Salt la continut

Fotografie

Ti-ai ierta iubita/iubitul daca te-ar insela?

• Please log in to reply
51 raspuns(uri) in acest subiect

#1 albert

albert

Amiba

• Membri
  • 19 Mesaje:

Postat 28 August 2006 - 10:35 PM

Ok, uite o intrebare: in ce conditii ti-ai ierta iubitul/iubita daca te-ar insela?

Trei cazuri:

1) Esti cu el/ea de o saptamana
2) Sunteti impreuna de 6 luni
3) Sunteti casatoriti

Cum as reactiona eu:

1) sunt cu ea de o saptamana - o parasesc si nu vreau sa mai aud de ea niciodata; o las in pace, probabil ca tocmai a iesit dintr-o relatie de lunga durata si m-a inselat cu respectivul - a gresit, merita pedepsita dar in mod normal mi-ar fi mila de ea si nu m-as mai incurca niciodata cu cineva care tocmai a iesit dintr-o relatie de lunga durata

2) sunt cu ea de 6 luni - ma razbun; groaznic; o fac sa-i para rau ca a auzit vreodata numele meu; ma despart violent de ea, dupa care fac tot posibilul sa ma impac cu ea, o fac sa-si doreasca iarasi relatia si apoi o insel si eu; ii povestesc mai apoi in detaliu cum am inselat-o

3) sunt casatorit cu ea - nu pot estima; mi se pare imposibil

Ati avut experiente de gen? Cum s-au terminat?

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7949 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 28 August 2006 - 10:47 PM

cazul 1) daca suntem impreuna de o saptamana e prea putin timp sa se fi intamplat ceva si nu consider ca avem o relatie si deci, ca si tine, Albert, consider ca el s-a folosit de mine pentru a-si insela partenera.

2) sufar groaznic, ma inchid in casa cat e necesar sa-mi treaca furia si sa pot sa dau ochii cu el capabila sa joc teatru. Cum ma razbun? Ii arat ca mi-a facut un bine ca mi-a aratat cine este cu adevarat si ca imi pot vedea de viata mea. Il fac (sper :unsure: )sa ii para lui rau ca m-a pierdut si nu m-as intoarce la el niciodata.

Imi pare rau, dar la cazul 3, chiar nu vreau sa ma gandesc. :wacko: Poate sunt eu mai fraiera, da eu ma gandesc ca atunci cand mi-am ales partenerul de viata am ales pe cel care trebuia, iar el m-a ales pe mine tot pentru ca stia ca sunt a lui si nu pentru ca s-a saturat sa-si calce singur camasa. :sorry:

#3 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 28 August 2006 - 10:59 PM

:) Nu mi s-a intamplat, sau cel putin din cate stiu eu; dar probabil ca m-as desparti de persoana respectiva si mi-as continua viata gandindu-ma ca nu e cel mai rau lucru care mi se poate intampla. Asta daca nu as fi casatorit.

Casatoria schimba totul. Pentru ca eu nu pot concepe divort. Motiv pentru care n-am sa ma casatoresc pana ce nu voi fi sigur 150% ca nu va exista niciodata un motiv de divort.

Daca s-ar intampla sa fiu inselat dupa casatorie, insa, probabil ca asta m-ar distruge de tot. Cred ca as incerca sa iert, dar n-as putea ierta niciodata. Increderea pierduta nu poate fi recapatata. Nu stiu, as incerca sa fac tot posibilul sa trec mai departe, sa-mi dau seama de ce m-a inselat, unde am gresit, pentru ca in mod clar ar fi si greseala mea. As incerca apoi sa ma indrept. As face totul sa evit divortul. Ba mai mult, cred ca sub nici o forma nu as semna vreodata actele de divort. As regreta, in momentul acela, probabil, faptul ca m-am casatorit si ca nu m-am gandit bine-bine la persoana de langa mine inainte de casatorie. Oricum, sunt sigur ca atat timp cat exista dragoste intr-o relatie nu iti poti insela partenerul.

#4 Bindy

Bindy

Amiba

• Membri
  • 41 Mesaje:

Postat 28 August 2006 - 11:07 PM

Mie mi s-a intamplat chiar cu primul prieten. :wacko: Eram in clasa a 11a spre a 12a si eram sigura ca ma insala cu fosta atat din comportament cat si din ce imi spuneau ceilalti. Intr-o seara l-am urmarit dupa ce ne-am despartit si l-am prins exact cand se plimba romantic cu tipa. :devil: Eram impreuna de 1,5 ani, dar din seara aia nu am mai vrut sa am de-a face cu el EVER. Pentru el a fost mai greu de intels, pentru ca m-a urmarit, sunat, terorizat inca 6-8 luni dupa incident. :doh:

Oricum, sunt sigur ca atat timp cat exista dragoste intr-o relatie nu iti poti insela partenerul.

Alex, de acord cu tine, dar as mai adauga "respect".

#5 honey79

honey79

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 Mesaje:
  • Din:Texas, SUA

Postat 28 August 2006 - 11:37 PM

Casatoriti sau nu, daca se ajunge la "a insela"... inseamna ca in relatie exista o fisura....

Nu importa motivele pentru care cel care ajunge sa insele o face. Cei care inseala... intotdeauna vor gasi scuze pentru comportamentul lor.

Eu sunt de parere ca atunci cand unul din parteneri ajunge sa faca pasul respectiv... pur si simplu nu mai are respect, dragoste,consideratie pentru cel de langa el.

Eu una spun cu mana pe inima ca n-as mai putea fi cu persoana respectiva..dupa ce m-a inselat.Poate par categorica.. dar ...prefer sa "tai raul de la radacina".. decat sa.. incerc sa iert, ca mai tarziu sa ma regasesc poate in aceeasi situatie .

Sunt multe de zis si banuiesc ca... exista "n" scenarii.. si motive care duc la un astfel de pas.

Sper din suflet sa nu ma regasesc niciodata in aceasta postura: de persoana inselata.

#6 lliliana

lliliana

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2005 Mesaje:
  • Din:Vest
  • Dispozitie:Ce anotimp e? Sunt confuza!

Postat 29 August 2006 - 06:44 AM

Of...ce sa va spun eu care sunt maritata de 19-20 de ani, care am fost de 2 ori pe cale de-a lasa totul balta.

Daca l-as cunoaste de-o saptamana...l-as lasa in voia sortii, sa prosteasca pe alta.

Daca l-as cunoaste de 6 luni, l-as intreba de ce, ca sa mai capat experienta si sa stiu unde am gresit.

Daca....hmmm....sunt casatorita :D ....Am experienta unei casatorii de cu un om dificil. Am prietene casatorite de tot atat de mult timp si pot afirma ca a fi longeviv in casatorie inseamna sa stii sau sa inveti sa ierti... Nu stii sa ierti, divortezi. Pentru ca atunci cand stai in aceeasi casa cu un om ii vezi defectele ascunse. Si cand atingi limita maxima la...nu mai suport...o mai faci si lata. Or mai fi si exceptii care intaresc regula, nu stiu. Am ....hai sa-i spunem calitatea... de a ma intelege bine cu cei din jur si mi se povestesc la "confesiune" tot felul...si de catre barbati si de catre femei...E foarte intortocheata viata de dupa inele...Uneori ma sperii de cate imi aud urechile. Sa nu ma lungesc. In momentul in care realizezi ca partenerul de viata te inseala ai nevoie de sange rece...pentru a pune in balanta avantajele si dezavantajele relatiei, conteaza enorm felul in care a facut-o si felul in care ai aflat. E mult mai usor sa fii egoist si sa zici da-l incolo, decat sa alegi sa ierti. Pentru a ierta ai nevoie de foarte multa minte. Depinde de context. Fiecare poveste suna altfel, fiecare motivatie conteaza. Parerea mea este ca se poate ierta, daca reusesti sa privesti dincolo de durerea de a fi fost inselat. Sunt foarte multe lucruri de spus...folositi balanta...vedeti daca merita sau nu sa continuati...nu dati cu parul.

#7 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 29 August 2006 - 07:32 AM

1.nu.
2. l-as lucra pe gagiu sa nu se vada, apoi i-as da papucii, daca mai e cazul. mi-ar fi cam teama de situatia in care i-as gasi in pat pe amindoi..ca nu stiu cum reactionez la furie
3. ultimul caz, eu deja sunt casatorita, asa ca, eventual aici m-as incadra. daca e o relatie pasagera, nimic important l-as ierta, daca a umblat mult cu una si ma mai stiu si altii, cred ca as fi pe punctul sa dau divort, desi pentru mine divortul inseamna un esec in plan personal.

cit despre ce zicea alex, e greu sa fii sigur, pentru ca mai sunt cazuri in care oamenii se schimba mult in timp.

#8 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 29 August 2006 - 08:58 AM

Complex subiect.
1- flit fara exceptii;
2- flit dupa ce aflu cauza, unde am gresit;
3- aici situatia se complica. As incerca sa vad unde am gresit eu. Nu cred ca omul de langa mine ma inseala degeaba( sper ca Marius nu citeste aici :)) , as lua-o ca un esec personal.
As analiza cauza, as lua masuri si as uita, nu pot ierta, dar as incerca sa uit.

#9 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:
  • Dispozitie:Motivated

Postat 29 August 2006 - 09:02 AM

1. nu
2. nu
3. nu. pot intelege ca iubirea se poate termina, insa nu pot intelege si accepta lipsa de respect, bataia de joc si minciuna. nu ma mai iubeste, ok, se intampla, dar macar sa aiba curajul/barbatia sa fie cinstit si sa mi-o spuna in fata. dupa asta, sa faca ce vrea, sa umble cu cine vrea. B)

#10 geo_m50

geo_m50

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:

Postat 29 August 2006 - 10:36 AM

Daca numai dupa o saptamana poti sa spui ca ai inselat sau te-a inselat e foarte greu de spus din punctul meu de vedere, poti sa spui ca ai cunoscut pe cineva in nici un caz nu poti sa spui ca ati si devenit iubiti.
Dupa 6 luni lipsa de incompatibilitate si o iubire trecatoare, dai uitari si mergi mai departe nu se termina lumea la o femeie sau un barbat. Dupa mai multi ani de casatorie devine monotonia, mila, iubire mai putin fata de ani precedenti, iar daca unul greseste depinde cat de orgoliosi sunt persoanele respective sa mearga mai departe sau sa ierte si in cele mai multe cazuri se iarta.Si apoi nimeni in lumea asta cred ca nu s-a gandit s-a calce stramb barem o data ma refer la cei casatoriti.Cele mai multe divorturi sau despartiri cred ca sunt in birocratie oameni din domeniul asta sunt un pic mai curvari si femeile si barbati parerea mea, ispita e mai mare ptr ca intalnesti mai multa lume cocheta ce ziceti nu-i asa.

Am dat cu piciorul la o iubire dupa care am tanjit multi ani, de ce ptr ca nu i-am spus niciodata te iubesc si asta a facut-o sa creada ca era ceva trecator intre noi desi nu era asa. Ne-am despartit; ea, mai bine zis, a facut pasul asta... nu mai stiu dupa cat timp... asa ca e si aici o problema ptr ca la urma mi-a spus motivul. Ce ziceti?

#11 May

May

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12300 Mesaje:
  • Din:Madrid
  • Dispozitie:just fine :)

Postat 29 August 2006 - 11:00 AM

Eu, care nu sunt patita in primele 2 cazuri, nici nu o sa imi dau cu parerea despre ele. In schimb al treilea caz.... ma cunosc f bine si daca sunt inselata nu pot sa iert. Este ceva peste care eu nu pot sa trec oricat as iubi omul respectiv. In momentul in care as fi inselata, poate as ierta pe moment, dar apoi? Apoi o sa fac o depresie de toata frumusetzea, de cate ori o sa ne certam, din diferite motive, o sa ii strig tot timpul ca m-a inselat, o sa traiesc toata viata cu sentimentul ca eu nu am fost de ajuns si ca daca s-a intamplat o data, o sa se intample iar. O sa devin o tipa morocanoasa si f geloasa, orice lucru o sa mi se para suspect.... si uite asa incet, incet o sa ma distrug pe mine, o sa il distrug si pe el... plus scarba de a mai face dragoste cu el, scarba de a-l mai saruta... Prietenul meu, logodnicul meu, viitorul sotz... cum vreti voi sa ii ziceti, are aceeasi parere ca si mine. Am vorbit serios cu el de multe ori despre asta: in momentul in care unul dintre noi inseala, s-a terminat totul! Indiferent daca a fost ceva de durata, sau a fost doar o aventura, inselatul tot inselat ramane. End of discution <_<

#12 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 29 August 2006 - 11:36 AM

si daca mai este si un copil (sau mai multi) la mijloc?

#13 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 29 August 2006 - 11:43 AM

Of...ce sa va spun eu care sunt maritata de 19-20 de ani, care am fost de 2 ori pe cale de-a lasa totul balta.

Daca l-as cunoaste de-o saptamana...l-as lasa in voia sortii, sa prosteasca pe alta.

Daca l-as cunoaste de 6 luni, l-as intreba de ce, ca sa mai capat experienta si sa stiu unde am gresit.

Daca....hmmm....sunt casatorita :D ....Am experienta unei casatorii de cu un om dificil. Am prietene casatorite de tot atat de mult timp si pot afirma ca a fi longeviv in casatorie inseamna sa stii sau sa inveti sa ierti... Nu stii sa ierti, divortezi. Pentru ca atunci cand stai in aceeasi casa cu un om ii vezi defectele ascunse. Si cand atingi limita maxima la...nu mai suport...o mai faci si lata. Or mai fi si exceptii care intaresc regula, nu stiu. Am ....hai sa-i spunem calitatea... de a ma intelege bine cu cei din jur si mi se povestesc la "confesiune" tot felul...si de catre barbati si de catre femei...E foarte intortocheata viata de dupa inele...Uneori ma sperii de cate imi aud urechile. Sa nu ma lungesc. In momentul in care realizezi ca partenerul de viata te inseala ai nevoie de sange rece...pentru a pune in balanta avantajele si dezavantajele relatiei, conteaza enorm felul in care a facut-o si felul in care ai aflat. E mult mai usor sa fii egoist si sa zici da-l incolo, decat sa alegi sa ierti. Pentru a ierta ai nevoie de foarte multa minte. Depinde de context. Fiecare poveste suna altfel, fiecare motivatie conteaza. Parerea mea este ca se poate ierta, daca reusesti sa privesti dincolo de durerea de a fi fost inselat. Sunt foarte multe lucruri de spus...folositi balanta...vedeti daca merita sau nu sa continuati...nu dati cu parul.

de acord...

#14 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.
  • Sex:Masculin

Postat 29 August 2006 - 11:43 AM

1. Bye.
2. Bye.
3. Situatia nu se poate transa asa usor. Trebuie analizat in detaliu, sunt multe de studiat aici. Ma duc sa iau o bere si revin.

:salut:

#15 peach

peach

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1016 Mesaje:

Postat 29 August 2006 - 11:46 AM

1 pa
2 pa
3 divort ..indiferent daca sunt copii la mijloc Himere, daca a fost o data se va duce si a doua oara..si a treia oara..iti spun asta din proprie experienta..iti va face viata ta si a a copiilor un calvar..vine acasa si-ti va gasi de rica din te miri ce..nu-i mai place nimic, ii sare tandara din orice, este nervos si nemultumit..etc

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi