Salt la continut

Fotografie

Casatoria intre rude

• Please log in to reply
8 raspuns(uri) in acest subiect

#1 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...
  • Sex:Feminin

Postat 16 August 2006 - 03:49 PM

Am si eu o intrebare, ptr ca stiu un caz si eu stiam k nu s epoate si am fost destul d contrariata
Casatoria intre verisori de gradul 4 este permisa??
eu stiam k primaria nu permite decat de la gradul 4 incolo, iar biserica... undeva p la gardul 7...de park se mai stie care e si ala... dar totusi gradul 4 se stie.,...

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7951 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 16 August 2006 - 05:30 PM

Pesupunand ca te referi la persoane de religie ortodoxa, uite ce spune Orthodox Photos despre casatorie:

125. Care sunt gradele de rudenie opritoare de casatorie?

Gradele de rudenie sau rudeniile sunt de patru feluri:

A.1. Rudeniile de sange (consangenitate)in linie dreapta, care se opresc de la casatorie la infinit. Consangenitatea in linie dreapta se imparte in doua:

a. In linie dreapta suitoare, adica, tata- bunic - strabunic etc.
b. In linie dreapta coboratoare, adica tata -fecior - nepot -stranepot etc.

2. Rudenii de sange in linie colaterala, care se opresc de la casatorie pane la al saptelea grad inclusiv. Fratii de o mama sunt de gradul II de rudenie; verii primari sunt de gradul IV de rudenie; verii al doilea sunt in gradul VI de rudenie si nu se pot casatori unii cu altii; verii al treilea sunt in gradul VIII de rudenie si acestia au voie sa se casatoreasca intre ei. Fratii si verii de tata vitreg sau mama vitrega, nu se pot casatori intre ei tot pana la gradul VIII inclusiv. In cazuri de nedumerire se cere sfatul si dezlegarea episcopului locului.

#3 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 16 August 2006 - 05:53 PM

aham, deci se pare k e ok, desi eu la religie prinliceu invatatsem altceva

#4 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2005 Mesaje:
  • Din:Vest
  • Dispozitie:Ce anotimp e? Sunt confuza!

Postat 31 August 2006 - 07:36 AM

Cu toate acestea cunosc cazuri in care Biserica Ortodoxa...din care fac si eu parte...a acordat dezlegare si unor casatorii intre veri de gradul al doilea. Persoanele respective stiu ca au mers si la medic sa intrebe daca pot avea copii fara probleme si li s-a comunicat ca s-ar putea sa apara tot felul de deficiente la copii. Li s-au facut tot felul de analize, ma rog...pana la urma urmei...stiu si eu ce sa zic? Dumnezeu hotaraste.

#5 victor89

victor89

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 07 June 2008 - 12:25 PM

dak eu vreau sa ma casatoresc cu verisoara cumnatei mele este posibila aceasta casatorie?este acceptata de biserik?va rog mult sa ma jutati.

#6 andra89

andra89

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 25 September 2008 - 09:57 PM

Va rog sa ma ajutati !!! As dori sa stiu daca este posibila casatoria intre mine si verisorul sotului verisoarei mele !!! multumesc

#7 Loredana

Loredana

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10192 Mesaje:
  • Din:Hamburg
  • Dispozitie:increzatoare si plina de elan...

Postat 26 September 2008 - 12:26 PM

Pai se vorbeste de rude de sange,si nu de rude prin alianta!Ceea ce zici tu acolo este ruda prin alianta.
Nu-i asa,fetelor?

#8 bibi

bibi

Panda

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10292 Mesaje:
  • Dispozitie:putin obosita

Postat 26 September 2008 - 01:28 PM

Va rog sa ma ajutati !!! As dori sa stiu daca este posibila casatoria intre mine si verisorul sotului verisoarei mele !!! multumesc

Nu ai nici o legatura...asa ca go for it.Dar poti intreba un preot.

#9 casandra

casandra

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 19 March 2012 - 09:41 AM

buna ziua...am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta...eu traiesc cu un baiat de aproape 2 ani,si mai de curand am aflat ca am fi neamuri prin alianta....si anume...vara primara a iubitului meu,este casatorita cu varul primar al tatalui meu...stiti cumva ce grad de rudenie este intre mine si el?...va rog frumos sa ma ajutati..
pss...am fost si la multi preoti dar fiecare este cu parerea lui...unul spune ca este pacat ca este interzis ..altul ca trebuie sa obtin o dispensie,iar altul mi a spus ca suntem rude de gradul 9 prin alianta avand afinitate 3..si de biserica este intezis pana la gardul 6 inclusiv..deci nu ar fi impedimente....dar nu stiu ce sa mai cred..va rog frumos sa ma ajutai ...si daca ati putea sa imi explicati si mie...va multumesc anticipat pt fiecare raspuns pe care mi l veti da...

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi