Salt la continut

Fotografie

Lactate degresate

• Please log in to reply
8 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7951 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 19 June 2009 - 09:50 PM

Eliminarea grasimilor din alimentatie este, poate, unul din primii pasi pe care esti tentat/tentata sa il faci atunci cand vrei sa slabesti cele cateva kilograme care te deranjeaza. Acesta a fost si sfatul oferit de multi doctori pentru o lunga perioada si poate inca este dat de cativa dintre ei care aleg sa foloseasca metodele invatate in tinerete, fara a se informa continuu de descoperirile recente in materie de nutritie.

Doua portii de lactate pe zi sunt adesea recomandate in diete, pentru ca sunt considerate sanatoase. Din dorinta de a taia cat mai mult din aportul caloric, insa, poate vei alege iaurtul cu 0% grasime. In teorie, produsele degresate suna bine. Aportul caloric adus de 100g iaurt degresat este putin mai mic decat cel al unui iaurt integral, dar beneficiile aduse sunt minime.

Au fost facute studii de catre oamenii de stiinta pentru a determina daca lactatele degresate sunt mai bune decat cele cu cateva procente de grasimi. O sa prezint doar concluziile studiilor pentru a nu va plictisi, iar cele interesate de mai multe detalii pot cauta pe internet sau sa intrebe aici.

De ce sunt mai bune lactatele cu putina grasime:
  • grasimea din lactate este una dintre cele mai bogate surse de acid linoleic conjugat (CLA), care ajuta la arderea depozitelor de grasime din corp
  • dupe ce ai mancat un iaurt integral, zaharul din el este mult mai lent absorbit decat dupa un iaurt degresat. Rezultatul este un nivel mai scazut de cortizon si insulina
  • lactatele integrale reduc riscul aparitiei unuor tipuri de cancer (de san, uterin)
  • prin procesul de eliminare a grasimilor din lactate, o parte din mineralele si vitaminele care il fac sa fie sanatos sunt si ele eliminate.
Daca te vei uita la continutul caloric pentru 100g iaurt degresat si 100g iaurt integral, vei vedea ca diferenta este foarte mica:

Iaurt usor 1,5% Fulga - 100 grame, 44 calorii, 3.2 proteine, 1.5 lipide, 4.5 carbohidrati, 0 fibre
Iaurt 0% Milli - 100 grame, 32 calorii, 3.6 proteine, 0.1 lipide, 4 carbohidrati, 0 fibre

Cum s-ar putea arde prin miscare diferenta de 12 calorii pentru o persoana de 65 kg? Cu ajutorul http://calorii.onede...-consumate.html am calculat urmatoarele activitati:
  • 3 min de activitati casnice
    sau
  • 2-3 min de mers usor
    sau
  • 5 min de spalat vasele
    sau
  • 1 min urcat scarile - ai ajunge pana la etajul 3-4
    sau
  • 4 min de spalat pe dinti
In concluzie:
Chiar daca grasimile din lactate au efecte benefice, atentie, nu exagera! Cand este vorba de nutritie, moderatia este cheia reusitei! Alege lactatele cu un procent mediu de grasime, pentru ca grasimile saturate (cele de origine animala) in exces pot cauza si ele probleme. Fii moderata, nu exagere nici intr-o parte, nici in cealalta, alege lactatele cu 1-2% grasime si ai grija la cantitati.

#2 spatzi

spatzi

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6719 Mesaje:
  • Din:BY
  • Dispozitie:sporty...

Postat 20 June 2009 - 04:20 PM

Cred ca ai vrut sa scrii " de ce sunt mai bune lactatele integrale"...sau am inteles eu gresit ce inseamna lactate integrale :oo:
Inteleg ca indicat este un procent de 1-2% grasime, acestea sunt considerate integrale? Eu cumpar mereu 1,5% si scrie ca sunt light :oo: Integral inseamna nedegresat...sau cum e cu lactatele? Chiar ma intereseaza subiectul. :floare:

Acest mesaj a fost editat de spatzi: 20 June 2009 - 04:21 PM

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7951 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 22 June 2009 - 06:53 AM

Am scris "lactatele cu putina grasime" pentru a le diferentia de cele cu 0% grasime si de cele cu peste 3%. In comert gasesti lactate de 3 tipuri:
- 0% grasime (sau degresate)
- 1-2% grasime (care pot fi considerate light, dar nu sunt la extrema de 0%)
- peste 3% grasime (numite si integrale)

Daca alegi lactatele cu 1-2% grasime e foarte bine.

#4 spatzi

spatzi

Jaguar

• Membri
  • 6719 Mesaje:
  • Din:BY
  • Dispozitie:sporty...

Postat 22 June 2009 - 01:25 PM

:unsure: Multumesc, Nessie. Cred ca am citit eu gresit, ca acum recitind are logica ce zici :)

#5 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 21 August 2009 - 07:33 AM

Mie imi plac produsele astea:
Iaurt Boni 0.1% - 100 grame, 28 calorii, 3.2 proteine, 0.1 lipide, 3.7 carbohidrati, 0 fibre
Iaurt Boni 2.8% - 100 grame, 57 calorii, 3.2 proteine, 2.8 lipide, 3.7 carbohidrati, 0 fibre

Imi plac pentru ca nu au decat lapte pasteurizat si culturi lactice selectionate, fara lapte praf sau alte prostii, au gust de iaurt de pe vremuri, plus ca un pahar de 200 g costa 0.75 lei.
Acu ce fac io, astaia nu au decat cu 0.1% si cu 2.8 %?
In prezent mananc cu 0.1% pentru ca-i mai "ieftin" la calorii.
Nu inteleg asta:
prin procesul de eliminare a grasimilor din lactate, o parte din mineralele si vitaminele care il fac sa fie sanatos sunt si ele distruse.

Din cate stiu io grasimea din lapte se scoate introducand laptele integral in centrifuga, grasimea se alege deasupra iar jos ramane laptele degresat. E o operatiune simpla, exista centrifuga care se folosesta in gospodariile taranesti sa se extraga untul si smantana.
Prin pasteurizare dispar vitamine si minerale, nu prin alegerea grasimii.

Acest mesaj a fost editat de amalia0701: 21 August 2009 - 07:34 AM

#6 Ambitious

Ambitious

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 21 October 2009 - 07:31 PM

Eu sunt studenta la Medicina si stiu din sursa sigura :)) adica de la profi,ca lactatele 0% grasime nu sunt bune IN PRIMUL RAND pentru ca lipsa lipidelor duce la absorbtia deficitara a vitaminelor liposolubile(A,D,E,K).Deci fara lipide,fara vitaminele astea.Si oricum,continutul caloric intre un lactat semi si unul total degresat nu difera foarte mult.Deci dupa parerea mea lactatele semi sunt foarte bune... :give_rose:
Acesta este primul meu post pe forum...salut fetelor!

#7 arielle

arielle

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1698 Mesaje:
  • Dispozitie:Hard work, commitment and patience

Postat 23 October 2009 - 10:10 PM

Eu sunt studenta la Medicina si stiu din sursa sigura :)) adica de la profi,ca lactatele 0% grasime nu sunt bune IN PRIMUL RAND pentru ca lipsa lipidelor duce la absorbtia deficitara a vitaminelor liposolubile(A,D,E,K).Deci fara lipide,fara vitaminele astea.Si oricum,continutul caloric intre un lactat semi si unul total degresat nu difera foarte mult.Deci dupa parerea mea lactatele semi sunt foarte bune... :give_rose:
Acesta este primul meu post pe forum...salut fetelor!

Un prim post foarte bun, multumim pentru lamuriri :floare: Multe dintre noi am ajuns de ceva timp la aceeasi concluzie, din diverse surse, insa nu strica nicicand o parere bine documentata in plus. Lactate nici prea grase, nici prea slabe...moderatie, cu alte cuvinte, exact ca mai tot in viata :)) .
O seara excelenta! :floare:

#8 amatm

amatm

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 115 Mesaje:
  • Din:baia mare
  • Greutate maxima:72
  • Greutate curenta:65
  • Greutate dorita:45

Postat 05 February 2013 - 08:09 PM

buna fetelor,intradevar si mie medicul mi-a recomandat lactatele 1.5 -2% grasime dar mare atentie la branzeturi telemeaua contine cele mai multe grasimi

#9 cristinadiv

cristinadiv

Amiba

• Membri
  • 29 Mesaje:
  • Greutate maxima:89
  • Greutate curenta:65
  • Greutate dorita:53

Postat 19 March 2013 - 09:41 AM

Salut, chiar va multumesc mult pentru informatie :floare:  :floare:  :floare:  eu sunt o "noua" pe site si in materie de slabit sanatos, vad ca am luat-o razna chiar din prima zi cu iaurturi de 0.1 grasimi. 

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi