Salt la continut

Fotografie

Meseria De Profesor

• Please log in to reply
8 raspuns(uri) in acest subiect

#1 tzontzolino

tzontzolino

Amiba

• Membri
  • 4 Mesaje:

Postat 27 October 2009 - 02:39 AM

Salut-uite mi mi-ar placea sa fiu profesor!de matematica mai ales!e meseria care mie mi-ar placea!Eu acum termin management!Ce pot face sa ajung profesor de matematica?Si daca as opta pentru asta managementul l-am facut degeaba?astept un raspuns ms.....stiu ca e prost platit si toate cele dar imi place-vreau sa fac ceva ce imi place-am stat in birou,am stat la banca ,in telefonie etc se castiga bine dar nu imi placea...

#2 MonicaM

MonicaM

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:
  • Dispozitie:I feel artistic
  • Sex:Feminin

Postat 27 October 2009 - 08:19 AM

Ma bucur sa aud ca cineva prefera o meserie de profesor in schimbul unui job la banca. Pai ar trebuie sa faci modulul pedagogic daca nu l-ai facut inca. Vei face practica la scoli si numai dupa aceea vei putea preda.

#3 Andreea-Rodica

Andreea-Rodica

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4923 Mesaje:
  • Din:Suceava
  • Dispozitie:Vine, vine primavara!!!

Postat 27 October 2009 - 10:52 AM

Ca sa fii profesor de matematica nu e de ajuns modulul psihopedagogic, trebuie sa faci facultatea de matematica (ca sa poti preda la gimnaziu), plus un master (pentru a putea preda si la liceu). Cu modulul psihopedagogic si facultatea pe care ai absolvit-o poti preda discipline economice. Si ma refer la profesor calificat, ca necalificat e alta poveste ...
M-as bucura daca si odata intrat in sistem ar ramane catedra la preferinte, inaintea jobului din banca, de exemplu.

#4 tzontzolino

tzontzolino

Amiba

• Membri
  • 4 Mesaje:

Postat 27 October 2009 - 11:21 PM

Ma bucur sa aud ca cineva prefera o meserie de profesor in schimbul unui job la banca. Pai ar trebuie sa faci modulul pedagogic daca nu l-ai facut inca. Vei face practica la scoli si numai dupa aceea vei putea preda.

Mai fiecare face ce ii place-mie asta imi place!Nu imi place la banca pentru ca toata ziua frecam menta!Nu am facut nici un modul psiho....Deci ca sa ajung profesor de matematica(nu imi place alta materie)trebuie sa fac facultate si master daca vreau la liceu!Dar daca fac direct master in matematica?apropo multumesc de raspunsuri!
ps:multi se baga la banca,telefonie pentru bani-daca esti mai saracut,ajungi sa ai mai multi banii nu ii arunci pe prostii-dar realizezi ca nu ai nevoie chiar atat de multi-adica eu unu nu am nevoie decat de o casa-care aia o iei pana mori si o masina care sa ma duca la destinatie(traiasca loganu :p)-chiar credeti ca e mai placut sa fi stresat,bulversat si sa faci o viata ce nu-ti place doar pentru niste bani in plus?cand poti sa ai si niste banuti acolo si sa fi relaxat si sa faci ceea ce iti place?...astept in continuare opinii,sfaturi...unde cum ce trebuie sa fac

#5 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7938 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 28 October 2009 - 10:52 AM

Tzontzolino, ai primit sfatul de la persoana cea mai avizata, adica fix de la o profesoara de matematica, Andreea. ;)

In privinta banilor, fiecare decide pentru propria persoana, dar sunt de acord ca mai bine bani cat sa traiesti decent si sa faci ce-ti place, decat o caruta de bani si sa nu ai multumirea locului de munca.

#6 Andreea-Rodica

Andreea-Rodica

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4923 Mesaje:
  • Din:Suceava
  • Dispozitie:Vine, vine primavara!!!

Postat 29 October 2009 - 10:31 AM

Din cate stiu eu nu e de ajuns masterul in matematica, e obligatorie facultatea pentru a preda matematica ca si profesor calificat. Dar poti preda un an ca si necalificat, ca sa vezi daca intr-adevar iti place. :naughty: Si in timpul asta incepi facultatea ... dar pentru asta trebuie sa astepti inceputul anului scolar. pentru detalii, mergi la inspectoratul scolar.

Tzontzolino, ai primit sfatul de la persoana cea mai avizata, adica fix de la o profesoara de matematica, Andreea. ;)

In privinta banilor, fiecare decide pentru propria persoana, dar sunt de acord ca mai bine bani cat sa traiesti decent si sa faci ce-ti place, decat o caruta de bani si sa nu ai multumirea locului de munca.

Sunt si eu de acord cu asta, dar salariile din invatamant nu te prea ajuta sa traiesti decent. :sorry:
Si mai apare si problema posturilor, dar deja intram in amanunte.

#7 dr3ambb0y

dr3ambb0y

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 11 November 2009 - 02:17 PM

Daca fac inginerie economica si modulul pedagogic pot sa predau mate ? Ajutati`ma va rog!

#8 roxanam

roxanam

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 11 April 2010 - 03:18 PM

Ca sa fii profesor de matematica nu e de ajuns modulul psihopedagogic, trebuie sa faci facultatea de matematica (ca sa poti preda la gimnaziu), plus un master (pentru a putea preda si la liceu). Cu modulul psihopedagogic si facultatea pe care ai absolvit-o poti preda discipline economice. Si ma refer la profesor calificat, ca necalificat e alta poveste ...
M-as bucura daca si odata intrat in sistem ar ramane catedra la preferinte, inaintea jobului din banca, de exemplu.

Buna ziua, eu termin anul acesta facultatea de finante, banci si contabilitate. Dar... mi-am dat seama ca vreau sa ma fac profesoara de matematica, pentru inceput la clasele 5-8... in acest moment nu pot spune ca ma descurc prea bine la matematica...ca nu am mai lucrat de mult, dar in clasele 5-8 si in liceu eram cam cea mai buna din clasa, stiu ca imi placea foarte mult. Ce trebuie sa fac ca sa pot profesa..? trebuie sa ma apuc de o a doua facultate, adica cea de matematica sau sa fac direct master? va multumesc enorm si astept sa-mi dati un raspuns.

#9 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7938 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 12 April 2010 - 09:52 AM

Roxanam... in intrebarea ta ai citat raspunsul! Nu stiu la ce alt raspuns te astepti...

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi