Salt la continut

Fotografie

Admiterea la facultate

• Please log in to reply
19 raspuns(uri) in acest subiect

#1 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:
  • Din:The Land of Laughs
  • Dispozitie:Never Felt Better !
  • Sex:Feminin

Postat 22 July 2006 - 07:38 PM

bunaa !

da` chiar.. :) am zis ca te intreb de multe ori,dar mereu am uitat..

ce facultate ai terminat? (just curious)

:tease: tae bo il poti face si acasa.... :) cu download ilegal de pe dc++ of course :rolleyes:
ai fost la plaja? oaaa..norocoaso :doh: o sa merg si eu peste 1 sapt,cand plec la mare..si parka vad ca fix atunci o sa se strice vremea :angry:

Nota moderatorului: Pentru ca deja s-a inchegat o discutie in toata regula, am mutat aici mesajele respective de la "Jurnal de bord". Discutie placuta si fructuoasa in continuare!

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 24 July 2006 - 10:35 AM

Dia, am terminat ASE-ul, iar ca facultati "Finante, banci...." si "Marketing". Parerile mele sunt si bune si rele... Ma gandesc ca te preocupa deja ce vei face anul viitor si intrebi in stanga si-n dreapta. (zic eu :huh: ) Daca vrei sa dezvoltam subiectul, propun un topic nou la Educatie.

Cu tae bo acasa e greu rau. :blushing: Imi e mie greu sa ma urc pe bicilcleta pentru 15 min, dar sa incarc fisierul si sa muncesc 1h :doh:

Cu plaja nu am rezolvat nimic. :mellow: Speram si eu sa se vada ceva acolo, sa nu mai fiu branza, dar nimic. Am stat la soare vreo 2 ore (16:00-18:00), m-am incalzit, m-am dat cu crema, m-am intors pe toate partile ca al rotisor si nimic. :baby: Poate weekendul viitor am parte de mare, cine stie? :D

#3 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:

Postat 26 July 2006 - 08:05 PM

Dia, am terminat ASE-ul, iar ca facultati "Finante, banci...." si "Marketing". Parerile mele sunt si bune si rele... Ma gandesc ca te preocupa deja ce vei face anul viitor si intrebi in stanga si-n dreapta. (zic eu :huh: ) Daca vrei sa dezvoltam subiectul, propun un topic nou la Educatie.

Cu tae bo acasa e greu rau. :blushing: Imi e mie greu sa ma urc pe bicilcleta pentru 15 min, dar sa incarc fisierul si sa muncesc 1h :doh:

Cu plaja nu am rezolvat nimic. :mellow: Speram si eu sa se vada ceva acolo, sa nu mai fiu branza, dar nimic. Am stat la soare vreo 2 ore (16:00-18:00), m-am incalzit, m-am dat cu crema, m-am intors pe toate partile ca al rotisor si nimic. :baby: Poate weekendul viitor am parte de mare, cine stie? :D

ahh,topicuri noi... :unsure: nush,parca in <intimitatea> jurnalului tau discutam altfel...acolo la 'educatie' am vazut subiecte despre tacamuri si calificari.....

oao,2 facultati ? si master ai facut ?
ma gandisem la ase..dar deh..mai "grele" cu intratul :doh:
ce pareri ai ?
pls pretty pls.. zi-mi asa,ca idee, "+"uri si "-"uri,, :rolleyes:
la finante nu a fost greu ? n-ati mancat matematica pe paine?
marketingul cum ti s-a parut? :p m-ar tenta,numai ca nu prea stiu cu ce se mananca
dupa terminarea facultatii,ce sanse reale de angajare ai ? si unde ?
banuiesc ca daca termini managementul,de exemplu,nu te ia nimeni direct pe post de manager general.. sau cu finantele,daca n-ai pile serioase pe la vreo banca -cel putin asa e in Craiova,slabe sanse sa gasesti vreun post..la fel cu REI...care sunt sansele ca din sute de studenti,sa fii ales printre cei 10 care se vor duce prin delegatii cu guvernul,etc (asa am auzit) ?
acum esti angajata pe specializarea pe care ai urmat-o -una din ele- ?

la plaja ai stat 2 ore? si de la 4la 6? :rolleyes: how about plaja si de dimineata,si mai mult de 2ore?
ce produse de plaja folosesti ? :tease: eu si cu reincarnarea lu` Creanga din mine (glumeam,desigur) am castigat pe ele.ro,la un concurs de articole,un set de produse de la Elmiplant (un ulei si 2emulsii pt inainte si dupa plaja)

:cheer: ziceai ceva de mare ? in weekendu asta ajung si eu p`acolo..poate ne vedem :blushing: ce zici ?

pupici

#4 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10595 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...

Postat 27 July 2006 - 07:39 AM

Salut Gabit.Am trecut sa-ti las un pupic.

Diabolika vreai sa intri la facultate?Citi ani ai tu?

#5 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 27 July 2006 - 10:48 AM

Dia, Finante e facultatea de baza, iar Marketingul e master.

La ASE se intra mai greu (sau cel putin asa era in tineretile mele :unsure: ) si se iese usor, spre deosebire de Poli de exemplu, unde se zice ca intra cine vrea si iesi cine poate. :p

Examenul in sine nu a fost extraordinar, pentru ca lucrasem mult, dar foarte stranse mediile. Stiu ca erau pe o sutime si cate 2-3 oameni si pentru ultimul loc s-a facut diferentierea in functie de media de la BAC. :wacko:

Profesorii sunt ok, ai sanse sa faci cu personalitati, directori de la banci, minstri etc, dar..ca peste tot mai sunt si uscaciuni care iti fac viata amara la cate o matareie care chiar nu te intereseaza; cum am patit eu la sport. :mellow:

De matematica nu scapi toata facultatea daca dai la Finante sau la Cibernetica (daca se mai face) sau cum s-o numi acum Statistica, in rest, faci primul an ca toata lumea si gata! :salut: Sanse de angajare in banca sunt, chiar am avut vreo 3-4, dar nu m-au tentat. Chiar daca pare jobul perfect, nu e, iar banii sunt sub nivelul pe care il gasesti la alte firme. Parerea mea e ca cele mai mari sanse de angajare le ai daca faci Finante, pentru ca inveti din toate celelalte cate ceva si te poti angaja in orice domeniu economic. ;)

Programul la ore e lejer, poti sa-ti iei si un part time daca te tenteaza, iar materiile cu prezente obligatorii sunt putine, 1-2 pe an poate. :D

Marketingul a fost mai mult un gargaune de-al meu, datr nu o sa profesez niciodata in domeniu, pentur ca se intra foarte greu la o firma de publicitate. Ma ajuta in viata de zi cu zi si in propria afacere daca o sa fie cazul.

Ziceai ceva de REI si angajare la guvern. :tease: Ia-ti gandul! Era o statistica in anul IV in care se zicea ca din cei care termina ASE-ul 7-8% lucreaza efectiv pe ce au terminat. Eu am avut noroc si dupa ce am termiant am lucrat fix pe materia de baza de Finante (Pietele financiare ale intreprinderilor) si am facut 1,5 ani studii de fezabilitate pentru fondurile europene (daca iti spune ceva chestia asta :wacko: ). La job-ul actual nu am treba cu ASE-ul. :salut:

Ti-am facut capul calendar! Ma opresc aici, dar daca ma ai intrebari, cu placere iti raspund! :grin:

#6 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:

Postat 27 July 2006 - 03:05 PM

maaaaaan :sorry:

-cu admiterea imi fac probleme,am lacune mari la matematica+media din 9-12 imi iese sub 9 (deh,rebela si lenesa de mine...de ce sa-si toceasca neuronii invatand la materii care nu-i plac.... :oo: )...dar incerc sa fiu optimista,sa sper ca o sa iau peste 9.50 la bac si la mate sa recuperez....

-la sport ce ai patit ?

- :oo: nu stiu in ce masura ma atrag Finantele..si decat sa-mi blestem zilele pt o alegere nepotrivita (cum am facut in liceu,ca sunt la mate info intensiv-info si fac 7ore pe saptamana jegul ala de pascal.. bleahhhh :bad: ) .... parca nu sunt asa entuziasmata la gandul ca voi manca matematica pe paine :) + kestii trestii din domeniul bancar... :oo: parca un management sau marketing,unde conteaza si originalitatea ideilor -cred- m-ar tenta mai mult....

-apropo de part-time joburi....cate ore se lucreaza? intre cat si cat? ma gandeam sa-mi iau chiar din primul an de facultate,dar nush cat de repede o sa ma acomodez...+ca sunt si 4sesiuni pe an
ah,si cu cazarea cum ai facut? eu ma gandeam la camin..dar am auzit ca se intra greu,pe pile....

-cum ti s-a parut marketingul ?

-la jobul actual nu mai ai treaba cu aseul ? doar 7-8% lucreaza efectiv pe ce au terminat? oao...!

-certificatul cambridge ti-a folosit la ceva? la vreo bursa,la vreun cv... ?
eu aflu raspunsurile la test la inceputul lui august...damn it,sper sa nu-l fi picat :mascat:

-daca ar fi sa dai din nou admiterea...ai opta pt ase sau alt fac ?

:floare: merci pt bunavointa de a raspunde la intrebari..

:fool: i`m just so worried about my future....

#7 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 27 July 2006 - 03:27 PM

Te cred ca iti e teama ca esti la rascruce de drum si trebuie sa faci o alegere importanta.

Cu sportul epoveste lunga, dar rezumatul: la sport e doar admis/respins, fara nota, iar admis se da pe baza prezentelor. Eram anul II si am vrut sa ma duc la o marire, care mi-a fost refuzata pentru ca am restante :o ...la sport! :angry:

Daca nu te atrag finantele nu te duce, dar la management de exemplu, dupa ce termini constati ca nu ai invatat nimic sau mai bine spus nu poti sa faci nimic concret. Managementul e o facultate care scoate sefi pe banda rulanta! :doh: Prietena mea care a facut management abia si-a gasit de lucru pe un post de agent imobiliar (nu de teren, dar oricum) so...foarte greu iti gasesti de lucru dupa ce termini daca nu ai pile.

Marketingul e interesant, dar fara aplicabilitate! :grin: Ce am invatat eu este cum sta traba in State, ceea ce e = 0 pe piata din Romania. Asta la master; poate la facultate o fi mai bine. :huh:

Cambridge-ul mi-a folosit la CV si la prima angajare si la cea actuala. Si eu am avut griji mari pana am aflat raspunsul pentru ca au fost niste minuni la examen... :doh:

Daca ar fi sa dau din nou? Tot la finante as da! Mie mi-ar fi placut Medicina veterinara sau Automatica la Poli, dar din motive de chimie/fizica nu s-a putut. :sorry:

La part time lucrezi cat te intelegi cu seful. Eu aveam un job in care tineam evidenta primara la un restaurant si trebuia ca la sfarsitul saptamanii sa fie toate actele in regule; le faceam cand aveam chef si unde vroiam (acasa, la restaurant).

Cu cazarea ai dreptate! E foarte greu de luat ceva bun, iar din primul an nici sa nu te gandesti. Poate doar daca iti cumperi locul.

#8 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:

Postat 27 July 2006 - 03:59 PM

:crying: :cry: :crying:

#9 aki

aki

Yeti

• Membri
  • 10595 Mesaje:

Postat 27 July 2006 - 04:04 PM

Te-am intrebat ceva mai sus :hug:

#10 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:

Postat 27 July 2006 - 06:39 PM

scuze,am uitat sa raspund :hug:

am aproape 18 ani si anul viitor o sa dau bacul,dupa care urmeaza admiterea la facultate.... :unsure:

:valea:

Acest mesaj a fost editat de DIAbolica: 27 July 2006 - 06:40 PM

#11 aki

aki

Yeti

• Membri
  • 10595 Mesaje:

Postat 28 July 2006 - 06:58 AM

scuze,am uitat sa raspund :hug:

am aproape 18 ani si anul viitor o sa dau bacul,dupa care urmeaza admiterea la facultate.... :unsure:

:valea:

Acum e clar.Bafta si mult curaj :hug:

#12 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:

Postat 28 July 2006 - 06:59 AM

saru`mana :grin: :hug:

#13 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 28 July 2006 - 09:40 AM

Nu trebuie sa plangi! Eu sunt chiar incantata ca am facut facultatea asta. Iti spun ca e mult mai bine ca in alte parti. Daca ar fi fost sa aleg medicina si acum as fi fost la scoala si cand as fi terminat nu as fi avut unde sa ma angajez, iar bani de cabinet particulat nu am.

#14 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:

Postat 28 July 2006 - 10:38 AM

:cry: uffffffff

cel mai mult din tot ce mi-ai zis m-a intrigat partea cu prietena ta,care dupa ce a terminat managamentul, lucreaza ca agent imobiliar

taik`meo are agentie imobiliara, wtf , imi tocesc neuronii ani de zile ca sa obtin un job pe care l-ar obtine si altii fara facultate?

it is not f...king right :angry:

daca nu intru la ase,o sa raman probabil in Craiova, la litere - engleza-spaniola sau la comunicare si relatii publice (desi habar n-am cu ce se mananca)...

man,life sucks :oo:

#15 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 28 July 2006 - 10:54 AM

Aaaa, stai putin ca se schimba problema! :D
Daca deja esti o viitoate mostenitoare a unei companii, e chiar indicat sa faci management sau marketing. Prietena mea nu avea nimic, se intretinea singura si nu a avut de ales. Acum, gandeste-te si tu: ai pune pe cineva care abia a absolvit Managementul sa-ti conduca afacerea in care ai investit timp si bani? Evident ca nu! Dar cand e afacerea ta, e mai bine sa cunosti principiile de baza so go for it!

In cazul tau eu as recomanda marketingul, pentru ca la management se cam pune accentul pe societatile gigant, intreprinderi ex-comuniste. :huh: Asa era cand facea prietena mea; poate s-a mai schimbat situatia.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi