Salt la continut

Fotografie

Dinozaurii

• Please log in to reply
3 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 11 August 2006 - 06:16 PM

Subiectul dinozaurilor a fost mereu discutat de catre crestini in stransa legatura cu varsta Pamantului. Cei care cred ca Pamantul este vechi de milioane de ani, spun ca nu exista dovezi despre dinozauri in Biblie pentru ca acestia au disparut cu mult inainte ca primii oameni sa fi existat. Cei care cred intr-o varsta mai mica a Pamantului sunt de parere ca dinozaurii sunt prezenti in Biblie, dar niciodata sub aceasta denumire. deci, ce spune Biblia?

Biblia foloseste cuvantul ebraic tanniyn. „Tanniyn” care este tradus diferit in engleza in variantele existente ale Bibliei: uneori apare ca „balaur de mare”, alteori ca „sarpe”. Cel mai frecvent este tradus prin „dragon”. Aceste creaturi sunt prezentate de 30 de ori in Vechiul Testament atat pe uscat cat si pe apa.

In afara de mentionarea acestor reptile-gigant aproape treizeci de ori pe parcursul Vechiului Testament, Biblia prezinta o serie de creaturi care i-a determinat pe unii sa creada ca scriitorii ar fi putut descrie in acest fel dinozaurii. Despre Behemoth (sau "hipopotam" in alte traduceri) se spune ca este cea mai mareata dintre toate creaturile lui Dumnezeu, un gigant a carui coada este asemanata cu un cedru (Iov 40:15). Unii cercetatori au incercat sa identifice Behemoth fie ca elefant fie ca hipopotam, altii au indicat ca elefantii si hipopotamii au cozi foarte subtiri. Dinozauri ca Brachiosaurus si Diplodocus, pe de alta parte, au cozi uriase ce pot fi usor comparate cu un cedru.

In concluzie, exista dinozauri in Biblie? Raspunsul depinde de interpretarea data dovezilor disponibile si de perspectiva asupra lumii inconjuratoare. Eu personal cred in interpretarea vechimii mai mici a Pamantului si a faptul ca dinozaurii si oamenii au coexistat. De ce au disparut? Unii spun ca datorita schimbarilor dramatice ale mediului dupa Potop, altii datorita faptului ca au fost vanati necontenit de catre om pana la exterminare. Adevarul numai Dumnezeu il stie! :)

#2 alandana

alandana

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1082 Mesaje:
  • Sex:Feminin
  • Inaltime (cm):163
  • Greutate maxima:60
  • Greutate curenta:55
  • Greutate dorita:50

Postat 11 August 2006 - 06:43 PM

Eu stiam ca dinozaurii au disparut cu mult timp inainte de aparitia omului pe pamant. ( ceva gen milioane de ani)

#3 energie07

energie07

Amiba

• Membri
  • 17 Mesaje:
  • Din:Baia Mare
  • Sex:Masculin

Postat 15 January 2008 - 12:51 PM

Adevarul e ca n-au mai avut loc in Arca asa ca s-au inecat :)
Chiar credeti ca oamenii au coexistat cu dinozaurii?
Daca dinozaurii au disparut inainte de aparitia omului care e explicatia? Dumnezeu s-a jucat 2 milioane de ani cu dinozaurii si cand s-a plictisit l-a creat pe Adam?
Stiu raspunsul: nimeni nu poate sau nu are dreptul sa stie modul de actiune al lui Dumnezeu.

#4 kotikliuda

kotikliuda

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 20 March 2008 - 04:08 PM

Adevarul e ca n-au mai avut loc in Arca asa ca s-au inecat :)
Chiar credeti ca oamenii au coexistat cu dinozaurii?
Daca dinozaurii au disparut inainte de aparitia omului care e explicatia? Dumnezeu s-a jucat 2 milioane de ani cu dinozaurii si cand s-a plictisit l-a creat pe Adam?
Stiu raspunsul: nimeni nu poate sau nu are dreptul sa stie modul de actiune al lui Dumnezeu.

De unde sau luat dinozaurii si de ce au disparut? buna intrebare dar are raspuns la fel ca si celelalte intrebari.Desi altii cred ca pamintul are milioane de ani de cind exista totusi nu sint de acord ,din punct de vedere religios pamintul are virsta de peste 7000 de ani,savantii privesc la asta de sub alt punct de vedere,luind in consideratie ca s-a cercetat unele pietre si descoperirile geologice,spunind ca virsta pamintului eate de milioane de ani dar de unde pot sti ei care este viteza evolutiei . Ei nu pot afirma ca viteza in care au avoluat dinozaurii era constanta.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi