Salt la continut

Fotografie

Sa curatam covoarele

• Please log in to reply
13 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Bindy

Bindy

Amiba

• Membri
  • 41 Mesaje:

Postat 24 July 2006 - 11:00 AM

Nu e cea mai placuta activitate, dar trebuie din cand in cand sa ne ocupam si de covoare. Cum le curatati? Doar dati cu aspiratorul? Folositi substante speciale pentru covoare? Ce anume? :huh: Eu m-am trezit ca as vrea un covor cu culori mai luminoase si nu stiu cum sa fac! :doh:

Oare firmele specializate de curatenie cu cat ti le curata?

#2 Bubble

Bubble

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:

Postat 24 July 2006 - 11:10 AM

Pai pe la mine prin casa se da cu BioCarpet (care miroase de-ti muta nasul :stinker: ) sau Vanish Carpet.
Nu stiu care e procedeul :unknw: ca de obicei cand simt ca se face curatenie, o tai! :valea:

#3 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3606 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 13 August 2006 - 11:38 PM

Eu ma gandeam sa-mi duc covorul la curatatorie, un Nufarul pentru covoare, ceva, trebuie sa existe.
Am incercat si eu sa- curat cu biocarpet si mare branza nu mi s-a parut. Doar ca miroase urat si strica mainile.

#4 ina_ceva

ina_ceva

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4770 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:...pufoasa..

Postat 16 August 2006 - 04:45 PM

Am auzit ca ar fi Vanish pentru curatat covoare.

#5 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 16 August 2006 - 04:51 PM

Ati apelat la serviciile unei firme specializate vreodata? Pe mine ma bate gandul, dar nu am gasit inca o firma care sa presteze pentru persoane fizice. Adevarul este ca nici nu am cautat prea mult. :p Poate imi spuneti voi una.
Si mi-as mai dori o femei sa faca macar o data pe luna curatenie in casa. :naughty: Cat o costa aveti idee?

#6 ina_ceva

ina_ceva

Hiena

• Membri
  • 4770 Mesaje:
  • Dispozitie:...pufoasa..

Postat 16 August 2006 - 05:08 PM

Am auzit de la o prietena : dc angajezi de la o firma sa vina sa-ti faca curat prin casa, costa cam 250 ron pe "sedinta"

#7 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • 3606 Mesaje:

Postat 17 August 2006 - 10:53 PM

Ati apelat la serviciile unei firme specializate vreodata? Pe mine ma bate gandul, dar nu am gasit inca o firma care sa presteze pentru persoane fizice. Adevarul este ca nici nu am cautat prea mult. :p Poate imi spuneti voi una.
Si mi-as mai dori o femei sa faca macar o data pe luna curatenie in casa. :naughty: Cat o costa aveti idee?

Femeia la curatenie costa in jur de 300 RON pe luna si vine saptamanal. Dar depinde mult de femeie. Am prieteni care platesc femeie si fac curat in urma ei. :)) :))

#8 Tulip

Tulip

Hiena

• Membri
  • 4008 Mesaje:

Postat 27 November 2006 - 10:22 PM

Folosesc solutie de curatat covorul de la Amway....sunt incantata! :cheer: :cheer: :cheer:

#9 viky

viky

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 68 Mesaje:

Postat 11 November 2007 - 04:09 PM

am apelat la firma specializata si cred ca au dat doar cu un aspirator din ala cu spalare...dar au dat numai cu apa....
nu mi-a placut...
asa ca scot covorul pe batator, il altoiec cum trebuie si apoi oil frec cu biocarpet, il bag in casa si-l aspir...
si iata ca am facut economie

#10 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 12 November 2007 - 11:16 AM

am apelat la firma specializata si cred ca au dat doar cu un aspirator din ala cu spalare...dar au dat numai cu apa....
nu mi-a placut...
asa ca scot covorul pe batator, il altoiec cum trebuie si apoi oil frec cu biocarpet, il bag in casa si-l aspir...
si iata ca am facut economie

Si pentru asta cred ca iti trebui o zi. :wacko: Eu m-as gandi la o firma specializata pentru ca nu am timp... :sorry:

#11 viky

viky

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 68 Mesaje:

Postat 12 November 2007 - 01:07 PM

ai dreptate
imi trebuie o zi, sau mai multe daca vreau curatenie generala
dar nu intotdeauna esti multumit de serviciile unei firme

#12 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 22 November 2007 - 09:00 PM

Folosesc solutie de curatat covorul de la Amway....sunt incantata! :cheer: :cheer: :cheer:

Am si eu dar se pare ca la covorul meu trebuie sa apelez la o firma!
M-a pus [*****] sa iau covor deschis la culoare cu flori si mai deschise!! :doh:

#13 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 23 November 2007 - 05:32 PM

Io am langa mine 2 spalatorii auto si am vazut ca toata vara au spalat covoare.
E bun sistemul ala de la Amway, dar mai economic e cu Biocarpet.
Se pune intr0un lighean o solutzie concentrata, apoi cu un burete de plastic, gen floare, sau cu o bucata veche de perdea prinsa la mijloc ca un burete, se agita solutia sa faca cat mai multa spuma.
Pe covorul aspirat se aplica spuma, se lasa 2-3 ore sa se usuce apoi se aspira iar.
Asta daca nu ai aparatul de intins spuma.
Unde sunt pete se curatza cu o laveta imbibata cu solutzie nediluata.
Dar o sa va doara genunchii si din lipsa de antrenament o sa va julitzi mainile.
Solutzia ajutorul cuiva "specializat"
O femeie o zi costa intre 50 de lei pana la 200 lei, depinde de pretentzii.

#14 alexandracoroi

alexandracoroi

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 09 February 2011 - 01:03 PM

Io am langa mine 2 spalatorii auto si am vazut ca toata vara au spalat covoare.

Am spalat eu odata covorul la spalatorie auto, mi l-au facut varza. Nu mi-au spus ca nu-l bat inainte de spalare si eu l-am dus asa. au imbibat mai mult praful in el, mai degraba l-au patat de "noroiul" care a tasnit dupa ce au dat cu jetul.

Dupa ce am dat vreo 450 mii la spalatoria auto, l-am dus la o curatatorie (nu stiu cum ii spune, este in carefour orhidea) si mi l-au facut ca nou, am vazut ca acum au reducere la spalat covoare.

Sfatul meu - nu duceti la spalatorii auto pentru ca daca iti strica covorul, nu ai cui te plange. si pentru 100 de mii nu merita sa strici bunatate de covor. ;)

Va pup

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi