Salt la continut

Fotografie

Exercitii pentru abdomen

• Please log in to reply
31 raspuns(uri) in acest subiect

#1 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 16 August 2006 - 07:46 PM

Hey! In ultima vreme toata lumea cu care ma intalnesc imi atrage atentia ca am burta. In principiu, nu ma intereseaza, dar ma gadeam sa remediez problema pana nu e prea tarziu.

Cum, insa, nu am timp sa merg la sala ( serviciul imi ocupa 11 ore si jumatate pe zi ), m-am gandit sa apelez la ajutorul vostru. Ce exercitii "de casa" faceti si ce alte trucuri "de zi cu zi" mai stiti, astfel incat sa le faci pasiv, sau sa ocupe cat mai putin timp?

V-as ruga sa raspundeti doar daca stiti un truc, nu sa aprobati sau doar sa spuneti ca aveti aceeasi problema. As ruga moderatorii sa fie atenti si sa stearga mesajele care nu ofera un sfat anume.

Asa ca haideti sa facem aici colectia noastra de exercitii pentru abdomen, sa le putem regasi de fiecare data cand avem nevoie. Rog inca o data, cat se poate de "pe subiect".

Uite, incep eu:

- ieri si azi si de alte cateva ori am venit pe jos de la servici - cam o ora jumatate de mers pe jos; cum e frumos afara, ma relaxez de la atata calculator si fac si un mic efort de tonifiere a: oblicilor, abdominalilor si fesierilor.

#2 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA
  • Sex:Feminin

Postat 16 August 2006 - 09:43 PM

Eu iti ofer un link... daca crezi ca iti va fi folositor... il vei pastra aici...in cazul forumului.. daca nu.. esti liber sa-l stergi.

http://www.sanatatea.../abdominale.htm

#3 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 16 August 2006 - 09:55 PM

Mai, eu propun ca la acest subiect sa nu mai dam linkuri catre site-uri externe, ci sa ne facem noi aici arhiva... pentru ca site-urile respective pot sa dispara in timp si peste zece ani cand o sa vreau sa revad exercitiile, s-ar putea sa nu mai am ce sa citesc :(. Si, in plus, la un link nu se poate comenta asupra exercitiilor. Multumesc oricum pentru link, as vrea insa ca acest subiect sa ramana neschimbat in timp... asa ca veniti cu idei; experientele personale ma intereseaza mai mult decat ce pot gasi deja pe Google sau pe alte site-uri.

Acest mesaj a fost editat de alex25: 16 August 2006 - 09:55 PM

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 16 August 2006 - 10:03 PM

Am si eu cateva poze cu exercitii din aceeasi serie. Cred ca daca faci 3x10 pe seara sau chiar o data la 2 zile ar trebui sa se simta ceva. Apoi cresti numar treptat.

Clasicul abdomen:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Pentru oblici:
Imagine postata Imagine postata

Stiu ca sunt poze cu femei, dar daca vrei cu adevarat sa dai burta jos, iti poti imagina ca este un tip plin de mushi. :grin: Te asigur ca exercitiile astea merg la fel de bine si pentru un barbat.

#5 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3606 Mesaje:

Postat 17 August 2006 - 05:16 PM

Daca tot esti nevoita sa stai ore intregi in fata calculatorului, stai cu spatele drept si incordeaza-ti abdomenul timp de 10 secunde. Repeta de 10 ori, apoi creste progresiv nr de repetari. De asemenea, stand pe scaun cu spatele drept ridica picioarele de pe sol (fara sa sprijini mainile pe masa) si mentine 10 secunde. Repeta de cate ori poti.
Pentru variatie, poti incerca si sa iti incordezi muschii fesieri.

#6 judecatorul

judecatorul

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 68 Mesaje:

Postat 20 August 2006 - 02:03 AM

N-ar fi mult mai usor sa faci niste miscare adevarata ??
Eu cred ca toate astea va fac sa sperati dar in fond nu sunt decat iluzii ...
Urmatorul pas e o caseta de relaxare si facut muschi :) si poate o portie de "Slabeste acum intreaba-ma cum "
Care by the way .. daca iei devii dependent .. :)
Eu mi-am luat o bicicleta ""ADEVARATA "" si merg zilnic cate o ora .. :) sa vezi ce fac abdomene pe ea :) si timp se gaseste

E ora 03.02 ... acum vin de la plimbare ;) invatati-va sa nu trisati :) ca nu merge mult ...

#7 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3606 Mesaje:

Postat 20 August 2006 - 08:45 AM

Judecatorule, sunt fara doar si poate fanul absolut al sportului adevarat. Nimic nu se compara cu o ora de sport ca lumea, ori la sala unde iti place tie, ori o plimbare cu rolele / bicicleta/ tricicleta/ canoe sau in parc cu gagica de mana. Dar subiectul acestui topic nu se referea la sportul adevarat. Pentru aia cred ca se scrie la "motivatia la sport".
Subiectul lansat aici de Alex se referea la ".....Ce exercitii "de casa" faceti si ce alte trucuri "de zi cu zi" mai stiti, astfel incat sa le faci pasiv, sau sa ocupe cat mai putin timp?..." "...V-as ruga sa raspundeti doar daca stiti un truc, nu sa aprobati sau doar sa spuneti ca aveti aceeasi problema."

#8 cristi

cristi

Amiba

• Membri
  • 48 Mesaje:
  • Din:?
  • Dispozitie:fantastic

Postat 03 September 2006 - 04:34 AM

am o prietena care merge la un centru de elecrostimulare nu este plinuta dar imi spune ca se simte super bine PS are si elecrostimulare pentru sani :D
Costa cam 5000.000 / luna vreo 8 sedinte cred daca va intereseaz- o intreb mai multe

Acest mesaj a fost editat de cristi: 03 September 2006 - 04:35 AM

#9 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 03 October 2006 - 03:38 PM

Abdomene, dau rezultate, intr-un timp faceam cam 200 de abdomene pe zi. Pe bune, nu mint.

#10 moonbaby

moonbaby

Amiba

• Membri
  • 21 Mesaje:

Postat 12 December 2006 - 11:22 PM

nu pot sa cred ca inca vorbiti de facutul abdomenelor ca find o metoda eficienta de a scapa de grasimea de pe burta...

judecatorule, i like ur approach, dar am o intrebare, oarecum off-topic: nu ti-e frica de caini noaptea cu bicla? ca pe mine ma terifiaza :(

#11 alina_08

alina_08

Amiba

• Membri
  • 5 Mesaje:

Postat 12 March 2009 - 09:45 PM

ce alte exercitii imi recomandati pt un abdomen frumos? sau macar sa scap de burtica?

#12 catalin runner

catalin runner

Amiba

• Membri
  • 26 Mesaje:

Postat 13 March 2009 - 11:04 AM

Alina 08, nu mai cred de mult in trucuri, asa ca daca vrei sa dai burtica jos, trebuie sa faci altceva decat abdomenele care-ti formeaza muschii dar sub grasimea care se arde doar prin multa miscare. Vorbesc din proprie experienta.

#13 oana83

oana83

Amiba

• Membri
  • 16 Mesaje:

Postat 02 April 2009 - 09:39 PM

Ca sa scapi de burtica nu reusesti doar cu abdomene pe scurt ai nevoie de cardio miscare gen aerobic tae bo abdomenele tonifiaza :*

#14 ieu

ieu

Amiba

• Membri
  • 7 Mesaje:

Postat 12 April 2009 - 10:47 AM

Pe mine ma streseaza ca merg la sala si se resimte la picioare, la brate si zona lombara, dar nu si la abdomen :( Si nu stiu ce sa fac(mai ales ca eu la abdomen vreau cel mai mult sa slabesc...)

Acest mesaj a fost editat de ieu: 12 April 2009 - 10:49 AM

#15 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 12 April 2009 - 10:51 AM

Pe mine ma streseaza ca merg la sala si se resimte la picioare, la brate si zona lombara, dar nu si la abdomen :( Si nu stiu ce sa fac...

Cand spui ca nu se simte, te referi ca nu se simte febra? Sau ca nu se simte ca nu slabesti? Organismul alege zonele si ordinea de unde da grasimea jos, iar cand ai kilograme multe peste greutatea normala, nu se vede cand muncesti abdomenul. Abdomentul "se vede" cu patratele si "santuri" cand ai un procent de grasime foarte mic in organism.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi