Salt la continut

Fotografie

Sistemul sanitar din Romania

• Please log in to reply
7 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Bindy

Bindy

Amiba

• Membri
  • 41 Mesaje:

Postat 24 August 2006 - 03:28 PM

Hai sa spunem aici ceea ce ne place sau nu ne place intr-un spital sau in orice alta unitate sanitara din Romania! Indiferent ca este vorba de comunicarea dintre medic-pacient,de atitudinea personalului sau de alte probleme cu care v-ati confruntat!
Va astept cu pareri si cu intimplari traite, cu bune si rele!
Poate unii mai au de invatat din experientele pacientilor...
Pe mine de exemplu ma sperie gandul ca o sa fiu nevoita sa nasc intr-un spital romanesc si o sa fiu tratata ca un obiect de urma caruia ies banii (spaga) si nimic mai mult. :nervous:

#2 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara
  • Sex:Feminin

Postat 24 August 2006 - 05:45 PM

sistemul sanitar e la pamint, multi medici nu sunt pregatiti dpdv profesional, poate si din cauza ca nu sunt motivati financiar, cel putin in galati asa este. o sa-ti dau 2 exemple (sper sa nu te sperii, pentru ca am auzit ca in alte parti e mai bine)
- am nascut in decembrie normal, am avut o nastere relativ usoara. partea a doua, cea care m-a scirbit pe mine este comportamentul medicilor/ asistente/f.servici pe parcursul a 7 zile cit am fost internata. in primul rind, in loc sa aiba un respect pentru femeile care nasteau acolo, le priveau ca pe ultimele fiinte. apoi, am vrut sa-mi vad copilul, ma tot aminau de la o zi la alta ca mi-l aduc la salon, pina cind m-am rugat de o asistenta si m-am dus cu banuti sa ma asigur ca e ok. apoi era asistenta sefa care teroriza pe toata lumea. copilul meu nu lua suficient in greutate, fiind mai marisor (4kg). in loc sa ma incurajeze ca va fi bine, dadea vina pe mine ca nu ia in greutate, ca nu aveam suficienta grija ea. nici nu aveam cum sa am grija prea mult, caci salonul in care era copilul statea tot timpul inchis, iar noi nu aveam voie decit sa intram din 3 in 3 ore sa-i alaptam. se auzea cum plingeau micutii, cred ca si de foame, si nu ne lasau sa intram, sa nu-i infectam pe cei care stateau la incubator. normal ca atunci, in sfertul ala de ora, probabil rupti de oboseala nici nu mai aveau putere sa suga. in plus, cind ne-au internat ne-au dat niste camasi rupte si fara nasturi, am fost si eu de curiozitate o singura data la masa...nu aveau linguri :sorry: ...e...te-am incurajat la maxim :lol:
- un al doilea caz recent, un medic din galati mi-a diagnosticat copilul cu displazie de bazin, sold sting, am chinuit copilul cu o proteza, aproape o luna de zile a stat imobilizata :( iti dai seama cit te doare ca mama. intre timp, m-am mai interesat si de un medic bun, ca sa aflu ca de fapt nu a avut nimic, diagnosticul dat gresit, asta ca sa mergem la controale sa ne ia banii. vreau sa spun ca al doilea medic nu mi-a luat nimic, cu toate ca am insistat
asa ca....sanatate sa fie, in rest ne descurcam noi cumva

#3 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 24 August 2006 - 09:06 PM

eu, te-am vazut mai devreme, cred ca ar trebui sa povestesti si tu de exprienta cu carcalacii :naughty:

#4 geo_m50

geo_m50

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:

Postat 25 August 2006 - 11:55 AM

In legatura cu sistemul sanitar nici daca am discuta zile intregi tot nu am fi multumiti de el.Nimeni nu cred ca e multumit de sistemul sanitar pana si presedintele a spus ca e jalnic ce se intampla la noi, dar asta e traim in Romania, iar la capitolu intamplari toti am avut sau avem in continuare de surprize neplacute.Sa va spun de cadrele medicale cam cum se comporta cu un pacient care trebuie operat si vorbesc de mama mea.Sa operat de fibrom iar o asistenta auzind asta la la medic vine peste 2 ore si spune ca o va asista la operatie si ca ea ii va face anestezia i-a cerut un milion toate bune, numai ca peste nici o ora vine medicul cu adevaratul anestezist si surpriza mare cat casa, la randul lui ii cere un milion, ptr ca cea de dinainte auzind discutia ce sa gandit sa faca si ea ceva bani, ca apoi sa iasa din tura prinde orbul scoatei ochii

#5 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 25 August 2006 - 01:33 PM

Am fost ferita de spitale pana acum :pray: asa ca nu pot sa va spun din experientele mele personale.

M-am gandit totusi sa scriu spitalele din Bucuresti ca poate sunt de ajutor cuiva. :floare: Sanatate!

Spitalul de Oftalmologie P-ta Lahovari 1 659.42.10
Spitalul Clinic al Constructorilor Str. Sf. Dumitru 2 638.60.70/315.29.41
Spitalul Clinic CARITAS Str. Traian 29 323.22.50 / 323.22.52
Spitalul Clinic de Ortopedie FOISOR B-dul Ferdinand 35 252.00.57 / 635.13.87
Spitalul Clinic DR.CANTACUZINO Str. Ion Movila 5-7 210.71.00
Spitalul Clinic GRIVITA B-dul Ion Mihalache 37-39 222.35.19 / 222.39.60
Spitalul Clinic N. MALAXA Sos. Vergului 12 255.54.05
Spitalul Clinic pentru Studenti Str. C.Pascal 25 314.41.91
Spitalul Clinic Sf. IOAN Sos. Vitan Barzesti 13 334.50.75
Spitalul COLENTINA Sos. Stefan cel Mare 21 210.32.45 / 210.54.85
Spitalul COLTEA B-dul Bratianu 1 314.27.44
Spitalul de Chirurgire Plastica Reparatorie Calea Grivita 218 224.09.47
Spitalul de Copii GRIGORE ALEXANDRESCU B-dul Iancu de Hunedoara 30-32 650.40.46
Spitalul de Copii MARIE CURIE B-dul C-tin Brancoveanu - 682.41.60
Spitalul de Copii CARAIMAN Str Caraiman 33A 224.07.83
Spitalul de Copii COTROCENI Spl. Independentei 200 638.54.40
Spitalul de Copii VICTOR GOMOIU B-dul Basarabia 21 323.22.30 / 324.78.87
Spitalul de Dermatologie Str. Serban Voda 216 337.49.99
Spitalul de Pneumofizitologie Sos. Stefan cel Mare 11 210.39.36 / 210.34.94
Spitalul de Pneumofizitologie Sos. Alexandrei 145 420.38.45
Spitalul de Recuperare Neuromotorie pentru Copiii Str. Marin Pazon 2 345.21.95
Spitalul de Stomatologie Calea Plevnei 19 314.25.09 / 315.52.17
Spitalul de Urgenta Calea Floreasca 8 317.01.21
Spitalul de Urologie CAROL DAVILLA Calea Grivitei 4 650.70.96
Spitalul DR. BAGDASAR Sos. Berceni 12 461.05.02
Spitalul ELIAS B-dul Marasti 17 224.06.71
Spitalul EMILIA IRZA B-dul Lacul Tei 120 242.27.13
Spitalul FILANTROPIA B-dul Ion Mihalache 11 659.31.30
Spitalul FUNDENI Sos. Fundeni 258 240.20.20
Spitalul Militar Central Str. Mircea Vulcanescu 88 637.51.25
Spitalul de Obstetrica Ginecologie GIULESTI Calea Giulesti 5 637.50.25 / 637.25.54
Spitalul de Obstetrica Ginecologie POLIZU Str. Polizu Gheorghe 38-52 650.20.47
Spitalul PARHON B-dul Aviatorilor 34-36 230.26.60 / 230.20.41
Spitalul Sf.PANTELIMON Sos. Pantelimon 340 255.40.90
Spitalul TITAN B-dul Basarabia 49 324.33.12
Spitalul Universitar Bucuresti Spl. Independentei 169 637.29.00
Spitalul VICTOR BABES Sos.Mihai Bravu 281 323.41.10 / 323.41.11
Spitalul WITING Str. Witing 37 637.60.81

#6 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:
  • Dispozitie:Motivated

Postat 25 August 2006 - 04:31 PM

eu, te-am vazut mai devreme, cred ca ar trebui sa povestesti si tu de exprienta cu carcalacii :naughty:

ai impresia ca faza cu gandacii e unica mea experienta de trista amintire cu spitalele din romania? :lol:
am sa-mi fac poate curaj sa va povestesc intr-o zi cum a decurs endoscopia facuta in clasa a 9-a, cum a decurs operatia de apendicita in a 10-a, cum a evoaluat dubla mea pneumonie de la sf. clasei a 10-a,etc,etc :doh:

#7 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2005 Mesaje:
  • Din:Vest
  • Dispozitie:Ce anotimp e? Sunt confuza!

Postat 30 August 2006 - 07:24 AM

Sa va povestesc cateva chestii despre experientele mele legate de spital.

Am avut o problema cu fierea si am fost nevoita sa ma operez. Totul a fost in regula pana cand seara...asistenta, careia ii platisem bine, imi spune: "Hai sa va fac un calmant, sa dormiti bine la noapte."..."A, nu, nu e cazul, ma descurc", zic eu... Totusi tipa vine...si cum aveam in mana pus un fluturas din acela...imi scapa acum cum ii zice...imi face calmantul...Zic catre ea..."Sper ca nu e Piafen...sunt alergica, zic...scrie pe fisa...am declarat"...Am mai apucat sa vad cum face ochii mari si m-am tot dus printr-un tunel....interesanta senzatie. Super, nu?

Mama mea, dupa o operatie...i se pune un garou pentru o perfuzie. Bun...toate ok. N-am fost de fata cand s-a petrecut chestia, dar stand alaturi de ea, la un moment dat observ ca incepe sa i se umfle mana. Chem asistenta si-i spun. Ii muta perfuzia in cealalta mana...dar mana cu pricina nu si-a revenit si hotarasc sa-i fac un masaj. Cand ating halatul, observ ca asistenta care-i pusese perfuzia uitase sa-i scoata garoul.

Acum imi vine sa rad...atunci am intors spitalul pe dos. Aproape am chemat ziarele, pentru ca asta cu garoul s-a petrecut dupa ce, crezand ei ca operatia este mai dificila, au anesteziat-o pe mama ca atare. Operatia a durat mai putin. Asistentii de la sala...desi in nestiinta mea stiu ca nu se poate respira singur sub anestezie totala...i-au scos tuburile pentru respiratie...si cand esti sub anestezie....ma gandesc ca nu poti respira singur...mori...mama avea (nu exagerez) culoarea prunei coapte. Cred ca spitatul din Arad are o alee in cimitir...oameni care au murit cu zile.

Alta...vis a vis de patul mamei era o doamna in varsta de la tara. Femeie simpla, care habar n-avea despre ce-i aia clisma si asa mai departe. I s-a facut clisma inainte de operatie si ea, saraca, a inteles ca trebuie sa nu mearga la toaleta...si nu s-a dus. Au operat-o asa, cu matele pline...era sa dea coltu'. Mi se face pielea gaina cand imi amintesc.

Alta...au operat-o pe o fetita care era internata pentru ca avea o mana cu probleme, de apendicita. Au gresit copilul....Parintii fetitei respective au ramas socati cand au vazut taietura de pe burta...nu le venea sa-si creada ochilor.

Feriti-va de spitalul aradean...sau am eu ghinion?

#8 iulikutza

iulikutza

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 73 Mesaje:
  • Dispozitie:EXCELENT!!!!!!!

Postat 15 October 2007 - 05:13 AM

feriti-va de spitalele aradene???? : :yahoo: :yahoo: buna gluma asta... mai bine hai sa iti povestesc despre cele bucurestene!!!!!! JALE MARE!!!!!! spitalele bucurestene nu cred ca au doar o alee intr-u cimitir ci chiar UN CIMITIR INTREG!!!! daca nu cumva si mai multe..... eu era sa dau coltu' in luna mai 2007 cand am suferit o interventie chirurgicala la picior.... mi-au perfuzat in timpul operatiei un antibiotic la care am fost alergica .. si uite asa pe masa de operatie soc anafilactic in toata spledoarea... anestezista cred ca avea bikineii uzi deja(ii stiam renumele ca fiind proasta de bubuie si m-am tot rugat la Bunul D-zeu sa nu incap pe mana ei dar se pare ca nu prea am avut noroc)... partea mai nasoala a fost ca eram anesteziata partial si am constientizat tot, iar idioata cand a vazut ca nu face fatza l-a chemat din sala alaturata pe colegul ei, un anestezist pe cinste care i-a spus ce sa imi adminstreze ca altfel muream...... apoi, la reanimare, desi avusesem probleme in timpul operatiei, nici macar nu a catadicsit sa treaca asa cum era normal( e de datoria anestezistului sa verifice starea pacientului cu probleme , cand esti in postoperator)... pe la miez de noapte... durerile erau f mari ptr ca trecuse efectul anesteziei... iar ratutita de anestezista de teama de a nu-si asuma rapsunderea nu mi-a prescris nici un calmant.....ehehehe.... la 3 zile dupa acest minunat eveniment am acuzat o falsa infectie urinara, drept ptr care chirurgul meu nici una nici doua m-a trecut pe antibiotic (CIPROFLOXACIN) ... si asta parca era amnezic... uitase ca , era sa mor pe masa lor de operatie in urma cu 3 zile... of Domane... si parca am avut o presimtire.... i-am spus asistentei sa aiba grija cu perfuzia .. si asa a fost... dupa 1/2 minut cand s-au scurs cateva picaturi de anestezic perfuzabil.. cine se umfla si sufoca iar .... coana Eulalia!!!! :)) (adica eu)...concluzia: in ditamai spitalul de urgenta din buricul Bucurestiului cum este posibil cand apare asa ceva sa nu fie in stare sa iti faca o testare prealabila de toleranta la antibioticul respectiV????? ei. si asta e doar unul din multele episoade triste.... am multe de povestit, in ultimii 3 ani parca toate bolile au cazut asupra mea... i-am imbogatit pe doctori.... si fara succes ptr mine.... starea sanatatii mele nu e deloc imbunatatita , singura modificare constatata fiind scaderea greutatii portofelului meu........

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi