Salt la continut

Fotografie

Making a difference... one CPU at a time!

• Please log in to reply
2 raspuns(uri) in acest subiect

#1 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.
  • Sex:Masculin

Postat 30 July 2006 - 04:01 PM

Now you can volunteer your computer's excess compute resources to take on one of modern science's greatest challenges: Unraveling the protein structures hidden inside the Human Genome...

Grid.org is the largest global research resource in operation, securely executing distributed projects like cancer and smallpox research...

By supporting grid.org, your computer's processor will help power drug discovery projects that otherwise would be too costly and time-consuming to undertake...

Linku-i aici:
http://www.grid.org/projects/

Spre deosebire de SETI care are un program similar, chestia asta mi-am instalat-o. Sper sa fie de folos. Cuiva. :oo:

:salut:

#2 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 02 August 2006 - 08:36 PM

Da, si imi instalasem programul ala de la SETI. Problema e ca daca nu sunt trustworthy, programele de genul asta pot fi folosite de hackeri pentru a lansa atacuri DDoS. (Destributed Denial of Service - toate aceste calculatoare care au programul instalat se conecteaza in acelasi timp, pentru cateva minute - sau pana cade - la un site anume, generand un trafic imens si deci cauzand caderea serverului ce gazduieste site-ul)

Dar, in general, ideea mi se pare foarte buna. Sa dam fiecare cate putin pentru a duce omenirea mai departe. Ca si donatiile de sange. Numai ca mai putin dureros. :)

#3 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.

Postat 02 August 2006 - 08:54 PM

... Problema e ca daca nu sunt trustworthy, programele de genul asta pot fi folosite de hackeri pentru a lansa atacuri DDoS. ...

Pai n-am zis sa-l instalati doar la recomadarea mea. E decizia voastra. Am destula experienta pe net, recunosc ca ma pot insela, dar la programul in cauza nu-mi miroase nimic rau. Parerea mea. Hac. :salut:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi