Parerea mea e ca ceva facut in casa e mult mai apreciat, dar necesita mai multa munca din partea ta.

#3 michelle

michelle

Hiena

• Membri
  • 4542 Mesaje:
  • Din:Iasi
  • Dispozitie:Ole!

Postat 15 September 2008 - 01:30 PM

Alice, mai poti opta pentru un local care distribuie mancarea si poti comanda pui la rotisor cu cartofi copti, sos de usturoi, ciuperci sote, aripioare crocante, pui la gratar etc. La noi a avut mare succes asa ceva, mai ales ca si noi ne-am cam saturat de pizza. Ar trebui sa fie in meniu asa-zisele platouri care contin tot felul de preparate de pui si garnituri.

#4 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8853 Mesaje:

Postat 15 September 2008 - 09:56 PM

Alice nu ai de ce sa iti complici viata.
Eu luam mereu un platou mare cu pateuri (sarate-cu carne, ciuperci, branza) si alt platou mare cu fursecuri.
Mai faceam si cateva tartine cu salam de sibiu si cascaval ras.
Bauturi : coca, fanta, sprite.

Aici cand e ziua cuiva se coboara la bar si se bea bere.Nimeni nu vine cu nimic la munca.Nici macar nu strang bani pt. o atentie.

#5 bibi

bibi

Panda

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10292 Mesaje:
  • Dispozitie:putin obosita

Postat 16 September 2008 - 08:48 AM

Acum cativa ani se facea la sf programului un fel de party, faceam acasa tot felul de salate, prajituri, cumparam ceva mezeluri,branzeturi si faceam si prajituri. Erau f apreciate,munceam de ma speteam dar imi facea placere sa ma serbeze colegii care ii aveam pt ca era si f apropiati.Dansam pana seara tarziu..

Acum cu noul loc de munca,mai aproape de directori, ma stresati de ziua de maine cumparam de ob cateva pizza diferite, 3-4 platouri de mini-prajituri, ceva bere,sucuri si o tarie...si gata.

La noi inca se practica sa cumparam ceva celui care-si serbeaza ziua.

Depinde ce vrei sa iasa.

#6 LIZUCA

LIZUCA

Hiena

• Membri
  • 4129 Mesaje:

Postat 16 September 2008 - 08:54 AM

Da, pai si aici se strang bani, si se dau celui sarbatorit sa-si ia ce-i place.As face ceva deosebit, ca si mie mi s-a urat de pizza....trebuie sa vad cu ce se prezinta firmele de catering.
E comod sa comanzi pizza, intr-adevar.Probabil ca prajiturile le fac eu acasa.

#7 Panda

Panda

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3209 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:lenesa; am nevoie de motivatii noi

Postat 16 September 2008 - 11:37 PM

la mine la munca era mereu apreciat ceva facut in casa:
faceam salata de vinete, de ton, de beuf, snitele, chiftele...sau eu mai stiu ce...dar nimik complicat... simplu si gustos ..si prajituri tot de casa, cafea si suc.
dar e destul de munca :floare:

#8 SARA

SARA

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 976 Mesaje:
  • Din:timis
  • Dispozitie:melancolica si nerabdatoare
  • Greutate maxima:88
  • Greutate curenta:85
  • Greutate dorita:60

Postat 17 September 2008 - 12:07 AM

da este mult de munca pt a pregati toate cele ,dar si aprecierile vor fi pe masura .tot ce faci in casa este mai gustos ......si in plus de asta te simti si tu mai bine .......pica bine laudele,aprecierile pt efortul depus si bunatatile pe care le-ai facut. :give_rose:

#9 lyra

lyra

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 437 Mesaje:

Postat 17 September 2008 - 10:16 AM

buna Alice
la iuby la servici se face in felul urmator: au mai multe meniuri de la diferite restaurante, hotarasc de unde sa comande si fiecare comanda ce vrea. anul trecut au luat mancare chinezeasca, anul acesta au luat din alta parte si unii au luat salata, altii friptura cu garnitura,unii pizza, dupa gusturi si iuby a platit. in plus ii fac in fiecare an cate un tort pe care el duce si asta e tot. sper ca te-am ajutat.

La multi ani :give_rose:

#10 romanitza

romanitza

Elefant

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9463 Mesaje:
  • Dispozitie:motivata

Postat 17 September 2008 - 09:06 PM

salve Alice...am vazut topicu si m-am gindit ca poate e util sa postez reteta de pizza rustica care se face aici cind facem cite o petrecere la noi la servici,e usoar de facut si nu costa nimic...

un ou,170ml ulei,100ml lapte,un cub de drojdie si 350g faina de griu,sare.Se amesteca totul in mixer,se obtine un aluat care se desparte in doua foi subtiri (eu le fac rotunde in tava de 30cm diametru)Intre foi se pune orice vrei.Eu pun asa:sunca presata,cascaval si ciuperci (strat subtire)....sau conserva de ton amestecata in mixer cu castraveti murati si o lingura de maioneza ,plus citeva cubulete de mozzarella....sau orice iti vine in minte ,de exemplu spanac fiert amestecat cu brinza si ou.

Pe foaia de deasupra se da cu galbenus de ou amestecat cu o lingurita de ulei ,sau seminte de mac sau susan,si se inteapa cu furculita ca sa nu se umfle foaia.Se coace la 180 -200 grade 15-20 de minute.

Se serveste taiata cum vrei...

pentru ceva dulce ,ieftin ,bun si care se face repede pot sa -ti dau reteta de crostata (pe care o poti umple cu mere rase,nutella sau dulceata,sau brinza de vaci)

RETETA DE CROSTATA

350faina
200g zahar
2 oua intregi
150g unt sau margarina
un praf de copt
coaja de lamiie rasa
vanilie

Se amesteca totul in mixer pina iese un aluat moale care se pune in tava cu miinile infarinate,se lasa o mingiuta de aluat deoparte din care se fac fisiute de pus deasupra ca o grilla.

ca umplutura :dulceata de orice fel,ciocolata finetti sau nutella,brinza de vaci cu zahar ,ou si bucatele de ciocolata,mere rase cu zahar ...etc..

Fisiutele de deasupra se dau cu galbenus de ou .

Sper sa-ti fi fost de folos...o alta idee ar fi sa faci sandviciuri ornate frumos .Vineri iti spun la multi ani... nu se zice prima... :*

#11 michelle

michelle

Hiena

• Membri
  • 4542 Mesaje:
  • Din:Iasi
  • Dispozitie:Ole!

Postat 17 September 2008 - 09:50 PM

Alice, ai mai putea sa faci de exemplu ziua ta cu tematica. De exemplu poti aduce numai preparate din peste: peste prajit, icre, calamar, salata cu surimi etc etc etc. Sau mancare tipic romaneasca: sarmalute, jumari, branza cu smantana etc etc

#12 LIZUCA

LIZUCA

Hiena

• Membri
  • 4129 Mesaje:

Postat 18 September 2008 - 07:29 AM

Va multumesc la toate.Azi la 1 ma invoiesc si o tai acasa.Atunci o sa ma hotarasc ce fac.Sa vedeti cum o sa fie la mine in bucatarie.Ca la Hirosima...........

#13 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8853 Mesaje:

Postat 18 September 2008 - 11:00 AM

Ce vrei sa pregatesti pana a urma Alice??

#14 LIZUCA

LIZUCA

Hiena

• Membri
  • 4129 Mesaje:

Postat 19 September 2008 - 10:07 AM

Am facut asa
-salata vinete
-ciuperci cu smantana
-piept pui cu susan, mac si simplu, ca snitelele
-piftelute
-aperitiv din ala in triunghi cu sunca si cascaval, cate un strat unul peste altul
-o salata de cartofi ca cea orientala
-un tort

#15 May

May

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12300 Mesaje:
  • Din:Madrid
  • Dispozitie:just fine :)

Postat 19 September 2008 - 03:41 PM

-aperitiv din ala in triunghi cu sunca si cascaval, cate un strat unul peste altul

:drool: se numeste ``dobos aperitiv`` din cate stiu eu. Ai ``lipit`` cu ceva straturile sau doar le-ai pus unele peste altele?

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi