Salt la continut

Fotografie

Grecia - Insula Thassos

• Please log in to reply
17 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Rino

Rino

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 28 August 2006 - 01:29 PM

Ma gandeam ca as vrea, anul viitor, sa merg in insula Thassos. Au mers acolo niste prieteni de-ai mei vara asta si au zis ca e super-super si ca mi-ar placea. A mai fost cineva pe acolo?

#2 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 28 August 2006 - 01:42 PM

Nu o sa regreti ca ai mers Thassos, daca o vei face. E printre cele mai vizitate locatii din Grecia. E fain ca faci putin pana acolo. Cam jumatate de zi. De la granita cu Grecia mai faci cam o ora.

Sa nu ratezi Paradise Beach, una din cele mai super plaje pe care le-am vazut pana acum: e chiar la poalele muntilor, apa super limpede si la 4 metri adancime. Sunt multe locuri de vizitat; eu iti recomand sa mergi intr-un sat grecesc si sa mananci acolo la o taverna, e super fain. Mai scump, dar ai posibilitatea acolo sa mananci caracatita. Ce imi place mie la Grecia este ca muntele este chiar langa mare si cand te intorci de pe un varf de munte ( 1200 m, cel mai inalt in Thassos ) poti sa te arunci direct in mare.

Tot ca obiective faine, in Thassos: Poarta Herei si a lui Zeus, castelul. Nu ezita sa mergi acolo, dar nu uita ca e mai scump decat alte locatii din Grecia.

#3 MagdaC

MagdaC

Soparla

• Membri
  • PipPipPip
  • 275 Mesaje:
  • Dispozitie:Fighting myself..
  • Sex:Feminin

Postat 29 August 2006 - 09:08 AM

Buna,

Eu am revenit martea trecuta din Thassos. Am fost foarte incantata de insula, e foarte pitoreasca, chiar merita. Daca ai intrebari, iti raspund cu placere. Eu mi-am gasit cazare direct la greci, pe internet, si am mers cu masina.

#4 Rino

Rino

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:

Postat 29 August 2006 - 09:11 AM

Multumesc alex25 pentru informatii! Acum chiar ca vreau sa merg. As vrea sa stiu mai multe despre preturi, insa. Si ce hotele sunt pe acolo? Si eu as vrea sa merg cu masina...

#5 Amazoana

Amazoana

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5140 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Dispozitie:Happy!

Postat 29 August 2006 - 09:53 AM

Hy
Ati fost vreo una dintre voi la Leptokaria, pe insula Skiatos? Eu plec pe 1octombrie acolo, insa habar nu am cum este...

#6 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 29 August 2006 - 10:06 AM

Hy
Ati fost vreo una dintre voi la Leptokaria, pe insula Skiatos? Eu plec pe 1octombrie acolo, insa habar nu am cum este...

Eu am fost in insula Skiatos, dar nu-mi amintesc ce e Leptokaria. O sa-ti placa Skiatos. Eu am ramas super impresionat de la plaja Koukounarie. Poti sa vezi pestii care inoata pe langa tine si la apa de 1.5 metri. Ca pe orice insula, insa, preturile sunt mai mari decat pe continent asa ca... fii pregatita :)

#7 Amazoana

Amazoana

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5140 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Dispozitie:Happy!

Postat 29 August 2006 - 10:35 AM

Eu am fost in insula Skiatos, dar nu-mi amintesc ce e Leptokaria. O sa-ti placa Skiatos. Eu am ramas super impresionat de la plaja Koukounarie. Poti sa vezi pestii care inoata pe langa tine si la apa de 1.5 metri. Ca pe orice insula, insa, preturile sunt mai mari decat pe continent asa ca... fii pregatita :)

Multumesc Ai idee cum este vremea in octombrie? Eu sper sa mai fie soare :rolleyes:

#8 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 29 August 2006 - 10:56 AM

Multumesc Ai idee cum este vremea in octombrie? Eu sper sa mai fie soare :rolleyes:

Mai, eu am fost in august si era destul de cald, dar am prieteni care au fost in Grecia si in septembrie, spre sfarsit si au fost multumiti. N-am fost niciodata, insa, in octombrie...

#9 CavoParadisi

CavoParadisi

Amiba

• Membri
  • 22 Mesaje:

Postat 22 April 2008 - 10:22 AM

Buna!
Eu lucrez in Grecia 6 luni pe an adica cat e sezonul...cunosc foarte bine insulele Rodos si Kos...daca intereseaza pe cineva...
Acum am eu o intrebare pt voi...de fapt am nevoie de un sfat...
Anul asta o sa mergem pt prima data cu masina si nu am idee la ce sa ma astept...la drum ma refer...nu am idee cum sunt drumurile in Bulgaria,am auzit (sper ca nu e adevarat) ca e destul de periculos pe acolo.
M-am uitat putin pe google earth dar nu imi dau seama daca in Bulgaria sunt autostrazi...
Daca ma poate ajuta cineva...
Noi o sa facem Pastele acolo,plecam joi dimineata!

#10 CavoParadisi

CavoParadisi

Amiba

• Membri
  • 22 Mesaje:

Postat 22 April 2008 - 07:00 PM

ASA...M-am uitat mai bine pe google earth si am vazut ca pt mine(sunt din hunedoara) ar fii mai aproape sa ies din tara prin Calafat decat prin Giurgiu,apoi Sofia si pana in Pireas....
Stie cineva cum se trece Dunarea prin Calafat cu o masina? Este un bac sau ceva de genul asta? Intervale orare?
Multumesc!

#11 andreea_bb

andreea_bb

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:

Postat 09 May 2008 - 12:26 PM

Buna!
Eu lucrez in Grecia 6 luni pe an adica cat e sezonul...cunosc foarte bine insulele Rodos si Kos...daca intereseaza pe cineva...
Acum am eu o intrebare pt voi...de fapt am nevoie de un sfat...
Anul asta o sa mergem pt prima data cu masina si nu am idee la ce sa ma astept...la drum ma refer...nu am idee cum sunt drumurile in Bulgaria,am auzit (sper ca nu e adevarat) ca e destul de periculos pe acolo.
M-am uitat putin pe google earth dar nu imi dau seama daca in Bulgaria sunt autostrazi...
Daca ma poate ajuta cineva...
Noi o sa facem Pastele acolo,plecam joi dimineata!

buna!
si eu vreau sa ma duc vara asta sa lucrez pe una dintre insulele din grecia..m-am inscris printr-un program al facultatii:work&travel. ideea e ca sunt putin derutata deoarece am auzit tot felul de experiente,atat urate cat si frumoase. cred ca totul a depins de locul in care au lucrat persoanele respective.
eu urmeaza sa lucrez la un hotel de 4 stele pe una dintre insule: Creta, Kos, Corfu, Samos, Santorini, Kefalonia,Halkidiki..nu stiu pe ce insula sa ma hotarasc sa raman ..nici nu vreau sa fie o insula prea izolata ..asadar din experientele anterioare ai ceva recomandari,sfaturi?si daca da,ai lucrat pana acum la vreun hotel ?
:grin: mersi mult

#12 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 09 May 2008 - 01:53 PM

ASA...M-am uitat mai bine pe google earth si am vazut ca pt mine(sunt din hunedoara) ar fii mai aproape sa ies din tara prin Calafat decat prin Giurgiu,apoi Sofia si pana in Pireas....
Stie cineva cum se trece Dunarea prin Calafat cu o masina? Este un bac sau ceva de genul asta? Intervale orare?
Multumesc!

Mai bine pe la Bechet, primul bac e la 7 dimineatza.

#13 Cherie

Cherie

Crocodil

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7638 Mesaje:
  • Dispozitie:Pusa pe fapte mari :P

Postat 09 May 2008 - 09:58 PM

Andreea, colega mea de munca a fost plecata asta vara sa lucreze in Grecia tot printr-un program "work & travel"
Ei i-a placut mult. A muncit, a castigat bani, un atestat, si-a facut noi prieteni. Inca mai viseaza la acele zile, a venit f. incantata de acolo.

#14 CavoParadisi

CavoParadisi

Amiba

• Membri
  • 22 Mesaje:

Postat 10 May 2008 - 09:41 PM

[
buna!
si eu vreau sa ma duc vara asta sa lucrez pe una dintre insulele din grecia..m-am inscris printr-un program al facultatii:work&travel. ideea e ca sunt putin derutata deoarece am auzit tot felul de experiente,atat urate cat si frumoase. cred ca totul a depins de locul in care au lucrat persoanele respective.
eu urmeaza sa lucrez la un hotel de 4 stele pe una dintre insule: Creta, Kos, Corfu, Samos, Santorini, Kefalonia,Halkidiki..nu stiu pe ce insula sa ma hotarasc sa raman ..nici nu vreau sa fie o insula prea izolata ..asadar din experientele anterioare ai ceva recomandari,sfaturi?si daca da,ai lucrat pana acum la vreun hotel ?
:grin: mersi mult
[/quote]

nu stiu ce sa zic...eu lucrez in foarte multe hoteluri de aici din Kos si am vazut o multime de studenti romani foarte dejamagiti...au intrat la curatenie sau in orice caz la slujbele de jos...si erau foarte prost platiti si tratati!
cand mergi sa lucrezi pe o insula unde se munceste doar 6 luni pe an trebuie sa fii constienta ca se munceste 6 luni ca sa se traiasca un an...toata lumea e innebunita si se munceste foarte mult,asta e clar!
despre hoteluri stui multe mai ales in Kos unde sunt acum dar si in rodos...spune-mi care te intereseaza iar daca il cunosc...o sa-ti povestesc despre el!

#15 andreea_bb

andreea_bb

Amiba

• Membri
  • 2 Mesaje:

Postat 11 May 2008 - 07:19 PM

Andreea, colega mea de munca a fost plecata asta vara sa lucreze in Grecia tot printr-un program "work & travel"
Ei i-a placut mult. A muncit, a castigat bani, un atestat, si-a facut noi prieteni. Inca mai viseaza la acele zile, a venit f. incantata de acolo.

Multumesc pentru tonul optimist!:) sper sa am si eu parte de amintiri frumoase sau cel putin sa fie o experienta interesanta..

nu stiu ce sa zic...eu lucrez in foarte multe hoteluri de aici din Kos si am vazut o multime de studenti romani foarte dejamagiti...au intrat la curatenie sau in orice caz la slujbele de jos...si erau foarte prost platiti si tratati!
cand mergi sa lucrezi pe o insula unde se munceste doar 6 luni pe an trebuie sa fii constienta ca se munceste 6 luni ca sa se traiasca un an...toata lumea e innebunita si se munceste foarte mult,asta e clar!
despre hoteluri stui multe mai ales in Kos unde sunt acum dar si in rodos...spune-mi care te intereseaza iar daca il cunosc...o sa-ti povestesc despre el!

ai perfecta dreptate.sunt constienta de faptul ca se munceste foarte mult in perioada respectiva avand in vedere ca turismul e principala lor sursa de venit.. nu ma sperie ideea sa muncesc 8 ore/zi neaparat, ci mai mult posibilitatea sa intalnesc angajatori carora termenul de respect e strain,ceea ce spuneai si tu..cum ziceam si inainte, am intalnit persoane care au fost foarte dezamagite tocmai din cauza asta(la un hotel din Creta lucrase persoana respectiva) , dar si persoane care nu regreta experienta. Eu una inclin spre Corfu sau Mykonos dupa toate cele auzite..
Despre Kos si Rodos nu am aflat prea multe..poate ma poti ajuta tu:) ofertele de job pentru Kos sunt la hotelurile: Akti Beach si Atlantis. Iti multumesc mult pt raspuns

Astept si pareri despre Corfu sau Mykonos si sfaturi de la persoane care au mai lucrat prin work & travel

1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi