Salt la continut

Fotografie

haine ieftine sau scumpe?

• Please log in to reply
52 raspuns(uri) in acest subiect

#1 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara
  • Sex:Feminin

Postat 17 August 2006 - 04:50 PM

stiti voi proverbul ala "suntem prea saraci ca sa ne cumparam lucruri ieftine". eu de abia de curind am inceput sa-l inteleg. pe mine nu m-au dat niciodata banii afara din casa, asa ca preferam sa imi iau doar lucruri cit mai ieftine, sa arate bine, nu conta materialul. de abia anul asta mi-am dat seama ce greseala am facut, caci lucrurile acelea acum sunt decolorate, se calca greu, plus ca transpiri in ele...si ca urmare multe le-am aruncat. acum incepe nebuneala la mine, ma uit fara sa vreau pe strada si imi dau seama cine e imbracat cu o ieftinitura (tin sa precizez ca macar 1/2 din populatie). nu mai fac eu greseala asta, mai bine putin si bun. voi tineti cont de material, design, va cumparati haine de firma, nu, de ce tineti cont in alegerea hainelor

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 17 August 2006 - 05:02 PM

Eu sincer prefer un lucru fara marca, dar nou. Decat sa dau 5mil pe o incaltaminte sport, de exemplu si sa ma tina 5 ani (din care in 4 sa arate vechi), mai bine imi cumpar o pereche la 300.000 si am cate o nouate la 2 luni. ;)
La vechea firma unde lucram erau numai fitosi (sau asa mi se pareau mie). Daca te vedeau cu o haina noua, nu intrebau cat ai dat, de unde ai cumparat-o sau sa spuna ca le place ori ba. Primul lucru: ce firma e? :doh: Imi era jena si in perioada aia mi-am luat mai multe haine "bune" sa le zic, dar am observat ca se pateaza, scamoseaza si deformeaza la fel de usor ca cele mai ieftine.

Vad, deosebesc de cele mai multe ori lucrurile de firma, dar nu tin sa am. Oricum sunt cea mai impiedicata persona si mereu vars ceva pe haine. In ultimele 2 luni mi-am distrus cele mai dragi bluze ale mele. :sorry: una cu ciorba, alta cu fierul de calcat. Daca ar fi costat si o caruta de bani, innebuneam de oftica! :bang:

#3 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 17 August 2006 - 05:21 PM

apropos de chestia asta cu haine de firma, nu cred sa fi avut mai mult de 2 haine de firma in viata mea, si alea primite cadou din strainatate :blushing: iar daca cineva ma intreba in general, ce firma e si de fapt eu eram imbracata cu vreo ieftinitura, il/o luam la misto, zicind: Cum? N-ai auzit de firma X? e acum nou aparuta, foarte trendy in america (de ex). imi pare rau sa te anunt ca ai ramas in urma in materie de moda" :lol: :lol: :lol:

#4 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3606 Mesaje:

Postat 17 August 2006 - 05:33 PM

Eu aleg, in general, hainele bune. Nu ma intereseaza ce marca sunt, important e sa fie de calitate. Si aleg hainele si lucrurile dupa urmatorul principiu:
- de firma trebuie sa fie: hainele clasice, toate costumele, toata incaltamintea, cojocul, posetele, jeansii, toate hainele care sunt sigura ca nu se demodeaza la anul, cel putin o rochie de ocazie
- no name pot fi: orice bluze, bluzite, rochite cumparate pt ca sunt in mare voga la un moment dat, orice haine foarte colorate,
Ca sa fiu sincera, am constatat ca hainele de firma (dar sa fie adevarate, nu contrafacute), se cunosc. Au o alta linie, se pastreaza mai bine in timp, se vede pe ele ca sunt bune, ce sa mai. Nu poti compara niciodata un costum clasic de la Hugo Boss cu un costum de 3 milioane de la Obor. La prima vedere or arata ele la fel, dar... exista multe diferente.
In ceea ce ma priveste, prin natura meseriei mele, imaginea conteaza enorm. Si eu imi vand scump imaginea. Nu pot sa pretind clientilor mei onorarii de mii de euro, ducandu-ma imbracata cu haine de la taraba si incaltata cu pantofi scalciati de vinilin.
Insa daca mi se pune pata sa am si eu un maieu roz bombon pt ca e la moda, mi-l cumpar de unde apuc, pentru ca sunt sigura ca la anul il fac carpa de praf pt ca nu se mai poarta.

#5 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 17 August 2006 - 05:42 PM

ma doare burta de ris cu pantofii de vinilin :lol: :lol: :lol: :lol:

#6 alandana

alandana

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1082 Mesaje:
  • Inaltime (cm):163
  • Greutate maxima:60
  • Greutate curenta:55
  • Greutate dorita:50

Postat 17 August 2006 - 07:06 PM

Eu am plecat din Bucuresti acum 7 ani si de atunci am stat pe la Barlad ai apoi la Suceava - ocupata cu firma noua nu prea mi-am cumparat haine. Purtam ce aveam. Acum 3 ani a trebuit sa stau cu mama la Bucuresti vreo 4 luni si cat nu stateam cu ea la spital umblam prin oras. asa am descoperit firma Yokko ( Madame). Mi-am cumparat 2 costume taior de vara , cu 2 fuste fiecare -1 dreapta midi si una lunga inflorata, una si cu o rochie , 1 costum mai mediu ca grosime si unul mai de toamna - iarna. Bluze imi fac mereu ca asta fac la fabrica, fuste de vara la fel si de la o alta fabrica din Suceava mi-am mai luat un costum cu pantalon si sacou si 3 perechi de pantaloni de stofa 1 de vara si 2 de toamna. Si 2 perechi de blugi. Asta iarna am fost pana la Cernauti si mi-am luat 2 blanuri una scurta si una trei sferturi si un pardesiu - alte haine in 7 ani nu mi-am cumparat. Mint - si un costum de baie de Triumf si un sort de la Motor de blugi. Si totdeauna sunt eleganta si bine imbracata. Toate hainele sunt de firma.

#7 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.
  • Sex:Masculin

Postat 17 August 2006 - 09:00 PM

Eu prefer haine care-mi vin bine si de calitate. Abia apoi analizez pretul.

Nu sunt mare fan al hainelor de firma. De fapt, nu-mi plac hainele care isi afiseaza firma in mod tipator, pot sa fie si de firma, numai sa nu fie logo-ul prima chestie care atrage la hainele respective.

Apoi, am cunoscut oameni care munceau o luna pentru o pereche de adidasi si un trening. Mi se pare o prostie si intotdeauna mi se asociaza (fara sa vreau) imaginea firmelor Adidas, Nike, etc. cu acesti oameni. Sunt niste cazuri particulare, admit, dar eu personal, cand vad una din firmele astea la ei ma gandesc.

PS. Adidasii mei sunt de firma necunoscuta (pe la noi pe aici) dar sunt din piele si au rezistat eroic la chinurile prin care i-am supus. N-au costat nici 5 milioane, nici 300. Si nici nu-i spal cu periuta in fiecare seara. Sac!

Foarte important, pe langa aspect, este si cat de confortabil se simte corpul tau in hainele respective.

:salut:

#8 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 17 August 2006 - 09:11 PM

asta asa este Tman, ca de la incaltamintea sintetica iti mai miros picioarele (n-o lua personal), e doar o concluzie la care am ajuns si nu stiam cum s-o spun mai pe sleau, sunt cam distrata la ora asta

#9 alandana

alandana

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1082 Mesaje:

Postat 17 August 2006 - 09:11 PM

Marca nu inseamna numai Nike , Adidas - orice fabrica care produce un produs original isi poate face nume de marca. No name-uri sunt acele produse care copiaza modelul altei firme si se vinde sub un nume necunoscut. De exemplu marca la pantofi sport este si Bit. Este maeca inregistrata.

#10 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:

Postat 17 August 2006 - 09:14 PM

Da, stiu. Ma refeream la un caz particular. Persoanele respective nu prea le aveau cu costumele. :oo:

asta asa este Tman, ca de la incaltamintea sintetica iti mai miros picioarele...

Mda.. un lucru foarte important cand vine vorba de incaltaminte si care tine mai ales de sanatatea picorului.

#11 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 17 August 2006 - 09:15 PM

din intimplare erau niste chei, burtosi si cu lantau la git? eventual ghiul? su erau ceilalti, "gelatii"?

#12 alandana

alandana

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1082 Mesaje:

Postat 17 August 2006 - 09:16 PM

La incaltaminte sunt la fel de pretentioasa - sa fie piele outside, piele inside. Obligatoriu. Si comode. Nu prea tin cont de moda nici la haine, nici la incaltari. sa fie de buna calitate si comode.

#13 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:

Postat 17 August 2006 - 09:21 PM

din intimplare erau niste chei, burtosi si cu lantau la git? eventual ghiul? su erau ceilalti, "gelatii"?

Nu, erau mai tineri si nu prea isi dadeau ei seama care sunt cele mai importante lucruri in viata. Aia de care zici tu mai asorteaza si pantofi la trening, dupa cum ii place lui Brunette. Scuze, n-am putut sa ma abtin. Mi-ai adus aminte... :tease:

La incaltaminte sunt la fel de pretentioasa - sa fie piele outside, piele inside. Obligatoriu. Si comode. Nu prea tin cont de moda nici la haine, nici la incaltari. sa fie de buna calitate si comode.

Conteaza si materialul din care sunt fabricati, bineinteles (dar nu ma refer in special la piele), dar si modul in care asigura aerisirea piciorului. Ah... si sosetele intervin aici...

Acest mesaj a fost editat de tmanbone: 17 August 2006 - 09:21 PM

#14 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3606 Mesaje:

Postat 17 August 2006 - 10:13 PM

Bine, mai conteaza si atitudinea. Poti sa pui pe tine ultimul costum de la Dior si sa para o facatura pentru ca nu stii sa-l porti. Am vazut si eu oameni care se simteau vizibil inconfortabil in costum si pantofi. Le lipseau adidasii si maieul cu gaurele si se chinuiau saracii sa para "niste domni fini".
La fel sunt si femeile care se catara pe tocuri mult mai inalte decat stiu sa poarte sau poarta fuste mai strimte decat isi pot permite. Ma umfla risul cand o mai vad pe cate una cum se chinuie sa mearga. Asa ca e important sa porti si ce ti se potriveste.

#15 Trebuie

Trebuie

Amiba

• Membri
  • 17 Mesaje:

Postat 17 August 2006 - 10:16 PM

Hello

LA incaltaminte sunt o nebuna...trebuie sa fie foarte comozi, sa fie de calitate, sa fie piele ...
Pt incaltamintea sport...depinde pt ce ii folosesti....cei pt alergat sunt mai buni fara piele multa si din materiale speciale, ca sa se aeriseasca piciorul...
Pt toata ziua tot nu recomand prea mult doar piele, exceptie daca sunt buni si au aerisiri :))
Eu mi-am luat unii cam prosti, piele peste tot...si dupa 1 ora in ei, imi ia picioru foc, caci nu au nici o aerisire...ca sa nu mai vorbim ce se intimpla cind ajung acasa....nimeni nu sta linga mine...:(

LA incaltaminte mereu cind am dat un ban ....am avut noroc si am avut parte de calitate.

La Imbracaminte....sunt complet nebuna, sunt "shoppaholica" - ...si imi iau lucruri multe si ieftine si le dau dupa un an...asta daca ma mai incap....pt ca in ultimii 2 ani am variat groaznic cu greutatea....

Dar am toale de calitate si imi plac hainele de calitate mai ales pt cele office....pantaloni nu de plastic, nimic poliester...caci pute si e urit, nici pt toata ziua nu suport polyester-ul....plasticul, sau alte variante asemanatoare.....mi se par oribile.....un bumbacel arata mult mai bine....chiar daca doar pt 2 luni...caci daca e ieftin, se ciuciuleste repede....

Camasile ....eu tot de bumbac, cotton sau alte materiale si poate putin elasten in ele, ca sa le calc mai putin, dar nimic ce are cotton sub 80% ....

Aici am access sa probez de la zeci de firme...cunoscute....si pot spune ca e mare diferenta....mi-am luat blugi de 8$ si i-am purtat 1 luna si i-am aruncat...tare naspa veneau....si s-au rupt repede...si mi-am luat ceva de la Tommy Hilfiger ( le reduceri, la outlet ) si ii port de 3 luni si arata bine.....so, totusi conteaza si calitatea.....
La bluzite ...numai de la reduceri iau si arunc cam un sac de maieuri, tricoase si prostioare pe an....de fapt le donez...ca e mai bine asa......

Toale scumpe scumpe nu mi-am luat niciodata......am probat o rochie de 1000 euro, venea superb, am probat bluze de 150 -200$ ...dar nu pot sa dau atita pe ele.....dar arata si pica altfel....mai ales cind esti plinut ( ca sa nu zic gras, ca deh, am aproape 100 kg) .....efectiv sunt facute sa stea bine pe om...o incintare...dar mai am pina o sa fiu in stare sa imi iau o bluza de 150$ ...:(

So....despre ce calitate va referiti la haine ? ...hehehe...de firma inseamna creatori de moda ? :))

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi