Salt la continut

Fotografie

performanta calculatorului

• Please log in to reply
2 raspuns(uri) in acest subiect

#1 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara
  • Sex:Feminin

Postat 18 August 2006 - 06:34 AM

am deschis subiectul ca sa putem vorbi in liniste despre componentele unui calculator (asta incluzind si elementele periferice)
dat fiind un ca am un loc, unde sa pot intreba la ce ar trebui sa ma uit cind achizitionez un calculator, desi am incredere si in sotul meu, voi incepe cu urmatoarea intrebare:
- Tman, de ce consideri tu ca e slab monitorul meu LCD? este DELL, de 15' si reducerea a fost facuta fiindca are ceva ore de functionare, dat fiind faptul ca l-am luat de la o expozitie?

#2 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 18 August 2006 - 08:50 AM

am deschis subiectul ca sa putem vorbi in liniste despre componentele unui calculator (asta incluzind si elementele periferice)
dat fiind un ca am un loc, unde sa pot intreba la ce ar trebui sa ma uit cind achizitionez un calculator, desi am incredere si in sotul meu, voi incepe cu urmatoarea intrebare:
- Tman, de ce consideri tu ca e slab monitorul meu LCD? este DELL, de 15' si reducerea a fost facuta fiindca are ceva ore de functionare, dat fiind faptul ca l-am luat de la o expozitie?

Referitor la LCD-uri, piata este in continua schimbare asa ca un LCD se invecheste foarte repede. Daca acum un an un monitor LCD de 15'' costa 15 milioane si era foarte OK, acum un LCD de 15'' gaseste la 6 milioane nou, insa cu siguranta nu mai esti multumit de el, daca ai vazut si altele. Eu personal tin ca la un LCD timpul de refresh sa fie de 4 milisecunde, sa nu am probleme cu ochii si sa se vada bine din toate unghiurile, sa pot sa ma uit cu mai multi la un film de exemplu. Plus ca m-am obisnuit cu cel de 19'' de la birou. Asa ca mi-am cumparat de curand un BENQ de 19'' 4ms cu 11.5 milioane. Avantajul? Pot sa ma uit la filme de la mare departare si pot sa stau mai departe de monitor. Merge bine cu un kit tastatura + mouse wireless. Nu cred ca as mai putea sa lucrez (fara sa ma enervez, cel putin initial) pe un monitor de 15'' (desi primele calculatoare pe care am lucrat aveau 12'', apoi 13'', 14'', 15'', 17'', 19'' si in final 21'' - n-am lucrat niciodata pe un calculator cu monitor mai mare de 21'').

#3 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.
  • Sex:Masculin

Postat 18 August 2006 - 11:21 AM

Sunt multe de discutat aici dar am si multa treaba. Alex a evidentiat cateva lucruri foarte bine.

In principiu, atat timp cat doua monitoare din aceeasi clasa si produse de firme cu standarde similare (sau chiar de aceeasi firma) sufera de o variatie de pret de 20-30% (dau si eu cifre aproximative), ar trebui sa presupui ca ala mai iefin are performante mai reduse. Si asta conteaza.

In Romania s-au vandut multe LCD-uri la pachet (ieftin, la oferta), dar putini au stat sa analizeze caracteristicile tehnice ale produsului.

:salut:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi