Salt la continut

Fotografie

SA SARIM COARDA!

• Please log in to reply
19 raspuns(uri) in acest subiect

#1 mary17

mary17

Amiba

• Membri
  • 47 Mesaje:
  • Dispozitie:rau:((
  • Sex:Feminin

Postat 05 May 2009 - 04:40 PM

Saritul corzii este extrem de bun pentru tonifierea musculaturii.Se lucreaza toate grupele musculare arzandu-se in 30 de min in jur de 350 de calorii

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7949 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 05 May 2009 - 07:00 PM

Suna cam ciudat "un joc pentru adulti" :tease: . Eu i-as spune ca este un joc pentru copii si un sport pentru adulti.

Foarte eficienta coarda, dar din pacate e greu de folosit daca stai la bloc. Nu ai spatiu in casa sau daca ai, te stiu toti vecinii. :doh: Eu am primit o coarda cadou, dar nu am folosit-o decat o singura data, cand mi-au zburat toate foile de pe o masa.

#3 mary17

mary17

Amiba

• Membri
  • 47 Mesaje:
  • Dispozitie:rau:((

Postat 05 May 2009 - 09:44 PM

daca stai la bloc e cam nasol cu vecinii...asa e!eu una stau la casa si pot practica ''sportul''asta care imi place atat de mult:X.Asta e unul din secretele mele pt a ma mentine in forma,de fiecare data cand depasesc numarul de calorii pe care tr sa le consum zilnic sar coarda o jum de ora sau o ora depinde :D..cu pauza binenteles!si uite asa reusesc sa ma mentin!:D

#4 ceria

ceria

Amiba

• Membri
  • 13 Mesaje:

Postat 15 June 2009 - 09:42 PM

Hop si eu!Cred ca as putea sari coarda si asa as arde ceva calorii mai ales ca stau la curte si mi-as mai imbunatatii si conditia fizica,caci de cand cu greutatea asta obosesc si cand merg spre frigider.O IDEE FOARTE BUNA pentru cele care au posibilitatea asta.

#5 emu

emu

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1150 Mesaje:
  • Din:NC

Postat 16 June 2009 - 04:22 AM

Va felicit pe cele care reusiti sa sariti coarda fara efecte secundare asupra picioarelor. Eu am vreo 10 kg in plus (mai bine zis trebuie sa scad 2 marimi la haine) si incerc sa alerg si sa lucrez cu greutati cateva zile pe saptamana. Am incercat si coarda, vreo 30 de secunde maxim pe zi :)), timp de 2 zile (acum o luna) si mi-a cauzat dureri insuportabile la nivelul genunchiului si tibiei la piciorul drept. Timp de 1 saptamana abia am reusit sa merg normal :( N-am mai incercat de atunci... am pus asta pe seama supra greutatii, ca nu-mi amintesc sa fi avut vreodata probleme cu saritul corzii.

Spor la sarit celor care practicati ;)

#6 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7949 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 16 June 2009 - 08:27 AM

Emu, cred ca ai patit asa pentru ca nu te-ai incalzit suficient. Ca inainte de orice sport, trebuie sa te incalzesti foarte bine, cu accent pe picioare. Incaltarile sunt foarte importante sa amortizeze impactul si la fel suprafata pe care sari. De preferat ar fi sa sari coarda pe pamant, iarba, nisip, nu asfalt.

#7 emu

emu

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1150 Mesaje:
  • Din:NC

Postat 20 June 2009 - 04:36 AM

Ai dreptate. Nici nu m-am gandit la asta... la sala fac ca la carte. De vreme ce n-am sarit coarda acolo nu m-am gandit si la incalzire. Multumesc de raspuns, o sa pun in aplicare daca ma reapuc de sportul asta.

#8 misha22

misha22

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 23 July 2009 - 11:47 PM

eu am aproape 2 luni de cand "sar coarda". mi-am cumparat o coarda electronica pentru fitness ca sa fac exercitii acasa, nu am timp de mers la sala. Aceasta coarda numara sariturile si calculeaza numarul de calorii consumate. [*****]
pentru cei care nu au timp de sport, ca mine, se merita sa ai in casa aceasta coarda.

Acest mesaj a fost editat de Nessie: 24 July 2009 - 08:45 AM

#9 Agota

Agota

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 07 January 2010 - 12:01 PM

Salut,

Cand eram mici saream coarda zilnic. Imi placea la nebunie. Acum 3 saptamani mi-am cumparat o coarda roz si astept cu nerabdare sa o incerc. Problema e ca stau la bloc...

#10 Isha

Isha

Amiba

• Membri
  • 3 Mesaje:
  • Dispozitie:Magnific

Postat 30 January 2010 - 10:18 AM

Intr-adevar, coarda este benefica tuturor grupelor de muschi, insa mare atentie! Nu incepeti exercitiul fara o incalzire in prealabil. In sens contrar, nu va veti putea ridica din pat in urmatoarele 2-3 zile :lol2: . Este foarte utila oriunde, am prietene care au slabit enorm cu 30 minute zilnic de sarit coarda. Succes! :grin:

#11 adde

adde

Amiba

• Membri
  • 20 Mesaje:

Postat 09 February 2010 - 11:21 PM

am sarit si eu coarda asta vara...timp de o luna...zilnic...dar n-am ajuns la performanta de 30 de minute.
dupa 10 minute eram lesinata chiar daca o faceam zilnic si am trecut de etapa cu febra musculara.
voi pe bune sariti 30 de minute?

#12 Nomsy888

Nomsy888

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 20 February 2010 - 04:37 PM

Salut tuturor. :)
Coarda chiar merita incercata. :cheer: Perseverati si veti vedea ca dupa jumatate de ora zilnica de sarit in continuu veti fi transpirati :)) , si va veti simti regenerati si usurati, iar in cateva luni veti avea niste gambe frumoase. :w00t:
Eu am inceput sa sar din vara anului 2009 si m-a ajutat enorm. :yahoo: La inceput e greu intr-adevar dar va sugerez sa va puneti niste muzica ritmata :naughty: (eu am bagat un album house ritmat)si incercati sa mentineti ritmul saritului cu ritmul muzicii. Si beti mult ceai fara zahar. ;)
Inainte de a incepe sa sar coarda am avut aprox 67 kg, iar acum am cu 10 mai putin.
Succes tuturor si nu renuntati!!! :cheer: :cheer:

#13 BlackCherry

BlackCherry

Amiba

• Membri
  • 11 Mesaje:
  • Dispozitie:Feeling awsome!

Postat 30 June 2011 - 12:40 PM

Coarda is the BEST! desi nu am mai sarit de vreo jumatate de an , stiu ca cel mai mult m-a ajutat sa slabesc coarda , deci ii sunt fidela.
Eu nu faceam 30 de minute in continuu...de fapt eu faceam cate 100 de sarituri de 5 ori si alternam cu 20 de genoflexiuni si 20 de abdomene (ca un fel de pauza ;) ) dar ca si timp cam 30-40 de minute imi lua.

Se ard multe calorii sarind coarda si nu as renunta la ea deloc. E cel mai eficient workout pe care il stiu :D

Acest mesaj a fost editat de BlackCherry: 30 June 2011 - 12:41 PM

#14 Guest_LadyMadena_*

Guest_LadyMadena_*
  • Guests

Postat 25 January 2012 - 07:16 PM

Este foarta buna coarda ,dar aveti grija sa aveti incaltaminte potrivita ca altfel s-ar putea sa va distrugeti genunchii,mai ales fetele cu multe kilograme in plus!!!

#15 Marra

Marra

Amiba

• Membri
  • 29 Mesaje:

Postat 07 February 2012 - 07:15 PM

Si mie imi place sa sar coarda,foarte mult!!! :yahoo:

2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi