Salt la continut

Fotografie

calorii mamaliga

• Please log in to reply
9 raspuns(uri) in acest subiect

#1 karina

karina

Amiba

• Membri
  • 8 Mesaje:

Postat 27 October 2008 - 03:48 PM

Cum se poate k mamaliga sa aiba numai 70 de kcal/ 100 g cum am gasit in tabel, aici, p site. Eu auzisem k are multe calorii mamaliga si de asta m am si ferit sa mananc. Ma lumineaza si pe mine cineva? :D mi se pare cam ireala valoarea asta calorica avand in vedere k malaiul are km 360 kcal/100 g. De unde sunt luate valorile?

PS: are cineva o dieta care nu infometeaza si a dat rezultate? as vrea sa slabesc vreo 4 kg cam intr-o luna. se poate? ;)

Sper sa raspunda cineva. Va pup si succes tuturor in lupta asta grea cu kg :hug:

#2 Katia

Katia

Ciocanitoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 329 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 27 October 2008 - 04:05 PM

Cum se poate k mamaliga sa aiba numai 70 de kcal/ 100 g cum am gasit in tabel, aici, p site. Eu auzisem k are multe calorii mamaliga si de asta m am si ferit sa mananc. Ma lumineaza si pe mine cineva? :D mi se pare cam ireala valoarea asta calorica avand in vedere k malaiul are km 360 kcal/100 g. De unde sunt luate valorile?

PS: are cineva o dieta care nu infometeaza si a dat rezultate? as vrea sa slabesc vreo 4 kg cam intr-o luna. se poate? ;)

Sper sa raspunda cineva. Va pup si succes tuturor in lupta asta grea cu kg :hug:

Am avut si eu curiozitatea asta....din cate stiu eu...mamaliga are cam tot atatea calorii cate are si painea...
Citeste prin jurnalele fetelor despre WW sau numara calorii...Asa alegi tu ce sa mananci....si obtii rezultatele pe care ti le doresti.....mai ales ca nu ai de slabit decat cateva kg.... Eu tin dieta de 90 de zile si ma simt foarte bine cu ea...singura problema este ca te limiteaza la o anumita categorie de alimente pe zi.... :doh:

#3 Becky

Becky

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 162 Mesaje:
  • Dispozitie:aiurita

Postat 27 October 2008 - 04:10 PM

M-am intrebat si eu candva cate calorii are mamaliga, si am gasit undeva ca 100 g faina de porumb = 350 kalorii.Eu am luat de buna informatia asta.

#4 May

May

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12300 Mesaje:
  • Din:Madrid
  • Dispozitie:just fine :)

Postat 27 October 2008 - 04:31 PM

Are 70 cal/100 g pt ca este vorba despre mamaliga gata preparata. Daca ai sa masori vreodata cata mamaliga iese din 100 g malai, ai sa ajungi tot pe aici ;)

#5 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7951 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 27 October 2008 - 05:59 PM

Buna, Karina!

Malaiul in sine are multe calorii, dar mamaliga presupune fierberea malaiului in apa. Apa este absorbita de malai, la fel cum se intampla si la paste de exemplu, iar densitatea calorica scade.

Mamaliga din tabelul nostru are aceleasi valori nutritionale ca si in bazele de date internationale (de exemplu calorieking), dar tine cont ca aceste valori sunt aproximate si depind de mai multi factori, cum ar fi: calitatea malaiului, cantitatea de apa in care se fierbe, timpul de fierbere. Insa in medie mamaliga asa are: 70 calorii/100 g.

Referitor la dieta, eu ti-as recomanda sa iti calculezi necesarul caloric zilnic si sa incerci apoi sa te incadrezi in numarul de calorii necesar pentru a slabi 0,5 kg/saptamana. In ritmul asta vei reusi sa slabesti sanatos, fara teama ca acele kilograme se vor intoarce. Nu stiu cate kilograme ai acum, ce inaltime sau varsta ai, dar 4 kg intr-o luna mi se par multe daca nu ai cel putin 20 kg de slabit.

#6 karina

karina

Amiba

• Membri
  • 8 Mesaje:

Postat 07 November 2008 - 06:35 PM

Buna, Karina!

Malaiul in sine are multe calorii, dar mamaliga presupune fierberea malaiului in apa. Apa este absorbita de malai, la fel cum se intampla si la paste de exemplu, iar densitatea calorica scade.

Mamaliga din tabelul nostru are aceleasi valori nutritionale ca si in bazele de date internationale (de exemplu calorieking), dar tine cont ca aceste valori sunt aproximate si depind de mai multi factori, cum ar fi: calitatea malaiului, cantitatea de apa in care se fierbe, timpul de fierbere. Insa in medie mamaliga asa are: 70 calorii/100 g.

Referitor la dieta, eu ti-as recomanda sa iti calculezi necesarul caloric zilnic si sa incerci apoi sa te incadrezi in numarul de calorii necesar pentru a slabi 0,5 kg/saptamana. In ritmul asta vei reusi sa slabesti sanatos, fara teama ca acele kilograme se vor intoarce. Nu stiu cate kilograme ai acum, ce inaltime sau varsta ai, dar 4 kg intr-o luna mi se par multe daca nu ai cel putin 20 kg de slabit.

Multumesc mult , Nessie! nu primisem nicio notificare ca mi s -a raspuns:D Cam atatea kg am de slabit , 4-5:D. Vara asta scapsem de ele , dar s-au intors :( . Recent , am zuit cum cas uplimentele cu crom ar ajuta la slabit, mai ales dak ai de dat jos putine kg. Suna interesant. Dak stiti ceva de asta , impartasiti-ne si noua.
Ms si celorlalte fete. :hug:

#7 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7951 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 07 November 2008 - 06:55 PM

Karina, daca vrei sa slabesti, iti recomand sa-ti faci un jurnal in care sa iti urmaresti progresele si in care sa iti poate da fetele sugestii. Fa un subiect nou la sectiunea de jurnale si pune titlul care ai vrea sail aiba jurnalul tau.

#8 karina

karina

Amiba

• Membri
  • 8 Mesaje:

Postat 10 November 2008 - 05:48 PM

Karina, daca vrei sa slabesti, iti recomand sa-ti faci un jurnal in care sa iti urmaresti progresele si in care sa iti poate da fetele sugestii. Fa un subiect nou la sectiunea de jurnale si pune titlul care ai vrea sail aiba jurnalul tau.

Tin de ceva timp(cateva luni) un jurnal in care scriu tot ce mananc si valoare calorica. Hmm, in ultimul timp am mancat f mult dovleac copt (uneori peste 1 kg/zi) si am inceput sa iau in greutate. De asta incep sa ma indoiesc k are doar 20 de calorii/ 100g , mai ales k e si foarte duulce si pur si simplu il ador.:D .....si mai am o pb: nu reusesc sa nu mananc glucide neamestecate cu lipide, fie k mananc alimentele glucido-lipidice, fie k la putin timp dupa ce am mancat o categorie de nutrienti , nu ma pot si abtine mananc si din cealalta. Stiu ca aceasta combinatie duce sigur la depunerea de tesut adipos, care la mine se vede predominant pe abdomen. De aceea , m-am gandit sa recurg la sedinte de electrostimulare. A mai facut cineva? as vrea sa aflu dak a avut rezultate. Mie mi e teama sa nu fac vergeturi (cand m-am ingrasat brusc mi-au aparut si le am si acum -sunt rosii) , altfel as fi recurs demult la aceasta metoda , care, altfel ,nu are alte contraindicatii ce ar putea sa ma afecteze.

#9 looperry

looperry

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 210 Mesaje:

Postat 21 February 2009 - 07:03 PM

in legatura cu caloriile de la mamaliga...am vazut chiar azi o emisiune in care un nutritionist spunea ca intr-adevar mamaliga are mai putine calorii decat painea...si spunea ca daca mamaliga e mai moale are de 4 ori mai putine calorii,iar daca e mai tare(vartoasa) are doar de 2 ori mai putine calorii...si un minus pe care l-a mai punctat a fost ca mamaliga se digera ceva mai greu decat painea...asa ca are si avantaje fata de paine...dar si dezavantaje :D

#10 Alexa

Alexa

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 56 Mesaje:

Postat 24 February 2009 - 03:15 AM

Cand am fost la nutritionist ultima data i-am pus si eu intrebarea asta. Mamaliga chiar nu are multe calorii si este foarte buna (la gust. Cu digestia stam mai prost...) :blushing:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi